Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Vă deprimă știrile TV?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

Poll: Vă deprimă știrile difuzate la televizor? (53 member(s) have cast votes)

Deci?

  1. Da (12 votes [22.64%])

    Percentage of vote: 22.64%

  2. Adeseori da (11 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  3. Uneori (6 votes [11.32%])

    Percentage of vote: 11.32%

  4. Nu (24 votes [45.28%])

    Percentage of vote: 45.28%

Vote Guests cannot vote

#19
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
"stiri" sau stiri? Am filtru care stopeaza "stirile".

Cand o ardeam prin spatele blocurilor aveam o vorba : Ma doare la pl.
Inca o am.

Serafim606, iti zic eu, pe privat.
Urmatorul pas e sa faca o petitie online.

Edited by pg-soare, 29 March 2016 - 09:11.


#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
O să fac o peteţie on-line... cu nu în faţă, adică nu am să fac. Mai propuseseră unii să fie 50% ştiri pozitive în jurnalele de ştiri, dar nu a mers. Ca să nu mai fie atâtea nenorociri la ştiri... depinde şi de noi. Nu ne mai uităm, luăm atitudine în viaţa reală contra unor obieciuri.

View PostSerafim606, on 29 martie 2016 - 09:08, said:

DJL, la ce urmaresti stirile protv daca te deprima? Esti masochist?

Probabil am să le urmăresc doar pe cele TV.R. Alea măcar nu conţin atâtea monedintăţi.

Edited by djl, 29 March 2016 - 09:16.


#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View Postdjl, on 29 martie 2016 - 09:13, said:

O să fac o peteţie on-line... cu nu în faţă, adică nu am să fac. Mai propuseseră unii să fie 50% ştiri pozitive în jurnalele de ştiri, dar nu a mers. Ca să nu mai fie atâtea nenorociri la ştiri... depinde şi de noi. Nu ne mai uităm, luăm atitudine în viaţa reală contra unor obieciuri.



Probabil am să le urmăresc doar pe cele TV.R. Alea măcar nu conţin atâtea monedintăţi.

Iti dau un pont. Nu mai urmari stirile le tv.Uita-te online la stiri. Titlurile care te atrag si care iti plac, pe alea le citesti. Filtrezi informatia. La tv ii lasi sa-ti bage pe gat tot ce vor ei.

#22
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Nu mă deprimă dar îmi provoacă scârbă. Nu vezi nimic la știri în afară de politicieni care au dat nu știu ce tunuri și au furat țara asta, cretini care nu au ce căuta la volan dar conduc și omoară oameni nevinovați, părinți care își violează copiii (Dumnezeule mare câtă degradare umană), tot felul de inculți și analfabeți care sunt promovați pentru că au bani dar nici ei nu știu de unde sunt acei bani, tot felul de idioate care își arată părțile anatomice specifice feminine în public, profesori și educatori care agresează copiii de care ar trebui să aibă grijă și pe care ar trebui să-i învețe cum să-și ia zborul în viață și lista poate continua la nesfârșit.
Din când în când mai apare câte o știre cu sportivi talentați care trebuie să vină cu bani de acasă pentru a face performanță în această țară, însă știrile astea nu le bagă nimeni în seamă. Dacă nu sunt omoruri, accidente, violuri, știrile nu prezintă interes.
De ce sunt prezentate astfel de știri? Pentru că poporului îi place și e înnebunit după senzațional.
Încercați să ignorați știrile prezentate în România și axați-vă atenția pe posturi tv de unde chiar avem ceva de învățat.
Părerea mea. Posted Image

Edited by ammazon, 29 March 2016 - 09:25.


#23
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Eu , uneori dau pe Observator, astept sterile din sport si meteo, uneori observator special ( prietenei ii place, e mai pasnic). Oricum in timpul ala in 99% din cazuri fac si altceva (lucrez la un proiect sau altceva) si de regula nu ii dau atentie, decat daca sa zicem intervine rapid ceva interesant. Insa sincer, am spus si repet, decat sa stau pe net sau la TV, prefer sa ma plimb, sa ies sa fac sport, sa alerg, sa ies in parc...combat statul in casa. Cand eram copil, si era vacanta, ieseam la 9 afara si mai intram la 10 noaptea. Alte vremuri. Acum toti copiii freaca tableta, smartfon-ul, smart-tv-ul, pc-ul...de moment ce nu ma uit la stiri la TV nu vad de ce le-as urmari pe net. Nu mai stau pe calculator decat daca chiar am ceva serios de facut. Altfel, pe afara. Am momente cand vin de la serviciu si ies sa alerg pe dig sau in herastrau. Si intru in casa la 9-11 noaptea. Va recomand mai mult sa va plimbati fara a mai sta pe smartfon , tablete, etc. Lasati-le acasa and " be free".

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu de foarte multi ani nici macar nu am "tembelizor", nu am ce sa vad la el...

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
@ Tudor Popescu : unul dintre motivele pentru care nu vreau smartfăun e că şi aşa stau destul pe internet acasă....

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJurasikMan, on 29 martie 2016 - 07:37, said:

Asta este de fapt minciuna pe care ai cumparat-o. Intreaba-te cu ce iti schimba viata faptul ca esti informat? Are vreo aplicabilitate practica? Adica, zi-mi o situatie in care o stire (nu conteaza ...buna sau rea ) pe care ai aflat-o , a avut vreun impact real si material asupra ta .
Cursul valutar.

View Postdjl, on 29 martie 2016 - 09:49, said:

@ Tudor Popescu : unul dintre motivele pentru care nu vreau smartfăun e că şi aşa stau destul pe internet acasă....
Un smartphone este precum cafeaua: este foarte bun în viaţa de zi cu zi dacă e folosit în mod util sau moderat. Eu am câteva aplicaţii pe care le folosesc zilnic şi pe care nu le pot folosi pe PC. De exemplu, îmi revizuiesc cunoştinţele de engleză în timpul pe care-l pierd în autobuz din cauza traficului, sau ascult melodiile preferate în timp ce merg pe jos acasă (melodii care nu se difuzează în România pe posturile de radio mainstream şi nici măcar pe Gorilla).
Dar dacă bei multă cafea pe zi, s-ar putea să-ţi dăuneze. La fel e şi cu smartphone-ul.

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,530
  • Înscris: 16.03.2004
Stirile astea reflecta lumea in care traim.

#28
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007

View PostTGV-DAT, on 29 martie 2016 - 09:43, said:

Eu de foarte multi ani nici macar nu am "tembelizor", nu am ce sa vad la el...

La mine daca nu e smart TV, nu ma mai intereseaza. Prefer sa stau comod in canapea sa vad un film decat cocosat in fata PCului. Si asa am constatat ca PCul imi consuma destul timp. Asa ca imi petrec pe zi cam 1H tv , 1H PC ( in regim propriu, nu pun si serviciul). Altfel, daca e TV normal, PAS.

View Postdjl, on 29 martie 2016 - 09:49, said:

@ Tudor Popescu : unul dintre motivele pentru care nu vreau smartfăun e că şi aşa stau destul pe internet acasă....
Renunta la statul pe net. Iesi si te plimba. Face bine. Eu am smartfon, dar nu e de top. Ma tine bateria 5 chiar 6 zile la el. ( HUAWEI Y5) ...asta ca sa vezi cat frec eu telefonul.

View Postdark, on 29 martie 2016 - 10:11, said:

Stirile astea reflecta lumea in care traim.

Corect. Bine ca a disparut OTV. Ala avea cea mai buna audienta.

Mai ceva ca A3, B1, RTV, Realitatea.

#29
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am ajuns sa-mi culeg informatiile doar de pe internet (mediafax, hotnews, forumul softpedia etc).
Se intampla destul de rar sa mai urmaresc stirile la TV, de exemplu deschid televizorul si imi vad de treaba prin casa.
Spre exemplu aseara am prins din zbor o stire, parca pe PRO TV, in care se vorbea despre cum cainele lui Ludovic Orban a ajuns vedeta pe facebook, si tot se batea apa in piua pe treaba asta. Genial! In secunda urmatoare am inchis televizorul.

#30
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007

View PostDau, on 29 martie 2016 - 10:22, said:

Am ajuns sa-mi culeg informatiile doar de pe internet (mediafax, hotnews, forumul softpedia etc).
Se intampla destul de rar sa mai urmaresc stirile la TV, de exemplu deschid televizorul si imi vad de treaba prin casa.
Spre exemplu aseara am prins din zbor o stire, parca pe PRO TV, in care se vorbea despre cum cainele lui Ludovic Orban a ajuns vedeta pe facebook, si tot se batea apa in piua pe treaba asta. Genial! In secunda urmatoare am inchis televizorul.

La noi asta se cere. Nu mai stau sa le culeg nici de pe net, ca si acolo gasesti destule tampenii. Am crzut la n moment dat ca netul e mai OK, dar mi s-a dovedit contrariul. Cat despre potaia lui L.O...subiecte din astea au priza la public. La mine TVul sta de multe ori pe H!T sau VH1, Eurosport, Motors, X treme,  Nautical, Viasat...d-astea.Sau cand am invitati, il pun pe ceva de muzica sau FASHION TV, asa de ambient. Nu zic ca a venit odata cineva la mine, si cauta Realitatea TV...si era nervos ca e abia pe zona 4**...LCN upc, ca l-a cautat de a innebunit ( un motiv serios sa innebunesti). Ca la el Realitatea e pe canalul 1. I-am zis: V-am chemat sa ne distram nu sa ne enervam ! Motiv pentru care am pus tvul pe FTV si l-am lasat asa, si ne-am vazut de ale noastre.

#31
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Nu știu de ce s-a ajuns în halul acesta la noi,
Lumea nu vrea așa ceva,
Nu știu la cine ajung peoplemetterele alea,
Suntem un popor cu o medie de inteligență peste multe alte popoare, rușii și indieni sunt cam la același nivel cu noi, e imposibil ca gusturile noastre în materie de emisiuni TV să se reducă la tabloid.

Suntem în situația asta paradoxal pentru că avem prea multe televiziuni, iar costurile de producție ale unei emisiuni tabloid sunt foarte scăzute (plus că prin emisiunile astea își promovează și niște proxeneți marfa).

E regula de trei simplă: Avem o piață a audiovizualului care este finanțată în majoritate din publicitate (și de partidele politice, dar asta e o altă mâncare de fasole).
Din 2009 încoace numărul celor care au cumpărat publicitate a scăzut, iar cei care cumpără în continuare cumpără de regulă la prețuri mai mici decât în perioada 2006-2009.
Clienții ăștia, nu foarte numeroși, au de ales între vreo 50 de posturi TV, multe din ele fiind televiziuni străine.
Televiziunile indigene de divertisment/generaliste sunt nevoite să se mulțumească cu mai puțini bani și în consecință livrează emisiuni proaste.
În oricare altă piață (lactate, mezeluri, produse cosmetice) dacă toată lumea produce aceleași produse, de calitate inferioară, și eventual în pierdere, companiile ajung să falimenteze sau să se preia una pe alta pentru a câștiga o cotă de piață mai mare și a-și permite să vândă un pic mai scump și să ofere un produs de calitate.

În audiovizual din păcate se merge înainte din inerție, fiecare se mulțumește cu o felie mai mică de plăcintă, iar plăcinta e de post.

Edited by Koal, 29 March 2016 - 10:56.


#32
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdjl, on 28 martie 2016 - 23:41, said:

Vă deprimă ştirile de la televizor?
Pe mine în general da. De aia zic uneori "mă uit la depresii". Nu mă deprimă numai cele negative, ci şi cele mondene sau care prezintă cocalarismul din ziua de azi...
Nu, în general nu. Prefer sa privesc altceva, decat felul in care au murit unii sau altii, ori .......... servite pe post de stiri.

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
O fi scăzut veniturile, dar umor de calitate se poate face şi cu bani mai puţini, dacă vrei.
Eu sunt curios, dacă ar fi mai puţine prostii la televizor, nu s-ar mai uita lumea la televizor sau ce?   :huh:

#34
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009
Ma deprima numai prost gustul si incultura promovate cu atat de multa consecventa si reduntata pe canalele media, practic peste tot.

#35
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
nu ma uit

#36
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
In alte tari exista HBBTV si VOD...la noi...nu exista...in plus , eu sau tu poate ca nu ne uitam la tabloide, insa sunt destui care asta prefera. Iar la tara pot sa iti spun sigur ce se prefera : Taraf, Mynele, Hora, Etno , Favorit. La mine la tara , operatorul de acolo a alnsat si net 100 si canale digitale ( 71 la numar), si a scos nat Geo, History de pe analogic. A carait cineva din cei abonati doar la TV ? Nu. Aceia tin televizorul pe TARAF, si PCUL pe manele-online. deci ? Despre ce vorbim ? Nu mai zic ca daca nu e tabloid la TV , se cauta pe net. Asa ca primim ce cerem. M-as uita la un talkshow de calitate...dar cum sunt din ce in ce mai putine...

View Postdjl, on 29 martie 2016 - 11:05, said:

O fi scăzut veniturile, dar umor de calitate se poate face şi cu bani mai puţini, dacă vrei.
Eu sunt curios, dacă ar fi mai puţine prostii la televizor, nu s-ar mai uita lumea la televizor sau ce?   Posted Image

Lumea cauta peste tot ( la TV , pe net) prostii uneori. De aceea eu ma uit la TV doar la canale straine preponderent . Pe net nu mai stau sa caut filme, am colectia mea proprie de filme. Le am pe DVD, si cateva pe bluray. Si de moment ce le am asa, nu are sens sa stau sa le mai caut pe net. Ti-am zis : Afara si la plimbare. Face mai bine, si la creier si la ficat si la tot trupul...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate