Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Iluminare terasa exterioara

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Sunt interesat sa cumpar o casa care are o terasa destul de mare si..... parerea mea e ca intuneca destul de tare living-ul si bucataria. (camerele care au geamuri umbrite de aceasta) Ma gandeam la o varianta de a monta niste luminatoare in acea terasa, pentru a lasa lumina sa ajunga si la geamuri.

Exista ceva solutii relativ ieftine care sa aduca un surplus de lumina camerelor aferente? (luminatoarele nu vor da in casa, decat pe terasa, deci nu ma intereseaza neaparat caracteristici de izolare termica/fonica). Ca idee, stau intr-o zona de munte, daca conteaza la capitolul caldura degajata -efect de sera.

Multumesc.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca structura permite , exista placi de policarbonat speciale , mai groase si rezistente la UV , care pot inlocui acoperisul terasei . Avand astfel toate lumina necesara . Doar cu luminatoare nu se va simti mare diferenta .  Am asistat la construirea unui astfel de acoperis si recunosc ca am fost sceptic cu privire la rezistenta lui sub zapada mare ...insa au trecut 7 ani si este OK .

#3
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Deci sa folosesc placile de policarbonat pe sufrafete mai mari, gen 1x2m. (pe o parte si alta a terasei, care este in V)

#4
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
poti pune placile dar un mare dezavantaj este faptul ca se murdaresc f tare si arata f urat.
Practic o sa trebuiasca spalate cu apa sub presiune de fiecare data cand o sa ai invitati.

#5
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
M-am gandit si eu la treaba asta...ca ar fi destul de complicat sa le speli (avand in vedere locatia lor). Pfff

#6
ioanas007

ioanas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2014
Pe terasa am pus 2 luminatoare 70x50 si e ok. Cam 350 ron unul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate