Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Lenovo Vibe S1 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#91
PACSA

PACSA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 07.06.2013
Am cumparat acest telefon de la rcs rds saptamana trecuta, acum vreau sa-l returnez, cer la schimb un lenovo k6, dau 100 ron diferenta, sper sa aiba o camera macar de 8 mpx (13 mpx teoretic). Inainte am avut un honor 7 lite (am dat copilului), vreau o camera macar cum avea acesta, nu era perfect nici al lui, dar suficient pt mine.

#92
PACSA

PACSA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 07.06.2013
Din pacate nu se accepta solicitarea de retur. Deci de la Rcs Rds sa nu visati la asa ceva.

#93
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 18.03.2007
la mine s-a lasat cu show in magazin,doar ca am adus un telefon inapoi in 48 de ore,mai avea si cateva defecte.incercau toti angajati sa ma convinga sa nu-l returnez.penibil.la tine dupa o saptamana si fara defecte,e prea mult pentru digi.

#94
MadalinSurugiu

MadalinSurugiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2017

View Postmadutzu25, on 05 februarie 2017 - 21:24, said:

ce recomandati intre acest telefon si Samsung j3 din orferta digi? Multumesc
Salut,
Am acest telefon de anul trecut, din august. Nu am avut nici o problema pana acum cateva zile. Nu se mai incarca bateria decat cu telefonul oprit. Am curatat de scame mufa de incarcare dar tot nu incarca. A mai avut cineva problema asta?

#95
bogyojozsef

bogyojozsef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2011
Am telefonul din 2016. De la început nu se poate face update. Se descarca fișierul, se restarteaza, incepe updatul si la un sfert se opreste cu eroare. Nu da nici un cod. Doar eroare. In rest telefonul e ok.

Am telefonul din 2016. De la început nu se poate face update. Se descarca fișierul, se restarteaza, incepe updatul si la un sfert se opreste cu eroare. Nu da nici un cod. Doar eroare.

Edited by bogyojozsef, 08 May 2017 - 09:58.


#96
Darkfear86

Darkfear86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 29.01.2015

View Postbogyojozsef, on 08 mai 2017 - 09:57, said:

Am telefonul din 2016. De la început nu se poate face update. Se descarca fișierul, se restarteaza, incepe updatul si la un sfert se opreste cu eroare. Nu da nici un cod. Doar eroare. In rest telefonul e ok.

Am telefonul din 2016. De la început nu se poate face update. Se descarca fișierul, se restarteaza, incepe updatul si la un sfert se opreste cu eroare. Nu da nici un cod. Doar eroare.

Am reusit eu sa trec la ultimul update (din mai 2017) Sincer , nu vad nicio diferenta fata de inainte. In ansamblu telefonul funtioneaza bine. Am incercat si niste custom rom - uri de pe un forum rusesc, dar am revenit la oficial.

#97
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 18.03.2007
o panarama de telefon

#98
floricel

floricel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcichity, on 05 iulie 2017 - 05:27, said:

o panarama de telefon
Detaliază... exemplifica...
Il am de când a apărut, nu are nimic aiurea, la o utilizare normala e perfect.

#99
neluspritz77

neluspritz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2014
salutare. Ieri 04.07.2017 bagat pentru a treia oara in service. Primele doua: schimbat placa baza. Astept verdict, si probabil.........olxPosted Image

#100
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 18.03.2007
primul trimis la depanero.problema:nu ma auzea nimeni.a stat cam 2 saptamani pe acolo ca sa imi zica nu-l poate repara.al doilea da semne de aceasi "boala".acum e pe olx!printre altele,drain battery excesiv,nu se deschide uneori ecranul(decat bagat la incarcat)ca sa nu mai spun ca a ramas la android 5!si se pare ca acolo moare.pe langa un j5(2016),care a fost luat in disperare de telefon,acest s1 lite pare o gluma proasta.si vorbim de acelasi pret.in jur de 700 lei.

Edited by cichity, 05 July 2017 - 11:22.


#101
neluspritz77

neluspritz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2014

View Postcichity, on 05 iulie 2017 - 11:10, said:

primul trimis la depanero.problema:nu ma auzea nimeni.a stat cam 2 saptamani pe acolo ca sa imi zica nu-l poate repara.al doilea da semne de aceasi "boala".acum e pe olx!printre altele,drain battery excesiv,nu se deschide uneori ecranul(decat bagat la incarcat)ca sa nu mai spun ca a ramas la android 5!si se pare ca acolo moare.pe langa un j5(2016),care a fost luat in disperare de telefon,acest s1 lite pare o gluma proasta.si vorbim de acelasi pret.in jur de 700 lei.
Schimbat a treia placa de baza si cablu coaxial


#102
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 18.03.2007
la depanero?

#103
neluspritz77

neluspritz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2014

View Postcichity, on 08 iulie 2017 - 21:30, said:

la depanero?
Da. Dar foarte repede au facut totul. Azi l-am dus, mâine a fost gata


#104
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 18.03.2007
am inteles.ciudat,la mine a durat cam mult pana mi-a dat un raspuns.si nu l-a repararat.a dat negatie de service.m-a trimis la digi sa imi dea altul.

#105
4mike

4mike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2011
Salut. Am luat telefonul Lenovo S1 Lite ( S1La40) de la Digi in decembrie 2016. Il foloseste sotia mea si pana acum a avut doar cateva probleme:
- a prajit la inceputul lui mai 2017 un card SD Samsung Evo de 16GB care acum poate fi citit dar NU mai poate fi sters sau formatat nici in Windows nici in Linux ( sau poate a crapat cardul de buna voie si accidental..... desi eu nu cred asta cu usurinta, mai ales ca mai am un card similar, luat in aceeasi zi si care ruleaza de atunci pe un Moto G2 fara nicio problema)
- de cateva saptamani se tot aprindea ecranul ca si cand avea o notificare dar nu era niciun email sau mesaj asa ca nu pricepeam ce l-a gasit. Azi butonand in el sotia a gasit in coltul ecranului un icon cu ceva misterios: "Jurnal Notificari" si in el apareau o gramada de evenimente legate de cardul SD, gen "cardul este pregatit pt scoatere", "card redescoperit si pregatit pt utilizare"... si uneori erau cate 2-3 evenimente de genul acesta in 10 minute. Cardul care este acum in telefon este un Kingston clasa 4 de 16GB. L-am scos din telefon, am salvat tot de pe el, l-am formatat si l-am bagat la loc. L-am sters inca odata din telefon si apoi am incarcat prin cablu toate datele inapoi in card. Am inchis telefonul inainte de a scoate cardul si evident s-a inchis si misteriosul jurnal de notificari. Acum il caut prin programele din telefon si nu-l mai gasesc... Daca careva l-ati gasit vreodata postati va rog pe unde e ascuns ca eu nu-l gasesc nici in ruptul capului.
- de cateva saptamani apare notificarea pt upgrade. Acum pe telefon este instalat android 5.1 si are build: S1La40_S294_161229_16G_ROW. Ce versiune de android este cea din upgrade? 5.1.1 , 6? Pe site-ul Lenovo nu am reusit sa gasesc absolut nimic despre continutul update-ului. Pur si simplu nu exista!
Pt ca nu-i fac upgrade daca nu ma lamuresc daca-i avantajos pt telefon. Pe Moto G2 am trecut de la 4.4.4 care mergea absolut fantastic la 6.0 care este perfect pana la folosirea unui browser de net, pt ca indiferent ca deschizi o pagina cu Firefox sau Crome, indiferent ca esti legat prin 3G (telefonul nu poate 4G) sau wi-fi, orice incerci sa faci este LENT, CHIAR FOARTE LENT. In rest tine MULT mai mult bateria, cam cu 30% mai mult cel putin, dar fara sa-mi mearga netul pe telefon este un banal accesoriu cam useless....iar acum ma dau de ceasul mortii sa-mi dau seama cum sa fac sa ma intorc la 4.4.4. Adica m-as bucura daca cineva care a facut ultimul upgrade din mai la S1 Lite ar scrie ce schimbari a observat, si cum se misca netul si aplicatiile fata de momentul anterior upgrade-ului, ca mi-a ajuns un telefon terminat de un android mai nou.

Edited by 4mike, 15 July 2017 - 23:37.


#106
Darkfear86

Darkfear86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 29.01.2015

View Post4mike, on 15 iulie 2017 - 23:31, said:

Salut. Am luat telefonul Lenovo S1 Lite ( S1La40) de la Digi in decembrie 2016. Il foloseste sotia mea si pana acum a avut doar cateva probleme:
- a prajit la inceputul lui mai 2017 un card SD Samsung Evo de 16GB care acum poate fi citit dar NU mai poate fi sters sau formatat nici in Windows nici in Linux ( sau poate a crapat cardul de buna voie si accidental..... desi eu nu cred asta cu usurinta, mai ales ca mai am un card similar, luat in aceeasi zi si care ruleaza de atunci pe un Moto G2 fara nicio problema)
- de cateva saptamani se tot aprindea ecranul ca si cand avea o notificare dar nu era niciun email sau mesaj asa ca nu pricepeam ce l-a gasit. Azi butonand in el sotia a gasit in coltul ecranului un icon cu ceva misterios: "Jurnal Notificari" si in el apareau o gramada de evenimente legate de cardul SD, gen "cardul este pregatit pt scoatere", "card redescoperit si pregatit pt utilizare"... si uneori erau cate 2-3 evenimente de genul acesta in 10 minute. Cardul care este acum in telefon este un Kingston clasa 4 de 16GB. L-am scos din telefon, am salvat tot de pe el, l-am formatat si l-am bagat la loc. L-am sters inca odata din telefon si apoi am incarcat prin cablu toate datele inapoi in card. Am inchis telefonul inainte de a scoate cardul si evident s-a inchis si misteriosul jurnal de notificari. Acum il caut prin programele din telefon si nu-l mai gasesc... Daca careva l-ati gasit vreodata postati va rog pe unde e ascuns ca eu nu-l gasesc nici in ruptul capului.
- de cateva saptamani apare notificarea pt upgrade. Acum pe telefon este instalat android 5.1 si are build: S1La40_S294_161229_16G_ROW. Ce versiune de android este cea din upgrade? 5.1.1 , 6? Pe site-ul Lenovo nu am reusit sa gasesc absolut nimic despre continutul update-ului. Pur si simplu nu exista!
Pt ca nu-i fac upgrade daca nu ma lamuresc daca-i avantajos pt telefon. Pe Moto G2 am trecut de la 4.4.4 care mergea absolut fantastic la 6.0 care este perfect pana la folosirea unui browser de net, pt ca indiferent ca deschizi o pagina cu Firefox sau Crome, indiferent ca esti legat prin 3G (telefonul nu poate 4G) sau wi-fi, orice incerci sa faci este LENT, CHIAR FOARTE LENT. In rest tine MULT mai mult bateria, cam cu 30% mai mult cel putin, dar fara sa-mi mearga netul pe telefon este un banal accesoriu cam useless....iar acum ma dau de ceasul mortii sa-mi dau seama cum sa fac sa ma intorc la 4.4.4. Adica m-as bucura daca cineva care a facut ultimul upgrade din mai la S1 Lite ar scrie ce schimbari a observat, si cum se misca netul si aplicatiile fata de momentul anterior upgrade-ului, ca mi-a ajuns un telefon terminat de un android mai nou.


poti sa faci upgrade linistit, nu vor fi probleme dupa update (din pacate tot 5.1.1 - versiune: S1La40_300_170523_16G_ROW)
nu stiu ce aduce nou acest update, nu sesizez ceva schimbat (doar nivelul de securitate). In reste, telefonul se misca bine , ca si pana acum

#107
4mike

4mike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2011
Ok, multumesc pt feedback Darkfear86 !
Il upgradez azi.
Pasii care trebuie facuti pt un update corect ar fi:
- salvez toate datele care merita (contacte, mesaje, conturi....)
- Il sterg complet
- format Cache partition
- apoi ii fac upgrade prin OTA
- format Cache partition
si dupa asta il dau in exploatare zilnica cu restaurare de date si reinstalare de aplicatii dorite. Cam consumatoare de timp toata afacerea dar telefonul merita deranjul!

Edited by 4mike, 16 July 2017 - 11:21.


#108
floricel

floricel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 15.03.2006
Eu am făcut pur si simplu upgrade OTA, fără atatia pasi si e ok

Edited by floricel, 16 July 2017 - 22:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate