Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#4753
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.yourtango.com/sites/default/files/2016%20Oct/opportune%20moment%20timing.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4754
ccovidiu

ccovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.11.2005
Salutare! In judetul Brasov mai sunt localitati in care urmeaza a se face migrarea pe fibra optica in perioada urmatoare?

#4755
misu1980

misu1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.12.2010
Salut! Pentru localitatea Mandra, jud. Sibiu este vreo sansa sa se instaleze fibra optica?
Multumesc!

#4756
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
Salut.

In Bobalna jud.Cluj au venit niste baieti care au descarcat in centrul localitatii niste "dulapuri" mari de metal si apoi s-au apucat sa traga cablu pe stalpi.

Cand i-am intrebat de la ce firma sunt mi-au raspuns ca de la Telekom. Poti te rog sa imi confirmi ca trag fibra optica?

Multumesc mult

#4757
Craig1393

Craig1393

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2017

View Postscorpyo, on 23 iunie 2018 - 09:04, said:

Salut.

In Bobalna jud.Cluj au venit niste baieti care au descarcat in centrul localitatii niste "dulapuri" mari de metal si apoi s-au apucat sa traga cablu pe stalpi.

Cand i-am intrebat de la ce firma sunt mi-au raspuns ca de la Telekom. Poti te rog sa imi confirmi ca trag fibra optica?

Multumesc mult

Cel mai probabil ceea ce ai vazut sunt DSLAM-uri. Sper sa fie VDSL si nu ADSL. Mult noroc!

#4758
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmisu1980, on 22 iunie 2018 - 20:35, said:

Salut! Pentru localitatea Mandra, jud. Sibiu este vreo sansa sa se instaleze fibra optica?
Multumesc!
Daca au "dulapuri"... canci fibra! ADSL sau VDSL... in cel mai fericit caz!
Nu se lasa Telekom-ul de "sarmoase" prea usor! Unde nu prea este rentabil cu fibra... baga cu sarma - ADSL-ica si VDSL-ica!

#4759
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,754
  • Înscris: 14.10.2008
Da, vor trage fibra doar pana la dulapul ala, vor lega dulapul la curent (va aparea un contor pe stalp langa el) si din dulap vor iesi aceleasi sarme de cupru, cu ADSL sau VDSL pentru cine e mai aproape de dulap, daca aveti norocul asta.

Ca sa bage fibra la abonati trebuia sa fie fara dulapuri, sa traga fibra pe toti stalpii unde sa puna borcane negre si cutii albe, splittere optice.

#4760
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
O fi mai ieftin pentru Telekom cuprul cu dulapurile racordate la curent? Nu ajungeau niste borcane negre? Parerea mea e ca sunt alte afaceri dubioase ale Telekom-ului. Cu statul!

#4761
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
Multumesc pentru intelegere si raspunsuri si apreciez ca nu m-ati luat peste picior cu "dulapurile" dar alta descriere chiar nu am gasit :)

Respectele mele

Attached Files


Edited by scorpyo, 24 June 2018 - 08:40.


#4762
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Interesant. Sa revii cu niste poze de pe stalpi si cu ce oferte vor face in zona. Nu e deloc retea Telekom acolo, din cate inteleg. Nu? Oricum, sa instaleze cupru...

#4763
Craig1393

Craig1393

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2017

View Postscorpyo, on 24 iunie 2018 - 08:34, said:

Multumesc pentru intelegere si raspunsuri si apreciez ca nu m-ati luat peste picior cu "dulapurile" dar alta descriere chiar nu am gasit Posted Image

Respectele mele
Trist, foarte trist. Aceasta imagine e de anii 90, nu 2018. Si in comuna unde locuiesc parintii mei, Rastoaca VN, au schimbat "dulapul" ADSL cu unul mai nou, cu tabla mai lucioasa, trecand astfel la VDSL de maxim 30 Mbps pe o raza de 100m de la DSLAM, restul satului  mergand tot cu 10 Mbps ca inainte. Agentii de vanzari au umblat prin localitate sa prosteasca oamenii sa prelungeasca pentru ca s-a marit viteza si ca acum e FIBRA! Jenant...

#4764
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fibra este, dar pana in ''dulap''. Interesant ca au ales VDSL. Probabil considera ca nu merita sa mai investeasca in zona.

#4765
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View PostMembruAnonim, on 24 iunie 2018 - 09:46, said:

Fibra este, dar pana in ''dulap''. Interesant ca au ales VDSL. Probabil considera ca nu merita sa mai investeasca in zona.
Pai si daca ei cred ca nu merita sa investeasca de ce au mai adus dulapurile care costa de 10 ori mai scump decat niste borcane negre?

#4766
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil sunt recuperate din alte zone unde s-a trecut la fibra. :)

#4767
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,754
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e deloc nefericita descrierea, si eu tot dulap i-am zis DSLAM-ului stradal. Pe cel din Slatina scrie ROMTELECOM BROADBAND, m-a servit acasa cu ADSL intre 2007 si 2012, cata vreme RDS nu dadea net la case.

View PostMembruAnonim, on 24 iunie 2018 - 10:18, said:

Probabil sunt recuperate din alte zone unde s-a trecut la fibra. Posted Image
Mai mult ca sigur. In comunele unde nu a venit inca RDS cu FTTH, asa vor face, dupa aia, mai vorbim.

#4768
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1cFk_Lp2LEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A pune fibra inseamna costuri.
In Romania inca nu exista o educatie pentru folosirea interentului. Romanul vrea maxim, chiar daca din acea banda nu foloseste nici 10% ( ma refer la o banda gigabit).

#4769
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,754
  • Înscris: 14.10.2008
Ai scris interent precum scrie mereu djl, hihihihi.

Eu astept jigabitul simmetric nene, oare cand?

Costurile la fibra sunt reprezentate de OLT-uri si ONT-uri in mare parte. Pe la tzaranoaia care e departe de oras e problematica si instalarea unui site pentru OLT-uri.

#4770
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Atunci te reapuci de teste zilnice? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate