Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum ati trecut voi mai departe?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
LunaMoon

LunaMoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.05.2015
Sper sa nu vi se para stupid.
Am 30 de ani si un pic, de vreo 4 ani  incerc sa trec emotional peste o fosta relatie si nu reusesc. Nu functionam perfect impreuna, dar l-am iubit cum n-am iubit pe nimeni. Ne-am despartit pentru ca felul lui ma facea sa sufar.
Sufar mai tare fara el.
Am avut si alte relatii intre timp, insa nu reusesc sa iubesc pe altcineva asa cum l-am iubit pe el.
Sunt foarte dese momentele cand ma gandesc la el, chiar daca au fost fel si fel de momente triste in relatia noastra, mintea mea refuza sa si le aminteasca, selecteaza mereu amintirile frumoase.
Il iubesc nespus de mult, dar vreau sa-l uit.
Ce ma sfatuiti?
Voi cum ati reusit sa fiti fericiti/fericite si sa mergeti mai departe?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Decizia unei despartiri trebuie bine calculata, oamenii se mai schimba. In rest e psihologic, deja dupa 3 ani ar trebui sa scada efectul chimic a primei intalniri.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lTwOHOnlGbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam 5 ani dureaza sa uiti. Depinde ce vrei de la viata si depinde ce gasesti. Nu poti sa ramai blocata pe ceva, poate trebuie sa te schimbi.

#5
LunaMoon

LunaMoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.05.2015
Au trecut deja 3...
Daca sunt 5 ani,  mai am putin!
Ma gandeam sa ma duc la un psiholog, sa fac terapie. Credeti ca ajuta? Am intrebat diversi cunoscuti, dar niciunul dintre prietenii mei nu a mers la psiholog. Unii sunt chiar total impotriva.
Am incercat sa ma intalnesc cu alte persoane, am avut si o alta relatie, insa nu functioneaza nimic. Mintea mea este la el.
Nu as vrea sa ne impacam, desi recunosc uneori ma surprind dorindu-mi ca lucrurile sa functioneze intre noi si sa fim fericiti impreuna...etc  Vreau doar sa fiu independenta emotional, sa nu ma gandesc cand imi cumpar o bluza daca i-ar placea sau nu, sa nu-mi doresc sa-l vad... Sa pastrez doar amintirea frumoasa dar el sa-mi fie aproape indiferent.

Se poate asa ceva?

Cunoasteti vreun psiholog bun? Am incercat sa merg, dar nu mi-a placut persoana respectiva. Probabil nu am gasit persoana potrivita. Am si eu prietene care au facut facultatea de psihologie la 40 de ani, la particular si acum sunt psihologi cu alte in regula...insa nu as vrea genul acesta de psiholog. As vrea unul cu experienta Posted Image

Multumesc!

Edited by LunaMoon, 01 April 2016 - 23:51.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Traieste viata ta, asa cum iti place. Lasa in urma , trecutul. Sunt milioane de barbati care te doresc si milioane de barbati pe care tu ii doresti.

Edited by pasilla, 01 April 2016 - 23:51.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Oamenii puternici trec peste orice. Cei slabi , nu trec nici peste pierderea unei unghii . Ai ceva care se invarte in mintea ta ca o placa de pick-up stricat . Un blocaj . Nimeni  nu este de neinlocuit. Doar ca unora le place sa sufere si nu numai ca sufera dar vor ca toata lumea sa stie si sa sufere alaturi de ei . Problema ta este alta. Daca esti o tipa faina , poti spera la unul mai tinerel . Daca nu esti faina ...si mai esti si plangacioasa ....afla ca aia buni de 30 si un pic sunt deja luati ...cu cununie ...cu plozi . Deja nu-si vad capul de responsabilitati .
Asa ca , vezi-ti de viata si bucura-te de cate ori deschizi ochii dimineata. Ai o noua sansa sa cunosti un alt tip. Numai ca bietul ...ala potentialul ..pleaca cu un mare handicap . Indiferent daca este mai bun sau nu decat " perfectul " o sa ii compari si vei pleca de la premisa ca ala vechiul te facea fericita.
Daca vrei sa ai o sansa , fa-i aluia un portret de jigodie si convinge-te ca asa a si fost . Uita-l si da-i inainte . Timpul trece si oricat esti de plangacioasa , tot nu mai ai mintea aia de gasca proasta pe care o au pustoaicele de 20 si ceva . Adica , in traducere , te plictisesc textele de fraier ...ai o varsta ...intelegi cum stau lucrurile . Nici unul nu va fi ca ala dinainte . Nu ca ala era grozav , ci pentru ca ...fiecare om este diferit .

#8
LunaMoon

LunaMoon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.05.2015
Nu stiu daca sunt faina, plangaciosa nu sunt sigur. E mai mult ca sigur un blocaj. Si da exista si acesta problema, tipii de varsta mea in marea lor majoritate sunt cuplati. O relatie cu un tip mai tanar nu stiu daca merge, nu m-am gandit, nu am avut niciodata o astfel de relatie. As vrea oricum ceva sa fac eu, nu sa ma repare altul...

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , daca stai sa le analizezi prea adanc te pierzi in detalii. Viata se traieste. E bine sa iti faci niste calcule ca altfel te ia pe nepregatite ( respectiva viata ) ....dar trebuie sa si traiesti . Calculele sunt pentru viitor . Trecutul nu-l mai poti schimba , iese din discutie . Ramane clipa ...prezentul.
....stai asa sa dau matza afara ca-i in calduri ...vagaboanta ....
...am  revenit
Deci , fii antena cum e cu matza mea. E in calduri, nu pot sa o tin izolata ca face ca naiba . Dar ii dau Progestin . Iese , se calareste cu toti motanii ...si imi vine acasa fara surprize. Daca intalneste vreun motan mai afectuos ...sa fie sanatoasa . Oricepi paralela ? Iesi la motani . Sunt destui . Pe alese. Vezi si tu care-i mai de rasa. Maidanezii sunt rudimentari in gandire . Aia intreaba : la mine sau la tine  ? Tu esti prea sensibiloasa pentru astia  desi stim noi - adica eu ...ca te gandesti de multe ori la un motan nesimtit care sa nu tina cont de sensibilitatile tale . Nu citesc ganduri dar asa se intampla la toata lumea . Unii sunt prea ipocriti ca sa recunoasca . Nici aia raniti din dragoste nu-s buni pentru tine. Cum ii vezi tu pe astia " post perfectiunea pamantului " adica , de dupa ala nemaipomenitul ...asa te vad si ei dupa alea de i-au sedus si i-au abandonat. Esti plangacioasa ....dar sa vezi cat de plangacios si kkcios poate fi un barbat care este in situatia ta . Iti vine sa il calci cu masina ca face specia de ras. Cade in depresii , se apuca de baut , de fumat , devine instabil psihic , ramane fara servici .... vai mama lui !
Tie iti trebuie unul destul de istet cat sa stie cand sa nu tina cont de mieunatul tau ...dar destul de sensibilos incat sa stie cand sa se opreasca . Astia-s rari ...am mari dubii ca vei gasi vreunul . Oricum nu pe aici . Pe aici gasesti psihanaliza facuta de tamplari si economisti. nu te prea ajuta. Iesi in lume si uita pentru o perioada de internet .

#10
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Ar exista o solutie, insa este cam neconventionala si destul de riscanta (pentru tine). Imagineaza-ti iubirea ca pe un rau ce poate fi canalizat intr-o alta directie. Ar fi aceasi iubire in continuare, insa ar duce intr-un cu totul alt loc, nu catre un cineva, ci catre un ceva. Ma rog, chestii prea avansate.

Edited by Pai_Mei, 02 April 2016 - 00:21.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
....pe mine m-ai pierdut ....Posted Image

#12
vjvarta

vjvarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2015
foarte simplu: chair daca te gandesti la el in continuare, fa-o fara a incerca sa ti reprimi amintirile si nu te gandi ca ceea ce faci este rau, dar mergi in continuare cu viata ta si incearca sa cunosti si pe altcineva (daca nu vrei sau nu esti pregatita atunci nu fa asta) si gaseste ti niste hobbyuri care sa ti ocupe timpul. stiu ca suna ciudat dar ai sa vezi ca o sa mearga. la un moment dat ai sa te eliberezi fara sa ti dai seama.

#13
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostJurasikMan, on 02 aprilie 2016 - 00:22, said:

....pe mine m-ai pierdut ....Posted Image
Adică să iubească altceva,sau pe altcineva.
De exemplu alte persoane(poate din familie),sau diferite animale de companie(câini,pisici,papagali,pești,etc).
Sau poate vrea să spună altceva și nu m-am "prins eu".

Cea mai bună soluție este uitarea,iar pentru a uita trebuie să aibă activități în locuri unde nu este nimic care să-i amintească de fostul.Genul de activități care solicită toată atenția,pentru ca mintea să nu-i mai fugă la ex.
Activitatea de la servici(job) ar fi un exemplu.

#14
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016

View PostASCENDED, on 02 aprilie 2016 - 01:20, said:

Adică să iubească altceva,sau pe altcineva.
Uite, spre exemplu telefonul tau mobil inteligent are nevoie de o sursa de energie, la fel poate fi transformata si iubirea intr-un fel de sursa, indiferent ca este vorba despre o iubire fata de o alta persoana. Iubirea poate fi transformata in altceva, poate fi canalizata intr-o alta directie prin deconstructie mentala. Atunci cand o persoana iubeste pe o alta persoana lucrurile nu sunt atat de simple, persoana de fapt iubeste ceva anume la acea persoana, sau iubeste niste proprietati, niste lucruri mai concrete decat aceasta simpla explicatie ca iubeste pe o alta persoana. Da, iubeste pe o alta persoana, dar ce anume mai exact ? Vezi, deci trebuie de intrat mai in detaliu, de infrant acest nivel de superficialitate ce te face sa crezi ca iubesti persoana respectiva si atat. De fapt iubesti ceva anume, ceva concret, lucruri ce alcatuiesc persoana respectiva, ceva legat de ea, ceva concret. Iar aceasta este cheia transformarii. Bineinteles ca nu este simplu sau atat de usor, insa de putut se pot face diverse manevre, sa le zicem asa.

Iar asta nu inseamna ca pacalesti mintea sau ca incerci sa te pacalesti pe tine. Inima este un lucru complicat ce ofera posibilitati de nebanuit pentru o minte nefamiliarizata cu toate cotloanele ei. Iubirea este o problema de natura spirituala, iar cand spun spiritual nu ma refer la religie, dumnezei si prostii din astea.

Edited by Pai_Mei, 02 April 2016 - 01:42.


#15
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Si, de ce as vrea sa incerc iarasi? Poate as vrea sa stiu motivul, apoi nu m·ar mai interesa nimic.
De ce sa fie nefericit? Daca il iubesti cu adevarat, bucura_te pentru el. Si gata.
Apoi, tot raul spre bine. Nu se stie destinul fiecaruia. Ehe...am fost la o ghicitoare....spunea ca nu ne vom desparti, dar ca eu ma voi indragosti de un tip...
Na belea...apoi spunea cum voi cunoaste o tipa si acela de care ma voi indragosti se va cupla cu tipa aceea, si vor pleca pe un vapor...
Si totul va fi bine, nu ne vom desparti. Pana acum nu s_a intamplat nimic din aceasta previziune, dar...mai stii....
Apoi, @initiatore, daca ti s_ar fi intamplat tie sa iti doresti sa te desparti, ce faceai?
Poate crezi ca ar fi usor sa renunti asa la cineva.... Nu stiu, repet: sa stiu motivul ar conta. Si nu as sta in cale. Cale batuta!

#16
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostPai_Mei, on 02 aprilie 2016 - 01:35, said:

Uite, spre exemplu telefonul tau mobil inteligent are nevoie de o sursa de energie, la fel poate fi transformata si iubirea intr-un fel de sursa, indiferent ca este vorba despre o iubire fata de o alta persoana. Iubirea poate fi transformata in altceva, poate fi canalizata intr-o alta directie prin deconstructie mentala. Atunci cand o persoana iubeste pe o alta persoana lucrurile nu sunt atat de simple, persoana de fapt iubeste ceva anume la acea persoana, sau iubeste niste proprietati, niste lucruri mai concrete decat aceasta simpla explicatie ca iubeste pe o alta persoana. Da, iubeste pe o alta persoana, dar ce anume mai exact ? Vezi, deci trebuie de intrat mai in detaliu, de infrant acest nivel de superficialitate ce te face sa crezi ca iubesti persoana respectiva si atat. De fapt iubesti ceva anume, ceva concret, lucruri ce alcatuiesc persoana respectiva, ceva legat de ea, ceva concret. Iar aceasta este cheia transformarii. Bineinteles ca nu este simplu sau atat de usor, insa de putut se pot face diverse manevre, sa le zicem asa.

Iar asta nu inseamna ca pacalesti mintea sau ca incerci sa te pacalesti pe tine. Inima este un lucru complicat ce ofera posibilitati de nebanuit pentru o minte nefamiliarizata cu toate cotloanele ei. Iubirea este o problema de natura spirituala, iar cand spun spiritual nu ma refer la religie, dumnezei si prostii din astea.
Are sens ce spui,deși este aproape imposibil de pus în practică.Nu știu dacă ai trecut prin ce trece ea,dar nu cred că vei reuși să pui în practică ce spui aici(dacă vei avea ghinionul de a "experimenta" o astfel de situație).
Eu tot la soluția mea rămân,și în timp(nu imediat),va avea efect.

#17
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Uite, am sa incerc sa fac sa zaresti putin despre ce vorbesc eu. Luam un exemplu, folosim o analogie: o frunza din copac ce iubeste pe o alta frunza.

Si iubirea este mare, foarte mare, pe cat de mult poate iubi o frunza pe o alta frunza. Insa ce nu isi da seama frunza este ca inainte de a putea iubi pe o alta frunza, trebuie ca mai intai sa se tina de copac. Deci mai intai se tine de copac, iar prin tinerea sa de copac reuseste sa atinga, sa iubeasca pe o alta frunza asemnea ei, ce si ea trebuie la randul sau sa se tina tot de copac. Iar a intelege ce este tinerea de copac, aceasta relatie ce are intaietate inaintea relatiei cu orice alta fiinta, este cheia intelegerii inimii, a sufletului, a mecanismului simtirii, a starilor de spirit, a logicii ce guverneaza starile de spirit. Iubirea fata de o alta fiinta este mai mult un lucru indirect, precum frunza ce pentru a putea fi intr-un contact cu o alta frunza trebuie ca mai intai sa fie intr-un contact cu intreg copacul, trebuie sa se tina de copac.

Concret, ce inseamna asta ? Inainte de a putea iubi pe altcineva trebuie sa fii viu, trebuie sa existi, iar existenta este tinerea frunzei de copac. Mai intai existi (o forma de relatie cu ceva), iar abia pe urma poti avea parte de o relatie si cu o alta fiinta, prin intermediul relatiei cu acest ceva, copacul. Asta inseamna a intelege inima si cum functioneaza ea. Insa stiu ca nu este usor. Dar cine reuseste sa ajunga la aceasta pricepere, devine absolut imun fata de orice forma de suferinta cauzata de iubirea cu orice alta frunza, deoarece cunoaste iubirea cea adevarata, cea care nu poate fi pierduta niciodata, indiferent ce, atata timp cat existi, conexiunea dintre tine (frunza, fiinta) si trunchiul copacului ce tine toate frunzele. Iar tu accesezi interactiunea cu celelalte frunze prin intermediul conexiunii tale cu trunchiul si cu crengile sale, deci indirect. Si lucrul cel mai important dintre toate, iubirea dintre o frunza si o alta frunza este o expresie a conexiunii dintre trunchi si frunza. De asta si exista iubirea dintre o frunza si o alta frunza.

Nu am spus ca voi face sa intelegi clar sau intru totul, ci doar ca vei zari putin. Si ai zarit.

Edited by Pai_Mei, 02 April 2016 - 03:01.


#18
Hypnosfera

Hypnosfera

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 317
  • Înscris: 31.07.2015

Quote

Nu functionam perfect impreuna, dar l-am iubit cum n-am iubit pe nimeni. Ne-am despartit pentru ca felul lui ma facea sa sufar.
.............................
Am avut si alte relatii intre timp, insa nu reusesc sa iubesc pe altcineva asa cum l-am iubit pe el.
............................
Il iubesc nespus de mult, dar vreau sa-l uit.
Ce ma sfatuiti?

Cand minti?
Sa nu te mai minti!
Ori nu ai iubit, ori esti egoista. A treia varianta(nu o cred valabila in cazul tau), intelegi ca trebuie sa iti traiesti viata.
Iubesti neconditionat? Fericirea ta pentru fericirea lui, cu pretul iubirii tale. Nu iubesti dar te dai ...ranita? Egoismul tau sacrifica posibilitatea iubirii neconditionte.
Sau la modul brutal, sunt "oama" si hormonal am nevoie de sex, dar intelectual, am nevoie de respect de sine, deci il iubeam dar sufeream. Si NIMENI si NIMIC nu merita suferinta mea! Nimic personal cu initiatoarea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate