Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Anul acesta, 75 de ani de la nașterea poeților Ioan Alexandru și Cezar Ivănescu

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
În anul 1941 s-au născut doi mari poeți români (poate s-or fi născut și alții în afară de cei doi, dar discuția de aici este despre cei doi), anume Cezar Ivănescu și Ioan Alexandru (Ion Șandor), doi poeți și oameni de conștiință ai românilor și ai societății românești, neglijați foarte mult, din nefericire, de televiziunile din România, pentru că, nu-i așa, cei care vor să nu mai existe nici românii și nici România au avut și au grijă, în complicitate cu "cozile de topor" românești, să promoveze tot felul de nulități și de nonvalori, în timp ce mari valori, ca și cei doi, sînt complet ocultați, pentru că, nu-i așa, poporul român trebuie, după unii, modelat conform nulităților și nonvalorilor, iar nu pe altoiul marilor sale valori din toate domeniile. Aici este vorba despre două mari valori din sfera literaturii române, poeți cu valențe profund religioase creștine, și este un semnal de alarmă sau un semn de trimitere pentru cei care din curiozitate, din interes vor opta să se aplece asupra operelor acestor doi mari poeți români, din care nu puțin vor avea de câștigat din punct de vedere sufletesc.

Pentru început însă, să vedem și să ascultăm câte o înregistrare fiecare dintre cei doi mari, autentici reprezentanți ai Spiritului Românesc în Istorie, anume o înregistrare cu Cezar Ivănescu din 1993 recitând și o înregistrare cu Ioan Alexandru vorbind despre martirii creștini.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZrVldCURXnY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_TihaWqMG3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
nu am auzit de ei.

ce luau când scriau?

Edited by nycolae, 26 March 2016 - 20:54.


#3
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postnycolae, on 26 martie 2016 - 20:54, said:

nu am auzit de ei.
Nici ei nu au auzit despre tine.
Problema este însă că despre ei a auzit istoria literaturii române, istoria românilor în general și chiar și români.
În timp ce de tine nu a auzit nici istoria literaturii și nici istoria românilor și nici românii.
Acum cântărește!

View Postnycolae, on 26 martie 2016 - 20:54, said:

ce luau când scriau?
"Porția" de inspirație poetică.

#4
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
articolul tau este foarte interesant si a atras o multime de oameni pasionati de istoria literaturii române.
eu, care am zis ce am zis
+
tu, care ai batut tastele cu info despre cei doi titani

am cantarit indelung si am ales sa plec din acest cerc select.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate