Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unghii incarnate nu se vindeca.... ce e de facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Buna seara. Daca nu postez unde trebuie, rog un moderator sa mute topicul. Acum 2 ani am jucat de mai multe ori fotbal pe un teren sintetic si ce sa vezi mi s-a incarnat unghie de la picior degetul mare. Nu-i nimic merg la chirurg, imi taie un sfert de unghie si ma coase. Dupa ce scot firele, totul bine si ok. Pana peste o luna jumate cand fac la celalalt picior. Ma duc la acelasi doctor imi face acelasi lucru. Practic nu stiam sa imi tai unghiile. Mai fac iar la piciorul de prima oara si de atunci am invatat sa imi tai colturile patrat, dar ce sa vezi acum mi se incarna si puroia jos de tot la baza unghiei, fara sa aibe vreo legatura cu colturile. De atunci de fiecare data cand ma duc sa ma operez nici nu se vindeca bine si imediat fac din nou am ajuns in prezent sa fac pentru a 11-a oara. Ce sa fac? Am inceput sa intru in depresie deja mi-e sila sa ma mai duc la doctor. Oare am contactat vreun microb? Va rog scuzati povestea lunga!!

#2
IvanTerrible

IvanTerrible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.11.2015
Pune tinctură de propolis.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Glumeam cu o verisoara de-a mea, ce are de vreo 15 ani problema cu aceeasi unghie incarnata, i-am zis "amputeaza degetul, ca nu scapi altfel".
Acum, eu zic sa incerci si la alt doctor.

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
1. nu se sutureaza!
2. igiena mai riguroasa. (incaltaminte mai lejera, dupa baie aplici betadina)
3. pedichiura.
tinctura de propolis teoretic e buna, practic.. cam arde pielea..

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Am fost acolo si am rezolvat, singur. Orice solutie care implica taiarea unghiei, coasere etc, este barbara. Unghia trebuie lasata sa creasca, locul hidratat si atat. Restul sunt metode de luat bani credulilor. Va spune unul care s-a chinuit 6 luni cu o unghie, pana cand un medic cunoscator mi-a spus ce v-am zis mai sus.

#6
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

View PostYOUR_GOD, on 24 martie 2016 - 20:41, said:

Am fost acolo si am rezolvat, singur. Orice solutie care implica taiarea unghiei, coasere etc, este barbara. Unghia trebuie lasata sa creasca, locul hidratat si atat. Restul sunt metode de luat bani credulilor. Va spune unul care s-a chinuit 6 luni cu o unghie, pana cand un medic cunoscator mi-a spus ce v-am zis mai sus.
am invatat sa tai unghiile drept, colturile nu se mai incarneaza, dar se incarneaza mai jos de colt si puroiaza!

Edited by mihai-mihail-10, 24 March 2016 - 20:47.


#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu cumva tai unghiile prea scurt din carne ? Nici colturile nu se taie la rotund tre sa le lasi macar cat e carnea + un pic mai mari . Nu am avut probleme 50 de ani pana mi le-a taiat nevasta cu ecces de zel odata .

Propolisul nu arde nimic ci doar alcoolul din tinctura f putin ca e diluat in propolis . Tinctura de propolis este cel mai bun antibiotic natural , eu apicultor zic ca cicatrizeaza in juma de timp , pe unde citesc zice ca de 4 ori mai repede . Un real avantaj e ca depune o pelicula protectoare . Daca e original si autentic . Pe piata sunt multe falsuri . Se amesteca bine inainte de folosire .

Edited by unucelalalt, 24 March 2016 - 20:55.


#8
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 24 martie 2016 - 20:41, said:

Am fost acolo si am rezolvat, singur. Orice solutie care implica taiarea unghiei, coasere etc, este barbara. Unghia trebuie lasata sa creasca, locul hidratat si atat. Restul sunt metode de luat bani credulilor. Va spune unul care s-a chinuit 6 luni cu o unghie, pana cand un medic cunoscator mi-a spus ce v-am zis mai sus.

Eu am facut operatie  din asta la degetul mare de la picior, de atunci nu mai am probleme. La fel, mi-a taiat jumate de unghie, a crescut  si aia e.

Infectie se mai face si de la panaritiu, este destul de des intalnit.

Edited by tiestodj20, 24 March 2016 - 21:11.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmihai-mihail-10, on 24 martie 2016 - 20:47, said:

am invatat sa tai unghiile drept, colturile nu se mai incarneaza, dar se incarneaza mai jos de colt si puroiaza!
Lasa-le mai lungi.

View Posttiestodj20, on 24 martie 2016 - 21:10, said:

Eu am facut operatie  din asta la degetul mare de la picior, de atunci nu mai am probleme. La fel, mi-a taiat jumate de unghie, a crescut  si aia e.

Infectie se mai face si de la panaritiu, este destul de des intalnit.
Eu nu am facut nimic. Am lasat-o sa creasca, am taiat-o drept si atat. 6 luni de chin..nu durea tare, dar ma exaspera.

#10
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U0PvAWY8aRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] metoda asta mi-a rezolvat problema definitiv.

#11
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Cred ca te-ai ales cu o infectie persistenta cu o bacterie, un stafilococ ceva...
Daca e la radacina unghiei nu mai e unghie incarnata.

Poti face doua lucruri:
- cand faci abces (cum zici tu: puroiaza) te duci la doctor, ala preleveaza proba si o da la analiza -> afli ce bacterie e si poate ce o omoara
- o tratezi babeste

#12
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Infectia (puroiul) la unghie,este numita generic panaritiu...
Cunosc pe cineva ,care a incercat de n ori sa lase unghiile mari pt a putea sa le taie [ patrate ] -sa scape de incarnare si nu a reusit.Pur si simplu,colturile se [infig] spre in jos.
Eu am patit-o in urma cu 40 ani...atunci,chirurgul a smuls unghia si pe [linia]laterala a unghiei a taiat din tesut in forma de V ;practic a taiat [radacina];rezultatul...astazi unghia cu pricina o pot taia fie patrata fie pe rotund,insa nu mai intra spre in jos.Cu infectie la baza unghiilor am patit-o si eu in aceeasi perioada si remediul cel mai bun si rapid a fost ...apa fiarta si mult sapun;practic ma balaceam in apa cu sapun si [zgandaream],pana cand zona cu pricina devenea alba...

#13
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

View PostSerpent, on 24 martie 2016 - 22:26, said:

Cred ca te-ai ales cu o infectie persistenta cu o bacterie, un stafilococ ceva...
Daca e la radacina unghiei nu mai e unghie incarnata.

Poti face doua lucruri:
- cand faci abces (cum zici tu: puroiaza) te duci la doctor, ala preleveaza proba si o da la analiza -> afli ce bacterie e si poate ce o omoara
- o tratezi babeste
se infecteaza de unde incepe unghia incolo, dar coltul e bine mersi in afara, deci nu are treaba.

#14
SticKyWoX

SticKyWoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2011
Am avut aceeași problema cu unghia de la degetul mare de la piciorul drept, l-am operat, după câteva luni a reapărut. Mi-a spus cineva ca asa se va întâmpla și ca nu pot scăpa doar cu operație. Mi-am băgat ceva în ele de creme și medicamente, mi-am luat inima în dinți, am luat o foarfeca și timp de câteva ore am stat să-mi tai și să-mi smulg singur coltul de unghie cu probleme. A trebuit sa fac asta destul de des pentru o perioada, apoi din ce în ce mai rar, și acum am mai bine de jumătate de an de când nu mai am probleme. Doare foarte tare la început, dar merita, în timp vei invata sa suporți durerea și va fi mult mai bine. Inițial ți se va părea ca se agravează, și asa va fi, pana pielea își va recăpăta duritatea și nu va mai fi strapunsa la fel de ușor de unghie.

#15
Cristianbican

Cristianbican

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2016
Am si eu nevoie de ajutor rapiddd! Doar ce m am ooperat a doua oara si doctora mi a recomandat fupa 2 sapt de la operatie un masaj la.degetului operat...cu un unguent
..o solutie..ai nu mai am reteta...ma puteti ajutaaa???

#16
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Caut persoane care suferă de foarte mulţi ani de unghii incarnate pentru a încerca un nou tratament, fiind la început îl ofer fără bani înainte pe bază de ci. cu obligaţia de a posta review-uri pe net unde am publicata cartea şi de a comunica rezultatul plus facilitatea ca după vindecare să evalueze/stabilească suma ce o datorează pentru tratament.

Tratamentul se va putea cumpăra în curand si in romană de pe:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c0FEgfYUd4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate