Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

nevoie pasaport transfer istanbul

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alexdynamo1

alexdynamo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2016
Salut, stie cineva daca am nevoie de pasaport pentru un zbor Aalborg-Bucuresti in care am oprire in Istanbul? Nu vreau sa parasesc aeroportul dar am gasit raspunsuri mixte pe diferite site-uri si nu mai stiu ce sa cred. Multumesc anticipat.

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 alexdynamo1, on 24 martie 2016 - 17:04, said:

Salut, stie cineva daca am nevoie de pasaport pentru un zbor Aalborg-Bucuresti in care am oprire in Istanbul? Nu vreau sa parasesc aeroportul dar am gasit raspunsuri mixte pe diferite site-uri si nu mai stiu ce sa cred. Multumesc anticipat.
E vorba de acelasi zbor ?

#3
alexdynamo1

alexdynamo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2016
Da. Este un zbor cu turkish airlines care are transfer de 5 ore in istanbul. Din cate am citit pe site-ul turkish si pe mae nu ar trebui sa ti se ceara pasaport dar pe diferite forumuri am gasit raspunsuri care spun ca ai nevoie.

#4
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Nu ai nevoie, atata timp cat nu parasesti aeroportul. Ca sa iesi din el ai nevoie de viza => necesitatea pasaportului (viza nu se da pe CI).

#5
alexdynamo1

alexdynamo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2016
multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid!Posted Image

#6
Hypnosfera

Hypnosfera

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 317
  • Înscris: 31.07.2015
Daca e acelasi zbor, cu ridicarea bagajelor la destinatie, nu ai nevoie de pasaport. Daca ai schimb de avioane, respectiv cu ridicarea bagajelor in Istanbul si ambarcarea lor tot in Istanbul, ai nevoie de pasaport. Bagajele, se colecteaza din afara zonei internationale. Sa ajungi acolo, ai nevoie de viza de iesire, deci de pasaport. Daca nu, plangere la destinatie, pentru "ratacirea" bagajelor.Bafta si zbor placut!

#7
alexdynamo1

alexdynamo1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2016
Pai atunci imi voi lua numai bagajul de mana ca sa nu risc nimic. Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

#8
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004

 Hypnosfera, on 24 martie 2016 - 18:48, said:

Daca e acelasi zbor, cu ridicarea bagajelor la destinatie, nu ai nevoie de pasaport. Daca ai schimb de avioane, respectiv cu ridicarea bagajelor in Istanbul si ambarcarea lor tot in Istanbul, ai nevoie de pasaport. Bagajele, se colecteaza din afara zonei internationale. Sa ajungi acolo, ai nevoie de viza de iesire, deci de pasaport. Daca nu, plangere la destinatie, pentru "ratacirea" bagajelor.Bafta si zbor placut!


Ma scuzi, dar e o aberatie ce spui. Aparent nu ai schimbat niciodata avioane intr-o calatorie (escala), cu acelasi bilet.
Daca e un singur bilet, cu oricate escale (oricat de lungi sau dese), bagajul de cala se depune la plecare si se ridica la destinatie. NICIODATA nu se elibereaza bagajele de cala pe traseu.
Daca iti iei doua bilete separate, Ålborg-Istambul si Istambul-Bucuresti de exemplu, da - va trebui sa-ti ridici singur bagajul de cala de la un zbor si sa-l depui tot tu (prin check-in) la urmatorul.
Altfel ti se transfera bagajul de cala automat intre avioane.

Din experienta, daca escala e < de 1h intre zboruri (eventual o intarziere) risti sa ajungi tu si bagajul nu. Dar vine cu urmatoarea cursa. Acum o sa fie mai rau, din cauza controalelor de securitate mai amanuntite.

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Serpent, on 24 martie 2016 - 18:34, said:

Nu ai nevoie, atata timp cat nu parasesti aeroportul. Ca sa iesi din el ai nevoie de viza => necesitatea pasaportului (viza nu se da pe CI).
Nu ai nevoie de nici o viza.  Aseara am facut stop in IST si am fost 2-3 ore in oras.  Iti pune stampila de intrare si iesire in pass,  atat. Dar Ro e printre tarile care nu au nevoie de viza.  
Oricum cu CI nu poate intra in Turcia,  asta e clar

 Hypnosfera, on 24 martie 2016 - 18:48, said:

Daca e acelasi zbor, cu ridicarea bagajelor la destinatie, nu ai nevoie de pasaport. Daca ai schimb de avioane, respectiv cu ridicarea bagajelor in Istanbul si ambarcarea lor tot in Istanbul, ai nevoie de pasaport. Bagajele, se colecteaza din afara zonei internationale. Sa ajungi acolo, ai nevoie de viza de iesire, deci de pasaport. Daca nu, plangere la destinatie, pentru "ratacirea" bagajelor.Bafta si zbor placut!
De la Aalborg bagajele se duc direct la bucuresti.  Nu trebuie sa le colecteze in IST si sa le puna iar.

 Serpent, on 24 martie 2016 - 21:56, said:

Ma scuzi, dar e o aberatie ce spui. Aparent nu ai schimbat niciodata avioane intr-o calatorie (escala), cu acelasi bilet.
Daca e un singur bilet, cu oricate escale (oricat de lungi sau dese), bagajul de cala se depune la plecare si se ridica la destinatie. NICIODATA nu se elibereaza bagajele de cala pe traseu.
Daca iti iei doua bilete separate, Ålborg-Istambul si Istambul-Bucuresti de exemplu, da - va trebui sa-ti ridici singur bagajul de cala de la un zbor si sa-l depui tot tu (prin check-in) la urmatorul.
Altfel ti se transfera bagajul de cala automat intre avioane.

Din experienta, daca escala e < de 1h intre zboruri (eventual o intarziere) risti sa ajungi tu si bagajul nu. Dar vine cu urmatoarea cursa. Acum o sa fie mai rau, din cauza controalelor de securitate mai amanuntite.
Nu e chiar asa..... Sunt tari unde vama se face la intrarea in tara iar daca pentru tine urmeaza zbor domestic trebuie sa-ti iei bagajele si sa le pui pentru zborul urmator.  Norvegia e o astfel de tara,  de ex.

De ex am zburat Copenhaga Stavanger cu oprire tehnica in Oslo Torp.  Cand am luat biletul pe site-ul SaS nu stiam ca face oprire tehnica,.  In Oslo Torp a trebuit sa ne dam jos,  sa colectam bagajele sa le punem iar la ghiseul de check in,  iar control de securitate,  apoi la loc in acelasi avion care ne-a asteptat.  E aiurea dar asa e sistemul in Norvegia.

Cred ca si in Turcia e la fel (nu sunt sigur) si daca din IST ar fi urmat zbor domestic ar fi trebuit sa ridice bagajele si sa le puna la zborul urmator. Nu e cazul aici intrucat pt el urmeaza tof international

 alexdynamo1, on 24 martie 2016 - 19:00, said:

Pai atunci imi voi lua numai bagajul de mana ca sa nu risc nimic. Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Ia cu incredere bagaj de cala ca il ridici la Bucuresti. Nu trebuie sa iesi din aeroport pentru el.  Eu am zburat ieri Oslo -  Bucuresti cu Turkish prin IST

Edited by bubalus, 24 March 2016 - 23:06.


#10
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Ce spui tu este perfect valabil daca destinatia finala e un aeroport exclusiv intern (nu international). Vamuirea se face in ultimul aeroport international de pe traseu. Pasagerii curselor domestice nu trec prin vama.

#11
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 Serpent, on 25 martie 2016 - 01:48, said:

Ce spui tu este perfect valabil daca destinatia finala e un aeroport exclusiv intern (nu international). Vamuirea se face in ultimul aeroport international de pe traseu. Pasagerii curselor domestice nu trec prin vama.
In SUA, de exemplu, scoti bagajele la prima intrare pe teritoriul american, n-are legatura aeroportul de destinatie cu reglementarile astea. La Newark era sa si pierd conexiunea din cauza intarzierii bagajelor, si zburam spre un aeroport international.

#12
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

 Serpent, on 24 martie 2016 - 21:56, said:



Ma scuzi, dar e o aberatie ce spui. Aparent nu ai schimbat niciodata avioane intr-o calatorie (escala), cu acelasi bilet.
Daca e un singur bilet, cu oricate escale (oricat de lungi sau dese), bagajul de cala se depune la plecare si se ridica la destinatie. NICIODATA nu se elibereaza bagajele de cala pe traseu.
Daca iti iei doua bilete separate, Ålborg-Istambul si Istambul-Bucuresti de exemplu, da - va trebui sa-ti ridici singur bagajul de cala de la un zbor si sa-l depui tot tu (prin check-in) la urmatorul.
Altfel ti se transfera bagajul de cala automat intre avioane.

Nu e neaparat asa. Am avut zbor cu escala de 25h si a trebuit sa-mi iau bagajele, pentru ca depaseam 24h.

#13
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Pai voi invocati exact exceptiile, nu regula generala.
Daca unei tari i se nazareste sa-si inaspreasca regulile de securitate, indiferent de motive, poate s-o faca.

JohnSmith, aia nu mai e escala...

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
București - Geneva cu escală de vreo 3-4h la Milano. Și retur. Un singur bilet. A fost nevoie să-mi târ eu bagajele de la un avion la altul.

#15
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Serpent, on 25 martie 2016 - 01:48, said:

Ce spui tu este perfect valabil daca destinatia finala e un aeroport exclusiv intern (nu international). Vamuirea se face in ultimul aeroport international de pe traseu. Pasagerii curselor domestice nu trec prin vama.
nu e adevarat. zburam la stavanger care e si aeroport international ...ideea e ca in norvegia vama se face pe aeroportul de intrare in tara indiferent de cum e aeroportul final.
e si normal...caci pe zborurile interne nu exista nici un fel de control.....nu are cum sa te vamuiasca altfel.

in Norvegia cand zbori intern nici nu-ti trebuie acte....chiar am zburat cu un coleg intr-o delegatie si ala isi uitase portofelul cu acte acasa.....

avea boarding pass-ul pe telefon...a fost suficient.

Edited by bubalus, 25 March 2016 - 19:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate