Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

FLAC vs mp3 ( lossless vs lossy )

- - - - -
  • Please log in to reply
396 replies to this topic

#379
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 donjoe, on 06 martie 2017 - 21:57, said:

http://www.mojo-audi...24bit-delusion/

Interesant că zice aşa ceva tocmai un producător de DAC-uri 'n' stuff. Posted Image

Articolul respectiv este o reclama pentru produsul lui. Isi lauda partea plina a paharului. :D

#380
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Plus ca abereaza cu afirmatii de genul:

Quote

Part of why HD recordings sound sterile has to do with lower dynamic compression that doesn’t allow the subtle low-level detail to rise above the noise floor. When music is sanely dynamically compressed, it allows you to listen at a reasonable volume and still hear all the subtle harmonic cues that reveal the tone, timbre, and room acoustics in the recording.
Uitand ca lucrul esential in teste este sa se folosesasca aceiasi sursa cu aceiasi masterizare. Asta spune ca daca asculti la calitate CDA musai trebuie sa fie diferit masterizat(adaugat compresii) fata de acelasi fisier in hirez. Ceea ce este o tampenie. O gandire "sterila " ca sa folosesc termenul dansului.
Edit: Daca cumva nenea ala se gandeste ca o dinamica de peste 120dB la hirez vs 100dB la CDA inseamna ca fisierul CDA ar avea compresie dinamica atunci chiar e total pe langa.

Edited by edigee, 07 March 2017 - 09:18.


#381
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 bibiaudiofil, on 07 martie 2017 - 08:30, said:

Articolul respectiv este o reclama pentru produsul lui. Isi lauda partea plina a paharului. Posted Image
Mda, dacă mă uit în rest ce "cabluri magice" mai are de vânzare încep să cred că articolul ăla nu-i decât un cal troian de marketing. Poate ar fi mai bună ștearsă postarea.

 edigee, on 07 martie 2017 - 09:16, said:

Uitand ca lucrul esential in teste este sa se folosesasca aceiasi sursa cu aceiasi masterizare.
Nu era vorba de teste ci de re-release-uri hi-res cu re-masterizare, și în ce mod ar putea ele să sune diferit.

Edited by donjoe, 07 March 2017 - 09:57.


#382
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In order to hear the difference in dynamic range between a 16-bit and a 24-bit recording, you would have to play the music so loud it would cause permanent hearing loss.

Nu are nici un sens asa ceva. Daca dai muzica foarte tare oricum nu mai percepi corect sunetul, nici nu se mai pune problema sa sesizezi fineturi, pur si simplu nu mai distingi cum trebuie toate sunetele.

#383
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 andict, on 07 februarie 2017 - 13:25, said:

Salut,

Cum pot descarca muzica de cea mai inalta calitate?

Eu pana acum foloseam un site prin care descarcam muzica de pe YouTube in format MP3 320kpbs.

Unchiul meu mi-a spus ca muzica pe care o am nu este de cea mai inalta calitate.

Care este audio format-ul de cea mai inalta calitate? Din cate am inteles, FLAC si WAV sunt. De ce?

Muzica de pe site-ul acela cu piese de pe Youtube este de fapt la 125 kbps ”întinsă” la 320 kbps. Dacă nu ai un sistem audio de calitate, nu vei sesiza diferența dintre un mp3 la 320 kbps (veritabil, nu făcut dintr-un 125 kbps) și un FLAC. Practic FLAC-urile sună mai ”plin”, de asemenea la volum mare diferențele dintre un FLAC și un mp3 sunt mai sesizabile, dar depinde și la asculți !

#384
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 cutinastefan, on 07 martie 2017 - 14:14, said:

Muzica de pe site-ul acela cu piese de pe Youtube este de fapt la 125 kbps ”întinsă” la 320 kbps.
E la o medie de 192 kbps în condiţii de codare cu bitrate variabil (VBR), care alocă mai mulţi biţi pentru pasajele mai complexe şi îţi dă calitate mai mare decât un 192 fix (CBR). Au trecut vremurile în care YouTube avea 128 kbps CBR şi au trecut şi alea în care primeai audio la calităţi diferite în funcţie de rezoluţia video selectată. Acum sunetul rămâne la fel la toate rezoluţiile şi e la cât ţi-am zis - un bitrate destul de onorabil. Pentru melodii simple (voci şi instrumente puţine, exclus chitară electrică) VBR-ul de 192 poate deja să dea rezultate chiar foarte apropiate de maximul calităţii audibile - de exemplu ascultând https://www.youtube.com/watch?v=mld3NLHNebw prin Creative Audigy 2ZS şi Tannoy Reveal 502 am înţeles pentru prima dată ce înseamnă un imaging fantastic, să ai (aproape) senzaţia că oamenii ăia-s în faţa ta şi îţi cântă ţie în cameră (de fapt în spaţiul dintre boxe), clar poziţionaţi în spaţiu.

Edited by donjoe, 07 March 2017 - 14:52.


#385
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 donjoe, on 07 martie 2017 - 14:47, said:

E la o medie de 192 kbps în condiţii de codare cu bitrate variabil (VBR), care alocă mai mulţi biţi pentru pasajele mai complexe şi îţi dă calitate mai mare decât un 192 fix (CBR). Au trecut vremurile în care YouTube avea 128 kbps CBR şi au trecut şi alea în care primeai audio la calităţi diferite în funcţie de rezoluţia video selectată. Acum sunetul rămâne la fel la toate rezoluţiile şi e la cât ţi-am zis - un bitrate destul de onorabil. Pentru melodii simple (voci şi instrumente puţine, exclus chitară electrică) VBR-ul de 192 poate deja să dea rezultate chiar foarte apropiate de maximul calităţii audibile - de exemplu ascultând https://www.youtube.com/watch?v=mld3NLHNebw prin Creative Audigy 2ZS şi Tannoy Reveal 502 am înţeles pentru prima dată ce înseamnă un imaging fantastic, să ai (aproape) senzaţia că oamenii ăia-s în faţa ta şi îţi cântă ţie în cameră (de fapt în spaţiul dintre boxe), clar poziţionaţi în spaţiu.
Mă rog, calitatea este oricum sesizabil mai slabă în comparație cu 320 veritabil...

#386
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Dintre formatele lossy mi se pare ca suna cel mai acceptabil AAC-urile de pe iTunes.

#387
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 donjoe, on 07 martie 2017 - 14:47, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mld3NLHNebw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mi se pare ca sunt prost aceasta inregistrare, instrumentele cel putin par stridente, sunet cavernos, sunt curios cum se aude FLAC-ul.

Edited by razor01, 07 March 2017 - 16:14.


#388
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 edigee, on 07 martie 2017 - 15:50, said:

Dintre formatele lossy mi se pare ca suna cel mai acceptabil AAC-urile de pe iTunes.
Păi alea-s de 256 kbps (CBR), aprox. echivalent cu MP3 de 320 kbps, AAC fiind un codec ceva mai bun. Eu când cumpăr de pe Bandcamp dau jos FLAC-ul şi îl fac M4A (AAC) de calitate q=0.8 cu VBR şi îmi iese de vreo 300-320 kbps în medie (având şi sample-uri codate pe mai mult de 320 când e nevoie, ceea ce la MP3 nu e posibil), ca să economisesc spaţiu şi totodată să fiu "destul de foarte sigur" :P că nu pierd nimic audibil.

#389
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 razor01, on 01 martie 2017 - 03:23, said:

Am descoperit ca firma electrecords are un site pe care se poate asculta contra cost toata muzica lor.
[...]
P.S. de auzit se aud foarte bine melodiile,claritate impecabila, imaginea stereo e destul de prezenta, sunetul se simte viu, nu se compara in nici un fel cu aceleasi melodii puse pe youtube, presupun ca este lossless...

Nu este loseless, ci mp3@320    Am cumprat un album ( decent, dar speram la mai mult ).

#390
inmorthex

inmorthex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.02.2007
Eu nu observ diferente intre FLAC,DSD,si MQA-CD
16BIT/44kHz se aude mai spatios,,nu e ciudat. ?Depinde ce amp ai,daca ai unu bun nu se observa  cine stie ce Totusi cred si eu ca e decat marketing....

Edited by inmorthex, 26 February 2019 - 01:18.


#391
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De pe ce rulezi DSD-urile?
Elementul cel mai important al unui sistem audio il constituie boxele. Urmeaza abia mai apoi amplificatorul si sursele de semnal audio.
Tocmai pe un sistem performant se observa diferentele respective ,pe unul mediu sau entry level mai putin spre deloc.
Testele comparative se fac in regim de teste blind.

#392
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Nostim cum acum cativa ani cand audiofilii nu intelegeau formatele digitale (in afara de creatorii lor) criticau mp3-ul si creatorii formatului. Ei aveau "scule" analogice si ureche supraumana. Acum dupa ce s-au prins care e treaba cu compresiile hertzii si bitii si dupa ce facura rost de "scule" digitale, au inceput sa predice fix ce sustineau creatorii formatelor digitale. Nu mai sesizeaza diferenta dintre mp3 si CD pentru ca scule.

#393
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista scule analogice sau scule digitale in general. Exista doar medii de stocare/rulare analogice sau digitale. Poate te referi la playere.
In niciun caz un CD player nu poate fi socotit o "scula digitala" 100%.. Din moment ce ai un DAC acolo se schimba treaba.
Poate doar un transport(stii ce-i ala ,nu?) sau un BDplayer fara iesiri analogice ar intra cumva in categoria sculelor digitale.
EDit:

 rauls_s, on 25 februarie 2019 - 16:39, said:

Si in cazul CD-ului sunt eliminate portiunile "inutile" adica acelea pe care oricum nu le auzi, pentru a reduce dimensiunea fisierului rezultat.
Din pacate nu ai notiunile elementare. Nu e vorba de "portiuni inutile" nu exista asa ceva. Mai ales la formatele lossless. Exista doar sample rate si bit depth la formatele digitale . Intrand in ecuatie si partea de bit transport.. Si bineinteles calitatea conversiei ,adica acel DAC.
CDA(CD-ul audio) e doar o "impachetare" a formatului wav la 16 bit si 44.1KHz.

Edited by edigee, 26 February 2019 - 11:01.


#394
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Retrag ce am spus. Reformulez. Audiofilii desi nu au inteles inca digitalul s-au imprietenit cu MP3-ul pentru ca acum au scule pentru ele.

De ce ma rog nu exista portiuni inutile la formatele lossless? Ba exista si tine-te bine ca vei fi socat cat de mult exista - cam o infinitate :)
Pentru o secunda de sunet continuu sunt pastrate 44100 de puncte din unda. Cum un segment de unda continua are o infinitate de puncte rezulta ca arunci o infinitate din ele pastrand 44100. Nu poti stoca digital o infinitate de puncte indiferent de mediul de stocare. Dar nu la asta m-am referit cand am spus "partile inutile" ci la asta: nu are rost sa codezi din unda aia partile pe care urechea umana oricum nu le aude.

Daca vreau sa aflu ceva, intreb. Daca imi dau cu parerea poate ca stiu eu ceva ... Dar am impresia ca daca intrebi chestii elementare dintr-un domeniu esti luat de prost per total.

#395
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Personal aveam flac-uri de pe rutracker/what.cd si alte surse obscure si se pare ca le aveam degeaba pentru ca pe tidal hi-fi tot ce aveam au sunat mai bine, mai detaliat, mai "effortless", mai "rapid". Nu se compara cu mp3 chiar si de 320kbps. Mp3-ul e mai bun ca ce ofera youtube, dar nimic spectaculos.

#396
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ca tot ai pomenit? Stie cineva care este calitatea maximala ce poate oferi YouTube gratis comparat cu un mp3?  Cam ca la 192kbps?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate