Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Operatie chist pelonidal, Cluj. Am de voie de sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gicuchistol

gicuchistol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.10.2015
Buna tuturor!
Am un prieten ce trebuie operat de chist pelonidal. Asigurare  medicala nu are, deci daca merge la urgente trebuie sa isi plateasca interventia.
Asa ca m-am gandit ca poate ar fi mai bine la o clinica privata.
Stie cineva , oare, o clinica privata unde s-ar putea face interventia/ tratamentul si oare cat ar costa?

PS. Am gasit la o clinica privata undeva in cart. Zorilor dar pretul e de 2900 lei....mi se pare mult prea mult raportat la salariile noastre in Romania :)

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Operatia in sine nu e dificila , dar in sistemul de sanatate  se cheltuie multi bani , o sala de operatie ,pt. pregatirea ei se face cu cheltuiala nu mai vorbim de manopera personal (chirurg , anestezist, astistent, etc ) oameni cu pregatire care trebuie platiti , la care se adauga, analize medicamente , taxele la stat, etc
Daca ma intrebi pe mine e chiar foarte ieftin  , in afara fara 2000 euro nici nu se discuta pt aceasta procedura.

La stat se poate sa fie mai ieftin .

Un ex despre cost interventie chirurgicala  luata de pe un forum

Quote

My son's surgery was two hours long, and cost $6,000 just for hospital, labs, and anesthesiology. The surgeon's fees are seperate, but since insurance covers all of it I haven't yet seen a bill from her.

Toti striga ca sistemul de sanatate din Romania e la pamant , dar nu se spune nimic de finantarea lui

Edited by ciine, 26 March 2016 - 14:29.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La stat vei constata ca e mai scump: spaga la medic, spaga la asistente, medicamentele, vata si toate alea ai sanse sa ti le cumperi singur, rudele dupa tine cu mancare ca aia din spital e oribila, etc. Si apoi poti avea surpriza ca ai plecat acasa cu 2-3 boli luate din spital.

Edited by Friskey, 26 March 2016 - 14:45.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 gicuchistol, on 26 martie 2016 - 14:04, said:

Buna tuturor!
Am un prieten ce trebuie operat de chist pelonidal. Asigurare  medicala nu are, deci daca merge la urgente trebuie sa isi plateasca interventia.
Asa ca m-am gandit ca poate ar fi mai bine la o clinica privata.
E mai scump.

 gicuchistol, on 26 martie 2016 - 14:04, said:

PS. Am gasit la o clinica privata undeva in cart. Zorilor dar pretul e de 2900 lei....mi se pare mult prea mult raportat la salariile noastre in Romania Posted Image
E nimica, de la 5000 in sus pleaca la unele clinici private si cea mai simpla operatie sau o nastere.

Edited by andreic, 26 March 2016 - 14:46.


#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Am fost operat de un chist epitalial pe spate,nu pilonidal,dar taieturile sunt cam la fel de mari.Asta acum vreo 3 saptamani.Nici eu nu am asigurare asa ca in spital nu m-am dus.Am luat la pas clinica cu clinica in Bacau si preturile au variat intre 100 si 300 euro.Evident am ales aia la 100 ,chirurgul de la acea clinica privata fiind chiar seful sectiei chirurgie plastica si reparatorie de la spitalul judetean.Deci s-a rezolvat ok.
La chistul pilonidal stiu ca trebuie sa schimbi zilnic pansamentul,cam asta ar fi diferenta.
Inca un sfat.Chiar daca nu esti asigurat,poti plati din urma pe 6 luni Cass,intri in sistem,si-ti poti face operatia la stat.Neajunsul este ca apoi va trebui sa platesti Cass din buzunar pana te angajezi,altfel te cauta Anaf cu decizii de impunere.

Edited by caiuscorneliu, 26 March 2016 - 15:00.


#6
gicuchistol

gicuchistol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.10.2015
Ok, va multumesc pentru raspunsuri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate