Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Vitamina D3 - alternativă

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
În fiecare primăvară mă apucă deficitul de D3. Momentan merg anual la analize și dacă e lipsă, suplimentez. Odată m-a prins chiar și toamna, deși eu mai ies la soare, însă de atunci doar primăvara se manifestă. Întrebarea mea este dacă nu cumva ar fi mai recomandat ca iarna să suplimentez  cu niște tuburi uv lipsa de soare din iarnă decât să iau vitamină.

Edited by benis, 01 April 2016 - 21:55.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ca e soare sau innorat,  ca e cald sau frig, miscare in aer liber. UV exista mereu.

#3
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Poti sa inveti sa sudezi, mai iese un ban, mai mananci un morcov cu vitamine....

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011

 pasilla, on 01 aprilie 2016 - 21:59, said:

Ca e soare sau innorat,  ca e cald sau frig, miscare in aer liber. UV exista mereu.

Fac oricum, se pare că nu e suficient.

 Lumianu, on 01 aprilie 2016 - 22:00, said:

Poti sa inveti sa sudezi, mai iese un ban, mai mananci un morcov cu vitamine....

Acum vreo 15 ani sudam la greu, chiar că mă bronzam, însă la sudură mai ai și radiații la care nu ți-ai dori să te expui, mai exact raze x moi.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 benis, on 01 aprilie 2016 - 22:03, said:



Acum vreo 15 ani sudam la greu, chiar că mă bronzam, ĂŽnsă la sudură mai ai și radiații la care nu ți-ai dori să te expui, mai exact raze x moi.

Daca porti sort e Ok :).

#6
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Asta tot nu justifica de unde trilema asta cu vitamina D, n-am auzit pe nimeni niciodata sa  se planga. Cum se manifesta? Poate o sufar fara sa stiu.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Foarte posibil, am citit că multă lume suferă. La fiecare se manifestă diferit, la mine vine la pachet cu stări de fig, oboseală și în general o stare de depresie. Senzația e ca dracu, îmi venea să mor de ciudă înainte de a descoperi cauza.

#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
deci nu sex, nu alcool, nu droguri ci vitamina d3 ne trebuie?!Posted Image

#9
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Cumpara suplimente cu vitamina D3. Nu cumpara din farmacii, ca in general, suplimentele sunt proaste si scumpe.

Nu te lua dupa doza zilnica recomanda(dzr) ci dupa doza optima. Dzr pentru D3 este foarte mica, 5000ui/zi iarna ar trebui sa fie ok, tinand cont ca nu exista deloc soare. E normal sa ai  deficienta de vitamina d3 primavara, fiindca este o vitamina liposolubila(se stocheaza in grasime) si iarna nu prea ai cum sa produci vitamina d3,  asa ca"rezervorul" se epuizeaza treptat.

Vitamina d se stocheaza in organism dar excesul apare foarte rar.
Corpul uman poate produce in jur de 15000ui, daca sta 15 minute la soare. Valoarea depinde de culoarea pielii, anotimpul, latitudine etc


 Lumianu, on 01 aprilie 2016 - 22:07, said:

Asta tot nu justifica de unde trilema asta cu vitamina D, n-am auzit pe nimeni niciodata sa  se planga. Cum se manifesta? Poate o sufar fara sa stiu.
D3 este cea mai importanta vitamina(e de fapt grasime), contribuie la toate functiile corpului uman.  
D3 contribuie la imunitate in  mare masura si este unul din motivele pentru care racesti iarna.
De cand iau vitamina d3, am racit odata, fix dupa 2 saptamani cand am oprit suplimentarea.

Edited by red_dog4ever, 01 April 2016 - 23:47.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 benis, on 01 aprilie 2016 - 22:28, said:

Foarte posibil, am citit că multă lume suferă. La fiecare se manifestă diferit, la mine vine la pachet cu stări de fig, oboseală și ĂŽn general o stare de depresie. Senzația e ca dracu, ĂŽmi venea să mor de ciudă ĂŽnainte de a descoperi cauza.

     Eu cred ca depresia vine din alta parte. Acum ai mai facut o fixatie si pe vitamina D3. Aia e pentru sugari prietene. O persoana adulta si-o produce singura.
    Daca fobia nu te impiedica, mai iesi din cand in cand afara din casa. Mai ales acum cand a dat si soarele.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Crede-mă, sunt om amator de munte, de drumeții, de ciuperci, de mers cu bicicleta. Aia cu sugarii habar nu am unde ai auzit-o. Eu mă iau după analize medicale, în nici un caz nu iau după ureche, că doar nu mă fac pe mine 100 de lei care îi dau la Bioclinica.

#12
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

 cspot, on 01 aprilie 2016 - 23:30, said:

Eu cred ca depresia vine din alta parte. Acum ai mai facut o fixatie si pe vitamina D3. Aia e pentru sugari prietene. O persoana adulta si-o produce singura.
Daca fobia nu te impiedica, mai iesi din cand in cand afara din casa. Mai ales acum cand a dat si soarele.

Omul modern sta 8 ore la servici si apoi se uita la tv, departe de razele soarelui.
Crezi ca mai sta cineva 2 ore pe zi sa dea la lopata?


Deficienta de vitamina d3 a devenit ceva "normal" in prezent(cel putin primavara). In mancare nu prea gasesti, iar de soare toti se feresc.

Edited by red_dog4ever, 01 April 2016 - 23:56.


#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 benis, on 01 aprilie 2016 - 23:38, said:

Crede-mă, sunt om amator de munte, de drumeții, de ciuperci, de mers cu bicicleta. Aia cu sugarii habar nu am unde ai auzit-o. Eu mă iau după analize medicale, ĂŽn nici un caz nu iau după ureche, că doar nu mă fac pe mine 100 de lei care ĂŽi dau la Bioclinica.

     Despre ce analize medicale vorbesti bai Benis ? Poti sa ne arati si noua o poza ?

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,782
  • Înscris: 06.09.2004

 Lumianu, on 01 aprilie 2016 - 22:07, said:

Asta tot nu justifica de unde trilema asta cu vitamina D, n-am auzit pe nimeni niciodata sa  se planga. Cum se manifesta? Poate o sufar fara sa stiu.
depresie, anxietate, atacuri de panica si altele. ai sti daca ai suferi-o. desi ce-i drept nu e vorba doar de deficienta de vitamina d, cred ca este deseori una dintre cauze.

nu ma pricep la suplimente, dar eu iau de la helpnet calciu+vit. d de la jamieson, in forma de caramele cu ciocolata. geniale, mai bune decat caramelele normale din comert   :)

#15
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

Quote

Cumpara suplimente cu vitamina D3. Nu cumpara din farmacii, ca in general, suplimentele sunt proaste si scumpe.

Ia vigantoletten de 1000 din farmacii. Eu nu am incredere in suplimentele de pe pata romaneasca, cu exceptia unora produse de firme de incredere cuma ar fi H_figal, Dacia Pl_nt, F_res, Walm_rk.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ma intreb cum stai cu calciu. daca de D3 ai deficit ...

#17
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

 hamal, on 02 aprilie 2016 - 06:24, said:

Ia vigantoletten de 1000 din farmacii.

Momentan, indisponibil.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011

 Dany_Darke, on 02 aprilie 2016 - 07:07, said:

ma intreb cum stai cu calciu. daca de D3 ai deficit ...

Bine, există combinații de calciu plus D3 dar eu stau bine cu calciul, am o alimentație ok.

Pănă acuma am luat sub formă de soluția, acuma am luat pastile, soluția expiră și mă umplu de chestii expirate prin casă.

Oricum, eu unul am să îmi iau ceva lampă uv, e mai ok să sintetizezi vitaminele natural când e posibil. La soare, mai mult decât să merg cu bicicleta, nu am ce face.

 cspot, on 01 aprilie 2016 - 23:57, said:

Despre ce analize medicale vorbesti bai Benis ? Poti sa ne arati si noua o poza ?

Attached Files


Edited by benis, 02 April 2016 - 08:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate