Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Vă deprimă știrile TV?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

Poll: Vă deprimă știrile difuzate la televizor? (53 member(s) have cast votes)

Deci?

  1. Da (12 votes [22.64%])

    Percentage of vote: 22.64%

  2. Adeseori da (11 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  3. Uneori (6 votes [11.32%])

    Percentage of vote: 11.32%

  4. Nu (24 votes [45.28%])

    Percentage of vote: 45.28%

Vote Guests cannot vote

#37
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Oricum vei afla, pentru ca lumea in jurul tau vorbeste. Dimineata in metrou, in tramvai, la birou la o pauza de cafea etc. Asa ca mare paguba in ciuperci ca am pierdut nu stiu ce buletin informative de la ora X al postului Y.

Apoi, cine te uiti la stiri (daca chiar ai chef si vrei sa te uiti la TV)? Exista posturi de sport, de documentare (unele chiar foarte bune), de muzica, de filme si chiar de desene animate!

#38
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Koal, on 29 martie 2016 - 10:55, said:

Nu știu de ce s-a ajuns în halul acesta la noi,
...
Suntem un popor cu o medie de inteligență peste multe alte popoare, rușii și indieni sunt cam la același nivel cu noi,


Te-au pacalit. Suntem la fel de prosti ...sau la fel de destepti ca toti ceilalti , dar cateodata mai prost informati . Si acesta este tot o metoda de manipulare ieftina si adresata intelectelor superficiale. Rares Bogdan o practica in modul grotesc , la fiecare emisiune avand cate o remarca de genul : telespectatorii nostri sunt mai inteligenti ca noi ...sau ...romanii sunt inteligenti ....bla-bla-bla ...dar au avut ghinion .
Iti dau sa cumperi ceva ce nu iti doresti , dar te determina sa o faci prin aceste metode de doi bani , zgandarindu-ti vanitatea . Se induce ideea ca daca nu te-ai mai uita la emisiunile lui imbecile ...ar insemna ca nu mai esti destept ....
Tine la persoane mai putin daruite de natura cu capacitati de procesare superioare .

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Eu ma uit destul de des la stiri, in special la TVR, si m-am invatat sa nu ma deprim. Sunt foarte convins ca multe lucruri nu le pot schimba si atunci ma multumesc sa le observ. Singura stire care chiar m-a deprimat in ultimele luni a fost aceea ca jihadistii au distrus cetatea Palmira. Sunt convins ca poate n-as fi ajuns niciodata pe acolo, totusi m-a deprimat ca niste animale au distrus in cateva liuni ceea ce a rezistat cateva mii de ani.

In rest, tot ce se imtampla pe la noi si chiar in lume intra in categoria what else is new? La TV ma uit mai mult la sport si documentare. "Vedetele" de tabloid nici macar nu le pot identifica daca le intalnesc pe strada.

#40
GranTorino

GranTorino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 19.03.2016
Prefer stirile de pe Digi, merge si TVR-ul...
Restul e can-can...dar asta s-a mai zis ! :bigwhitegrin:

#41
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Pa vremuri la Stiri daca era ceva de rau sau ceva de foarte bine aparea : Breaking News !
Acuma de dimineata pana seara , noaptea scrie pa banda de sus cu litere de-o schioapa breaking si pa banda de jos cu alte litere si mai mari : Breaking,breaking,breaking...sa intampla si multe  in ultima vreme dar nu doar te deprimi - te comprimi .Cu galbenul ala tipator :dezvaluiri,Șoc,Atentie ! - nu plecati ca nu 's tiu ce o sa aflati etc.Teribil.

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Măcar de ar filtra oamenii ceea ce văd la ştiri...

#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Cum dracu sa ma deprime cand vad ca altii o duc mai rau?  :D

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Atât timp cât în România calitatea prestaţiei unui post TV se bazează pe rating şi nu pe calitatea/obiectivitatea informaţiei difuzate, ştirile vor continua să ne deprime.
De acord, există ştiri triste, despre războaie, despre atentate, despre accidente şi calamităţi naturale, totuşi ştiri precum cele de pe Pro TV de la ora 17 sunt special difuzate (şi poate chiar create) pentru a spori rating-ul.
De fapt, rating-ul mare nu se asigură neapărat din ştiri, cât din emisiuni regizate (Ochii din umbră, Un show căpătos, Răi da' buni, WowBiz şi alte asemenea dejecţii media).
Asta vrea publicul, asta li se oferă - deşi, eu personal nu cunosc să se fi efectuat vreun sondaj de opinie şi publicul să fi spus "da, vrem scandal, ochi scoşi, topoare în cap şi limbaj licenţios".

#45
GranTorino

GranTorino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 19.03.2016
Noroc cu National, History, Discovery si canalele de filme.
Televiziunile romanesti sunt decazute, din ce in ce mai decazute....

#46
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Am observat (facand un "sondaj" printre rudele si prietenii mei) ca emisiunile astea de can-can au mare priza la persoanele de varsta a 3-a msi a 4-a. Pensionariiu mananca astfel de emisiuni pe paine si, chiar daca injura televiziunile ca dau toate pitzi alea dezbracate, nu se dezlipesc cu ochii de ecran.

Cam la fgel e si cu emisiunile de stiri. Tot batranii stau si inghit tot ce debiteaza "analistii" si :deontologii" de acolo. Ba se mai si contrazic violent cu alti pensionari care urmaresc alt post de stiri decat ei Posted Image

Tineretul activ nnu prea are timp de TV, sau daca se uita, prefera filmele, sportul si documentarele. Asa ca inca mai exista o mica speranta. Trebuie doar sa mai treaca niste ani :angelnot;

Edited by pufonel, 30 March 2016 - 22:16.


#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 pufonel, on 30 martie 2016 - 22:16, said:

Am observat (facand un "sondaj" printre rudele si prietenii mei) ca emisiunile astea de can-can au mare priza la persoanele de varsta a 3-a msi a 4-a. Pensionariiu mananca astfel de emisiuni pe paine si, chiar daca injura televiziunile ca dau toate pitzi alea dezbracate, nu se dezlipesc cu ochii de ecran.

Cam la fgel e si cu emisiunile de stiri. Tot batranii stau si inghit tot ce debiteaza "analistii" si :deontologii" de acolo. Ba se mai si contrazic violent cu alti pensionari care urmaresc alt post de stiri decat ei

Asta cam asa e,cu o precizare.Imi poti spune ce studii au pensionarii din esantionul tau? Au scoala,au ceva cultura generala sau sunt fosti muncitori?Ca si eu am cunoscut cativa varstnici,ceva mai cititi si nici macar unul nu se uita la Capatos sau Acces din Rect.Poate cel mult ceva de tipul Maruta,ceva mai soft.

Si gandeste-te ca pensionarii au timp liber cacalau si scuza ca mananca laturi,alta preocupare neavand.Dar aia de varsta a doua care urmaresc si ingurgiteaza gunoi nu au scuza.

Edited by caiuscorneliu, 30 March 2016 - 23:57.


#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Din esantionul meu, pensionarii cu ceva studii se uita pe la TV de stiri. Cei fara multa scoala la Wowbiz, Maruta sau chiar Teo (da, si ea mai are emisiune). Plus la serialele turcesti si indiene :P

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Şi din cauză că unii se uită prea mult la televizor, încep să tragă concluzii pripite în legătură cu realitatea.

#50
GranTorino

GranTorino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 19.03.2016

 pufonel, on 02 aprilie 2016 - 00:26, said:

.........sau chiar Teo (da, si ea mai are emisiune). Plus la serialele turcesti si indiene Posted Image

Teo, inca mai are emisiune ?
Intr-o vreme erau si ceva seriale japoneze sau ceva cu ochi oblici...

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Coreene   :)

#52
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 26.09.2010

 djl, on 28 martie 2016 - 23:41, said:

Vă deprimă știrile de la televizor?
Pe mine în general da. De aia zic uneori "mă uit la depresii". Nu mă deprimă numai cele negative, ci și cele mondene sau care prezintă cocalarismul din ziua de azi...
Nu ma deprima deloc. Postul unde privesc stirile nu difuzeaza orice rahat impachetat in stire senzationala. :) Cand nu am timp sa vad stirile la televizor, imi aleg de pe net ce ma intereseaza sa aflu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate