Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Constructie casa, parter + etaj, Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#1
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Salutare,

Daca toate merg bine, anul asta intentionez sa incep constructia unei case. Momentan am doar "proiectul". Nici asta nu e finalizat in totalitate, in sensul ca nu am proiect pt instalatii si bla bla, doar 2D/3D. Am reusit dupa multa bataie de cap sa desenam ceva care satisface dorintele si nevoile noastre.
Ma intereseaza si parerea altora. Consider ca doua (sau mai multe) capete gandesc mai bine decat unul singur Posted Image Asa ca: Ce ziceti? Voi ce ati scoate/adauga/modifica? Mentionez de pe acum ca NU am vrut camere mari. Sunt cam de dimensiunile camerelor din casa in care stam acum, doar ca la cea noua sunt prevazute dressinguri la fiecare camera, deci scoatem cam toata mobila din camere. In plus, cam 90% din timp il petrecem oricum in living.

Apoi, ce imi recomandati pentru constructie? La structura ma refer. Lemn? Metal? Caramida? Din cate am vazut, costurile sunt cam aceleasi, diferenta e la incalzire. M-ar tenta o casa din lemn si sa ies mai ieftin cu intretinerea, problema e ca nu stiu exact cu cat % ar fi mai ieftina incalzirea si daca merita pentru atata sa imi bat capul. Apoi, daca vreodata vrei sa o vinzi si e din lemn, iti ia o vesnicie sa gasesti cumparator, ca deh, asa-i romanul.

In fine...astept pareri/sfaturi! Repet:


Mersi!

Attached Files



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,031
  • Înscris: 09.01.2007
inverseaza biroul cu bucataria
casa are un volum regulat, vei avea costuri mai mici cu manopera la rosu

#3
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
M-am gandit si eu la asta din cauza instalatiilor de apa, dar daca inversez bucataria cu biroul raman fara camara de care am neaparat nevoie. Adica nu raman fara ea, dar nu ar fi comod sa trec prin living si apoi sa merg in birou ca sa am acces la camara. Camara tin sa aiba geam neaparat ca sa fie racoroasa.

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

View Postoverseas, on 29 martie 2016 - 15:48, said:

inverseaza biroul cu bucataria
casa are un volum regulat, vei avea costuri mai mici cu manopera la rosu

Corect, te ajuta foarte mult la instalatiile de apa/canal, le scoti intr-o singura parte.

Si cam multe usi care dau afara - 4, daca vad eu bine.
Esti sigur ca te ajuta dresingurile de la etaj adanci de 1,1 m? Daca le faci pe lung, spate in spate, de 0,55 m pe ambele? Sau poate 0,7 m, si folosesti spatiul mai bine pentru depozitat ce vrei. Crezi ca vei intra in spatiul cu parchet din dresing sa te schimbi/incerci/probezi ceva in 0,55 m? Ala este un spatiu (mort) de unde privesti un dulap/etajera/ce-o fi.

Oricum, o faci cum iti place tie Posted Image

Edited by claudiu1, 29 March 2016 - 16:10.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,031
  • Înscris: 09.01.2007
poti sa le lasi asa, dar iti fac o predictie: veti circula 90% pe usile exterioare de la living sau bucatarie
nu se va duce nimeni pe usa "oficiala", mai ales vara

#6
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

Quote

Apoi, daca vreodata vrei sa o vinzi si e din lemn, iti ia o vesnicie sa gasesti cumparator, ca deh, asa-i romanul.
Hai sa nu ne KK-am pe noi, ca apartamente la bloc avem doar de cateva decenii , in schimb case de lemn si chirpici sunt peste tot .
Stie el romanul ceva , daca se fereste de casele de lemn . Alea nu-s case, sunt doar o iluzie .

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Imi place compartimentarea, nu e rea.
Subscriu ideii colegilor de mai sus de a mai renunta din usile exterioare.... aia de la bucatarie nu mi se pare esentiala - de restul nu ai cum sa scapi, deasemnea ideea cu dressingurile spate in spate mi se pare ok (poate sa fie un dulap pe toata lungimea peretelui) as completa cu lipsa windfangului de la parter, trebuie o copertina si la usa de la centrala termica, personal as lasa o usa spre CT si din casa ca sa nu tot iesi afara cel mai probabil ca o sa bagi in CT si alte minuni ca de ex. masina de spalat, uscator, etc..., la gabaritul camerei pentru CT banuiesc ca te-ai gandit la centrala pe lemne? Unde e cosul?; balconul imens de la etaj - vei avea de dat zapada nu gluma. Apoi structura din compartimentare reiese ca ar fi pe cadre din beton armat...am avut o casa similara la un client - cub 10x10 tot cu 9 stalpi si pot sa iti spun ca stalpul central fiind cel mai solicitat va avea o sectiune ceva mai mare decat cei perimetrali (in principiu nu are ce sa incurce, dar ca idee).

#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
constructia se preteaza foarte bine pe cadre zic eu ...

#9
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
zici tu ...dupa ce am zis eu? Posted Image

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
1. nu lemn... carii, scartie, ignifugarea tine fo' 2-3 ani
2.N-AI NEVOIE de balcon la etaj - nu vei sta NICIODATA acolo (proprie experienta :(  )
3.izoleaza cu EPS100 gros de 15-20 cm, geamuri tripan
4.daca n-ai multe ape la acoperis - pune in loc de tabla/tigla, panouri sandwish cu poliuretan (cel putin 5 cm grosime), iar dedesubt EPS100 gros de 100 (cea mai multa caldura pleaca prin acoperis) (pe tabla ploaia se aude groaznic...)

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,002
  • Înscris: 09.08.2005
Compartimentarea nu e rea deloc dar mai suportă ceva îmbunătățiri:
- puneți ușă între locul de luat masa și holul care duce la WC; nu vreți să stați la masă cu vedere directă spre tron, nu? în plus o ușă mai oprește din arome și sunete.
- acces la centrala termică din interior - iarna va fi folositor.
- mai gîndiți-vă la dimensiunile ușilor interioare -  cei 80 cm din plan se traduc în lățime utilă de 70. Va fi greu de manevrat șifonierul, mai ales la etaj unde palierul e minuscul.

Exterior
- pantele acoperișului - va sta o grămadă de zăpadă pe ele; asta are posibile implicații în costuri dat fiind că inginerul va dimensiona corespunzător șarpanta. Verificați dacă nu ieșiți mai bine cu o pantă mai mare.

Altfel, mai e de muncă serios la fațade. Sînt cam sumbre și dezordonate - aveți 11 dimensiuni diferite de goluri de uși și ferestre. Cam multe.

Edited by radunic, 29 March 2016 - 19:47.


#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Intentia mea a fost sa arunc o privire si atat. De comentat, sa-i las pe altii. Cu toate acestea, trei chestii mi-au sarit in ochi:
1. Baia mica, de la parter, este cam inghesuita. Unde stai cand folosesti chiuveta din baia mica, de la parter? Cu un picior in cada de dus? In plus, daca ai in familie sau in vizita o persoana mai corpolenta, o sa faca un pic de dans modern ca sa inchida usa baii, dupa ce a intrat in ea.
2. Chestie de gust personal: nu-mi place sa stau pe canapea si sa admir un peisaj cu picioare de masa si scaune ... Asta-i chestie care se poate shimba din aranjament, insa; deci nu-i grava.
3. Frigiderul, neincorporat in mobila de bucatarie si lasat, stingher, intr-un colt ... tot asa, chestie de gust personal.

Spor la treaba!

#13
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

View Postgushpi, on 29 martie 2016 - 19:30, said:

1. nu lemn... carii, scartie, ignifugarea tine fo' 2-3 ani
2.N-AI NEVOIE de balcon la etaj - nu vei sta NICIODATA acolo (proprie experienta :(  )
3.izoleaza cu EPS100 gros de 15-20 cm, geamuri tripan
4.daca n-ai multe ape la acoperis - pune in loc de tabla/tigla, panouri sandwish cu poliuretan (cel putin 5 cm grosime), iar dedesubt EPS100 gros de 100 (cea mai multa caldura pleaca prin acoperis) (pe tabla ploaia se aude groaznic...)
Bravo,ești printre puținii care in ultima perioada tine cont de eficientă energetică!

#14
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbrawnie, on 29 martie 2016 - 17:18, said:

zici tu ...dupa ce am zis eu? Posted Image
Posted Image) acum am vazut...

si daca tot ar face-o pe cadre n-ar strica sa o mareasca cu inca 1, 5 m .

Edited by Benderbut, 30 March 2016 - 05:50.


#15
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostDIY, on 29 martie 2016 - 20:04, said:

Intentia mea a fost sa arunc o privire si atat. De comentat, sa-i las pe altii. Cu toate acestea, trei chestii mi-au sarit in ochi:
1. Baia mica, de la parter, este cam inghesuita. Unde stai cand folosesti chiuveta din baia mica, de la parter? Cu un picior in cada de dus? In plus, daca ai in familie sau in vizita o persoana mai corpolenta, o sa faca un pic de dans modern ca sa inchida usa baii, dupa ce a intrat in ea.
2. Chestie de gust personal: nu-mi place sa stau pe canapea si sa admir un peisaj cu picioare de masa si scaune ... Asta-i chestie care se poate shimba din aranjament, insa; deci nu-i grava.
3. Frigiderul, neincorporat in mobila de bucatarie si lasat, stingher, intr-un colt ... tot asa, chestie de gust personal.

Spor la treaba!
Eu nu vad rostul cabinei de dus din baia de la parter.Acolo ar trebui sa fie un grup sanitar, cu vas wc si lavoar si nu o baie, care sa aibe si cabina de dus.In principiu parterul e pentru musafiri,pentru timp liber etc.Nu face baie musafirul la tine si nici tu nu faci baie la parter , din moment ce ai doua bai la etaj.Spatiu de depozitare poti avea si sub scara.Astfel vei putea mari bucataria sau camara .Am vrut sa iti mai recomand si sa transformi peretele dintre baile de la etaj intr-un perete tip ghena de gipscarton,prin care sa duci toate tevile de alimentare si scrugere de la cada,vas wc si buda, dar apoi am vazut ca tevile ar ajunge la parter prin birou.

Edited by adrian153, 30 March 2016 - 07:19.


#16
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Wow Posted Image Va miscati repede! Nici nu stiu cu ce sa incep.
1. Legat de "amenajarea interioara", e facuta mai mult asa ca idee, dar sub nici o forma nu vor arata lucrurile asa pe interior. Bucataria nu e nici pe aproape macar din ce ne dorim noi de la amenajare, dar tipul le-a pus efectiv ca sa ne facem o idee. La fel si cu cosul de fum lipsa de la CT si alte detalii. Cum ziceam, inca nu e nimic finalizat. Mai avem ceva de lucru si tocmai de aia m-am hotarat sa cer parerea altora ca sa pot modifica tot ce-i de modificat acum, nu sa ma trezesc probabil la toamna cand va fi casa ridicata ca puteam sa fac altfel unele lucruri si chiar va multumesc pentru reviewuri.
2. In baia de la parter, initial nici nu era prevazuta cabina de dus si sincer, ma gandesc sa o scot. Vorba cuiva de aici, invitatii vor sa se spele pe maini si sa foloseasca toaleta, nu vor veni in vizita

sa faca dus. Cand e sa fie cineva oaspete peste noapte, va dormi sus, nu in birou si va avea acces la dus si de toate. Asa ca cel mai probabil nu va fi nici un dus jos. Sau daca va fi, ma gandesc sa pun o usa cu deschidere spre exterior ca sa pot pune chiuveta chiar in locul unde se deschide usa acum. Nu stiu daca ar fi o solutie si cat de ok ar fi. Ideea e ca acolo stiu si eu ca trebuie facut ceva.
3. Usile.  A. exterioare. Intrarea principala ramane, clar. Apoi usa de la CT nu pot sa o desfiintez, pentru ca centrala va fi pe lemne, si nu as trece cu lemnele prin casa pana la centrala. Usa interioara la CT nu am pus la recomandarea tuturor celor care au centrala pe lemne si a socrului si tatalui meu care sunt instalatori amandoi. Cica mai iese fum care iti intra in casa cand deschizi usa. In conditiile astea am zis ca prefer sa fie usa exterioara si merg pe afara. Mai ales ca lemnele vor fi depozitate fix in spatele casei. O sa fac un acoperis de pe marginea casei pe gard si cred ca ar fi ok. Apoi, usile dinspre terasa. Noi FOLOSIM FOARTE MULT TERASA. De primavara pana toamna, ala e locul in care ne petrecem cel mai mult timp. Duminica avem mai mereu familia la masa si vad acum ce utila e usa de la bucatarie cand nu trebuie sa merg prin living ca sa ies cu toata mancarea pana pe terasa. Apoi, usa de la living spre terasa e si ea necesara. Vara sta mereu deschisa sa putem circula liber. Pe scurt, nu prea am de ales cu usile Posted Image
B. Usile interioare: cel mai probabil vor fi mai mari.
4. Daca pun usa de despartire intre living si baie/birou, n-ar fi prea multe usi oare? Posted Image) M-am gandit si eu la asta dar aveam impresia ca vor fi mai multe usi in casa decat caramizi Posted Image) Mai ales ca va mai fi o usa care va da sub scari. Vom folosi locul ala ca spatiu de depozitare pentru tot felul de lucruri. In locul unde e prevazut acum "Depozit" va fi de fapt masina de spalat, un cos de rufe si o masa de calcat prinsa de perete, rabatabila. Nu imi place sa am masina de spalat in baie/bucatarie. Nu stiu de ce, pur si simplu ma enerveaza Posted Image)
5. @gushpi: Care ar fi diferenta intre un polistiren de 10 si unul de 15-20? Nu ma refer neaparat la pret ci la eficienta cand vine vorba de a nu pierde caldura. Se simte chiar asa tare diferenta aia? Fizic ma refer, nu in cifre si procente. Am vazut multe procente care in realitate nu prea exista.
Legat de acoperis. Se pierde multa caldura pe acolo chiar daca torn placa de beton peste etaj?
Apoi, balconul de la etaj. Da, e mare. E de fapt o terasa in toata regula, nu balcon. Atasez mai jos 2-3 poze cu o mica parte din privelistea pe care o am de la teren. Doar o mica parte, pentru ca de fapt vad absolut tot Clujul de acolo, de la un capat la celalalt. De pe terasa de jos nu se vede asa bine pentru ca va fi gard si sunt multi pomi, asa ca, cel putin acum, abia asteptam sa folosim balconul ala. Desi, recunosc, initial am zis ca nu facem deloc balcon. Oricum, trebuia sa acoperim terasa cu ceva si sincer, nu mi-a placut cum arata nici o varianta. Stiu ca sunt niste costuri mai mari la balcon decat la terasa, dar macar ne place cum arata si impuscam doi iepuri dintr-un foc.

p.s: alte sfaturi legate de constructie daca aveti, le primesc cu drag. Recunosc ca nu ma prea pricep, asa ca orice sfat e bun venit. Cei care ati construit o casa pana acum, va ascult. De retinut ca nici nu dispun de 1596340572385349 euro incat sa imi permit sa fac lucruri costisitoare Posted Image

Attached Files



#17
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

View PostGML, on 30 martie 2016 - 09:34, said:



2. In baia de la parter, initial nici nu era prevazuta cabina de dus si sincer, ma gandesc sa o scot. Vorba cuiva de aici, invitatii vor sa se spele pe maini si sa foloseasca toaleta, nu vor veni in vizita sa faca dus. Cand e sa fie cineva oaspete peste noapte, va dormi sus, nu in birou si va avea acces la dus si de toate. Asa ca cel mai probabil nu va fi nici un dus jos.

o alegere inteleapta e sa scoti cabina aia de dus... e inutila la parter daca dormitoarele sunt la etaj Posted Image

#18
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

View PostGML, on 30 martie 2016 - 09:34, said:



5. @gushpi: Care ar fi diferenta intre un polistiren de 10 si unul de 15-20? Nu ma refer neaparat la pret ci la eficienta cand vine vorba de a nu pierde caldura. Se simte chiar asa tare diferenta aia? Fizic ma refer, nu in cifre si procente. Am vazut multe procente care in realitate nu prea exista.
Legat de acoperis. Se pierde multa caldura pe acolo chiar daca torn placa de beton peste etaj?

Poti incepe sa citesti de aici :

http://forum.softped...6#entry16419210

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate