Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Probleme de respirație și de depresie!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005
Am o deviație de sept spre dreapta de la un traumatism, o problemă mică de înghițire [tot]  în dreapta gâtului, un plămân drept care nu funcționează normal nici dacă forțez respirația pe gură, dar și o durere permanentă a toracelui, tot în dreptul plămânului drept. De asemenea, [ciudat dar adevărat] cu cât e mai inactiv plămânul drept, cu atât simt că partea dreaptă a creierului e torturată [cred că prin neoxigenare]... un fel de senzație ca de nesomn de foarte foarte multe nopți, ce mă duce în zona psihiatricului... sau m-ar fi putut duce dacă se întâmpla cu tot creierul!! Cele mai banale eforturi fizice, îmi provoacă neplăceri, mai întâi ca dureri în zona dreaptă a toracelui [dureri de coaste sau intercostale], apoi ca neprimind suficient aer de la plămânul drept pentru efortul depus, ce duce la o oboseală rapidă/imediată și nenaturală, și ce e mai periculos, cu cât fac efort fizic mai mult cu atât îmi crește tortura spre [mereu] partea dreaptă a creierului, lucru care mă duce la un fel de depresie ce crește sau scade cu intensitatea efortului depus. Singura soluție până acum, a fost să nu muncesc absolut nimic sau să mă plimb, ci doar să stau și să lenevesc [ca o cârpă tristă] de ani de zile în fața TV-ului/PC-ului. Nu e deloc o soluție care vindecă, dar e una care NU mă face să simt că mă torturez. Dacă era o problemă psihologică [de imaginație bogată], puteam bine mersi să fac efort fizic fără să obosesc din nimicuri... puteam să merg mulți km pe bicicletă, să joc fotbal, să muncesc lucruri simple, să mă bucur de o afurisită de simplă plimbare în pădure fără să simt că îmi dau duhul...... etc.... ca să nu mai vorbim că nu pot ține niciun job în starea în care mă aflu!! Nu e nici ipohondrie, pentru că de 15 ani, același lucru îl simt și exprim în fiecare zi! Niște păreri despre cărui doctor/i să mă adresez și ce examinări să fac?

#2
vermicultor

vermicultor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.03.2016
fa-ti pasaport si "ia drumul" Frantei, de exemplu ! ...
acolo medicii au salariu de 6-8.000 EUR ! ... poate, poate ! ...
bafta si optimism

Edited by vermicultor, 30 March 2016 - 01:47.


#3
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
poza?

#4
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

View Postaazz, on 30 martie 2016 - 07:35, said:

poza?
https://beta.postimg...mage/w1i3lk94x/

În poza de la webcam, se vede bine nasul strâmb[at].

Edited by MBD, 30 March 2016 - 19:06.


#5
tralala999

tralala999

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.03.2016
durerea ta este reala
chiar daca e de cauza psihiatrica
mergi la consult iar cu antidepresive va trece
nu te va acuza nimeni de nimic acolo
o treime din diagnosticarile psihiatrice in romania se incadreaza la simptome din spectrul somatoform
e o boala a perceptiei fata de durere mai mult si nu e o rusine ca o ai

pana atunci citeste despre atelectazii si fiziologia cerebrala pe google ca sa intelegi ca nu te incadrezi la nimic
succes

#6
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
si din ce traiesti, soluti exista dar trebuie sa ai bani, dupa cum zici nu lucrezi, arati ca un bolnav psihic, banuiesc ca ai si probleme de vedere... ar trebui sa incepi cu medicul de familie! as putea sa te ajut in problemele respiratorii etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate