Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Fructele de mare ,sunt de post ,sau nu ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#1
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015
Calugarii greci am inteles ca le considera OK a fi consumate in Post. Am auzit insa alte opinii,si din alte tari ortodoxe,care sustin invers,cum ca fructele de mare  nu ar fi de post.
Ce stiti in acest sens ?

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
E chiar asa de important pentru tine? Daca da, intreaba-ti duhovnicul. Ca sa n-ajungi la spovedanie sa-i spui ca ai mancat fructe de mare ca te-au asigurat aia de pe forum ca sunt de post.

PS. la judecata (moment pentru care se presupune ca te pregatesti) n-o sa fii intrebata de cate metanii ai facut, daca ai mancat sau nu fructe de mare, nici macar de cat te-ai rugat. Ci despre iubire ti se va cere socoteala. Cat de mult ti-ai iubit aproapele? L-ai ajutat cand avea nevoie? L-ai imbracat, l-ai primit, i-ai dat sa manance? Ocupa-te de lucrurile astea, nu mai pierde timpul sa faci sondaje daca fructele de mare sunt sau nu de post. Postul, rugaciunea, metaniile, mersul la biserica sunt foarte bune, dar ia-le ca pe niste trepte care te ajuta (foarte mult) sa-ti poti iubi aproapele. Mediteaza la chestia asta.

Edited by Michidoo, 26 March 2016 - 20:29.


#3
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca e fructe (de mare), atunci e de post.
Eu in post mai mananc si "fructe" de padure si "fructe" din ograda de la taran. Astea au gustul cel mai bun, alea de mare nu imi plac.

Depinde pe cine intrebi, ca doar stii ca biblia e scrisa ca si legea: sa fie interpretabila...doar au fost scrise de acelasi tip de oameni cu acelasi scop.

Edited by vubiv, 26 March 2016 - 20:34.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Sunt considerate de post....poti sa le consumi fara grija!Posted Image

*Trebuie sa cureti si sufletul...nu doar corpul.

Edited by xmanyacs77, 26 March 2016 - 20:33.


#5
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostMichidoo, on 26 martie 2016 - 20:24, said:

PS. la judecata (moment pentru care se presupune ca te pregatesti) n-o sa fii intrebata de cate metanii ai facut, daca ai mancat sau nu fructe de mare, nici macar de cat te-ai rugat. Ci despre iubire ti se va cere socoteala. Cat de mult ti-ai iubit aproapele? L-ai ajutat cand avea nevoie?
Mediteaza la chestia asta.
True that.

Edited by vubiv, 26 March 2016 - 20:32.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
In realitate fructele de mare nu sunt fructe. Nu vad cum niste animalute ce inoata in ocean ar putea fi de post. Ca doar is din carne, nu din clorofila.

Quote

Fructe de mare sunt, în gastronomie, un ansamblu de animale marine mici: creveți, languste, stridii, homari, crabi, langustine, scoici, sepii, caracatițe etc., servite sub formă de cocktail sau folosite ca ingrediente în preparate specifice.

Sursa Wikipedia

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cand e dezlegare la peste, intra in aceeasi categorie

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Fructele de mare se supun acelorasi reguli ca si pestele. Se pot manca doar in zilele de dezlegare la peste. Deci, in postul acesta le poti consuma doar de Florii!

#9
IvanTerrible

IvanTerrible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.11.2015

View PostCenusareasa000, on 26 martie 2016 - 20:18, said:

Calugarii greci am inteles ca le considera OK a fi consumate in Post. Am auzit insa alte opinii,si din alte tari ortodoxe,care sustin invers,cum ca fructele de mare  nu ar fi de post.
Ce stiti in acest sens ?


Disputa legată de consumul fructelor de mare în post este una relativ recentă. Evident, cu toții știm că „fructele” numite „de mare” sunt, de fapt, crustacee și moluște, care cresc în mediul marin, nu roade vegetale. Din câte am putut vedea noi, în această dispută sunt trei mari „tabere”. Pe de o parte, sunt cei care susțin că fructele de mare sunt alimente de post și pot fi consumate fără restricții. La polul opus, sunt adepții ideii că aceste crustacee și moluște nu sunt de post, iar consumul lor este similar cu cel al cărnii sau peștelui. Cei mai mulți dintre oamenii simpli, care oricum nu-și permit să mănânce fructe de mare pe pâine, preferă să meargă pe rețete tradiționale românești de post, în loc să experimenteze lucruri noi și să riște să-și compromită ajunările.

A fi de frupt...

De ce ar fi fructele de mare de post? Partizanii ideii spun că respectivele crustacee și moluște nu au sânge, deci nu au cum să fie considerate animale sau pești. Prin urmare, deși nici din regnul vegetal nu fac parte, ar fi, totuși, de post. Pe acest principiu, deși e moluscă (face parte din clasa Gastropoda, încrengătura Mollusca), melcul care iese la plimbare după ploaie nu este de post, pentru că are sistem circulator și sânge.
Argumentele legate de sânge nu sunt tocmai coerente, după părerea noastră. Susținătorii ideii că fructele de mare sunt de post mai spun și că ele sunt consumate de călugării de la Sfântul Munte Athos ca mâncare de post. Acest fapt este parțial adevărat. Într-adevăr, spun surse bisericești cu autoritate, pe Sfântul Munte se pot da dezlegări la fructe de mare și icre de pește, dar nu oricum și în nici un caz pentru desfătarea călugărilor. Nu vă gândiți la chilii și bucătării prin care circulă platouri cu crustacee și moluște ca în restaurantele mediteraneene, pentru că nu e cazul. „Spune o tradiție că, într-un post, călugării din Sfântul Munte nu mai aveau ce mânca și atunci Maica Domnului li s-a arătat, îngăduindu-le să consume fructe de mare. Așadar, dezlegarea s-a făcut doar într-o situație limită, nu pentru toate posturile”, scria arhim. Mihail Daniliuc, zilele trecute, în Doxologia, abordând tema consumului de fructe de mare în post. Aceeași sursă menționează faptul că dezlegările se dau și în mănăstirile de la Muntele Sfânt, acum de regulă după privegheri care durează toată noaptea sau alte ascultări grele.

...sau a nu fi de frupt?

Cine spune că fructele de mare nu trebuie mâncate în nicio zi de post se bazează pe faptul că aceste moluște și crustacee, deși nu au sistem circulator, au carne, prin urmare sunt, așa cum se spune în limbajul bisericesc, „de frupt”, de dulce. În plus, mai spun adepții postului bazat pe regim alimentar vegetal, noi avem numeroase ingrediente din care să ne preparăm mâncăruri de post, în vreme ce călugării de pe Muntele Athos nu au și sunt nevoiți să recurgă uneori la fructe de mare.

Postul ortodox românesc, cuminte și sigur

În textele bisericești care ne dau îndrumări pentru post se vorbește mai degrabă despre fructe și legume uscate, legume fierte și câteva dezlegări la untdelemn și vin. Uneori, se fac dezlegări la pește. În principal, se vorbește despre asigurarea, pe durata postului, a unui nivel satisfăcător de nutrienți în organism, astfel încât să nu ne îmbolnăvim. Vorbim despre hrana de care avem nevoie și nu despre savurarea unor mâncăruri vegetale sofisticate, servite pe farfurii îmbelșugate. Dacă totuși cineva nu s-ar putea înfrâna suficient, gastronomia românească, mai cu seama cea moldovenească și cea dobrogeană, ne oferă din belșug rețete de post, care ar satisface și cele mai simandicoase gusturi.

http://www.viata-lib...te-de-mare-post

#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postketa, on 26 martie 2016 - 20:34, said:

Cand e dezlegare la peste, intra in aceeasi categorie
Initiatoarea a spus ca fructele de mare sunt de post, tu spui ca doar cand e "harti" in post.
Hotarati-va, cum este? :huh:

#11
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

View PostCenusareasa000, on 26 martie 2016 - 20:18, said:

Fructele de mare ,sunt de post ,sau nu ?

Daca misca inainte sa le mananci nu-s fructe. deci sunt carne. Deci nu-s de post. Deci nu poti sa iti iei impartasania :)

#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostCenusareasa000, on 26 martie 2016 - 20:18, said:

Calugarii greci am inteles ca le considera OK a fi consumate in Post. Am auzit insa alte opinii,si din alte tari ortodoxe,care sustin invers,cum ca fructele de mare  nu ar fi de post.
Ce stiti in acest sens ?
fructele de mare sunt de post, tot la fel cum vulpea si ursul sunt fructe de padure.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCenusareasa000, on 26 martie 2016 - 20:18, said:

Calugarii greci am inteles ca le considera OK a fi consumate in Post. Am auzit insa alte opinii,si din alte tari ortodoxe,care sustin invers,cum ca fructele de mare  nu ar fi de post.
Ce stiti in acest sens ?

Foarte logic.In schimb calugarii romani nu le considera nicicum, pentru ca astia habar n-au de existenta fructelor de mare.Eventual a fructelor de padure.
Atunci care calugari au dreptate?

#14
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
in primul rand, e gresit sa te iei dupa randuielile din alte tari ortodoxe pentru ca, in anumite chestiuni, sunt diferite. Ca sa dau doar un exemplu, in postul Craciunului rusii au mai multe dezlegari la peste (nu ca noi n-am avea destule) pentru ca temeperaturile sunt mult mai joase si organismul lor are nevoie de grasime ca sa reziste. In special prin partile Siberiei, este greu sa rezisti doar cu legume si fructe.

De-asta iti recomandam sa te duci la sursa. Parintele duhovnic este singurul care iti poate spune ce sa faci. Mi se pare pueril sa nu discuti chestia asta cu el si apoi sa te duci cu texte de genul: "Am auzit ca grecii mananca fructe de mare in post, deci am facut si eu la fel."

Edited by Michidoo, 26 March 2016 - 21:51.


#15
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

View PostMichidoo, on 26 martie 2016 - 21:50, said:

temeperaturile sunt mult mai joase si organismul lor are nevoie de grasime ca sa reziste. In special prin partile Siberiei, este greu sa rezisti doar cu legume si fructe.


Au vodca, iar dezlegarea ar trebui sa fie la porc, nu la peste care e carne alba.

#16
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostSerafim606, on 26 martie 2016 - 20:33, said:

In realitate fructele de mare nu sunt fructe. Nu vad cum niste animalute ce inoata in ocean ar putea fi de post. Ca doar is din carne, nu din clorofila.


Sursa Wikipedia

Ceafa de porc e de post, daca e facuta la gratar.

#17
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ei bine, ca sa nu manance totusi carne de porc (care nu e de post, pentru orice ortodox, indiferent de nationalitate), s-a ajuns la un comppromis si au voie peste. Care de altfel are si o simbolistica aparte, carnea de peste avand un continut bogat in fosfor. Phosphoros in greaca inseamna „purtător de lumină”, deci practic, mancand peste, noi mancam lumina.

Edited by Michidoo, 26 March 2016 - 22:05.


#18
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostMichidoo, on 26 martie 2016 - 22:04, said:

Phosphoros in greaca inseamna „purtător de lumină”, deci practic, mancand peste, noi mancam lumina.
Cateodata si mercur, cica unii pesti contin mai mult mercur decat ar trebui, din cauza poluarii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate