Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Constructie casa, parter + etaj, Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
1. prin dublarea grosimii izolatiei vei obtine EXACT o dublare a eficientiei (unitatea de masura fiind W/mK, observi ca pierderea de caldura scade cu grosimea) - valori obtinute practic
2. vei face mai multa caldura in dormitoare, deci diferenta de temperatura va fi mai mare, in consecinta pierderile vor fi in consecinta; placa de beton a pardoselii nu influenteaza cu nimic; mai mult: nu uita - caldura urca (deci daca se raceste etajul, caldura de la parter va lua viteza spre etaj)
Daca te gandesti sa tii inchise usile - io zic sa te razgandesti - ASTA e motivul principal al igrasiei (blocarea circulatiei aerului in toate incaperile casei)
3.lasa dreakului lemnele - citeste topicurile de sobe pe lemne si pe cele de peleti - vei gasi O MULTIME de oameni care au renuntat la economia lemnelor in favoarea peletilor - NUMAI sa nu mai fie sclavul surcelelor!!! Posted Image
3.1.daca, in schimb, ai o sursa excelenta de lemne, atunci IN NICIUN CAZ nu trebuie sa le depozitezi afara => lemnele, pt eficienta maxima, trebuie sa fie cat se poate de uscate. Deci adauga o magazie de lemne in proiectul tau Posted Image Posted Image DESTUL de mare, ca consumul e pe masura...

Edited by gushpi, 30 March 2016 - 13:52.


#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@gushpi...aproape ca sunt de acord cu ce ai spus referitor la izolatie...spun aproape pentru ca nu pot fi de acord cu afirmatia ta : "placa de beton a pardoselii nu influenteaza cu nimic" .... cum sa nu influenteze? Exact sub placa nu trebuie sa te zgarcesti (minim 10 cm de izolatie) pentru ca nu ai cum sa mai intervii ulterior.

#21
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Am priceput cate ceva :)) Ai idee cat consuma o centrala pe paleti? :))
Hai ca glumesc. Ma pun sa caut sa vad diferentele si costurile la paleti.

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 gushpi, on 30 martie 2016 - 13:48, said:

1. prin dublarea grosimii izolatiei vei obtine EXACT o dublare a eficientiei (unitatea de masura fiind W/mK, observi ca pierderea de caldura scade cu grosimea) - valori obtinute practic
Pînă la un punct. După ce atingi o grosime a izolației orice pui în plus sînt bani irosiți. Pune un inginer sa îti facă un calcul termotehnic și obții de acolo grosimea optimă a termoizolației.

#23
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu iti recomand Amvic!

 radunic, on 30 martie 2016 - 14:43, said:

Pînă la un punct. După ce atingi o grosime a izolației orice pui în plus sînt bani irosiți. Pune un inginer sa îti facă un calcul termotehnic și obții de acolo grosimea optimă a termoizolației.


E relativ ce zici tu acolo.....si asta pentru ca in timp, acel + risti sa iti aduca  bani inapoi....

#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Referitor la pierderea de caldura prin placa de beton a etajului catre pod - vei pierde mai mult asa decat cu un planseu de lemn, dar asta nu e un motiv sa renunti la beton, este doar un motiv sa il izolezi bine(30-40 cm de vata).

#25
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 Bylly00, on 30 martie 2016 - 16:20, said:

Referitor la pierderea de caldura prin placa de beton a etajului catre pod - vei pierde mai mult asa decat cu un planseu de lemn, dar asta nu e un motiv sa renunti la beton, este doar un motiv sa il izolezi bine(30-40 cm de vata).
Chiar ma gandeam daca lemnul n-ar fi mai indicat in cazul asta decat betonul.
Oare un polistiren de 10 peste sau sub placa de beton nu ar ajuta?

#26
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Citeste cu atentie: 30-40 cm ar ajuta Posted Image Eu am acum 10 cm de polistiren peste o placa de beton si nu sunt delocsuficienti. As pune 30 de cm sau 40. Eu merg tot pe varianta beton, nu e cu mult mai scump, dar este mult mai rezistent, plus ca are si rol de saiba, "leaga" toata structura casei.

Edited by Bylly00, 30 March 2016 - 17:06.


#27
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014


 radunic, on 29 martie 2016 - 19:42, said:

Compartimentarea nu e rea deloc dar mai suportă ceva îmbunătățiri

Primesc niste puncte sau ceva pentru compartimentare? B) Ca practic am desenat casa singur. Arhitectul doar a transpus-o de pe hartie in programul lui si am modificat 1-2 pereti la sugestiile lui :))

 Bylly00, on 30 martie 2016 - 17:05, said:

Citeste cu atentie: 30-40 cm ar ajuta Posted Image Eu am acum 10 cm de polistiren peste o placa de beton si nu sunt delocsuficienti. As pune 30 de cm sau 40. Eu merg tot pe varianta beton, nu e cu mult mai scump, dar este mult mai rezistent, plus ca are si rol de saiba, "leaga" toata structura casei.
40cm de polistiren peste placa? Dumnezeule, chiar asa mult sa fie nevoie? Sau, mai bine zis, chiar asa tare sa se piarda caldura acolo?
Intreb si eu. E prima casa pe care o construiesc si nu ma pricep la nimic in afara de instalatii si asta pentru ca socru' e inginer instalator de peste 25 de ani si am mai fost sa-l ajut cand erau angajatii prin concedii si avea nevoie de cineva.

#28
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
numai din conditia de a respecta normativul (Rmin=5 mpK/W) si iti iese o izolatie de 20 cm...apoi de la minim si pana la recomandat...

#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 gushpi, on 30 martie 2016 - 13:48, said:

1. prin dublarea grosimii izolatiei vei obtine EXACT o dublare a eficientiei (unitatea de masura fiind W/mK, observi ca pierderea de caldura scade cu grosimea) - valori obtinute practic
[...]

Daca tot s-a incins discutia pe directia asta ...
Dublarea grosimii izolatiei termice este, fara doar si poate, benefica d.p.d.v. termic. D.p.d.v financiar ... este alta poveste. Cu alte cuvinte, dublarea grosimii izoaltiei duce la modificari de structura si alte modificari conexe care, la randul lor, sunt costisitoare. Asa ca, in mod normal, trebuie gasit un punct de optim. Adica trebuie identificat punctul peste care nu se mai merita ingrosarea izolatiei, ci se recomanda folosirea acelor bani pentru rezolvarea altor puncte sensibile pe traseul caldurii spre exterior. Adica, degeaba nu mai pierzi nici un W prin izolatie (gluma, desigur) daca ferestrele sunt, in continuare, pe o alta treapta de eficienta energetica. Banii aceia se pot, la fel de bine orienta catre asigurarea unui montaj eficient al ferestrelor (prea multe case cu peretele rece de jur imprejurul cadrului ferestrei), reducerea si mai mult a puntilor termice, s.a.m.d.
In plus, ca tot se discuta despre pierderile prin acoperis, nu uita ca vei dori sa cresti si masa termica la nivelul acoperisului. In acest fel, in zona unde fluxul de caldura este cel mai puternic, vei inmagazina o parte de caldura in elementele de constructie. Asta duce reducerea fluctuatiilor temperaturii interioare. De ce este important aspectul acesta? Este important fiindca nu temperatura este ceea ce corpul uman simte, ci o combinatie de factori (temperatura, curenti de aer, umiditate relativa, s.a.) adunati sub umbrela confortului termic. Ori, reducerea fluctuatiei temperaturilor la interior si, implicit, a curentilor de aer sunt doua aspecte importante ale confortului.
In conlcuzie, ia in calcul posibilitatea de a mari masa termica la nivelul plafonului. In general se recomanda ceva la 250kg/mc cu un grad cel putin decent de R. Adica trei randuri de rigips ar trebui sa ajute. Un inginer de specialitate te-ar putea lamuri daca, per total, nu cumva solutia asta ajunge sa fie preferata celei cu dublarea izoaltiei.

Spor la treaba!

#30
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
La ce calcule imi fac eu acum, ma trezesc ca imi trebuie mai multi bani sa izolez casa decat sa o finisez :))

#31
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pt aprox 55 mp de pod (cu placa de beton turnata) am cheltuit putin peste 1000 Euro pentru izolatie cu vata de 30 cm.... fara manopera doar materialele.

#32
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Si cum stai cu incalzirea? Ce fel de centrala ai? Care sunt costurile pe timp de iarna?

#33
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
deocamdata sunt in faza de rosu....in Feleacu sunt cu casa (avem gaz)... deci nu pot sa spun nimic deocamdata...cand da caldura mai bine am in plan anveloparea casei cu polistiren grafitat de 15-20..vedem cum stam cu finantele...

#34
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Cat ai investit pana acum in casa? Ce suprafata are?

#35
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 GML, on 30 martie 2016 - 18:35, said:

La ce calcule imi fac eu acum, ma trezesc ca imi trebuie mai multi bani sa izolez casa decat sa o finisez Posted Image)

Nu spune nimeni ca TREBUIE sa faci asa. Toate sfaturile acestea, cu izolatia, s-au facut in ideea ca platesti la inceput mai mult, dar mai putin pe parcurs. E un calcul simplu de investitie vs cheltuieli in expoatare. Tu faci cum ti se potriveste mai bine. Important este sa iei o hotarare in cunostinta de cauza.
Spor la treaba ... ca ai destula!

Edited by DIY, 30 March 2016 - 20:01.


#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 GML, on 30 martie 2016 - 19:59, said:

Cat ai investit pana acum in casa? Ce suprafata are?
vezi aici: http://forum.softped.../#entry17988130

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate