Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Modalitate de backup.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
La ora actuala am cam 3 TB de filmari, time-lapse-uri si fotografii stocate pe HDD. Am si copii de siguranta daca pot sa le numesc asa pe alte doua HDD-uri, unul extern (ce deja are bad-uri) si altul pe un alt calculator. Daca as dori un backup mai permanent, catre ce m-ati sfatui sa ma orientez ? Sa merg catre o varianta cu bluray ?

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 18:19.


#2
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Varianta simpla si rapida stocarea online.

#3
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Adica ? Unde, cum ?

#4
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
In cloud. Google Drive. Problema este pretul, este scump si trebuie platit luna de luna.

Eu zic ca cel mai bine iti faci un NAS, cu 2 WD Red-uri in raid, eventual intr-o alta locatie (la parinti, la bunici, la servici, etc).

#5
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Pai am deja asa ceva, am doua hdd-uri puse in Raid 0 pe un alt calculator, si am acolo inca o copie a fisierelor. Deci am pe calculatorul principal, am pe un HDD extern ce este pe duca, si pe alt calculator. Dar copiile pe HDD-uri in timp se degradeaza, HDD-urile se demagnetizeaza, iar macar odata pe an informatia trebuie rescrisa. Pe cand eu de exemplu am cd-uri de prin 1995-96 ce inca mai sunt bune si acum.

Iar partea proasta este ca se mai strang in continuare filmari si alte minuni. Insa ma gandesc cu groaza ce ar insemna sa ma apuc sa inscriptionez atatia TB pe dvd-uri sau pe bluray. Greseala mea a fost ca am asteptat atat de mult timp pana sa ma apuc de un backup real si s-au strans foarte multe.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 18:40.


#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
RAID0 este pentru viteza, daca crapa unul ai pierdut tot. Tie ti-ar trebui ceva redundant...

Edited by Razvan_N, 29 March 2016 - 18:41.


#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Daca zici ca ai 3TB de fisiere, poti face 3 conturi de Gmail si aplici pentru oferta de 1TB gratis pe 2 ani(daca mai e valabila) pe fiecare cont. In aprox. 1 saptamana ai putea face rost de punctele necesare pentru un cont. Vezi doar sa nu te prinda. Posted Image

#8
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Nu, dar cu HDD-urile nu este siguranta, gandeste-te ca exista virusi ce encriptioneaza fisierele foto, video, de orice fel. Iar eu acasa am retea intre calculatoare. Deci daca cumva am prins asa ceva, m-am ras.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 18:42.


#9
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

View PostPai_Mei, on 29 martie 2016 - 18:23, said:

Adica ? Unde, cum ?
Google Drive-il folosesc de 2 ani si merge foarte bine.
OneDrive-Este cam scump
DigiStorage-este oeftin si foarte bun

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
RAID-0 e cea mai proasta idee. Orice RAID drept backup e o idee proasta iar pentru home de obicei o pierdere de resurse.

Google Photos salveaza infinit daca il lasi sa faca recompresie la 16Mpixel pt poze si HD pentru filme (si e si relativ ok sa le iei inapoi si aproape imposibil sa le stergi en-gros chiar si daca vrei).

Altminteri sint ceva servicii care salveaza online chiar si TB la numai vreo 5$/eur pe luna, unele oarescum serioase gen crashplan, backblaze.

Evident pentru serviciile cloud trebuie tinut cont de NSA/etc, dupa paranoia fiecaruia.

Pentru backup facut de tine cea mai simpla solutie sint hdd-uri de 4TB (mai ales ca-s cele mai rentabile de ceva timp pe GB si se potrivesc exact cu ce vrei), distribuite off-site si actualizate din cind in cind.

View PostPai_Mei, on 29 martie 2016 - 18:42, said:

cu HDD-urile nu este siguranta, gandeste-te ca exista virusi ce encriptioneaza fisierele foto, video, de orice fel

Nu vad ce ti-ar face la un hdd pe care il ai intr-un dulap la mama.

Chiar si daca sint in retea nu e musai sa ai acces direct de la masinele pe care le salvezi la spatiul de stocare de pe serverul/NAS-ul/etc unde faci backup-ul, chiar si o comanda gresita (care-i rm -rf /  pentru windows?) poate sa-ti stearga totul. Trebuie fie sa fie un client pe fiecare masina care trebuie salvata (si care nu poate manipula direct directoarele backupului) fie un program de backup (si exista free) care sa se conecteze de la serverul de backup si sa suga datele de la clienti.

#11
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Dar daca as merge spre bluray, acestea oare sunt la fel de fiabile in timp precum vechile cd-uri ? Zic asta avand in vedere ca gaurelele de pe suprafata discului sunt mult mai mici si discul are si mai multe straturi de scriere. Oare ar fi o investitie inutila ?

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 18:56.


#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
"Vechile" cd-uri durabile erau cele scrise in masa printr-un procedeu anume, nu cele scrise de cd writer-ul de acasa.

#13
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Dar sa stii ca am multe cd-uri RW scrise prin anul 2000-2001 si cam toate au supravietuit pana in prezent. Insa am folosit cd-uri de firma, TDK, Verbatim, Teac (era pe atunci o marca buna).

Deci cd-urile din punctual meu de vedere si-au dovedit "metalul" in timp.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 19:10.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu am scos filmele pe BluRay, am folosit doar Verbatim non-LTH si pana acum nu am avut probleme, dar au doar 3 ani vechime... vorbim peste inca 10 sa vedem ce si cum.
Si banda magnetica ramane o optiune pentru backup, daca gasesti undeva la pret de nimic.

#15
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Si de care ai folosit, de 25 Gb sau de 50 Gb ?

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cel mai bun Back-up posibil este sa tii informatia pe cel putin 2 HDD externe de calitate(pot fi si normale + rack)
HDD-urile le tii in dulap.E imposibil sa crape 2 in acelasi timp.Cand  crapa unul cumperi altul si refaci paritatea. E simplu si eficient.
Cloud e cea mai proasta optiune. Pe langa faptul ca e foarte icomod sa transferi terabiti de informatie in Cloud cu viteza melcului mai trebuie sa si platesti si nu ai nici o siguranta ca maine vei mai gasi datele acolo.Iar daca nu le arhivezi cu parola le pot accesa si altii.

#17
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Nu mai spun ca eu am internetul prin UPC si upload-ul maxim este de 6 mb/s (nu MB/s), adica 768 de Kb (asta cand merge la mareata viteza maxima, adica niciodata). Ce ar insemna sa uploadez ~3 TB cu ~500 de Kb pe secunda ?Posted Image

Plus ca am zeci de mii de fisiere ! Pe langa filmari am sute de time-lapse-uri a cate 300 de cadre fiecare, deci nu vorbim despre cateva fisiere mari, ci foarte, foarte multe mici. Si sa tot dai click pentru a incarca cate un fisier cred ca este nebunie curata.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 19:38.


#18
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View PostPai_Mei, on 29 martie 2016 - 19:14, said:

Si de care ai folosit, de 25 Gb sau de 50 Gb ?

25 GB, am gasit sub 3 lei bucata Verbatim DataLife (set de 10 bucati) la Producton. Cele de 50 GB sunt mult mai scumpe si nu merita;
plus ca dual-layer suna mai delicat decat single. Am scris cam 4 seturi pana acum, fara nicio eroare (writer LG BH10LS38).
Am gasit un test interesant referitor la durata de viata a BD-R, realizat pentru Arhivele Statului francez, dar Panasonicul ala care se remarca
in teste e prea scump pentru datele mele.

Ma bate gandul la o unitate de banda, daca as gasi SH una foarte ieftina. As schimba oricand viteza pentru cantitate - vorbim de backup aici.
Nu ca sunt sanse sa gasim undeva ieftin, dar ca idee tehnologia nu e moarta deloc: Ultrium LTO-6 de la HP merge cu cartuse de 15 TB
(300 MBps nu e rau deloc ca viteza de transfer, problema e la cautare :-)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate