Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Constructie ilegala

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postclaudiu1, on 24 martie 2016 - 17:57, said:

La ce investitii a facut pentru amenajarile de acolo, inclusiv cu racordare individuala de gaze, cred ca tipul respectiv are niste oo mari si tari, si cred ca este acoperit de un munte de aprobari.
............
Gresit . Aia nu este o racordare individuala , ca este prea mare diametrul bransamentului. Parerea mea este ca blocul ala nu avea gaze si s-a facut acel bransament pt a alimenta coloana de separare . Pozitia bransamentului , si faptul ca " intra " prin spatiul acela anexa blocului , insdeamna ca acolo a existat " ceva " inainte de extinderea asta .

#38
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
@Maximg blocul acela are gaze de cel putin 20 ani de cand imi amintesc 100%.

#39
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

View Postshmecherul, on 24 martie 2016 - 18:22, said:

Trimite-mi pozele si adresa pe pm i le trimit eu la televiziuni. Ar merge si pe facebook

View Postzzhunt, on 24 martie 2016 - 18:31, said:

trimite la antena 3 se intampla in romania, poze si adresa constructiei fara sa zici cine esti.

Si suna aia in direct pe primar
incerca sa faci pozele din alta parte nu de la balconul sau geamul tau...sa nu ramai tu fara geamuri daca trimite ela niste baieti ''buni''

#40
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostDany_Darke, on 24 martie 2016 - 16:39, said:

daca a obtiut autorizatie de constructie si acceptul locatarilor, da, este legal, daca cel putin una din cele 2 conditii lipseste, atunci nu mai este legal.

daca simti ca iti incalca libertatea cu ceva, mergi de ia legatura cu locatarul si vezi ce spune.

Ce treaba au locatarii cu trotuarul?

#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cum adica ce treaba au cu trotuarul? dar ei pe unde ies din bloc? zboara?

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
De asemenea poti sa apelezi la ISC,Inspectoratul de Stat in Constructii.Orice constructie trebuie sa aiba acordul lor.

#43
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postbaietzelu, on 24 martie 2016 - 17:32, said:

Revin cu noutati , a pus si poarta. Fereasca Dumnezeu.

buey, urmeaza gardul cu sarma ghimpata (sau inchiderea rampei cu geamuri), ca degeaba si-a pus alea doua porti, daca se poate sari gardul pe la acea balustrada alba...observ ca pana una-alta a avut grija sa planteze gard-viu in zona unde e masina bleumarin (pamantul e proaspat sapat, iar arbustii sunt desi, unul langa altul, astfel incat la vara, cand gardul viu se dezvolta, sa nu mai poti trece/pasi dinspre parcare spre "casuta" lui)
buncar, fortareata isi face nenea asta, urmeaza sistemul de alarma, camerele de supraveghere cu termoviziune, body-guard zi si noapte, samd. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#44
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
cred ca niciodata nu se poate desfiinta un  trotuar pt. un interes privat.Sau "pt. ca Romania" e eee.

#45
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cum sa nu, sa vezi cate trotuare au fost inchiriate pentru terase, la unele nu a mai ramas nici spatiu decent (minim 1m) de trecut pe langa.
Mai nou cu legea fumatului, s-au inchiriat iar trotuare pentru a face tiganii pe ele ca spatiu de fumat.

#46
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
La cum arata pozitia acelui bransament , la distanta de bloc , prin acea cascarabeta , s-ar deduce urmatoarele :
Nu se putea face acel bransament la distanta de bloc si teava aeriana , deci cind s-a facut exista constructia anexa . Daca exista , exista legal , ca trebuie sa apara in proiectul de gaz .
Daca spuneti ca blocul avea gaz , probabil ca s-a schimbat reteaua si s-au refacut bransamentele , inclusiv alimentarea pina la coloana interioara .
Mai este o problema cu trecutul tevii prin acel spatiu . Daca s-a facut bransamentul legal , si nu se putea in alt mod , inseamna ca acel spatiu este comun al blocului .
Concluzia este ca va scapa ceva , nu cxred ca totul este ilegal acolo .

#47
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cred ca in ultimii 2 ani in majoritatea oraselor s-au refacut bransamentele de gaze, e in desfasurare o campanie la nivel national.
Deci e posibil ca bransamentul sa fi fost facut in momentul in care deja constructia era la rosu sau in curs de ridicare, si deaceea sa fie asa. Sau mai exista posibilitatea ca acolo sa fi fost vreo arcada ceva si deaceea e facuta asa.
In plus se vede ca e nou bransamentul, deci ori e al blocului refacut recent, ori e bransament individual pentru individ.

Edited by vubiv, 25 March 2016 - 21:46.


#48
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
E bransament individual, pana sa se mute el era lipit de bloc .

#49
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postbietu, on 24 martie 2016 - 22:57, said:

Ce treaba au locatarii cu trotuarul?

De cand isi dau locatarii acordul pe trotuarul primariei?

#50
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbaietzelu, on 25 martie 2016 - 21:44, said:

E bransament individual, pana sa se mute el era lipit de bloc .
Bransament individual la bloc , nu exista , iar diametrul tevii arata clar ca este al blocului .
Individul a profitat de situatia schimbarii bransamentului pt a scapa de el de linga bloc , sa-si faca cascarabeta , legal avind autorizatie sau ilegal , cu firma care a facut lucrarile ....

#51
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cred ca se refera la acord pentru constructie. Nu pentru trotuar

#52
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Update.

Attached Files



#53
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tre sa recunosti ca la faza asta v-a facut pe toti. pe de alta parte, daca pastreaza zona verde si planteaza ceva acolo, ornamental ma refer, nu e asa tragedie.

ar fi culmea sa apara acolo niste cartofi, rasaduri de rosii, ardei, etc

#54
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Are autorizatie pentru tot ce e acolo,am depus cerere la primarie si am primit confirmare. Nu e posibil!!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate