Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Constructie casa, parter + etaj, Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#163
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 sebip_sebip, on 20 mai 2019 - 06:07, said:

Google translate
Acolo trebuia să fie: "...,  îi bine că NU AI streașină ascunsă la fața peretelui, că asta ii noul trend printre arhitecții mai tineri!" Posted Image
IMG_20190520_070147.jpg

Si eu care credeam ca latimea stresinii se calculeaza in functie de niste parametri bine definiti...oare am pretentii prea mari de la proiectantii de azi?
Vad ca de notiunea de unghi de vara, unghi de iarna s-a cam uitat....
Attached File  umbrire 2004-Model.jpg   147K   75 downloads

PS: Se pot lungi capriorii la nevoie ca sa ajungi la latimea dorita a sageacului. In ce stadiu esti cu casa ?

Attached Files


Edited by brawnie, 23 May 2019 - 14:54.


#164
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008

 puisor, on 21 mai 2019 - 20:17, said:

Mi-e de prize mai mult. Ma gandeam sa decupez, dar nu stiu cat de estetic se mai poate repara in jurul lor Posted Image


Bine, cu siguranță mai ca mine care am scos dozele montate de electrician* (și acum mă întreb de ce le-o fi pus acolo, dat fiind faptul că la exterior nu te ajută cu nimic), am decupat frumos polistirenul**, am făcut un pat din scânduri peste care am montat semi-aparent un grup de prize de exterior care în mod normal s-ar monta aparent. Dar mie nu mi-a plăcut aparent că e prea bulk.

Attached File  IMG_20190524_071229.jpg   657.02K   73 downloadsAttached File  IMG_20180817_185803.jpg   523.32K   80 downloads


* din păcate dreptunghiul prizei a fost cu câțiva mm mai mic decât ovalul dozei

** un multifuncțional cu vibrație nu ar trebui să lipsească din arsenalul omului gospodar

În mod similar am procedat și cu întrerupătorul

#165
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Intrebare: exista ceva smecherii pentru protectia geamurilor pe timpul tencuitului sau tot cu scoci de hartie si folie?

#166
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Pt exterior sunt profile de etansare. Pt interior nu stiu sa fie ceva special.

#167
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 puisor, on 26 mai 2019 - 17:38, said:

Pt exterior sunt profile de etansare. Pt interior nu stiu sa fie ceva special.

Pentru interior de ce n-ar functiona tot profile?

#168
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Cred ca se pot folosi, nu te opreste nimeni. Rămâne totusi o banda subțire vizibilă din profil. Cum le vad acum la exterior, nu mi-ar fi placut in casa.

#169
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Profile si-si.

#170
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Multam de sfaturi! :) Sunteti oameni faini!
Intre timp am terminat de facut instalatiile (electric + apa si canalizare) , am tencuit pe interior (manual) si sambata au sosit si geamurile. Incet, incet mai avansam ...

#171
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 puisor, on 26 mai 2019 - 19:24, said:

Cred ca se pot folosi, nu te opreste nimeni. Rămâne totusi o banda subțire vizibilă din profil. Cum le vad acum la exterior, nu mi-ar fi placut in casa.

As pune banda de hartie cu folie, dar mi-e doar sa nu se dezlipeasca aiurea si sa am de frecat mult sau sa nu tina bine. Geamurile sunt gri si am ales o textura mai fina. E foarte frumoasa, dar e si destul de sensibila si nu as vrea sa le zgariu. Oricum sunt constient ca pe alocuri se vor mai zgaria, dar as prefera sa fie exceptii :)

#172
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007
banda e ok daca o dai repede jos.. sa zic o saptamana, doua daca nu bate soarele direct pe ea.

Edited by laffin, 28 May 2019 - 07:37.


#173
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Stie cineva cat costa o manopera pentru izolatie exterior + decorativa in Cluj? Ah ... si inchis streasina + montat jgheaburi si burlane ...

#174
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
47 de lei mp pt termosistem si decorativa. 20 de lei ml pt pluviale.

#175
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Astea-s preturi de damping, doar pentru Feleacu :P.

La cluj mie mi-au luat 55/mp pentru termosistem si decorativa si 65/mp pt pazie, dar tu ai rezolvat problema asta (sorry).

Lasand gluma la o parte, depinde de cei cu care lucrezi, cat vor ei sa ceara si cit vrei tu sa dai, sau cat timp ai sa astepti pentru altii care sunt mai ieftini (poate).

#176
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 danfizesan, on 05 iunie 2019 - 13:26, said:

65/mp pt pazie

ce activitati intra in pretul asta ?

#177
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 danfizesan, on 05 iunie 2019 - 13:26, said:

Astea-s preturi de damping, doar pentru Feleacu Posted Image.

La cluj mie mi-au luat 55/mp pentru termosistem si decorativa si 65/mp pt pazie, dar tu ai rezolvat problema asta (sorry).

Lasand gluma la o parte, depinde de cei cu care lucrezi, cat vor ei sa ceara si cit vrei tu sa dai, sau cat timp ai sa astepti pentru altii care sunt mai ieftini (poate).


65/mp pazie? omfg ...aceeasi intrebare ca si mai sus: ce fac de banii aia?

#178
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Pai la mine s-a pus osb, apoi 2cm de polistiren EPS 100, prins cu adeziv și ciuperci. Apoi dat 2 straturi de adeziv (înglobând în primul colțarele) , apoi amorsa de la decorativa si in sfârșit, decorativa.
Printre astea întra și comentariile beneficiarului la 2 locuri unde se vedea cu ochiul liber ca nu sunt drepte și au fost refăcute.

#179
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Alta intrebare: ati avut probleme cu porumbeii? Eu inca nu am decupat tavanul de lemn la etaj sa imi pun scara si sa ma urc in pod, dar stiu ca isi fac veacul pe acolo o gasca de porumbei. Mi-e si groaza pe cand o sa ma urc sus.
N-as vrea nici sa fiu al dracu si sa le pun grau cu otrava de soareci, dar nici nu stiu alta solutie. Ca sunt obraznici. La inceput cand auzeau activitate prin casa, fugeau. Acuma s-au obisnuit cu prezenta oamenilor si nu se mai sperie. Ati avut careva aparate din alea cu ultrasunete? Au vreun efect? Ca daca nu ... cu toata parerea de rau, le fac parastas :)))

#180
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 GML, on 05 iunie 2019 - 13:53, said:

Alta intrebare: ati avut probleme cu porumbeii?
Stai sa vezi cum e cu randunelele care vor sa-si faca (zideasca) cuiburi exact sub sageac..Anu trecut le-am speriat cu pocnitori si chiar cu jeturi de apa..Chiar si asa si-au facut 2 cuiburi. Anu asta au revenit. Show must go on.

 danfizesan, on 05 iunie 2019 - 13:44, said:

Pai la mine s-a pus osb, apoi 2cm de polistiren EPS 100, prins cu adeziv și ciuperci. Apoi dat 2 straturi de adeziv (înglobând în primul colțarele) , apoi amorsa de la decorativa si in sfârșit, decorativa.
Printre astea întra și comentariile beneficiarului la 2 locuri unde se vedea cu ochiul liber ca nu sunt drepte și au fost refăcute.
Eu prin nord am dat 30 ron (parca) pe termosistem + 13 ron decorativa (cu schela lor)..Acelasi pret si la sageac (pazia o am de tabla)..OSB+XPS+adeziv cu plasa + decorativa..ca si la tine.. Au mai crescut preturile de atunci cred..

Edited by manghels, 05 June 2019 - 14:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate