Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Voluntariat la spitale

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
oak333

oak333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.06.2015
In Canada este foarte popular sa faci voluntariat la spitale.
Se incepe de tinar. Elevi de liceu fac si ei voluntariat, organizat de
scoala.

http://sunnybrook.ca...CFQwxaQod1mUFBw

#2
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
Si?

Las' ca la noi oricum sunt aglomerate spitalele de studenti la medicina si pacienti, ma-ndoiesc ca au nevoie (sau timp) de voluntari minori, cand de-abia se pot ocupa de studenti.

#3
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu stiu daca e spam dar stiu sigur ca au in Canada destui oameni sa faca voluntariat, nu mai trebuie si din Romania

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postoak333, on 28 martie 2016 - 18:34, said:

In Canada este foarte popular sa faci voluntariat la spitale. Se incepe de tinar. Elevi de liceu fac si ei voluntariat, organizat de scoala.
http://sunnybrook.ca...CFQwxaQod1mUFBw
@'oak333', "Anybody home?/Bonjour, il y a quelqu'un dans la maison?"
Posted Imagecare este de fapt curiozitatea ta/întrebarea ta 'stejărelule/stejărițoPosted Image 333' ?
Din unele informații pe care le știu eu, e posibil însă să greșesc, se poate și la noi, în România, în măsura în care
persoana respectivă este cel puțin: elev/vă la o școală postliceală sanitara  sau student/ă la o facultate de medicină sau de asistență socială!

"Is Anybody Home?" is a song by Canadian Alternative rock band Our Lady Peace, and was the second single released from their third album, Happiness...Is Not a Fish That You Can Catch. This song is included on their 2005 Hits package, A Decade.    https://en.wikipedia...s_Anybody_Home?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8t0NILJQN-8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Teophileos, 28 March 2016 - 18:59.


#5
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Acum serios, cum sa trimiti copilul in spital, si mai ales in jegurile de spitale care arata cum aratau la deschidere acum 100 de ani si in care abia incap pacientii si rudele, asta mai lipsea, sa te impiedici si de altii pe acolo...

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvubiv, on 28 martie 2016 - 18:52, said:

Acum serios, cum sa trimiti copilul in spital, si mai ales in jegurile de spitale care arata cum aratau la deschidere acum 100 de ani si in care abia incap pacientii si rudele, asta mai lipsea, sa te impiedici si de altii pe acolo...


Eu cred ca la deschidere aratau altfel si poate erau chiar moderne pentru acea epoca.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce treaba are ma-mare cu Imparatul Japoniei?

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
eram in liftul de la Spitalul Universitar cand o asistenta plangea pe umarul alteia ca s-a intepat intr-un ac si trebuie sa faca analizele de hepatita, HIV etc. Era distrusa. Abia atunci am realizat la ce se expun cei ce lucreaza in spital (fie ei angajati sau voluntari).

Recent, o asistenta de la stomatologie s-a intepat in acele folosite de doctorita si aproape l-au fortat pe pacient (cu amenintari voalate) sa-si faca analizele de hepatita, ca sa poata dormi linistita fatuca. Evident ca nu s-a oferit nimeni sa plateasca analizele alea, alergatura si banii au picat in responsabilitatea pacientului.

Deci da, parca nu mi-as trimite copilul intr-un astfel de mediu. Dar pe de alta parte, la varsta la care vrea sa faca voluntariat se presupune ca poate decide si singur in legatura cu anumite aspecte, asa ca nu mi-ar ramane decat sa ma bucur pentru el ca alege un astfel de drum.

#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Deci tu ai mila pentru incompetenta aia care nu a fost capabila sa se protejeze pe ea... sigur e mai capabila in a proteja pacientii...Posted Image

Cat despe cazul cu pacientul... ala era prost? Ce treaba avea el cu incompetenta alora. Ea a gresit ea sa isi faca daca e interesata/curioasa. Daca vor sa deconteze si clientului un set de analize (si daca acel client vrea sa profite de oferta de curiozitate) e treaba lor, daca nu, nu.

Edited by vubiv, 28 March 2016 - 20:56.


#10
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Am auzit de un voluntariat la spitalul Marie Curie pentru a citi povesti copiilor internati acolo.
La fel, sunt voluntariate pentru pacientii batrini si/sau singuri!

Nu este vorba neaparat de voluntariat in domeniul medical, ci cel social!

Pentru ca pacientii sa uite un pic de greutatile lor!

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postvubiv, on 28 martie 2016 - 20:53, said:

Deci tu ai mila pentru incompetenta aia care nu a fost capabila sa se protejeze pe ea... sigur e mai capabila in a proteja pacientii...Posted Image
stii care-i faza? lucruri de genul asta se intampla. Ea pur si sinplu stransese gunoiul si a nimerit cu mana in acul neprotejat. Nu se pune problema ca mi-e sau nu mila de ea, dar e un pericol asociat muncii si da, apreciez ca cineva isi asuma riscurile astea. Pentru ca avem cu totii zile proaste, cand suntem ametiti si cu gandul in alta parte, nu putem fi 100% concentrati. Pe ea o secunda de neatentie o poate costa viata, tu poate strici ceva la proiectul la care lucrezi si iti mai ia 5 ore sa-l refaci. Cine iese mai in pierdere dintre voi doi?

Sa-ti mai spun de lucratorii in spitalele de TBC, in special asistentele si infirmierele, ca doctorasii se tin departe, inchisi prin birouri? Ar trebui sa poarte masti in continuu si nici macar alea nu le protejeaza de infectare. Cu toate astea, ingrijesc de pacientii contagiosi ca in oricare alt spital. Si gandeste-te ca au acasa familie, copii. Cum te-ai simti sa stii ca din cauza ta cei de acasa se pot imbolnavi oricand?

Edited by Michidoo, 29 March 2016 - 11:50.


#12
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
Spitalele au nevoie de persoane calificate, nu de necalificati. Voluntarii, ca sa poata fi de ajutor, au nevoie de pregatire medicala, or nimeni nu are timp de asta...

Ar prinde bine oameni pe partea de registratura, nu stiu insa cati sunt dispusi sa piarda ore intregi pe scaun in fata unui calculator, multi vor sa se joace de-a eroii sau de-a doctorii...



#13
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Voluntariat e prea mult pentru noi ca tara sa le oferim, dar am putea sa ii învățăm la școală noțiuni elementare de prin ajutor și cele mai frecvente afecțiuni medicale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate