Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Fasa elastica e obligatorie pentru box?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Hello,

Astept peste vreo saptamana sa-mi ajunga acasa un sac de asta: http://goo.gl/9zzmOu

Am comandat si manusi, si de box si de mma, desi pentru mine va fi primul contact cu (incercarea de a practica) acest sport. ...De fapt nu vreau sa ma apuc de box; am citit in mai multe locuri ca un program la sacul de box iti poate fi folositor din mai multe puncte de vedere: pune multi muschi din corp la treaba, creste rezistenta la primirea loviturilor, arde calorii. E bun si pentru cand esti nervos, am auzit Posted Image

La mine ordinea ar fi urmatoarea: fitness -> "reactivarea" muschilor, acum atrofiati de sedentarism ->program regulat pentru mentinere si pentru arderea caloriilor. Deci in nici un caz nu urmaresc sa devin sportiv / boxer amator.

Bineinteles ca m-a mancat mouse-ul si am comandat si textile. Insa, nefiind de specialitate, nu m-am gandit sa cumpar si fasa elastica. De aceea va rog sa-mi spuneti daca e obligatorie, avand in vedere ca am mentionat mai sus la ce intentionez sa folosesc sacul. Am vazut in Decathlon, sa trag o fuga sa-mi iau, sau exista si alte variante? De exemplu in Carrefour am vazut o gramada de bandaje elastice precum asta: http://goo.gl/0FT023, si pentru mana, si pentru incheieturi. Pot fi astea o varianta de purtat pe sub manusi?

Si apropo de manusi, e obligatorie purtarea lor? Ma gandesc ca daca se intampla sa fie nevoie sa te aperi, nu prea ai timp sa-ti pui manusile, plus ca ar fi incomode de purtat tot timpul cu tine Posted Image

Avand in vedere ca imi voi folosi si picioarele (adica eu asa imi imaginez o lovitura cum trebuie in sac, plecand din picior, trecand prin trunchi - umar - brat - pumn), ar trebui poate sa-mi iau si bandaje pentru picioare? Ma gandesc ca poate folosesc din cand in cand sacul si pentru lovituri cu piciorul sau cu genunchiul.


Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca. Daca aveti sfaturi/sugestii/critici, va rog sa mi le transmiteti. Multumesc!

#2
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Vezi ca sunt acele fase lungi  si inguste,sunt obligatorii dar trebuie sa inveti sa le legi/infasori corect,iti mentin incheietura dreapta si reduc riscul de a da palma/pumnul peste cap daca lovesti aiurea,la fel de utile sunt  manusile,lovesti cu mai multa  incredere si mai uniform.

Astea sunt fasele de care vorbesc.

https://www.google.r...sa elastica box

Pentru picioare nu ai nevoie de nici o protectie daca lovesti doar la sac.

Cu piciorul se loveste cu tibia,nu cu laba piciorului,in laba piciorului ai o tona de oscioare pe care risti sa le faci bucatele daca lovesti aiurea cu ele.

Edited by Lup_Victor, 02 April 2016 - 02:06.


#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@Lup_Victor Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si sfaturi!

Deci ar fi indicat, ba chiar obligatoriu sa cumpar asa ceva http://goo.gl/I7zfYW sau http://goo.gl/nzKxBv.

Am vazut pe youtube diverse ghiduri de infasurat corect fasele respective, cred ca ma descurc.

Am inteles, fara lovituri cu laba piciorului, doar cu tibia. Cu genunchiul e ok, sau tot risc sa mi se "defecteze" cate ceva din sistemul complex al genunchilor? Ma gandesc ca si aici e rotula, plus multe altele. Dar cu cotul? La fel, stiu, articulatii, tendoane, oscioare...

Pot infasura acelasi tip de fasa precum cele din linkurile de mai sus si pe mana + incheietura unui copil? M-a... mancat undeva sa-i spun fetitei ce am comandat si a sarit in sus de bucurie, ca abia asteapta sa dea in sacul de box. Fetita, 5 ani, box. Cel putin unul dintre termenii astia n-are ce cauta langa ceilalti, dar... am modificat comanda, am adaugat si manusi junior. Acum sa vedem daca-i vin sau caut altele prin magazine.

La un moment dat, probabil peste cateva luni, tot am de gand sa renunt la manusi. Probabil voi ramane mai intai doar cu fasele, apoi cu mana goala. Ce mi se poate intampla, presupunand ca m-am documentat si am invatat sa lovesc corect sacul purtand manusi? In afara de buba la maini, gen zgarieturi, piele crapata etc.

Inca o data multumesc, Victor, pentru raspunsul prompt si cuprinzator!

#4
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Gasesti pe Google tutoriale pentru box, MMA, Kumite si la final, K1...Posted Image

Edited by titacodita, 02 April 2016 - 11:50.


#5
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Cu genunchiul poti lovi cum vrei din orice pozitie,cu cotul trebuie sa lovesti cu portiunea care apartine antebratului(daca tii cotul drept,cu partea inferioara),de fapt ai sa vezi ca daca incerci sa lovesti cu partea care apartine bratului o sa te doara,acolo e o zona moale cu nervi,mai jos e tare si poti lovi fara probleme.

Cam greu de infasurat fasele pe mana unui copil pt ca sunt destul de lungi si voluminoase,dar un copil oricum nu are suficienta forta in lovituri deci poate sa foloseasca dar manusile si atat.

In privinta lovitului fara fase si manusi raman doua probleme,prima e datul pumnului peste cap,nu o sa ti se intample cand sacul sta pe loc dar cand sacul e in miscare si lovesti cu sete ai toate sansele sa te "fure" si sa lovesti piezis.

Al doua problema e ca peste oasele pumnului nu ai doar piele asa cum cred multi ci tendoane,tendoane care se pot inflama daca lovesti cu pumnul gol in suprafete tari(de aia e o prostie asa zisa "intarire " a pumnului lovind in pereti/metal,nu face altceva decat sa iti distruga tendoanele),daca vrei sa renunti la manusile de box le poti folosi pe cele de MMA,sunt mult mai subtiri.

Eu foloseam tehnica asta de infasurat fasele,in final trebuie sa obtii o incheietura fixa,o sa poti misca pumnul sus/jos doar cu ceva efort.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rsnKtlOLcKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Lup_Victor, 02 April 2016 - 12:01.


#6
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Multumesc @titacodita pentru sugestii. In cazul in care ma voi hotari vreodata sa devin luptator de K1, e bine de stiut ca am tutoriale pe Softpedia :)

Inca o data multe multumiri @Lup_Victor!

Da, prin lovituri cu cotul ma refeream la antebrat (la portiunea apropiata cotului). Multumesc.

Fase pentru copii nu am vazut pe nicaieri, insa ai dreptate, nu are cum sa aiba atata forta incat sa aiba de pe acum nevoie de fase. Acum astept coletul sa vad daca-i vin manusile "junior" sau trebuie sa caut altele...

Am retinut si sfatul legat de lovituri cu pumnul gol. Intrucat am comandat si perechea de manusi de mma, cand ma voi simti pregatit, le voi folosi pe alea.

Instructiv videoclipul, vad ca sportivul "urca" cu fasa mai sus pe antebrat decat in majoritatea filmuletelor vazute de mine. Am retinut si care e scopul final, sa obtin incheietura fixa, iar pumnul sa poata fi miscat sus/jos doar cu ceva efort (dupa cum cred ca arata si cel din filmul postat de tine).

Multumesc foarte mult Victor!

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Inainte de toate , dupa ce cumperi fase , sac , manusi ....trebuie sa rogi pe cineva apropiat sa iti arate cum se loveste in sac. Daca incepi sa dai pur si simplu te vei accidenta si iti vei strica incheieturile . Intai trebuie sa dai in gol , sa exersezi tehnicile principale si doar ulterior , cand ai un echilibru cat de cat , sa iti lasi greutatea pe sac. Pare simplu ,dar nu este . Roaga pe cineva care a facut box sa iti arate si sa te corecteze putin. Dupa 30 de minute , vei intelege ca este destul de greu sa dai corect , sa pastrezi balans , sa alegi distanta , sa te deplasezi in jurul sacului . Smardoii dau la sac pana ii dor mainile. Nu cred ca te intereseaza asa ceva. Ai rabdare si incearca intai sa exersezi tehnica si abia apoi , fara greutate , treptat , incepe sa "intepi" sacul . Abia peste 2-3 luni poti sa il si lovesti si abia peste 5-6 poti pune greutate in lovitura .
Un aspect important este lipsa antrenamentului specific. Cand vei tine garda prima data ridicata , in 3 minute iti cad mainile jos din izometrie si ti se congestioneaza antebratele si bicepsii . Aici apare un alt periol , acela de a lovi sacul fara sa mai fii concentrat , atent pe lovitura. Asa apar cele mai multe accidentari urate . De la falange , articulatiile degetelor , incheieturile mainilor , coate si umeri ...totul se poate accidenta .

Edited by JurasikMan, 02 April 2016 - 21:31.


#8
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Multumesc @JurasikMan.

S-ar parea ca e mai serioasa treaba decat ma asteptam eu. Slabe sanse sa gasesc pe cineva cu cunostinte de box printre apropiatii/prietenii mei...

Ai dreptate, in nici un caz nu ma intereseaza sa dau ca bivolul in sac pana nu-mi mai simt mainile.

Cu tot cu fase si manusi, tot se poate intampla sa ma accidentez la incheieturi sau la coate?


... Daca nu gasesc pe cineva sa-mi arate (in Suceava sunt cluburi de box, insa am mai precizat ca nu vreau sa practic acest sport, si cred ca antrenorii de acolo s-ar uita ciudat la mine daca le spun ca vreau doar sa-mi arate cum sa dau corect in sac), in cel mai rau caz voi cauta tutoriale video, vorba lui @titicodita de mai sus :)

#9
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View Postspe, on 03 aprilie 2016 - 11:55, said:

Daca nu gasesc pe cineva sa-mi arate (in Suceava sunt cluburi de box, insa am mai precizat ca nu vreau sa practic acest sport, si cred ca antrenorii de acolo s-ar uita ciudat la mine daca le spun ca vreau doar sa-mi arate cum sa dau corect in sac), in cel mai rau caz voi cauta tutoriale video, vorba lui @titicodita de mai sus Posted Image
Poti plati cateva sedinte si poti ruga un elev mai avansat sa iti arate una alta,de obicei elevii mai avansati se ocupa de incepatori.

Si da,te poti accidenta in orice conditii daca dai cu toata puterea si dai gresit.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai vrei doar sa arzi calorii, dar iti pui problema ca bataia se desfasoara cu mainile goale ?!
Zic sa te concentrezi pe forma fizica.

Edited by overseas, 04 April 2016 - 08:43.


#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@overseas Daca tot ard calorii, sa le ard cu un scop :) Si vezi ca am scris "daca se intampla sa fie nevoie sa te aperi", nu m-am referit la bataie.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca "sacul" ala e gol poti da si cu mana goala, fara fese si manusi.
Daca e plin si greu vei avea probleme de la lovituri.

#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@Lup_Victor Multumesc de sugestie.

@overseas De ce mi-as lua un sac gol? Si cum adica gol? Gonflabil, sau cum? Sacul care vine e plin si... sincer nu stiu cat e de greu, voi afla cand ma suna curierul si-l preiau :) Din ce am mai vazut pe yt, iti trebuie forma fizica buna si stiinta de a lovi corect si cu putere pentru a deplasa 20-30cm baza sacului. La lovituri mai usurele, doar sacul (care vine montat pe un "picior" flexibil) va "percuta" si se va comporta aproape la fel ca unul agatat.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai asteptam sa vina agregatul sa ne spui cat de greu e si cat de mult se misca, daca se simte tare la pumni.

#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Tuesday, April 05, 2016 - Departed Facility in BUCHAREST - ROMANIA

Maine aflu cum e, cat de mare si de greu :)

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mai, de alea am vazut si la World Class la clase de ... combat gimnastica & shit, erau mai goale pe interior.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postspe, on 05 aprilie 2016 - 19:01, said:

Tuesday, April 05, 2016 - Departed Facility in BUCHAREST - ROMANIA

Maine aflu cum e, cat de mare si de greu Posted Image

cum e treaba ? i-ai dat KO ?

#18
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Inca nu :)

Am primit coletul, si in ciuda etichetei care zicea "heavy punching bag", sacul respectiv numai greu nu e. Are o husa, iar materialul e ceva usor, nu foarte moale, dar usor. Partea buna e ca, avand baza umpluta cu apa, poate oscila pana la 60 de grade.

Cu manusile sunt oarecum dezamagit. Am comandat si primit astfel: Everlast Striking Training Gloves, dar nu-s manusi in sensul clasic. Adica degetele imi raman descoperite daca intind mana. Oarecum interesant e ca pentru a ti le pune pe maini ai de infasurat banda cu velcro o data in jurul incheieturii. Si abia acum am vazut ca sunt pentru MMA.
Perechea 2: Junior Contender Gloves. Astea par a fi manusi clasice de box, in care iti intra mana cu totul, cu degetul mare cusut de restul manusii. E normal?
Si perechea 3 ar fi cea care imi place cel mai mult, si cel putin din spusele lor, poate fi inlocuitor pentru fasa: Evergel Hand Wraps. Tot pentru MMA. Si pe ale caror ambalaj scrie asa: "Evergel disperses impact energy. Compress-X strap provides anatomical support along hands and wrists.". Desi marimea e L, am noroc ca sunt putin elastice, altfel nu cred ca ar intra pe mana. Nu mai sunt pe siteul SD, ca dadeam link. Au un gel in zona monturilor, sau ma rog, in zona cu care trebuie sa lovesti.

Acum, revenind la "heavy punching bag", am asamblat chestia, insa n-am umplut deocamdata baza cu nimic, pana nu hotarasc unde ramane, ca nu vreau sa-l tarai prin casa plin. In baza aia cred ca intra lejer 60-70 litri apa.

Chiar daca sunt dezamagit ca nu e "greu", cum ma asteptam, ci mai degraba de alea de care zici ca ai vazut pe la fitness/gimnastica etc, e ok asa. Am luat legatura cu un antrenor de box, i-am explicat ce vreau sa invat si saptamana viitoare ne vedem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate