Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

V-ati dori sa traiti intr-o colonie spatiala?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 Chifteluta, on 30 martie 2016 - 14:06, said:


Inseamna ca ti-a placut cand eram colonie sovietica!
Adica daca cineva iti spune ca nu-i place sa fie violat de John tu presupui ca-i place sa fie violat de Ivan?? Te-ai gandit ca poate omul pur si simplu nu vrea sa fie violat? Noaptea mintii... Posted Image

#20
C4t

C4t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 29.03.2016

 rinser, on 30 martie 2016 - 15:16, said:

Adica daca cineva iti spune ca nu-i place sa fie violat de John tu presupui ca-i place sa fie violat de Ivan?? Te-ai gandit ca poate omul pur si simplu nu vrea sa fie violat? Noaptea mintii... Posted Image
Asta e, sunt si d-astia care le place Posted Image

 Chifteluta, on 30 martie 2016 - 15:13, said:

Daca tot esti pupator de putinei, macar invata sa te exprimi cum trebuie ca te dau astia afara de la job.
Fii serios amice Posted Image) Deci ce-am zis, tu esti genul ala tipic de wacwac care nu-i place sa se ia de americadrim si de ue si de nato, ca ei aduce pacea, putin e 'al mai rau. De parca putin controleaza toata massmedia asta, nu americaneii.

Edited by C4t, 30 March 2016 - 15:24.


#21
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Doar daca ar fi ceva de genu' asta:

Attached Files



#22
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Da.

#23
vermicultor

vermicultor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.03.2016
nu, multumesc ! ... sa am de toate artificiale ? ...
inca odat nu ! ... chiar daca as avea "mi puta" personala !

Edited by vermicultor, 30 March 2016 - 15:55.


#24
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
O perioada da, dar nu stiu daca definitiv...
Daca statia ar fi localizata pe o planeta (nu in spatiu) si mi-ar da si costum precum cel din The Martian :D , incat sa pot iesi sa ma plimb pe planeta, cred ca as ramane de tot acolo. Totul depinde de conditiile si de relieful de pe planeta si de posibilitatile de evolutie (producere de energie, posibilitatea iesiri in afara statiei, lipsa fenomenelor extreme la suprafata planetei etc.)

#25
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Daca exista  si extraterestre mai bune ca pamantencele noastre si-s toate nimfomane
raspunsul meu este DA.

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Gaby_M, on 30 martie 2016 - 14:09, said:

Raspunsul meu este unul afirmativ, cu conditia sa nu fie condusa de Basescu.
Daca e condusa de Dragnea si Ponta e bine ?

O statie spatiala comporta pericole imense , oricând se poate lovi de asteroizi de la cativa centimetri pana la kilometri . Mai pot fi si erorile tehnice care nu de putine ori duc la tragedii mari .

#27
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 alifedream, on 30 martie 2016 - 13:41, said:

In cazul in care vi s-ar oferi posibilitatea sa locuiti pe o statie spatiala,auto intretinuta,cu caracter permanent,o relocare sa zicem,veti  accepta sau nu ?De ce?
TU crezi ca vei apuca asa ceva???? Posted Image

#28
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Nu! Recunosc ca m-ar tenta un oras plutitor spre exemplu, mai ales pe la batranete...

Si m-as inscrie bucuros pt a coloniza o planeta cu clima calda tropicala, in valul 2 de colonizare... nu printre primii...

#29
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

 Repero, on 30 martie 2016 - 14:52, said:

Totul este hotarat.Vot international unanim.
DVS veti plimba statia spatiala la stanga-dreapta-sus-jos.
Pe toate cele 3 axe de translatie+3 rotatie.

Acesta este visul.

Realitatea este ca cel mult(maxim) veti ingrijii coloana de evacuare rahat.(Si aceasta in cel mai fericit caz).
Dar in padure cu cortu' pot sa ma duc ca sa scap de astia ca tine?
Na, te-am bagat in seama, ti-am dat de rontait.
Pe viitor voi comunica cu tine doar daca ridici 2 degetele sus. . .ca la scoala, cum esti obisnuit.

#30
Repero

Repero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.01.2016

 Hedonist, on 30 martie 2016 - 16:41, said:

Recunosc ca m-ar tenta un oras plutitor spre exemplu, mai ales pe la batranete...

Si m-as inscrie bucuros pt a coloniza o planeta cu clima calda tropicala, in valul 2 de colonizare... nu printre primii...
Toata lumea e tentata de mare,plaja,femei tinere sexoase.(Cu all-inclusiv inclus)
Asta e colonia spatiala.Nici un milimetru mai putin.

 AwkwardMe, on 30 martie 2016 - 16:51, said:

Dar in padure cu cortu' pot sa ma duc ca sa scap de astia ca tine?
Mergeti sanatos in padure si asteptati sa va chem eu in oras.

Edited by Repero, 30 March 2016 - 17:14.


#31
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Da, mi-as dori, dar numai daca se fumeaza ! Ma gandesc ca fiind vorba de o colonie, e un spatiu inchis, oxigenat artificial, si nu cred ca e permis fumatul.

#32
Repero

Repero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.01.2016

 primuministru, on 30 martie 2016 - 17:03, said:

Da, mi-as dori, dar numai daca se fumeaza ! Ma gandesc ca fiind vorba de o colonie, e un spatiu inchis, oxigenat artificial, si nu cred ca e permis fumatul.
Cu siguranta nu este nici cea mai mica problema.
Inainte de proiectarea coloniei spatiale s-a alocat locul de fumat.
Intreaga structura si gandire inginereasca  s-a dezvoltat pe aceste cerinte tehnologice.(Unde fumeaza omul cand ii arde buza?)

#33
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 C4t, on 30 martie 2016 - 14:55, said:

Neah, u genius, n-am fost colonie atunci. Aveam cojones p-atunci. Da' trebuia s-apara unul c-al de tine sa aduca laude licuriciului.
Atunci chiar eram colonia.

#34
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014

 lupini, on 30 martie 2016 - 14:08, said:

Nu ! Un spaţiu închis e ca un spital sau...mai rău, ca o puşcărie. Poate asta ar fi o soluţie pentru a mai rezolva problema închisorilor: puşcăriaşii periculoşi să fie trimişi în spaţiul cosmic, închişi pe o staţie de-aia.

preferabil fara aer.

#35
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Rasa umana nu e adaptata si nici proiectata genetic sa traiasca in spatiu, unde gravitatia e zero. Ati vazut cum se chinuie astronautii si cosmonautii pe Statia Spatiala Internationala. Incepand de la hranire, pana la nevoile fiziologice si aspectele legate de igiena, totul e un iad. Odeal este sa avem la dispozitie o planeta cu miez metalo-magnetic, cu atmosfera, de marimea Pamantului, unde ne/am putea adapta, daca ar fi elementele chimice similare vietii terestre. Orice alta varianta - planete telurice gigant, sau planetoizi de mai mici dimensiuni ca Pamantul, nu pot sustine pe termen lung continuitatea rasei umane, asa cum existam azi, genetic. Cu mutatii genetice substantiale, reproiectari, adaptari ale homo sapiens sapiens, cine stie... Poate ca am reusi sa supravietuim si in alte conditii mai dure de mediu cosmic.

#36
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Nu v-a exista nici o colonie spatiala. Lasati naibi filmele SF!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate