Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

Pareri iaz pentru cresterea somnului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mirand

mirand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.04.2016
Buna seara. Sunt nou aici si asi dori să îmi dați sfaturi referitoare la ideea mea.
Astfel am un teren de 14/60 m , si m-am gândit să amenajez un helesteu cât mai natural pe suprafața de 8/25 m adică 200mp.
Terenul este lângă fluviul Dunărea cu latura de 14m lângă fluviu.
Helesteul va fi excavat la 1.5-2.5 respectiv 3.5 m adâncime.
Cu ce se asigura malurile helesteului?
M-am gândit să îl populez cu somn de Dunăre.....adică cumpărat de la firma specializata.
Doresc să hrănesc pestii cu furaje exudate si...dacă este benefic o să introduc oblete si guvid ca somnii sa se hrănească si cu aceștia.
Ce pompa îmi trebuie pentru recircularea apei, dar ce tip de aerator?
Cu câte bucăți de pui de somn trebuie să populez helesteul ???
Mărturisesc că sunt începător în creșterea peștilor si accept cu mare drag orice sfat. Mulțumesc!


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Ce somn vrei sa cresti, ce e ala ?

Edited by andreic, 01 April 2016 - 23:35.


#3
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,540
  • Înscris: 25.04.2007
Somnul Silurus glanis mai mare de 50 cm incepe sa fie gras si isi pierde valoarea gastronomica. Il mai cumpara cei ce nu stiu asta, dar doar odata. Dar pana la aceasta dimensiune este foarte apreciat. Deci sa tii cont si de acest aspect, sa nu-ti faci planuri sa cresti monstrii ca o sa-i vinzi greu.
Obletii sunt pesti de suprafata si nu prea am vazut somni sa-i vaneze. Avatii se dau in vant dupa obleti.

#4
mirand

mirand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.04.2016
Somnul salbatic silurus glanis, cel ce creste si in Dunare. Vreau sa il cresc pana la greutatea de 2kg, chiar trei kg.

Nu pot creste somn african pentru ca nu ii pot asigura temperatura necesara in apa...

Dar, de introducerea guvidului ce parere aveti, acesta sta pe fund si cred ca somnul l-ar consuma...

#5
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
eu zic că mai bun ar fi o păstrăvărie.

#6
mirand

mirand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.04.2016
Apa nu este destul de rece...sunt in zona de campie. De aceea nu cres ca o sa reziste. Apoi la 80 km distanta exista pastravarie in sistem superintensiv cu traditie, beneficiind de conditii naturale optime...

View PostCousteau, on 02 aprilie 2016 - 08:30, said:

Somnul Silurus glanis mai mare de 50 cm incepe sa fie gras si isi pierde valoarea gastronomica. Il mai cumpara cei ce nu stiu asta, dar doar odata. Dar pana la aceasta dimensiune este foarte apreciat. Deci sa tii cont si de acest aspect, sa nu-ti faci planuri sa cresti monstrii ca o sa-i vinzi greu.
Obletii sunt pesti de suprafata si nu prea am vazut somni sa-i vaneze. Avatii se dau in vant dupa obleti.
Somnul salbatic silurus glanis, cel ce creste si in Dunare. Vreau sa il cresc pana la greutatea de 2kg, chiar trei kg.

Nu pot creste somn african pentru ca nu ii pot asigura temperatura necesara in apa...

Dar, de introducerea guvidului ce parere aveti, acesta sta pe fund si cred ca somnul l-ar consuma...

View Postandreic, on 01 aprilie 2016 - 23:35, said:

Ce somn vrei sa cresti, ce e ala ?
Somn european.

#7
mirand

mirand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.04.2016
Helesteul va avea in medie peste 400000 mc de apa. Daca imi poate spune cineva, va rog, ce tip de pompa si cu ce putere, dar si ce tip de aerator si cu ce putere ar trebuii sa folosesc... Va multumesc!

#8
mirand

mirand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.04.2016
Se pot consolida malurile helesteului cu plasa de sarma? Se mai pune piatra sau alte materiale? Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, parere.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate