Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vitamina D3 - alternativă

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
cum sa nu ai ce face? meri pe jos, stai la plaja, iesi la o terasa, iesi la o plimbare, etc

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Fac deja chestiile astea. La plajă.. iarna doar în Dubai. Mă rog, mai ies la ski, însă iarna asta am prins doar nor.

#21
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

 hamal, on 02 aprilie 2016 - 06:24, said:

Ia vigantoletten de 1000 din farmacii. Eu nu am incredere in suplimentele de pe pata romaneasca, cu exceptia unora produse de firme de incredere cuma ar fi H_figal, Dacia Pl_nt, F_res, Walm_rk.
Nu mai exista asa multe suplimente romanesti de calitate. Suplimentele din farmacii sunt prezentate ca pastile, adica "trateaza" si nu suplimenteaza; sunt mai scumpe ca in magazinele de suplimente nutritive.
Poti comanda orice supliment de pe iherb, dar trebuie sa astepti 2 saptamani pana ajung si nici nu platesti tva. Sunt o gramada de firme bune: now care e preferata mea, dr's best, Jarrow Formulas etc
http://ro.iherb.com/...=vitamin d3#p=1
http://ro.iherb.com/... d#p=1&cid=1855

Edited by red_dog4ever, 02 April 2016 - 12:05.


#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Pănă la urmă întrebarea mea era alta (inițial), anume dacă nu este mai indicat să folosim moderat lămpi uv în loc să băgăm vitamine și să lăsăm organismul să facă ce știe mai bine.

#23
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Nu mai stiu exact, dar cred ca sunt 2 tipuri de UV: cele "periculoase"(depinde cum privesti lucrurile) care ajuta la producerea vitaminei d3 si cele care ajuta la bronzare.
Lotiunile de corp lasa sa treaca doar UV cu anumite lungimi de unda, adica cele pentru bronzat. Banuuiesc ca lampile cu UV produc aceste radiatii, s-ar putea sa nu produci vitamina d.

O sa ma interesez si iti spun exact.

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
benis, cred ca degeaba incerci sa pui aceeasi intrebare de 2,3 ...10 ori in diferite forme si contexte, pt ca imaginea de ansamblu de fapt este cu totul alta.

anume ca indiferent de solutia aleasa de tine, ceea ce este natural, pai natural ramane, ca bagi vitamine sintetice, ca inceci sa folosesti anumite tipuri de lampi uv doar pt ca savantii gigel si gherghina spun ca sunt "naturale" si nu sunt nocive, e apa de ploaie, daca nu mananci cat mai natural (nu ca ar mai fi prea multe produse naturale, dar ca idee), daca nu stai la soare, in aer liber, sa faci miscare, sa obosesti, sa respiri oleaca de aer mai curat si sa urmezi un curs cat mai natural al vietii, degeaba te mai strofoci.

in mii sau zeci de mii de ani, specia umana s-a adaptat vietii pe aceasta planeta, iar in ultimile sute de ani s-a desteptat deodata lumea si a gasit in laborator miracolul inlocuitorilor naturali, inclusiv a luminii. sa fim seriosi. NICIODATA nu o sa poti inlocui ceea ce a creat natura in milioane de ani a vietii pe aceasta planeta.

#25
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Nu, dar poti suplimenta, daca e nevoie.

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Exact. Cum ar fi cu aceste becuri care chiar dau rezultate.

Toată viața terestră cam are nevoie de un pic de uv.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate