Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#5041
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

 LivTED35, on 30 noiembrie 2018 - 22:04, said:



Dar totusi, inca mai sunt o gramada cu ADSL 2 Mbps si fix care dau peste 70 ron. Stiu cateva cazuri. Pe la poarta au Digi, Nextgen, UPC, Cromtel (100 Mbps si tv la 37 ron). De asta ce zici?
Ăștia sunt masochiști, dacă le trec tehnologia prin poartă și ei încă stau pe ADSL 2Mbps.

#5042
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Sunt unii care nu au încă alternativa și atunci se mulțumesc cu ce primesc, sau din comoditate. La noi în sat, Telekom a cam pierdut bătălia și pe net, de când a adus Digi FO, unchiul meu sta pe 6Mbs, ca nu vrea sa ia și net de la RDS, deși are CaTv prin FO. Pun fibra în orașe, datorita acordului cu orange/Vodafone ca poate le mai iese și lor ceva în plus din chirie, aia care au deja, poate sa mai rabde și dacă nu vine niciun alt operator, asa îngheata. S-a terminat și cu extinderea UPC, după ce îi ia efectiv Vodafone, papa investiții, se vede și în acoperirea 4G.

Edited by aris86, 02 December 2018 - 10:20.


#5043
LivTED35

LivTED35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 24.11.2018
@aris86 Despre extinderea UPC nu este adevarat. Toata toamna asta au cablat o gramada de localitati. Eu lucrez pe teren si mai tot timpul am dat peste ei. Au cablat localitati care abea de curand au curent. In Bistrita era serparie curata. Se vede asta si daca te uiti la localitatile acoperite. In Suceava numai in Radauti nu au intrat ca asa au fost jocurile... Primarul le-a cautat nod in papura.

#5044
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

 aris86, on 02 decembrie 2018 - 10:20, said:

Sunt unii care nu au încă alternativa și atunci se mulțumesc cu ce primesc, sau din comoditate. La noi în sat, Telekom a cam pierdut bătălia și pe net, de când a adus Digi FO, unchiul meu sta pe 6Mbs, ca nu vrea sa ia și net de la RDS, deși are CaTv prin FO. Pun fibra în orașe, datorita acordului cu orange/Vodafone ca poate le mai iese și lor ceva în plus din chirie, aia care au deja, poate sa mai rabde și dacă nu vine niciun alt operator, asa îngheata. S-a terminat și cu extinderea UPC, după ce îi ia efectiv Vodafone, papa investiții, se vede și în acoperirea 4G.
Asta e faza de Posted Image

#5045
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Nici fibra telekom nu e ceea ce pare , stați liniștiti ... au tehnologie de vârf dar tehnicieni veniți de la ADSL fără nici o specializare .. au fost instruiți doar pe instalare ... fosr profit si atât ..

Un tehnician de la telekom mi a spus avantajul suprem al fibrei : e bun 1 Giga  asta de la noi ca îți rămâne mereu un 1gb .. nu scade ca netul de la cartela .. deci omul nu știa diferența între viteza și trafic ..

Din 1 gbps am aproape 600 Mbps viteza cu toate ca la început când mi au fost instalate serviciile prindeam aproape 900 .. a venit tehnicul și mi a zis ca niciodată nu o sa prind peste 600 și dacă nu mi convine sa reziliez ...cri de la call-center mi au spus ca se fac lucrări de modernizare cu termen 1 sept 1 oct 1 nov .. Și după n am mai sunat

Întreruperi de imagine pe cablu din minut in minut ... a câte 2 secunde ... Asta se întâmpla de când am instalat serviciile și din câte am inteles e problema peste tot ...

Din 2 in 2 zile trebuie restartat ont ul pentru ca nu mai da net .. am semnal tot doar ca nu maintrimite date .. nu se mai încarcă nimic ...

Am un decodor hd oferit in custodie .. adică cel inclus in pachet și de curând am cumpărat un tv led ci+ și am vrut sa îl schimb cu card .. dar dacă îl schimb pierd discountul de 100% .. adică renunț de buna voie la receiver și iau in chirie card .. altfel nu se poate :)))

Am vrut și eu Upload de 500 Mbps fiind dispus chiar sa prelungesc abonamentul ... dar nu se  poate .. eu am oferta back-office  cu reducere de 3 euro și dacă vreau sa trec la 500 Mbps upl trec la prețul standard și receiverul hd se trece cu chirie , se pierd cei 3 euro reducere , se pierd reducerile de câte 2 euro la abonamentele  mobile și se reînnoiește perioada contractuala :))))



La upc se puteau mult mai multe .. eu am rămas cu cablul la upc analogic .. am oferta cu 2 adrese .. 32 de lei cu play familia și 2 horizon pe o adresa și analogic pe cea veche unde am telekom .. și cablul l am lasat la Bucătărie ... cel de la upc si diferențele sunt vizibile  .. cablul se vede mult mult mai bine la upc ... calitate înaltă culori mai vii ... foarte multe canale hd la liber in comparație cu telekom .. care nu au nici unul .. iar netul ăla de la upc .. cu sarma lor luata la mișto de toată lumea zbarnaia ... un singur deranjament am avut .. tot cu viteza și care se rezolvase după ce am depus cererea de reziliere ( coincidenta sau nu ... nu știu )

Le : la upc s a putut schimba pe loc in magazin card cu receiver .. si la magazin din Orășelul meu de 10 000 loc .. nu trimis prin orașele mari unde au ei sediu central

#5046
LivTED35

LivTED35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 24.11.2018

 costywinner, on 11 decembrie 2018 - 02:21, said:


Si eu cand ziceam cum merg lucrurile... toti imi sareati in cap.

Are si UPC-ul dementi, dar la CC te intelegi cu ei. Nu trebuie sa astepti luni sa aiba echipamente, sa iti schimbe ceva... Poti negocia cu ei si sunt foarte flexibili. Echipele tehnice vin in cateva ore de la sesizare, au venit si noaptea dupa ora 22:00.
La ei singurele probleme sunt cu uploadul si decodorul horizon. Dar cum eu am CI+ si ma intereseaza doar download-ul...
In 3 ani am avut doua deranjamente la stalp, in casa nu a mai venit nimeni sa schimbe ceva. Netul merge ireprosabil si la fel si tv-ul. Nu folosesc telefonul fix sa va zic.
In ultima perioada am renuntat la net 500 Mbps si HBO ca sa platesc minim. Cu tot cu abonamentele de la Telekom platesc 120 ron.
La telecom plateam 198 ron, dar aveam antena pe perete si 4 Mbps. Deci?

#5047
Cciprian22

Cciprian22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 26.01.2011

 LivTED35, on 11 decembrie 2018 - 02:34, said:

Si eu cand ziceam cum merg lucrurile... toti imi sareati in cap.

Are si UPC-ul dementi, dar la CC te intelegi cu ei. Nu trebuie sa astepti luni sa aiba echipamente, sa iti schimbe ceva... Poti negocia cu ei si sunt foarte flexibili. Echipele tehnice vin in cateva ore de la sesizare, au venit si noaptea dupa ora 22:00.
La ei singurele probleme sunt cu uploadul si decodorul horizon. Dar cum eu am CI+ si ma intereseaza doar download-ul...
In 3 ani am avut doua deranjamente la stalp, in casa nu a mai venit nimeni sa schimbe ceva. Netul merge ireprosabil si la fel si tv-ul. Nu folosesc telefonul fix sa va zic.
In ultima perioada am renuntat la net 500 Mbps si HBO ca sa platesc minim. Cu tot cu abonamentele de la Telekom platesc 120 ron.
La telecom plateam 198 ron, dar aveam antena pe perete si 4 Mbps. Deci?
poate aveai optiuni suplimentare, eu am de la ei un pachet format din net L TV L voce 1oo si un ab mobil de 4 euro plus 4 dcodoare standard cei drept 2 dintre ele le fol in uk si platesc in total 120 de lei maxim 130 niciodata mai mult de atat. Am 10 mbps la net care nu il fol nimeni  doar cand ma duc acasa si asta doar pt niste seriale online  sau sa ascult niste muzica  sau web  surfing. ceea ce face majoritatea. ma uit aici si citesc ca vreti viteze extraordinare upgrade pt vit dar la ce fol atat  vit pt un utilizator normal. doar sa ai ca trebuie? am mai vazut  un clip cu osenii din maramu', ei construiec case cat mai mari ca sa fie mai tare decat vecinul, asa si voi cu viteza de net :)) , in uk instalez linii adsl la greu, daca va arat niste cabinet stradale din Londra va  inchinati cum se poate sa furnizeze servicii prin asa cv. am fost la companii care aveau linie care veneau direct din centrala si centrala la 300m , nu treceau print-un cabinet stradal ca alea au langa si cate un dslam langa si pot avea asa fttc, dar calitatea liniei nu permitea mai mult de 4 mbps , a trebuit sa mai pun  inca o linie ca sa  combine  cap de transport a ambelor linii  si voi spuneti de 200 ca e putin,

#5048
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
UK e o mizerie de tara. Punct.

Prefer ca o tara sa fie o mizerie din alte puncte de vedere decat telecomunicational.

#5049
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Așa, ca India? Posted Image

#5050
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Vino și tu in cea mai buna rețea ! :(

Din jumate in jumate de ora,deși am semnal wifi , nimic nu mai funcționează ... ma deconectez de la net ,încerc sa ma conectez iar și .. nu vrea ..După 3-4 minute de blocaj... ontul se restarteaza singur... mi s-a luat de telekomul p###i.. parca mai stabil era adslul de 2 Mbps .... când ma gândesc ca sun mâine și vor veni iar paralelii aia de la tehnic ...ma ia capul ...


Attached Files



#5051
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cere-le un ONT Huawei, daca au pe stoc. O sa pierzi reteaua de 5 GHz, dar e mai fiabil.

De asemenea, mai umbla pe la setarile wireless, am patit-o cu iPhone intr-o seara, singurele telefoane care nu se mai conectau fara motiv la wireless erau tocmai merele, in timp ce alea cu Android mergeau fara greata. Si nu folosesc wireless din ONT, ci routerul meu propriu. :D

Is mai pretentioase iDispozitivele, de aia m-am si scapat de ele.

#5052
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004

 LivTED35, on 11 decembrie 2018 - 02:34, said:

Are si UPC-ul dementi, dar la CC te intelegi cu ei. Nu trebuie sa astepti luni sa aiba echipamente, sa iti schimbe ceva... Poti negocia cu ei si sunt foarte flexibili. Echipele tehnice vin in cateva ore de la sesizare, au venit si noaptea dupa ora 22:00.

Dupa 2 ani, inca nu au reusit cei de la CC sa imi creeze un cont de email. Ca asa era in oferta, la serviciul de internet se ofera si un cont de email de 5 Gb. Daca vrei sa vezi cum poti face instant un consultant de la CC sa dea ecran albastru zi-i sa-ti faca cont de email. O sa inceapa sa iti explice cum sa iti faci cont myupc, sa iti zica pasii, apoi cand le specifici din nou ce vrei or sa vezi cum incep sa dea rateuri si pana la urma blocaj total. Incearca, e fun Posted Image Posted Image . Ca sa imi iau decodor a trebuit sa alerg de la POP la POP prin tot Bucurestiul si abia dupa cateva zile si niste ore petrecute pe la telefon cu ei si insistente si rugaminti am rezolvat. Dupa ce semnezi contractul ii doare in 14 de tine.

 Neaceasca85, on 13 decembrie 2018 - 22:05, said:

UK e o mizerie de tara. Punct.
Prefer ca o tara sa fie o mizerie din alte puncte de vedere decat telecomunicational.

Te sustin 100%

 LivTED35, on 02 decembrie 2018 - 11:40, said:

@aris86 Despre extinderea UPC nu este adevarat. Toata toamna asta au cablat o gramada de localitati. Eu lucrez pe teren si mai tot timpul am dat peste ei. Au cablat localitati care abea de curand au curent. In Bistrita era serparie curata. Se vede asta si daca te uiti la localitatile acoperite. In Suceava numai in Radauti nu au intrat ca asa au fost jocurile... Primarul le-a cautat nod in papura.

Numai in Bucuresti nu le iese figura sa acopere 100%.

#5053
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 costywinner, on 19 decembrie 2018 - 01:59, said:

Vino și tu in cea mai buna rețea ! Posted Image

Din jumate in jumate de ora,deși am semnal wifi , nimic nu mai funcționează ... ma deconectez de la net ,încerc sa ma conectez iar și .. nu vrea ..După 3-4 minute de blocaj... ontul se restarteaza singur... mi s-a luat de telekomul p###i.. parca mai stabil era adslul de 2 Mbps .... când ma gândesc ca sun mâine și vor veni iar paralelii aia de la tehnic ...ma ia capul ...
De la variatiile de tensiune mai crapa echipamentele, aflasem de la cei de la telekom ca au un bug la functionarea pe ambele frecvente wireless, dezactiveaza una din ele si incearca asa.

#5054
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cum pot face daca am fibra optica in zona de ceva timp iar eu am prins inca net prin sarma de cupru si televiziune prin satelit?
Am fost la magazinul Telekom din oras si mi-au dat niste numere de telefon la care sa sun.
Mai exact, daca am inca contract aproape toata luna ianuarie sa fac o migrare catre FTTH trebuie sa intrerup contractul actual sau cum vine?
Sa il las sa expire si pe urma sa ii sun?Mi-au spus de la Telekom ca pot suna de acum chiar daca mai am o luna insa mi-e sa nu am probleme pe urma sa imi vina 2 facturi simultan si pe contractul actual si pe cel nou.
Stie cineva cum sta treaba si cum ar fi mai bine sa fac?

#5055
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006

 smiley2, on 20 decembrie 2018 - 18:22, said:

Cum pot face daca am fibra optica in zona de ceva timp iar eu am prins inca net prin sarma de cupru si televiziune prin satelit?
Am fost la magazinul Telekom din oras si mi-au dat niste numere de telefon la care sa sun.
Mai exact, daca am inca contract aproape toata luna ianuarie sa fac o migrare catre FTTH trebuie sa intrerup contractul actual sau cum vine?
Sa il las sa expire si pe urma sa ii sun?Mi-au spus de la Telekom ca pot suna de acum chiar daca mai am o luna insa mi-e sa nu am probleme pe urma sa imi vina 2 facturi simultan si pe contractul actual si pe cel nou.
Stie cineva cum sta treaba si cum ar fi mai bine sa fac?


suna in cc sa ti se faca migrarea.dar pana o sa se faca nu o sa ai serviciile functionale.

#5056
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 04.03.2016

 smiley2, on 20 decembrie 2018 - 18:22, said:

Cum pot face daca am fibra optica in zona de ceva timp iar eu am prins inca net prin sarma de cupru si televiziune prin satelit?
Am fost la magazinul Telekom din oras si mi-au dat niste numere de telefon la care sa sun.
Mai exact, daca am inca contract aproape toata luna ianuarie sa fac o migrare catre FTTH trebuie sa intrerup contractul actual sau cum vine?
Sa il las sa expire si pe urma sa ii sun?Mi-au spus de la Telekom ca pot suna de acum chiar daca mai am o luna insa mi-e sa nu am probleme pe urma sa imi vina 2 facturi simultan si pe contractul actual si pe cel nou.
Stie cineva cum sta treaba si cum ar fi mai bine sa fac?

Pai, in cazul in care doresti sa renunti la Serviciile lor, trebuie sa anunti cu o  luna inainte, asa am facut eu (am renuntat la ei ca nu imi convenea pretul si ce ofereau).
Cred ca aceeasi chestie trebuie sa faci si tu, sa anunti cu o luna inainte ce vrei sa faci. Suna sau mergi la un magazin si intreaba tot ce vrei sa afli, nu te costa nimic !

#5057
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

 smiley2, on 20 decembrie 2018 - 18:22, said:

Cum pot face daca am fibra optica in zona de ceva timp iar eu am prins inca net prin sarma de cupru si televiziune prin satelit?
Am fost la magazinul Telekom din oras si mi-au dat niste numere de telefon la care sa sun.
Mai exact, daca am inca contract aproape toata luna ianuarie sa fac o migrare catre FTTH trebuie sa intrerup contractul actual sau cum vine?
Sa il las sa expire si pe urma sa ii sun?Mi-au spus de la Telekom ca pot suna de acum chiar daca mai am o luna insa mi-e sa nu am probleme pe urma sa imi vina 2 facturi simultan si pe contractul actual si pe cel nou.
Stie cineva cum sta treaba si cum ar fi mai bine sa fac?

Sună și cere trecerea pe FTTH, simplu.

#5058
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Am observat azi, ca în jumătate de sat, Telekom a tras FO pe proprii stâlpi de lemn, pana în centrul comunei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate