Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

tractor deutz 6006 ulei hidraulic

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Doreldoro

Doreldoro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2016
Am un tractor Deutz 6006 si am facut prostia ca in locul uleiului pierdut cu schimbarea utilajelor, sa completez cu ulei uzat (ars). Acum am 40 litri de ulei H46 si as vrea sa-l pun, numai ca nu stiu daca imi ajunge si nu stiu unde este busonul de golire. Va rog sa ma luminati. Multumesc anticipat.

#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Nasol moment!

Trebuie sa scoti tot uleiul hidraulic, sa speli toata instalatia inclusiv pompa hidraulica si distributoarele, etc, sa schimbi filtrul (sau filtrele daca sunt mai multe) si sa pui ulei nou conform cartii utilajului. Risti sa distrugi pompa hidraulica si o sa te coste mult mai mult ulterior.

Daca nu ai mai facut aceste operatiuni ar trebui sa apelezi la cineva care se ocupa cu asta.

#3
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Doar nu a bagat motorina sau benzina in loc de ulei,
Incerci sa scoti cat mai mult din vechiul ulei inclusiv din monobloc/cilindri hidraulici facand cursa in gol sus/jos, schimbi filtrul si eventual mai shimbi odata filtrul dupa cateva ore de functionare
Referitor la cantitate nu te pot ajuta

#4
Doreldoro

Doreldoro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2016

 tartorul, on 28 martie 2016 - 08:57, said:

Nasol moment!

Trebuie sa scoti tot uleiul hidraulic, sa speli toata instalatia inclusiv pompa hidraulica si distributoarele, etc, sa schimbi filtrul (sau filtrele daca sunt mai multe) si sa pui ulei nou conform cartii utilajului. Risti sa distrugi pompa hidraulica si o sa te coste mult mai mult ulterior.

Daca nu ai mai facut aceste operatiuni ar trebui sa apelezi la cineva care se ocupa cu asta.
Multumesc. Caut o carte tehnica sau un posesor de tractor deutz 6006, sa ma lamureasca unde e busonul de golire, filtrul sau filtrele etc. Nu pot goli monoblocul dind comanda la pompa. Cind ramine fara ulei se poate strica. Daca avcrti idee de unde pot descarca o carte tehnica, va sint profund recunoscator. Multumesc anticipat.

#5
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
1. Chestia cu uleiul este este "cremenala" mai ales la tractoare obosite de 45 de ani, daca iti va ceda pompa ce vei face ? Dai pe ea jumatate din valoarea tractorului ?

2. Multumite Skystars manualul explica clar unde sunt localizate punctele de umplere, golire, verificare si filtrele. Informatia originala pe care am dat-o a fost eronata, fiind pentru un alt Deutz din aceeasi generatie.

3. Uleiul H46 nu este bun pt. acest tractor, ai nevoie de ulei separat pt transmisie ( 31L,  vascozitate T90 )  si hidraulic ( 12L, H46 este ok ).
Pentru cutie ai surub de golire central si pentru hidraulic iti trebuie pompa, nu are buson de golire.

Edited by savantu, 28 March 2016 - 21:46.
corectare informatii eronate


#6
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

 Doreldoro, on 28 martie 2016 - 17:11, said:

Multumesc. Caut o carte tehnica sau un posesor de tractor deutz 6006, sa ma lamureasca unde e busonul de golire, filtrul sau filtrele etc. Nu pot goli monoblocul dind comanda la pompa. Cind ramine fara ulei se poate strica. Daca avcrti idee de unde pot descarca o carte tehnica, va sint profund recunoscator. Multumesc anticipat.

Buna seara . V-am upload-at documentatia necesara pentru tractorul dvs. pe un server de share.Sper sa va ajute.

Deutz 6006_manual instruction
https://www.sendspace.com/file/izc0rw

Deutz D6006_catalogue pieces
https://www.sendspace.com/file/yupy0w

#7
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Nu vreau sa induc in eroare pe nimeni pt ca nu am avut exact acest model ci 50 sau 5005, nu mai stiu exact ca sunt vreo 15 ani de atunci.
Dar din cate imi amintesc, circuitul hidraulic era separat de transmisie, rezervor propriu, vreo 10 litri si nici filtru nu avea

#8
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
D50 / D5005 nu au filtre hidraulice, D6006 are, cod 2380014 la Deutz. Este filtru cu sita metalica.

http://www.malpasonl...0014/Deutz-Fahr

Edited by savantu, 28 March 2016 - 21:39.


#9
DORELDOROSCANU

DORELDOROSCANU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2017
Am cumparat un tractor Deutz. Mi s-a spus ca e 6006. La un dealer mi-a spus ca ei nu au in lista 6006. Am nevoie de informatii pentru a schimba/complketa uleiurile. La cel de motor ma descurc. Am gasit surubul de golire, stiu pe unde sa pun uleiul nou. Uleiul hidraulic as vrea sa-l golesc, dar nu stiu pe unde, sa nu golesc pe cel de transmisie (din prostie am pus ulei ars). Asa ca va trebui sa curat cumva milul lasat de uleiul ars. Am procurat ulei hidraulic. Este posibil sa-mi fi afectat pompa hidraulica? Am un huruit ca de rulment spart, numai cind este in mers, de la 800 de ture pina pe la 1500, dupa care, dispare daca turez mai mult. Cind se incalzeste motorul, dupa o ora sau doua de mers, nu se mai aude huruitul. Va sint profund recunoscator daca ma puteti ajuta. Am de arat 20 de hectare, daca mai tine vremea si ma ajuta Dumnezeu. Multumesc anticipat.

#10
DORELDOROSCANU

DORELDOROSCANU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2017
Scuzati, dar nu am vazut padurea din cauza copacilor. Multumesc mult si inca o data, va rog sa ma scuzati. Am vazut raspunsul pentru Deutz 6006. Multumesc.

#11
159123456

159123456

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.07.2021
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu o carte tehnica pentru Deutz d 40, model vechi din anii 50-60

#12
DragosD80

DragosD80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.08.2021
Salutare! Am un massey ferguson 595 2wd cumpărat acum două luni. Tractorul merge bine, totul a fost bine și frumos până mi-am cumpărat un disc pe rulmenți cu cilindru hidraulic. Tractorul are următoarea problemă, saltă lonjeroanele dar pe ieșirile hidraulice nu scoate ulei cu presiune. Are un debit de aproximativ 10L pe minut. Când activez multipowerul să am frână de motor mi se aprinde martorul în bord de presiune ulei hidraulic scăzută. Dați-mi vă rog din suflet o părere, ce ar putea avea, pompa hidraulică sau distribuitorul, vre-un filtru sau senzor ceva, ce ar putea fi? Vă mulțumesc frumos dacă m-ați putea ajuta cu o părere. Nu îi pot da de cap. Mulțumesc frumos!

#13
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 DragosD80, on 23 august 2021 - 11:26, said:

Salutare! Am un massey ferguson 595 2wd cumpărat acum două luni. Tractorul merge bine, totul a fost bine și frumos până mi-am cumpărat un disc pe rulmenți cu cilindru hidraulic. Tractorul are următoarea problemă, saltă lonjeroanele dar pe ieșirile hidraulice nu scoate ulei cu presiune. Are un debit de aproximativ 10L pe minut. Când activez multipowerul să am frână de motor mi se aprinde martorul în bord de presiune ulei hidraulic scăzută. Dați-mi vă rog din suflet o părere, ce ar putea avea, pompa hidraulică sau distribuitorul, vre-un filtru sau senzor ceva, ce ar putea fi? Vă mulțumesc frumos dacă m-ați putea ajuta cu o părere. Nu îi pot da de cap. Mulțumesc frumos!

Pai incepe cu ce e simplu : ulei ( stare si cantitate ) si apoi mergi la pompa si sorb/filtru.
Pompa are o capacitate nominala de 25L/min si presiune 160 atm. Ar trebui verificata.

#14
Marcel-neagu-ioan

Marcel-neagu-ioan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2023
Salutare ,am și eu o problema mare la un deutz d5207. Mai precis la monobloc /sitemul hidraulic .când se încălzește uleiul ridica foarte greu și accelerat cu urilaj foarte greu în spate.daca utilajul este mai ușor și este ridicat lasa în jos și ridicica din nou ,''sughița''.Am schimbat 3 pompe ,pompa lui ,pompa de le alt tractor  pompa 2 ,monobloc este al 2 pe care l am pus de pe alt tractor aceasi problema . Circuitul este pompa direcție monobloc. Uleiuri am încercat cu 3 firme diferite de ulei ,aceasi problema .
Dacă ma poate ajuta sau a mai întâmpinat cineva aceasta problema as fi foarte recunoscător.
Mulțumesc frumos!!

#15
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 Marcel-neagu-ioan, on 04 mai 2023 - 16:44, said:

Salutare ,am și eu o problema mare la un deutz d5207. Mai precis la monobloc /sitemul hidraulic .când se încălzește uleiul ridica foarte greu și accelerat cu urilaj foarte greu în spate.daca utilajul este mai ușor și este ridicat lasa în jos și ridicica din nou ,''sughița''.Am schimbat 3 pompe ,pompa lui ,pompa de le alt tractor  pompa 2 ,monobloc este al 2 pe care l am pus de pe alt tractor aceasi problema . Circuitul este pompa direcție monobloc. Uleiuri am încercat cu 3 firme diferite de ulei ,aceasi problema .
Dacă ma poate ajuta sau a mai întâmpinat cineva aceasta problema as fi foarte recunoscător.
Mulțumesc frumos!!
"Sughiturile" sunt semnal de distribuitor, valve uzate. Are control pe inaltime, scapa presiune, mai da drumul la ulei sa il ridice din nou la nivel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate