Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Vă deprimă știrile TV?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

Poll: Vă deprimă știrile difuzate la televizor? (53 member(s) have cast votes)

Deci?

  1. Da (12 votes [22.64%])

    Percentage of vote: 22.64%

  2. Adeseori da (11 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  3. Uneori (6 votes [11.32%])

    Percentage of vote: 11.32%

  4. Nu (24 votes [45.28%])

    Percentage of vote: 45.28%

Vote Guests cannot vote

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Vă deprimă știrile de la televizor?
Pe mine în general da. De aia zic uneori "mă uit la depresii". Nu mă deprimă numai cele negative, ci și cele mondene sau care prezintă cocalarismul din ziua de azi...

Edited by djl, 28 March 2016 - 23:44.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 djl, on 28 martie 2016 - 23:41, said:

Vă deprimă ştirile de la televizor?
Pe mine în general da. De aia zic uneori "mă uit la depresii". Nu mă deprimă numai cele negative, ci şi cele mondene sau care prezintă cocalarismul din ziua de azi...
Lumea in care traiesti, nu te deprima, prietene?

Edited by ericmario, 28 March 2016 - 23:51.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori da, alteori nu. Depinde de ce se întâmplă?

Off-topic: de ce voturile nu-s publice?   :huh:

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu te mai uita asa de mult, uita-te la emisiuni placute,filme bune....

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Nu pot să fiu 100% deconectat de realitate, că după aia ajung pierdut în spaţiu!

#6
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
pai cine te pune sa te uiti? eu deschid televizorul doar cand imi conectez laptopul sa vad un film sau sa ascult muzica. Faceam si eu ceva similar cand fumam, ma deprima duhoarea hainelor si a gurii si tot topeam un pachet pe zi, pana la urma am luat decizia corecta, fa-o si tu!

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu fumam, m-am lăsat, dar de undeva tot trebuie să mă informez.

#8
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
Nu doar stirile deprima... 80% din ce se da pe sticla la posturile romanesti... deprima.
Sunt promovate incultura si non-valorile societati

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Daaa, imi este dor de cele doua ore de ode  :D
Daca simt cea mai mica deprimare, schimb postul, asa ramin vesel mereu.

#10
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
ce te faci intr-un anumit interval orar cand butonezi telecomanda si gasesti... mireasa pentru.... maruta ....teo si alte rahaturi....?
cauti un post cu filme....si cum zicea un coleg mai sus.... filmele se pot vedea si pe pc
de ce sa mai platesti abonament la cablu/dth?

Edited by lordoftheshima, 29 March 2016 - 00:44.


#11
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Pentru stiri mai vesele, sugerez CNN, BBC, Euronews etc.

Altceva e cand asculti stiri din gura unor prezentatori ce traiesc in tari la statut de mari puteri.

Nu ca prezentatorii de Romanistan....

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Daca poporul vrea stiri cu babe violate si emisiunile lu maruta (cine draq o fi si ala) atunci televiziunile se conformeaza....important e ratting-ul

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 djl, on 28 martie 2016 - 23:59, said:

Nu pot să fiu 100% deconectat de realitate, că după aia ajung pierdut ĂŽn spaţiu!

Pe naiba! Incearca!

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 djl, on 28 martie 2016 - 23:59, said:

Nu pot să fiu 100% deconectat de realitate, că după aia ajung pierdut în spaţiu!

Asta este de fapt minciuna pe care ai cumparat-o . Intreaba-te cu ce iti schimba viata faptul ca esti informat ? Are vreo aplicabilitate practica ? Adica , zi-mi o situatie in care o stire ( nu conteaza ...buna sau rea ) pe care ai aflat-o , a avut vreun impact real si material asupra ta . Nimic. Ai cumparat niste sloganuri de televiziune . De fapt , esti victima principiului consecventei . Televiziunile de stiri vand in primul rand fidelizare. Tu ai impresia ca ei nu stiu ce imbecili pun ca si moderatori de show-uri ? Dar aia au priza la majoritate ...care majoritate este , statistic vorbine , imbecila. " Informandu-te " din orice sursa care ofera infrmatie , de fapt te cobori la nivelul gloatei consumatoare de rahat televizat . Te poti informa daca iti cauti tu informatie , o descoperi , o selectezi , o analizezi ...nu daca stai cu gurita deschisa sa primesti rahat cu portia de la televiziuni pentru tampiti .
Principiul consecventei functioneaza asa :
- intai te fac sa te incadrezi singur in niste categorii cam asa : te intreaba : doresti sa fii informat ? , vrei sa fii informat primul ? , vrei informatia neprelucrata ? ...raspunsurile sunt DA , DA , DA ...pe tot frontul . Dupa aia amesteca aceste stiri cu rahat si tu ...datorita faptului ca vrei sa fii consecvent cu tine insuti ...iti formezi niste piloni care vor sustine oferta chiar si dupa retragerea elementelor care te-au facut sa o accepti. Adica , ei iti vor furniza o mare cantitate de rahat , mascat in stiri si tu le vei inghiti pe nemestecate , pentru ca altfel ai parea inconsecvent fata de propriile principii. Daca ai refuza rahatul televizat , ar insemna ca de fapt ...tu nu vrei sa fii informat , nu vrei intaietate la stiri si nici stiri neprelucrate Posted Image .
Este o tehnica de vanzari veche de cand lumea si este comic cat de multi oameni care se considera inteligenti nu o cunosc si nu realizeaza ca sunt manipulati ordinar cu un truc ieftin , care stabilea recorduri de vanzari prin anii 50 in State .

#15
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Nu ma deprima. Ca nu ma uit la ele, decat extrem de rar, si nu apuc sa ajung la acel prag critic. Dar sunt oameni care nu se uita la TV la stiri dar acceseaza stiri pe net...la mine la serviciu de exemplu televizorul ba e pe B1, Ba pe A3, Ba pe RTV ,ba realitatea. EU de regula il dau pe muzica.  Si chiar cand e pe stiri , fie nu ii dau atentie, il filtrez ca am ceva mai bun de facut, fie daca ma enerveaza sufficient il inchid sau daca nu pot ca e stiu eu cine atent , imi pun castile pe urechi si stau in lumea mea cu muzica. Acum de exemplu e pe muzica. Acasa nu mai deschid decat rar calculatorul si televizorul, prefer sa ies afara si sa alerg pe dig decat sa stau in casa. Deschid TVul cel mult pe HBO, Netflix, muzica ( tune-in, deezer), mai mult pe AXN, TV1000, FILMBOX, uneori NAT GEO, Discovery, mai mult Viasat ( sunt mai OK decat cele doua precedente) si Travel Channel. Rar dau pe cate un canal de stiri si nu stau mai mult de o jumatate de ora pe el...e adevarat uneori ma uit la stirile de la ora 19:00, Antena 1, dar cam odata pe saptamana.

#16
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Nu mă deprimă, pentru că nu le urmăresc. Probabil unii au ajuns dependenți, din moment ce le fac rău și totuși continuă. O fi o formă de masochism și lucrul acesta.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 djl, on 28 martie 2016 - 23:41, said:

Vă deprimă ştirile de la televizor?
Pe mine în general da. De aia zic uneori "mă uit la depresii". Nu mă deprimă numai cele negative, ci şi cele mondene sau care prezintă cocalarismul din ziua de azi...

Incepand cu 2004 pe mine nu ma mai deprima stirile TV.
De atunci de cand nu le mai urmaresc.

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
DJL, la ce urmaresti stirile protv daca te deprima? Esti masochist?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate