Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Constructie casa, parter + etaj, Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#37
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postbrawnie, on 30 martie 2016 - 20:30, said:

Ai bagat ceva bani, dar si suprafata e imensa fata de ce am eu :) greu de comparat.

#38
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
s-au tot spus care sunt preturile: 150 euro la rosu, 400-450 la cheie...cam asta e...

#39
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
E prea relativa treaba asta cu preturile/mp. Personal imi fac un calcul mai corect cand vad ceva ce imi place si il intreb pe om cat a costat :)

#40
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View PostBodCasa, on 30 martie 2016 - 15:49, said:

Eu iti recomand Amvic!




E relativ ce zici tu acolo.....si asta pentru ca in timp, acel + risti sa iti aduca  bani inapoi....

Mie mi se pare cea mai proasta solutie AMVIC-ul! Apropo nu de mult am fost in Cluj la o casa in AMVIC care suferise un incediu...:D

View Postbrawnie, on 30 martie 2016 - 21:11, said:

s-au tot spus care sunt preturile: 150 euro la rosu, 400-450 la cheie...cam asta e...

La rosu depinde mult si de conformare/solutii alese/materiale...ca am avut lucrari simple care au ajuns si la 110 euro/mp!

#41
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

Quote

La rosu depinde mult si de conformare/solutii alese/materiale...ca am avut lucrari simple care au ajuns si la 110 euro/mp!
Ehe, m-as bucura sa ies la banii astia la rosu :)



#42
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
La partiul tau, fără subsol, zidărie portanta....ai șanse sa nu fii departe!

#43
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postsebip_sebip, on 31 martie 2016 - 08:27, said:

La partiul tau, fără subsol, zidărie portanta....ai șanse sa nu fii departe!
Mi-as fi facut eu si subsol si multe altele, dar necesitatile sunt mai importante decat mofturile si momentan bugetul nu imibpermite sa imi fac mofturi. Si asa, mi se pare mare casa :)) Eu am crescut intr-o garsoniera de 25mp. Doar livingul mi-e mai mare decat toata garsoniera aia :))

#44
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 23.02.2007

View PostGML, on 31 martie 2016 - 00:33, said:

E prea relativa treaba asta cu preturile/mp. Personal imi fac un calcul mai corect cand vad ceva ce imi place si il intreb pe om cat a costat Posted Image
Te rog sa postezi rezultatul tau la calculul tau mai corect.

#45
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

View PostGML, on 31 martie 2016 - 00:33, said:

E prea relativa treaba asta cu preturile/mp. Personal imi fac un calcul mai corect cand vad ceva ce imi place si il intreb pe om cat a costat :)
Și dacă acel om te minte?

#46
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View PostGML, on 31 martie 2016 - 08:35, said:

Mi-as fi facut eu si subsol si multe altele, dar necesitatile sunt mai importante decat mofturile si momentan bugetul nu imibpermite sa imi fac mofturi. Si asa, mi se pare mare casa Posted Image) Eu am crescut intr-o garsoniera de 25mp. Doar livingul mi-e mai mare decat toata garsoniera aia Posted Image)

AICI ai pus punctul pe i...
Eu am construit o casa cu 92 mp pe palier, in regim P+M - E PREA MAREEEEEEEEE (amprenta e de cam 11,5x8 metri)

Am plecat de la premiza ca vom fi 2 familii: a mea si a fiului... NASHPA... fiul plecă la studii in UK - de unde nu va mai veni in veci sa se târasca prin RO!!!

Chiar te rog sa iti recalculezi nevoile - spre binele tau

am bagat peste 80000 de euroi si inca mai adaug, in fiece sezon cate ceva; sa stii ca cei 400-500 E/mp construit nu-s o gogorita... E REALITATE

View Postbrawnie, on 30 martie 2016 - 13:52, said:

..spun aproape pentru ca nu pot fi de acord cu afirmatia ta : "placa de beton a pardoselii nu influenteaza cu nimic" .... cum sa nu influenteze?

SCUZE! MEA CULPA! Am crezut ca se refera la placa de peste parter
Dar io tot n-as face placa de beton... as configura un fagure intre dormitoare si acoperis, si as pune izolatie (EPS sau vata) peste tot pe unde se poate. Aerul izoleaza mai bine decat betonul

View Postradunic, on 29 martie 2016 - 19:42, said:

Exterior
- pantele acoperișului - va sta o grămadă de zăpadă pe ele; asta are posibile implicații în costuri dat fiind că inginerul va dimensiona corespunzător șarpanta. Verificați dacă nu ieșiți mai bine cu o pantă mai mare.

Vezi sa ai cel putin 14* inclinatie la acoperish
Poate daca lasi 20-30 cm din peretii laterali mai jos (astfel incat sa ai o inaltime de doar 1,80 pe interior langa peretele exterior) obtii o inclinatie mai buna - unde mai pui ca reduci volumul de incalzit/racit

Attached Files


Edited by gushpi, 31 March 2016 - 13:51.


#47
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postgushpi, on 31 martie 2016 - 13:32, said:


AICI ai pus punctul pe i...
Eu am construit o casa cu 92 mp pe palier, in regim P+M - E PREA MAREEEEEEEEE (amprenta e de cam 11,5x8 metri)

Am plecat de la premiza ca vom fi 2 familii: a mea si a fiului... NASHPA... fiul plecă la studii in UK - de unde nu va mai veni in veci sa se târasca prin RO!!!

Chiar te rog sa iti recalculezi nevoile - spre binele tau

am bagat peste 80000 de euroi si inca mai adaug, in fiece sezon cate ceva; sa stii ca cei 400-500 E/mp construit nu-s o gogorita... E REALITATE
Pai initial era mai mare casa (8.6x10.50), dar dupa multe dezbateri si calcule am redus din latime si am ajuns la 8.1x10.
Eu as scoate si biroul ala daca as putea dar nu am cum ca trebuie sa regandesc toata casa si n-as vrea ca imi place ce a iesit. Las de la mine cu biroul, mai ales ca nevasta are o biblioteca destul de mare si n-ar vrea sa tina cartile prin living sau dormitor.
Ce zici tu e drept si vad la casa in care locuim acum. 250mp in care vor ramane sa locuiasca doar socrii. Momentan ocupam noi mansarda formata dintr-o baie+dormitor+birou, dar mai e un etaj cu 3 dormitoare + baie din care e folosit doar unul si parterul cu living de 35mp+bucatarie 23mp+baie...nu mai vorbim de beci :) e imensa casa. Au facut tot ca tine cand au construit. Ca au 3 copii, neamuri multe care mai vin in vizita, etc. Acum cumnata e stabilita in Germania, cumnatul e si el la casa lui si s-a apucat recent de casa. Dupa ce plecam noi va fi pustiu si costa o groaza de bani incalzirea si toate cele. Deja se gandesc sa o vanda dupa ce plecam noi si sa faca una mica de vreo 80mp. Si e greu sa vinzi o casa asa de mare.
Văzând toate astea fac tot ce pot sa nu raman mai tarziu pe cap cu un ditamai hotelul din care folosesc o baie si un dormitor :)

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
si nu uita ca mai e nevoie de o investitie importanta - priveste poza
-e bun la alarma
-e bun la alungat: soarecii, cartitele, serpii
-alunga si monotonia
-reduce la zero stresul post-servici

daca ai doi - fericirea e in... toi!!!

Attached Files



#49
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postgushpi, on 31 martie 2016 - 13:59, said:

si nu uita ca mai e nevoie de o investitie importanta - priveste poza
-e bun la alarma
-e bun la alungat: soarecii, cartitele, serpii
-alunga si monotonia
-reduce la zero stresul post-servici

daca ai doi - fericirea e in... toi!!!
Haha :)) eu imi iau doberman. Am mai avut si sunt niste caini deosebit de inteligenti si buni de paza.

#50
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Attached File  uploadfromtaptalk1459443235674.jpg   84.72K   93 downloads
Oare arata mai bine asa? Ce ziceti? :)

#51
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostGML, on 31 martie 2016 - 18:54, said:

Attachment CULORI 1 (1).jpg
Oare arata mai bine asa? Ce ziceti? Posted Image
Masina face parte tot din proiect?Posted Image Posted Image Posted Image

#52
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postadrian153, on 31 martie 2016 - 18:57, said:

Masina face parte tot din proiect?Posted Image Posted Image Posted Image
Si eu am intrebat la fel  :lol:

#53
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Ce învelitoare pui la panta aia asa mica?

#54
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

View Postsebip_sebip, on 31 martie 2016 - 19:05, said:

Ce învelitoare pui la panta aia asa mica?
Deci nu doar mie mi se parea ca nu e ok. Arhitectul zicea ca e ok dar nu cred ca e mai mult de 10*. Maine il pun sa modifice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate