Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Carbonat de magneziu !

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am deschis acest subiect pentru a putea afla de la cei care au folosit suplimente de magneziu în ce mod pot folosi carbonatul de magneziu ca supliment mineral pentru uz intern.Am încercat un tratament cu sare Nigari sau pe înțelesul tuturor Clorură de magneziu,o lingură la un litru de apă,dar având probleme cu aciditatea gastrică am întrerupt tratamentul deși am observat o ameliorare a durerilor foarte mari pe care le am la nivelul genunchilor și al coatelor de vreo 5 ani pentru că probabil sufăr de artroză și reumatism articular,grație celor 11 ani lucrați în mineritul subteran din Gorj prin nămoale,câteodată ud leoarcă timp de 8 ore,iar acu” la 50 de ani încep să adun roadele prostiei din tinerețe când alergam după bani mulți !!!.Datorită faptului că sufăr de aciditate gastrică și de multe ori apelez la medicamente antiacide,am zis hai să încerc un tratament cu carbonat de magneziu care să m-ajute să devin mai ”alcalin” odată cu trecerea la un regim lacto ovo vegetarian dar și la ameliorarea durerilor de oase provocate de artroză.Am cumpărat 10 kg de carbonat de magneziu,mai puțin nu puteam cumpăra pentru că aceasta era cantitatea minimă la vânzare de unde am găsit la un preț mai bun.Întrebarea mea este dacă cineva a mai folosit carbonat de magneziu,ce rețetă,cantitate ??? trebuie amestecată cu apă pentru a începe un tratament de lungă durată,deși din ceea ce am citit carbonatul de magneziu este greu solubil în apă și se depune după un timp pe fundul recipientului,iar pentru asimilarea magneziului în cantitate cât mai mare,soluția trebuie amestecată cu acid citric sau lămâie.Am căutat pe net informații despre carbonatul de magneziu dar informațiile sunt vagi și nu găsesc o rețetă că cineva folosește carbonat de magneziu în cantități mai mari pentru uz intern,deși pe unde am citit acest mineral este inofensiv pentru consumul uman.Dacă unii din voi aveți informații mai detaliate,vă rog ajutați-mă să nu fac greșeli iremediabile pentru sănătatea mea pentru că am citit că mulți oameni consumă Clorură de magneziu ani de-a rândul fără efecte secundare,de ce nu și carbonatul de magneziu care cel puțin pe hârtie este suplimentul cu cea mai mare cantitate de magneziu conținut cca. 45% ? Posted Image

Edited by Viorelsolar, 01 April 2016 - 11:17.


#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,019
  • Înscris: 06.09.2008
spanac, nuci, seminte, fasole verde, linte, banane...

#3
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Există în farmacii un medicament numit "Dolomit" (Carbonat dublu de Ca și Mg) sub forma unor pastile gen Aspirină. Am o colegă care utilizează așa ceva. Am reținut acest fapt, deoarece în facultate am învățat-o drept rocă :))

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Niste exemple de doze

Attached File  U1ntitled.jpg   100.68K   28 downloads
Attached File  acid-gone-antacid-1.jpg   141.32K   27 downloads
Attached File  Untitled.jpg   238.73K   19 downloads

#5
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostHandicarpati, on 01 aprilie 2016 - 16:12, said:


Eu nu doresc și nu concep să înghit hidroxid de aluminiu,pentru că aluminiul este un metal foarte dăunător organismului,este principalul suspect pentru maladia Alzheimer din câte am citit pe multe documente găsite pe internet,tocmai de aceea am renunțat la toate tigăile și oalele de aluminiu din bucătărie și le-am înlocuit cu cele cu strat ceramic- inox .Carbonatul de magneziu este un bun medicament antiacid,nu este nevoie să-i adaugi alte otrăvuri precum hidroxidul de aluminiu să nenorocești și alte organe interne,tocmai de aceea am renunțat și la Malox pentru că și acesta conține hidroxid de aluminiu.Nu aciditatea este o problemă pentru mine pentru că reușesc să o țin sub control,ci durerile de oase,de aceea doresc să asimilez mai mult magneziu pentru că tratamentul cu sare Nigari (clorură de magneziu) mi-a redus durerile simțitor și acest lucru se datorează absorției de magneziu,dar reversul medaliei este faptul că această clorură de magneziu produce suc gastric în exces și îmi amplifică arsurile la stomac,ceea ce nu se întâmplă în cazul carbonatului de magneziu care este antiacid.

Edited by Viorelsolar, 01 April 2016 - 22:40.


#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Nu trebuie tu sa-l amesteci cu aluminiu, amesteca-l cu ce vrei...cu suc de lamaie... ti-am aratat niste doze.

Edited by Handicarpati, 02 April 2016 - 16:47.


#7
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
În lipsa unor informații mai detaliate despre acest mineral,voi începe totuși o cură cu soluție saturată de carbonat de magneziu și lămâie amestecate cu apă plată.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 03 April 2016 - 14:15.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dar de ce te-ai complicat cu cele 10 kg de carbonat de magneziu ? exista suplimente alimentare de citrat de magneziu, care este carbonatul de magneziu in combinatie cu acid citric.
http://www.alegesana...-magneziu-1852/
https://vegis.ro/sup...agneziu-solgar/

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
citrat voiam sa recomand si eu, printre altele reduce litiaza oxalica

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cineva mi-a dat un pont legat de citratul de magneziu: se foloseste cu succes in cazul insomniilor, are si un usor efect laxativ. Nu sunt specificate aceste efecte in prospecte sau recomandari de folosire, efectele au fost descrise de utilizatori din SUA, pe diverse site-uri (amazon e unul dintre ele). Persoana care mi-a spus despre citrat este romanca,dar locuieste in state de vreo 16 ani. Sotul ei este cel cu insomniile si de cand ia citratul de magneziu, reuseste si el sa doarma ore in sir legate, noaptea.

#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Magneziul este responsabil de efectele care nu tin de digestie, ca-i citrat sau carbonat sau clorurat etc, difera doar cum este absorbit. Iar pretul per gram de magneziu din suplimente este de vreo 10-20 de ori mai mare decat pulberea bruta care a cumparat-o el.

#12
BaciuSaxomoney26

BaciuSaxomoney26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2020
Buna ziua va rog niste sfaturi daca ma puteti ajuta am hernie de disc cu dureri lombare si se lasa pe piciorul stand mia spus cineva ca el se trateaza pentru dureri si da rezultate ff bune Magneziu oil care se gaseste prin farmacii dar acum el cumpara ceva fulgi amestecat cu apa calda si face frectie si zice ca se amelioreaza bine durerile .Intrebare stie cineva o reteta cu aceste ingrediente si cum le zice mai precis si unde le gasesc stie cineva o reteta multumesc frumos

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate