Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Porumb

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
Ionutne

Ionutne

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2016
Cultivarea porumbului schimb de experienta si noutati Eu pun olt si fundulea 376  pana pe 10 aprilie seman in fiecare an dupa semanat erbicidez cu adengo la o zi si cand are porumbul 3 frunze erbicidez cu sare dma si foliar - sorkamin 2 l pe hectar si nici la treieratul porumbului nu am costreie  este poteca in porumb . Am pus si eu acum 2 ani kws si pioner  si am facut 5 tone la hectar anul trecut am pus olt si fundulea 376 si am facut  8 tone la hecatar mam lecuit de pus porumb scump

Ca ingrasamant bag 300 kg la hectar cand porumbul are 2 foi si mai dau cu foliar cand dau cu sare dma si nam dat gres niciodata , am anumite portiuni unde bag nicosulfuron sau principal cand am pir

Voi la grau cu ce erbicidati eu dau cu rival superstar si foliar 3 l de sorkamin la hectar si apoi cu stabilan aveti vreo varianta pt iarba vantului

Edited by Ionutne, 27 March 2016 - 19:22.


#2
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
sa mai mancam BIO. pana si porumbul s-a umflat de chimicale...

PS: ai cumva problem cu tastatura, colega?

Edited by AlinE, 27 March 2016 - 19:15.


#3
Ionutne

Ionutne

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2016
Problema cu bio este o abureala nemti si toti straini ne invata pe noi sa mancam bio dar ei au cel mai mare grad de pesticide ei ne aburesc pe noi cu bio sa aiba ei randament mare la culturi ne baga noua pe gat bio bio dar poti face bio cand ai 1 hectar dar cand faci cultura mare ce faci la 30 -40 hectare cine. vinesa le sape manual  , si asa ne aburesc sa ne cumpere pamantul ca noi nu suntem in stare sa facem cultura  . Cumparam rosii cultivate la pasla din spania noi ca avem paman nu nu suntem in stare ca vrem bio ii lasam pe astia sa isi bata joc de noi cu cauciucurile lor , daca folosim produsele in limitele legale normale nu se intampla nimic

#4
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Ce pita buna mincam!

#5
Ionutne

Ionutne

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2016
Daca ati vedea cum cultiva spaniolii rosiile in solar de beton si pe fund pun folie care normal se schimba la 7 ani si ei o schimba la 3 pt ca folosesc in exces pesticide pt ca nu cultiva in pamant ci in pasla de cultura

Eu am cumparat seminte profesioanale si am facut un solar nou , cumparat sistem de picurare si folie neagra , am 5 soiuri de rosii care se fac in etape din mai sunt asigurat pana in octombrie , plus ardei ureche de elefant ,vinete aragon si castraveti levina, totul stimulat cu gainat fermenta de pasare in sistemul de picurare, va atasez poze la trasplantare , in proortie de 80% naturale

Edited by Ionutne, 27 March 2016 - 19:33.


#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Topicul dedicat culturii porumbului, îl știți prea bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate