Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

FLAC vs mp3 ( lossless vs lossy )

- - - - -
  • Please log in to reply
396 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbibiaudiofil, on 12 februarie 2014 - 08:50, said:

   Dar modul în care pui tu problema ar putea conduce la situația în care un user care are un material audio arbitrar va încerca să impună un bitrate programului FLAC atunci cînd va face arhivarea în acest format

Unde am afirmat eu asa ceva ?

#38
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Te legai de semantică cînd discutai cu edigee   ... Posted Image

Nu am spus că ai afirmat așa ceva. Am spus doar că pui problema dintr-un unghi care poate genera confuzie - recitește, te rog, ce ai citat mai sus. ( în opinia mea, bineînțeles ).

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbibiaudiofil, on 12 februarie 2014 - 13:21, said:

Te referi la procesul de conversie analog-digital ?

Întreb fiindcă așa este chiar practic, nu doar teoretic. Pe de altă parte și orice înregistrare analogică are pierderi, practic vorbind, dacă pui problema așa.

Ma refer la conversie, da. Ti-am explicat de ce se folosesc valori mari de esantionare si adancime in biti la intregistrari analogice, pentru a se pierde cat mai putina informatie, se pare ca nu vrei sa intelegi asta si cauti sa-mi atribui cuvinte sau afirmatii pe care nu le-am facut. FLAC-ul are un anumit bitrate, fie ca iti place sau nu. E vorba de rata la care citeste informatia pe disc. Cu cat un fisier WAV e mai mare, cu atat contine mai multe informatii, nu am spus nimic de calitatea sursei.

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am pierdut mult timp si energie tragand vreo 20 de benzi de magnetofon in format digital. E multa munca si nu-i usor. In afara de faptul ca operatiunea trebuie facuta in timp real ,trebuie si editate piesele respective. Adica de separat piesa cu piesa. Singura procesare pe care am facut-o a fost adaugarea unui usor de-noise ,si o usoara ajustare a nivelurilor care difereau de la o piesa la alta(erau in mare parte selectii pe benzi). La inceput trageam cu setarile consolei "by default" la 32 float/96. In afara de faptul ca ocupa sesiuna spatiu enorm pe hard disc ,cand dadeam mixdown din Cubase cu de-noise-ul aplicat lua si foarte mult timp. Cam 3 min. pt. o piesa de 3-4 min ,cu un procesor dual core de 2,9 si 4Gb de memorie. De-noise -ul e disponibil dintr-un Powewrcore Firewire care are propriile procesoare Motorola ,teoretic nu incarca pc-ul.
Am inceput sa inregistrez la 32/44,1 si timplul de lucru s-a redus semnificativ.
In final la mixdown in wav 16/44,1 - obligatoriu de aplicat dither.

Diferenta de calitate la inregistrarile alea 32/float/96 vs 32/44,1 vs wav 16/44,1 nu exista ,chiar ascultand cu echipament de studio.

Edited by edigee, 12 February 2014 - 13:48.


#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postedigee, on 12 februarie 2014 - 13:19, said:

Nu se castiga nimic daca se inregistreaza pe hard un vinyl la 24/96 .

Acum, sa citez antevorbitorii mei, poti sa explici de ce ?

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am explicat in vreo patru posturi ,daca ai fi avut curiozitatea sa cauti.
Ca termen de comparatie ,daca ai un film vechi pe pelicula cu granulatie mare si-l pui intr-un telecine sa-l faci digital nu va fi vizibila nici o diferenta intre un DVD rezultat la rez. 720x576 si cam 3500kbps si un Blu Ray la 1920x1080 cu vreo 35Mbps

Edited by edigee, 12 February 2014 - 13:58.


#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da-mi un link, am citit tot threadul.

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 February 2014 - 13:51.


#44
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 12 februarie 2014 - 13:33, said:

FLAC-ul are un anumit bitrate, fie ca iti place sau nu. E vorba de rata la care citeste informatia pe disc. Cu cat un fisier WAV e mai mare, cu atat contine mai multe informatii, nu am spus nimic de calitatea sursei.

Bun, redai un fișier audio cu foobar și îți afișează un anumit bitrate.

Poți avea exact același bitrate în cazul unei înregistrări 1 bit / 192 kHz , 2 bit / 96 kHz, 4 bit / 48 kHz, 8 bit / 24 kHz, 16 bit / 12 kHz, 32 bit / 6 kHz ...

Ce semnificație mai are bitrate-ul ăla atîta timp cît nu știi bitdepth / sampling rate ?

View PostIon_de_la_Raion, on 12 februarie 2014 - 13:33, said:

Cu cat un fisier WAV e mai mare, cu atat contine mai multe informatii, nu am spus nimic de calitatea sursei.

Un fișier WAV mai mare poate însemna calitate mai ridicată dar poate însemna și mai multe minute înregistrate.

#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Hai s-o luam altfel. O inregistrare analogica ,indiferent cat de buna e ,nu are gama de frecvente ,si mai ales de dinamica a unei inregistrari digitale. Lucru ras-dovedit si mega-explicat si recunoscut de toata lumea. Un wav la 16/44,1 are capabilitati mult imbunatatite in a reda aceste caracteristici sonore(frecventa ,dinamica). Nu mai vorbesc de SNR care e net superior pe digital. In momentul in care inregistrezi un material analog in format digital caracteristicele originale ale materialului analog se pastreaza indiferent de bitrate ,sampling rate si bit depth. Materialul nu va avea mai multa dinamica ,nu va avea o plaja mai mare de frecvente si un raport semnal zgomot imbunatatit.

#46
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbibiaudiofil, on 12 februarie 2014 - 13:59, said:

Un fișier WAV mai mare poate însemna calitate mai ridicată dar poate însemna și mai multe minute înregistrate.

La aceleasi minute, fireste.

View Postedigee, on 12 februarie 2014 - 14:08, said:

Hai s-o luam altfel. O inregistrare analogica ,indiferent cat de buna e ,nu are gama de frecvente ,si mai ales de dinamica a unei inregistrari digitale. Lucru ras-dovedit si mega-explicat si recunoscut de toata lumea. Un wav la 16/44,1 are capabilitati mult imbunatatite in a reda aceste caracteristici sonore(frecventa ,dinamica). Nu mai vorbesc de SNR care e net superior pe digital. In momentul in care inregistrezi un material analog in format digital caracteristicele originale ale materialului analog se pastreaza indiferent de bitrate ,sampling rate si bit depth. Materialul nu va avea mai multa dinamica ,nu va avea o plaja mai mare de frecvente si un raport semnal zgomot imbunatatit.

Da, dar ce te faci cu fanii vinilului, care afirma ca suportul asta e cel mai grozav, sunet cald, carne, cineluri, pedale de bas, mai stiu eu ce ?

#47
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 12 februarie 2014 - 14:12, said:

Da, dar ce te faci cu fanii vinilului, care afirma ca suportul asta e cel mai grozav, sunet cald, carne, cineluri, pedale de bas, mai stiu eu ce ?

Eu cred că aia e fix problema lor și nu văd ce legătură are cu subiectul pe care-l discutăm (nu ne mai aflăm pe topicul cu casetofoane Posted Image ).

Să presupunem că au dreptate în afirmațiile lor. Asta nu face decît să întărească ce a spus edigee, și anume că nu ajută la nimic înregistrarea unui material audio de pe vinil în digital HiRes. Dacă fanii analogicului au dreptate, metoda corectă e să-ți iei pick-up, să cumperi vinilul respectiv și să-l asculți  ... Posted Image

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu putem sa ne disociem complet de celelalte topicuri, in fond vorbim de audio, e un subiect comun. Cat timp aceste topicuri au fost desprinse dintr-un singur, e normal sa se faca referire si la topicurile derivate.

Si eu sint sustinatorul digitalului si am afirmat asta pe celelalte topicuri. Dar fanii vinilului continua sa descarce de ex. muzica de pe vinil in format digital si toata (dar toata pe trackere care se respecta) muzica de pe vinil e facuta la sampling si bit depth mare, rezultand niste fisiere WAV imense si implicit si FLAC mari, care FLAC (din nou spun) au bitrate-uri mari.

#49
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 12 februarie 2014 - 15:10, said:

Dar fanii vinilului continua sa descarce de ex. muzica de pe vinil in format digital si toata (dar toata pe trackere care se respecta) muzica de pe vinil e facuta la sampling si bit depth mare, rezultand niste fisiere WAV imense si implicit si FLAC mari, care FLAC (din nou spun) au bitrate-uri mari.

Ăia nu sînt fanii vinilului, sînt fanii unor surogate îndoielnice. Fanii vinilului își cumpără vinilul (așa fac și eu deși nu pot spune că sînt un fan al vinilului). Dar consider un remaster digital făcut cu simț de răspundere ca fiind cu o clasă peste un vinil vechi și cu mai multe clase peste un asemenea rip, fie el și HiRes (WAV imens cu bitrate pînă la cer). Pentru edificare propun noul remaster făcut de Wilson&Fripp catalogului King Crimson (40'th edition). Am la comparație mai multe variante de remaster și am și ediția veche, pe vinil.

#50
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Poate le proceseaza ei acasa si baga compresii si le ridica dinamica ,si le scot masiv zgomotul de fond (marind implicit SNR-ul)- ma indoiesc foarte tare.
Daca e vorba de "binefacerile" sunetului analog sunt ferm convins ca melodiile alea suna mult mai "cald" ascultate pe pick-up-uri si sisteme decente.
Sa nu uitam ca multi din fanii flac-urilor 24/96 asculta chestiile aste ori pe pc ori pe un mediaplayer de duzina care poseda niste DAC-uri absolut mediocre ,la fel si in cazul ca folosesc DAC-urile din receivere entry level -astea tot mediocre sunt ,chit ca scrie acolo ca "pot" 24/192.
Oare cati din cei care asculta flacuri si formate hi-res au pe acasa un DAC dedicat gospodaresc sau un player ce contine asa ceva(de ex. HK HD 990 sau vreun Oppo mai rasarit )

View Postbibiaudiofil, on 12 februarie 2014 - 15:18, said:

Pentru edificare propun noul remaster făcut de Wilson&Fripp catalogului King Crimson (40'th edition). Am la comparație mai multe variante de remaster și am și ediția veche, pe vinil.
Pe vinil colectia sau albumele respective incluse?

Edited by edigee, 12 February 2014 - 15:28.


#51
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Am Lark's Tongues pe CD ( remasterul 30'th edition ) pe CD și DVD-A ( remasterul 40'th edition ) și pe vinil vreo două variante presate înainte de '90 (am avut și definitive edition și chiar și primul pressing pe CD, dar le-am dat de ceva vreme). Dintre toate, CD-ul remasterizat anul trecut mie mi se pare fabulos.

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu n-am decat o parte din CD-uri. Am auzit ca sunt multe nemultumiri legate de a 30-a editie si ca asta -ultima e mult mai buna. E si asta tot 5.1?

#53
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 12 februarie 2014 - 15:10, said:

Dar fanii vinilului continua sa descarce de ex. muzica de pe vinil in format digital si toata (dar toata pe trackere care se respecta) muzica de pe vinil e facuta la sampling si bit depth mare, rezultand niste fisiere WAV imense si implicit si FLAC mari, care FLAC (din nou spun) au bitrate-uri mari.

Din punctul meu de vedere fac doar vînzare furnizorilor de servicii broadband :) Are valoare așa ceva doar dacă nu poți găsi altfel un disc rar ...

View Postedigee, on 12 februarie 2014 - 15:43, said:

E si asta tot 5.1?

E și stereo și 5.1 (pe DVD-A)

View Postedigee, on 12 februarie 2014 - 15:43, said:

Am auzit ca sunt multe nemultumiri legate de a 30-a editie si ca asta -ultima e mult mai buna.

Nu pot spune că sînt nemulțumit de a 30-a dar asta a 40-a face dreptate formatului RedBook. :) Pot spune cu mîna pe inimă că nu am mai auzit așa dinamică la o altă înregistrare de muzică pop-rock-electronică pe un CD Audio (e comparabil cu cele mai bune ediții de muzică clasică, gen Reference Recordings & co). E adevărat că ediția asta nouă de care vorbesc nu este un simplu remaster, au avut acces la benzile master originale (unele erau pierdute) și au făcut și un nou mix :)

#54
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 12 februarie 2014 - 15:10, said:

Si eu sint sustinatorul digitalului si am afirmat asta pe celelalte topicuri. Dar fanii vinilului continua sa descarce de ex. muzica de pe vinil in format digital si toata (dar toata pe trackere care se respecta) muzica de pe vinil e facuta la sampling si bit depth mare, rezultand niste fisiere WAV imense si implicit si FLAC mari, care FLAC (din nou spun) au bitrate-uri mari.
De aceea am spus că e o neînţelegere. Faptul că bit rate-ul fişierului flac e mare e o consecinţă a valorilor mari ale altor caracteristici, acelea fiind cele relevante în ce priveşte calitatea posibilă a fişierului audio. Pe de altă parte, doar o adâncime şi o frecvenţă de samplare mare nu garantează o anume calitate a fişierului audio, de aceea am bolduit cuvântul "posibilă". Păstrând, însă, acele caracteristici (şi, implicit, calitatea posibilă) bit rate-ul poate fi, în cazul fişierelor flac, mai mic sau mai mare fără vreo consecinţă în ce priveşte calitatea, ci doar dimensiunea, o valoare mai mică sau mai mare a bit rate-ului putndu-se datora setării parametrului "compression level" la valori diferite şi/sau conţinutului audio. Deci nu, valoarea bit rate-ului nu e relevantă în cazul fişierelor flac ci, eventual, orientativă (vezi, de ex, bit rate-ul de aprox 100 kbps pentru un fişier wav 16/44,1 convertit în flac ataşat anterior) este însă relevantă la mp3, de ex.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate