Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#5203
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018
Deci... acum au instalat fibră optică la persoane juridice.. oare persoane fizice nu bagă?

#5204
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018
@dic_star79 poti răspunde? Întreb pentru FTTH, Com. Ungureni, Jud. Botoșani.

View Postdic_star79, on 22 iunie 2019 - 11:53, said:

Dacă se montează și ODB-uri atunci există posibilitatea de fibră optică pentru abonați, dacă nu se montează ODB-uri , atunci se trage doar in centrală.

Nu poti da tu niste detalii? Ceva? De ce au pus juridic și nu și fizic?

Acolo este joncțiunea de fibră optică și sudurile.


#5205
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
In comuna la mine exista fibra pentru primărie și școala ,cred că de 4-5 ani ,daca nu de mai demult dar la fizice tot cuprul.
Nu îți fă prea mari speranțe.

Edited by mariusr1976, 15 July 2019 - 06:25.


#5206
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
La mine a venit concurenta care ofera mai mult si la un pret mai mic (fara telefon fix). Telekom a ramas in urma cu cuprul. A inceput sa plece clientii de la ei. Momentan, Telekom are trasa fibra doar la primarie. Macar primaria da hostpot gratuit 5 GHz de 100+ mbps pe acolo.

#5207
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Si la mine a venit concurenta akta ...dar au niste preturi!!!;

#5208
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

View Postteogorghin, on 15 iulie 2019 - 08:39, said:

La mine a venit concurenta care ofera mai mult si la un pret mai mic (fara telefon fix). Telekom a ramas in urma cu cuprul. A inceput sa plece clientii de la ei. Momentan, Telekom are trasa fibra doar la primarie. Macar primaria da hostpot gratuit 5 GHz de 100+ mbps pe acolo.
fibra e adusă cu 5 luni inainte, iar scoala a fost conectată recent... De primăria stiu ca au tot cupru de vreo 20 de mbps... au trecut si ei la fibra akta...

#5209
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Akta are preturi similare cu Telekom.
Pachet la 80 lei, cu TV 101 canale (unele si HD), net de 100 mbps, telefon fix si mobil.
La mine in localitate, Nextstart cere pe pachet net 100 mbps si TV 59 canale 70 lei, redus la 59 lei in primul an.

#5210
VMNicolae

VMNicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.08.2016
Stiu ca nu are legatura cu subiectele de aici, dar doresc un raspuns! Am TV L Satelit si Internet L de la T la aproape 90 lei! Acum in august imi expira normal contractul.  Sun la ei azi sa ma interesez si aflu ca contractul a fost prelungit fara voia mea.
Am depus o cerere de reziliere, poate asa voi fi contactat de cineva sa imi faca o oferta mai accesibila, se mai poate, voi ce ziceti??

#5211
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Vezi de când ți-au prelungit?
La ăștia și trecerea la o viteza superioară se consideră acceptarea prelungiri contractuale.

View Postteogorghin, on 15 iulie 2019 - 15:34, said:

Akta are preturi similare cu Telekom.
Pachet la 80 lei, cu TV 101 canale (unele si HD), net de 100 mbps, telefon fix si mobil.
La mine in localitate, Nextstart cere pe pachet net 100 mbps si TV 59 canale 70 lei, redus la 59 lei in primul an.
Parca e mai scump.
Din cate știam ,parca e undeva tv-ul la 40 și ceva și netul la 50.
Parca.

#5212
VMNicolae

VMNicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.08.2016
Pai si daca mi au prelungit contractul din mai si eu acum vreau sa renunt ar putea venii cu o noua oferta ca sa raman in continuare?

#5213
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Pai ,,,,nu.
Dar cel mai bine este să întrebi la ei.

Edited by mariusr1976, 15 July 2019 - 17:11.


#5214
VMNicolae

VMNicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.08.2016
Pai noul contract e pe o perioada nedeterminata, adica nu are limita, eu pot rezilia oricand, ei ar putea renunta oricând la clienti? Eu nu prea cred, ar venii cu o retentie

Deja am depus online o cerere de reziliere, astept o telefon sa vad ce si cum.

#5215
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Scrie in contract ca este pe perioada nedeterminata?
Eu știu ca Telekom încheie doar contracte pe 24 de luni (pe serviciile fixe).

#5216
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Pe perioadă … nelimitată :D
[ https://3.bp.blogspot.com/-GIVy4_Z8cxQ/W6oLRNIM8BI/AAAAAAAAWbs/ubo1ePVAQMkl8ZOHjntp_JF_aYC-wBQCgCLcBGAs/s1600/Telekom%2B-%2Bnecontract.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5217
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016

View Postmariusr1976, on 15 iulie 2019 - 16:27, said:

Parca e mai scump.
Din cate știam ,parca e undeva tv-ul la 40 și ceva și netul la 50.
Parca.
E mai scump daca le iei separat
https://www.akta.ro/pachete/akta-mix/

#5218
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Mda,telefonia fixa e pierzatoare din prima,ca sa nu zic si aia mobila la ei e o gluma.

#5219
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007

View PostNeaceasca85, on 12 iulie 2019 - 09:42, said:

Cine mai vrea satelit in 2019? E depasit tehnologic, fibra merge si pe vreme rea, satelitul nu, e bun doar cand nu ai alternativa.

Eu stau intr-un cartier aflat la doar 500 de metri de 3 retele:
- FTTH Digi,
- FTTH Telekom,
- DOCSIS UPC (Vodafone? Posted Image )
si ma chinui de 10 ani sa ii conving sa extinda reteaua.

Deci da, eu de exemplu am satelit in 2019, si nu intr-un sat din varf de munte, ci in Timisoara! Cand a aparut cartierul n-au avut chef sa traga fibra pentru doar 2-3 case, iar apoi au inceput sa dea vina pe Primarie, care mai nou nu ii mai lasa sa dezvolte retele decat cu cabluri trase prin canalizatie subterana.

View PostNeaceasca85, on 12 iulie 2019 - 09:56, said:

Am uitat, in Vest internetul este muci. Si e interesul lor sa fie muci pentru ca lumea sa se uite la TV.
In Vest Internetul este "muci" din cauza ca la ei chiar se aplica peste tot ceea ce am spus mai sus cu canalizatia subterana, si de aceea nu s-au dezvoltat retelele ca la noi. In Romania am avut... avantajul ca toti operatorii au tras cabluri cum au vrut, si de aceea avem parte de abonamente ieftine si bune. Partea nasoala e ca toate orasele au stalpii plini de cabluri, ceea ce ii face sa arate ca in India.
2005, la noi: Digi cabla intr-o singura zi 4 blocuri dintr-o zona fara sa intrebe pe nimeni, prin FTTB cu fibra trasa de la stalp la cutia din casa scarii, si apoi UTP la abonatii care doreau, dupa ce bateau la usa cu contractul si oferta in mana.
Tot 2005, Germania: ca sa cablezi un bloc, trebuia deja de mult timp sa respecti legea, sa platesti taxele, sa ceri aprobari din partea primariei, a tuturor locatarilor, sa duci cablul prin subteran, nu pe stalpi sau pe fatade, sa te misti in termenul la care te-ai angajat si sa cureti tot dupa lucrari. Deci costuri mult-mult mai mari. De aia avem si noi un capitol la care totusi i-am depasit: acoperirea retelelor de Internet de mare viteza si cablu.

Nu are nicio legatura cu "tinutul oamenilor in fata TV ca sa ii prosteasca", fiindca in ziua de azi poti sa prostesti lumea chiar si mai bine pe Internet. Se pare ca pana si tu ai ajuns sa crezi baliverne de pe net cu conspiratii ale UE impotriva cetatenilor din Vest... Posted Image

In plus, mai pierzi din vedere inca un lucru, daca ne uitam si mai in urma: firmele care au tras fibra aveau deja abonati in toate blocurile acelea. Abonati care le generau deja profit, si pe care ii puteai ademeni mult mai usor cu oferte noi. Practic, poti spune ca aveau abonati din anii '90, cand s-au dezvoltat retelele locale de CATV. In Germania, erau mult mai putine firme de cablu, si mult mai multi cei care receptionau terestru sau prin satelit. Deci poate destul de multi care din comoditate / nestiinta (mai ales pe vremea aceea), ar fi spus "nu imi trebuie mie ceva nou, ca imi ajunge ceea ce am." sau "Nu renunt la aia la care sunt abonat de 10 ani"...

Edited by OzTm, 25 July 2019 - 13:35.


#5220
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,717
  • Înscris: 14.10.2008
Daca se gasi Robu lu' Dumnezeu de la Timisoara sa faca pe neamtul cu firul subteran. In Slatina nu arata rau stalpii, RDS a curatat toate coaxialele din 2012 de cand au renuntat la ele, au ramas doar fibre, strictul necesar, doar Primaria cu supravegherea video si Vodafone ce au mai indesit numarul de fire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate