Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Modalitate de backup.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Nu, la mine cautarea este vitala, fereasca sf-ul sa am de cautat printre zecile de mii de fisiere.

#20
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
NU. NU Bluray si NU medii flash (stick / SSD). Ti s-a demagnetizat vreodata cartela? Daca da, gandeste-te si la BluRay-uri.

NAS facut cu Freenas, conectat pe alta retea (la parinti / bunici).

Cu internetul va fi greu doar la inceput, cand incepi sa uploadezi, dupa e mai ok.

Faza cu tinutul HDD-ului in dulap nu o recomand, pur si simplu este nesigura. Singurele variante pe care le vad in cazul tau sunt fie Google Drive + Photos (pentru a mai salva din costuri) fie NAS.

Legat de banda: Google insusi foloseste banda pentru back-up

Edited by Maitestein, 29 March 2016 - 19:52.


#21
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Pai ce legatura exista intre bluray si demagnetizare ? Discurile bluray stocheaza informatia prin niste perforatii microscopice ale materialului organic ce alcatuieste discul. Asta face laserul acolo pe disc, creaza niste santuri, niste perforatii.

Nu stiu dar asta cu stocatul online nu mi se pare un backup de incredere cu adevarat. Ce se intampla daca uit sa-l platesc vreo doua luni ? O iau iarasi de la capat ? Aici este vorba despre un backup permanent, ce sa ma tina si 10-15-20 de ani. Nu ma vad platind luna de luna timp de 20 de ani cloud-ul. Eu doresc un backup pe care sa-l pun in sertar si sa uit de el cu anii, nu sa stau cu grija ca trebuie sa-l platesc in fiecare luna ca altfel dispare.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 20:01.


#22
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Eu tocmai ce mi-am comandat un BL-Writer ASUS BW-16D1HT pentru acelasi motiv ca si tine. (backup).
Scrie  BLXL de 100-128 GB, are suport M-Disc . Daca cumperi blancuri M-Disc cica ar fi "testate" si tin 1000 ani, in conditii de stocare bune (asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji in privinta durabilitatii).
2-3 TB de scris, ii rezolv intr-un weekend fara probleme.

P.S. Copiile de siguranta nu se tin in casa la un loc cu calculatorul. Faci back-up si le desparti fizic de sursa (caz de incendiu, furt, catastrofa naturala ).

Edited by N62B44, 29 March 2016 - 20:00.


#23
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016

View PostN62B44, on 29 martie 2016 - 19:54, said:

Eu tocmai ce mi-am comandat un BL-Writer ASUS BW-16D1HT pentru acelasi motiv ca si tine. (backup).
Scrie  BLXL de 100-128 GB, are suport M-Disc . Daca cumperi blancuri M-Disc cica ar fi "testate" si tin 1000 ani, in conditii de stocare bune (asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji in privinta durabilitatii).
2-3 TB de scris, ii rezolv intr-un weekend fara probleme.

P.S. Copiile de siguranta nu se tin in casa la un loc cu calculatorul. Faci back-up si le desparti fizic de sursa (caz de incendiu, furt, catastrofa naturala ).
Foarte interesant ce ai spus aici. Nu stiam de asta. Trebuie sa ma documentez. Pana in prezent nu am avut nicio experienta cu bluray-urile.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 20:03.


#24
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostMaitestein, on 29 martie 2016 - 19:49, said:


Legat de banda: Google insusi foloseste banda pentru back-up
Ala e back-up incremental cu durata de rotatie 1-2 saptamani maxim, nu face nimeni back-up pe banda pentru 10 ani fara conditii de laborator (a se citi umiditate constanta, temperatura constanta , etc ).
O banda e buna pentru 250 full-backup-uri , adica 3-4 ani (cam asta e standardul in IT). Daca scrii des si putin atunci se reduce valabilitatea.

View PostPai_Mei, on 29 martie 2016 - 20:02, said:

Foarte interesant ce ai spus aici. Nu stiam de asta. Trebuie sa ma documentez. Pana in prezent nu am avut nicio experienta cu bluray-urile.

Si eu tot filme/poze am si avantajul la Bluray e ca bagi discul in player si poti sa le vezi oriunde. (bluray player, ps4,ps3, etc ).

#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Si discul optic este foarte sensibil si instabil in timp. Nu e totuna cu discul matritat.Pe langa asta pierzi mult timp cu scrisul si cititul si-ti mai trebuie si unitate optica buna + blank-uri de calitate.De banii aia cumperi 2 HDD de 4TB si stai linistit multi ani pana sa pice unul din ele(mai ales ca le folosesti ocazional).

LE:Nici Stick-urile si Cardurele nu sunt fiablie in timp.

Edited by geo123, 29 March 2016 - 20:36.


#26
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Eu lucrez la un film documentar si iti dai seama ca am filmari raw, time lapse-uri in raw neprocesate (adica multe, multe, poze individuale). E o nebunie ce e acolo la mine in folder. Adica este ordine atat cat se poate sa fie, dar e stufos tare. Si cu intreg proiectul nu cred ca ma aflu nici la 30%. Deci mai urmeaza multe.

Si este munca a 3 ani deja, de filmari si alte minuni. De stat nopti intregi pe campuri, pe dealuri, pe stanci la munte, pentru a face time lapse-uri, s.a.m.d. Deci am nevoie de un backup serios, nu sa ma trezesc ca-mi lipseste nu stiu ce secventa importanta si nu o mai pot recupera de nicaieri.

Deci momentan sunt 3 TB de date insa in final vor fi probabil de 3 ori pe atat. Ori asta inseamna deja ca avem o problema si cu HDD-urile.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 20:43.


#27
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La cat costa un HDD decent in ziua de azi eu nu vad o problema.Mai ales ca ai date importante.

#28
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Da dar HDD-urile in timp se demagnetizeaza, si eu nu ma vad transferand an de an sa zicem 10 TB de pe nu stiu cate HDD-uri pe altele pentru a se rescrie datele si remagnetiza. Asta cu HDD-urile poate fi doar pentru acum, asa, o solutie temporara, insa nu de lunga durata. Si plus ca HDD-urile au o lubrificare in ele la motor, ce in timp se si usuca daca nu sunt folosite cu anii. La motorul ce invarte platanele cat si la motorul ce actioneaza capul de citire/scriere este o pelicula foarte subtire de vasilina/ulei (ceva de genul), care pana la urma se usuca, se intareste.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 20:54.


#29
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Capetele sunt miscate de un actuator (un fel de electromagnet, o bobina mare care se plimba peste celebrii magneti cu neodim) iar axul are un rulment capsulat.

Sunt de acord cu HDD de 2 TB sau mai mult tinut in dulap. Doar sa nu fie nou (clopotul lui Gauss in materie de defecte...), dar daca l-ai folosit vreun an si merge bine
atunci poti conta pe el. 5400 rpm, sunt mai reci.
Cat despre demagnetizare si ulei/vaselina din motoare, te invit sa asculti cum toarce un HDD Conner din 1992, 89 MB, tinut in dulap mai bine de 20 ani.

#30
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Eee, nu se stie, e precum acea vorba, nu se mai fac azi precum se faceau odata. Citisem parca mai de mult pe undeva ca HDD-urile vechi nu au proble cu ungerea precum au cele noi daca nu sunt folosite cu anii. Acum nu stiu cat adevar este in asta, insa asa am citit pe internet.

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
N-am auzit inca pe nimeni sa piarda date din cauza ca i s-a demagnetizat HDD-ul.

#32
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Daca cauti pe goolgle ai sa vezi ca sunt care zic. Insa in circumstantele in care au stat cu anii complet nefolosite, 5 ani, ceva de genul.

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Nu te impiedica nimic ca la 6 luni sa le dai drumul si sa le forjezi putin. Una din sursele mele de backup e un HDD extern, il folosesc de 2-3 ani si nu are probleme. Dar ocazional mai scriu date pe el, nu sta mai mult de cateva luni inactiv.
Ideea e sa folosesti permanent mai multe surse ca sa mai ai de unde recupera daca una din ele pica. Deoarece niciuna nu e infailibila. Pe blu-ray eu nu m-as baga, e arhaic ca metoda de backup in ziua de azi, cand ai atatea alte optiuni.

#34
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Da dar uite ca eu am deja un HDD extern WD si deja face figure, cu toate ca nu l-am folosit. E plin ochi si deja sunt fisiere ce nu le mai pot accesa, asta este, e pe duca. Asa e cu HDD-urile de capacitate mai mare, este densitatea mai mare, un numar de platane mai mare si astfel sunt predispuse la a avea probleme mult mai repede. HDD-urile ce tin mult de regula sunt cele cu cate 1-2 platane, de densitate mai scazuta.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 22:52.


#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPai_Mei, on 29 martie 2016 - 18:19, said:

La ora actuala am cam 3 TB de filmari, time-lapse-uri si fotografii stocate pe HDD. Am si copii de siguranta daca pot sa le numesc asa pe alte doua HDD-uri, unul extern (ce deja are bad-uri) si altul pe un alt calculator. Daca as dori un backup mai permanent, catre ce m-ati sfatui sa ma orientez ? Sa merg catre o varianta cu bluray ?

HDD-uri externe.Astea nu trebuie alimentate non-stop,doar cand doresti sa vizionezi sau sa adaugi/stergi.astea te pot tine chiar si o viata.
Iar HDD-ul cu probleme il inlocuiesti pur si simplu.

#36
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Pai asa am facut cu al meu, l-am tinut nealimentat iar acum e plin de bad-uri si da tot felul de erori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate