Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ce masa au halterele din salile de fitness din RO?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

 xmanyacs77, on 26 martie 2016 - 16:56, said:

Daca esti fortos nu conteza greutatea barei....Posted Image

*Ar trebui ca bara sa fie inscriptionata....
Exact, daca te duci la sala pe Luna o sa aiba alta greutate si te incurci.

#20
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

 JurasikMan, on 26 martie 2016 - 19:10, said:

Tu confunzi greutatea cu performanta . Crezi ca daca bara este mai grea o sa ridici mai mult ? Nu cifrele te fac sa progresezi ci ambtia sa pui tot mai multa greutate pe bara. Tu fa-ti program dublat de dieta , intreaba la sala baietii mai avansati , roaga-i sa iti impartaseasca dn experientele lor si evita sa redescoperi tu trasul de fiare , ca pana iti dai seama ce este bine si ce este rau, te pricopsesti cu niste luxatii la umeri si o hernie de disc de toata frumusetea. Internetul este bun daca stii ce sa alegi de pe el . De capul tau nu iti vei face un program corect , indiferent cat acauti pe aici sau pe alte forumuri.
Sigur, voi avea nevoie de asistenta cu postura si executia corecta. Pentru inceput, sunt doar 4-5 exercitii pe care sa le invat.
  • squat
  • bench press / overhead press
  • deadlift
** Nu cunosc denumirile in romana foarte bine.
Incerc sa ma educ cat mai mult cu executia lor corecta.
Uite am gasit un playlist: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4T9UQ4FBVXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Fiecare om este diferit , progreseaza diferit , metabolizeaza diferit . Incepe cu rabdare ca sa iti intaresti articulatiile , ca muschii cresc repede daca le dai proteina dar articulatiile  si inima nu stiu ca trebuie sa se dezvolte in ritmul muschilor si te trezesti si cu probleme de inima, si cu unele de articulatii si cu miopie galopanta . Ai remarcat ca multi culturisti au miopie ? Te-ai intrebat vreodata de ce ? Sa iti dau un indiciu ....tensiunea intraoculara .... ce zici ...vrei sa ai muschi mari si funduri de borcane pe nas ?
Hai ..ia-o incet .... si asteapta-te la rezultate in ani , nu in luni sau saptamani .
Programul e de tipul `linear progression`. Incep de la greutatile minime si maresc treptat, putin cate putin.
Sincer, cred ca e rezonabil sa ma astept la rezultate vizibile in cateva luni. Am 1.82m inaltime si 62 kg. Asadar sunt destul de slab. Planul meu e sa cresc in greutate astfel:
  • Sa ating 70 kg in 4-5 luni de zile. Adica sa mai pun 8, 9 kg.
  • De la 70 kg, intr-un an, sa ating o greutate matura de 78 - 80 kg.
Asadar 5 luni + 1 an = 1 an jumate in care sa cresc de la 62 kg la 80 kg. As vrea sa aflu parerea voastra daca vi se pare un plan inteligent / rezonabil

La inceput, am inteles ca e mai usor sa pui masa musculara. Daca: nutritie corecta + surplus caloric + full-body workouts in primele luni + progresie liniara.

Edited by s-brody, 27 March 2016 - 11:14.


#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

 s-brody, on 26 martie 2016 - 16:41, said:


** Sunt in Cluj, daca e relevant.

E clar ca esti din Cluj, altfel nu te-ar fi stresat ca bara sa fie fix de 20 si asta inainte sa pui mana pe ea...

#22
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

 s-brody, on 27 martie 2016 - 11:06, said:

Sigur, voi avea nevoie de asistenta cu postura si executia corecta. Pentru inceput, sunt doar 4-5 exercitii pe care sa le invat.
  • squat
  • bench press / overhead press
  • deadlift
** Nu cunosc denumirile in romana foarte bine.
Incerc sa ma educ cat mai mult cu executia lor corecta.


Programul e de tipul `linear progression`. Incep de la greutatile minime si maresc treptat, putin cate putin.
Sincer, cred ca e rezonabil sa ma astept la rezultate vizibile in cateva luni. Am 1.82m inaltime si 62 kg. Asadar sunt destul de slab. Planul meu e sa cresc in greutate astfel:
  • Sa ating 70 kg in 4-5 luni de zile. Adica sa mai pun 8, 9 kg.
  • De la 70 kg, intr-un an, sa ating o greutate matura de 78 - 80 kg.
Asadar 5 luni + 1 an = 1 an jumate in care sa cresc de la 62 kg la 80 kg. As vrea sa aflu parerea voastra daca vi se pare un plan inteligent / rezonabil

La inceput, am inteles ca e mai usor sa pui masa musculara. Daca: nutritie corecta + surplus caloric + full-body workouts in primele luni + progresie liniara.


programul lui Rip e cel mai bun pt incepatori. Si eu tot pe asta il fac cam de ~1 an de zile.
de la 62 la 70 e posibil sa ajungi in 4 luni dar nu te sfatuiesc, o sa pui in principal grasime si nici nu e sanatos sa bagi atata mancare in tine.
incearca sa pui cam 0.5kg  pana la 1 kg pe luna.

in plus, daca esti mai subtirel de felul tau, sunt sanse destul de mari sa nu ajungi niciodata la 80 de kg si sa-ti pastrezi totusi un % de grasime acceptabil (15% pt un barbat normal)

Edited by takillya, 28 March 2016 - 10:45.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

 takillya, on 28 martie 2016 - 10:40, said:

in plus, daca esti mai subtirel de felul tau, sunt sanse destul de mari sa nu ajungi niciodata la 80 de kg si sa-ti pastrezi totusi un % de grasime acceptabil (15% pt un barbat normal)

Se poate orice, tine doar de antrenament si dieta.
Si vorbesc fara nici un fel de supliment - pastile/prafuri

#24
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

 Tsunnnami, on 28 martie 2016 - 12:24, said:


Se poate orice, tine doar de antrenament si dieta.
Si vorbesc fara nici un fel de supliment - pastile/prafuri
Si de varsta, si daca esti insurat Posted Image

#25
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

 Tsunnnami, on 28 martie 2016 - 12:24, said:

Se poate orice, tine doar de antrenament si dieta.
Si vorbesc fara nici un fel de supliment - pastile/prafuri

nu se poate chiar "orice". genetica influenteaza foarte mult iar corpul are limite.
cineva care de-abia impinge la piept 30 de kile e greu de crezut ca va ajunge vreodata sa impinga 140.
imposibil n-o fi, dar e improbabil.

omul trebuie sa aiba pla​nuri realiste, altfel cand va vedea ca nu progreseaza atat de repede cum credea o sa renunte.

Edited by takillya, 28 March 2016 - 18:12.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

 Lumianu, on 28 martie 2016 - 17:37, said:

Si de varsta, si daca esti insurat Posted Image

Nope, doar vointa

 takillya, on 28 martie 2016 - 18:11, said:

nu se poate chiar "orice". genetica influenteaza foarte mult iar corpul are limite.
cineva care de-abia impinge la piept 30 de kile e greu de crezut ca va ajunge vreodata sa impinga 140.
imposibil n-o fi, dar e improbabil.

omul trebuie sa aiba pla​nuri realiste, altfel cand va vedea ca nu progreseaza atat de repede cum credea o sa renunte.


 takillya, on 28 martie 2016 - 18:11, said:

imposibil n-o fi,

Doar asta am vrut sa spun

#27
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

 Tsunnnami, on 28 martie 2016 - 18:41, said:


Nope, doar vointa

Eu m-am lasat din 2001, si am avut 88 kile anul trecut , acum 82 datorita stresului de la munca. Ia ghici ce categorie am facut cand eram tanar ficior :)

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

 Lumianu, on 28 martie 2016 - 18:48, said:

Eu m-am lasat din 2001, si am avut 88 kile anul trecut , acum 82 datorita stresului de la munca. Ia ghici ce categorie am facut cand eram tanar ficior Posted Image

Exista categorii in Culturism?
Te referi la greutate?
Nu stiu, 90-100?

#29
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
65.

#30
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 s-brody, on 26 martie 2016 - 16:53, said:

Bun. Aflasem asta.
Dar, la o la sala obisnuita de fitness, au de regula bara standard (olimpica)? Nu s-ar putea sa fie mai usoara, sau stiu eu.

Nu-i vorba ca nu exista bara  olimpica ci ca unele sunt imitatii (mai nou le zice semiprofesionale) si nu au 20kg standard ci pot sa aiba 16, 17.5kg sau cat vrea muschiul chinezului care o fabrica. Iar patronii de sali din dorinta de a iesi mai ieftin normal ca nu dau dublu pe o bara adevarata ci prefera aceste imitatii. Unele imitatii de bara olimpica au si 20kg, dar nu totul se reduce la greutatea fierului.

#31
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Am avut primul antrenament si ghiciti ce-am facut! Am cantarit barele pe cantarul de la sala. Sunt bare de 21 kg, cea mai grea, apoi de 16 kg. Am intalnit si una mai usoara de 12 kg.

#32
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Am auzit ca exista si de 21, chiar imi spunea un amic ca la el la sala discurile sunt ceva mai grele decat scrie pe ele. A cantarit impreuna cu un instructor niste discuri de 20 si 10 si aveau care 20.2kg care 20.4kg, altele de 10 aveau 9.9. Chinezarii ordinare.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

 sandu222, on 03 aprilie 2016 - 16:57, said:

Am auzit ca exista si de 21, chiar imi spunea un amic ca la el la sala discurile sunt ceva mai grele decat scrie pe ele. A cantarit impreuna cu un instructor niste discuri de 20 si 10 si aveau care 20.2kg care 20.4kg, altele de 10 aveau 9.9. Chinezarii ordinare.

Chinezii le fac mai precis decat europenii

#34
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

 s-brody, on 26 martie 2016 - 16:47, said:

Sigur ca da. Dar bara, fara greutati pe ea, cat cantareste?

Nici ei nu știu asta.
Am schimbat vreo câteva săli la viața mea, din cauza mai multor motive, și după ce am pățit de 3 ori să întreb un antrenor din 3 săli diferite cât cântărește bara goală, și fiecare zicea că nu știe sigur, vreo 18.5 sau 20 sau 21 , mi-am dat seama cât de exacte sunt calculele.
Uită-te dacă este vreun cântar în sală ( eu am prins din fericire săli în care era cântar ) și am luat bara pur și simplu și le-am pus pe cântar și le-am măsurat chiar eu. Dacă vrei să faci ceva bine, fă-o singur . . . cam așa este la sălile de la noi.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 05 April 2016 - 17:23.


#35
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 s-brody, on 27 martie 2016 - 11:06, said:


Sincer, cred ca e rezonabil sa ma astept la rezultate vizibile in cateva luni. Am 1.82m inaltime si 62 kg. Asadar sunt destul de slab. Planul meu e sa cresc in greutate astfel:
  • Sa ating 70 kg in 4-5 luni de zile. Adica sa mai pun 8, 9 kg.
  • De la 70 kg, intr-un an, sa ating o greutate matura de 78 - 80 kg.
Asadar 5 luni + 1 an = 1 an jumate in care sa cresc de la 62 kg la 80 kg. As vrea sa aflu parerea voastra daca vi se pare un plan inteligent / rezonabil


Ia spune, acum la aproape un an ti-au iesit calculele de mai sus?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate