Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Talisman 1.6DCI 160 EDC, Full

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#37
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,180
  • Înscris: 13.07.2005
Imi place masinuta - este clar un pas (mare) inainte pentru Renault.
Am vazut una "live" expusa intr-un mall pe o culoare inchisa ( gri antracit).
Culoarea aleasa de tine o prinde muuult mai bine !

Sa te bucuri de a muuuulti km fara incindente !

#38
adymateo

adymateo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 20.01.2014

View Postionut_ionut, on 24 martie 2016 - 18:32, said:

Nici BMW, nici Range Rover nici Bentley, Audi sau Jaguar nu pomenesc despre schimbatul uleiului din cutia cu 8 trepte, insa daca te duci la ZF in service, toti or sa spuna da, mai ales ca au si fost probleme din acesta cauza.

Oricum acest subiect nu il intereseaza pe initiator. Lasati omul sa se bucure de masina !


Bun, la un service ZF sau Getrag/Magna din strainatate m-as duce sa fac o revizie a cutiei de viteze, la recomandarile lor,  la unul din Romania in niciun caz.

Posted Image

Edited by adymateo, 25 March 2016 - 09:34.


#39
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 04.11.2013
Felicitari pt achizitie, masina e dementiala. Am umblat prin ea, are finisaje de calitate. O masina f reusita de la Renault.

#40
sighinau

sighinau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.12.2015
frumos tare design-ul, cred ca este cel mai reusit din ultimii ani alaturi de Alfa Romeo Giulia insa materialele dinauntru sunt de tot rasul pentru o masina de 30.000+. Chinezaria aia de tableta care e urata tare si se vede ca un rahat dupa ce pui degetele pe ea. Oricum motorul care l-ai ales mi se pare subnutrit pentru o caroserie asa de mare. E ca si cum ti-ai lua Passat 1.3.

#41
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Amprentele pe plasticul de la tableta este o problema asa e. Cu restul insa nu sunt de acord. 160 de cai si 380 cuplu sunt suficienti pentru marea majoritate. Nu toata lumea vrea 200 de cai putere...
Iar "chinezaria" aia de tableta mie imi place foarte mult. Pun pariu ca in 5 ani mai toate masinile vor avea ceva de genul asta.

#42
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmarr, on 25 martie 2016 - 08:54, said:

Imi place masinuta - este clar un pas (mare) inainte pentru Renault.
Am vazut una "live" expusa intr-un mall pe o culoare inchisa ( gri antracit).
Culoarea aleasa de tine o prinde muuult mai bine !

Sa te bucuri de a muuuulti km fara incindente !

Sper sa nu fiu înjurat prea tare, dat culoarea expusa la acea masina ii da o senzatie de ieftin. Stiu masina exact, pentru ca si eu am vazut-o tot acolo. Combinatia aia de design, prestanta si culoare, parca zbiara" in diperare "place-ma! Ia-ma acasa!". :D Cel putin asta e părerea mea. :)

#43
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Frumos utilaj. Incep sa imi placa Renault-urile (ma rog, am avut un 25 care a fost o masina incredibila acum 15 ani). Un coleg de munca tatoneaza cu ideea de a lua una, are un Megane de care e multumit si vrea sa il dea la buyback, are de ales intre asta si Kadjar, l-am sfatuit sa ia Talisman.
Cutia cum este? Ai condus dual-clutch ca sa faci comparatie?

#44
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160326/e1c3f3356f6b92b2a46437cca6a29a73.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160326/cc6b7b949341c4e10b49a981b690c194.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astazi prima spalare dupa zilele astea ploioase. La spalatorie a fost atractia principala, poze etc... 500 km, 200 in afara 300 in oras, consum mediu 6l.

#45
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Arata foarte bine! Felicitari pentru achizitie!

#46
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Faina tare tableta de pe consola. Foarte Tesla like.

#47
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postjeblond, on 26 martie 2016 - 17:41, said:

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160326/e1c3f3356f6b92b2a46437cca6a29a73.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160326/cc6b7b949341c4e10b49a981b690c194.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astazi prima spalare dupa zilele astea ploioase. La spalatorie a fost atractia principala, poze etc... 500 km, 200 in afara 300 in oras, consum mediu 6l.

Cu toate ca-mi place cum arata la exterior (interior + tehnic nu stiu), e ceva care ma deranjeaza : sigla opulent de mare. Nu-mi amintesc sa fi vazut alta masina la care sigla sa fie 2/3 din marimea placutei de inmatriculare.

#48
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Chevrolet Aveo? :D

#49
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,942
  • Înscris: 02.09.2005
S-o stăpânești sănătos! Felicitări pentru achiziție! Și pentru curaj. Sper ca acest model sa nu aibă soarta predecesorilor. Nu de alta, dar sunt satul de cate Passat sunt pe străzi.
Culoarea aleasă o prinde foarte bine. Sper sa postezi regulat pe acest jurnal fiindcă eu sunt foarte interesat, fiind un model total nou. Multe drumuri fără incidente!

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postadymateo, on 24 martie 2016 - 16:21, said:

Nu stiu, prietene, ia luminati-ne voi! Lifetime inseamna perioada de viata a masinii, asta e egala cu nr de km pana la care se face o revizie (30000 in cazul de fata) inmultit cu durata medie de viata a masinii (8 ani cel mai adesea, 10 ani etc). Deci in cel mai rau caz 240.000 de kilometri.

Renault nu da nicio sarcina cum ca ar trebui schimbat uleiul la n ani sau x km. Bun.
Acum mergem la Getrag. Ia sa vedem ... zice ceva Getrag? Nope!

Hai, hai, ia sa vedem! La cat zic "expertii" sa schimbam uleiul? Si ,daca se poate, cu ulei adus de la ala din Alba Iulia, nu? Posted Image)
Eu am in masina ulei de13 ani si 312000km.  Un prieten a avut Renault grand espace luat prin 2000. L-a tinut pana in 2012. Masina era din 1997. Pe la 360000km s-a rupt un arc pe la timonerie sau cutie si a venit din germania pana in romania cu treapta a 3-a. In timisoara s-a reparat cu 100 de euro. Acuma si-a luat modelul nou de Renault Espace, dupa ce inainte a avut Audi mb Ford etc.
Uleiul nu a fost niciodata schimbat nici la espace.

#51
adymateo

adymateo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 20.01.2014
Este cel cu Espace V Initiale? De si-a adus-o din Franta/Germania? Ultimul model de Espace ma refer. E unul in Timisoara, e superba masina.

#52
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Felicitari pentru achizitie.Culoarea aleasa cred ca e cea mai potrivita pentru Talisman...

#53
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Am ajuns la 1000 km. In oras am obtinut un consum de 6.7 mers 90% pe modul comfort. In continuare masina atrage privirile, gasesc oameni in parcare facand poze :). Am uitat sa va spun ca masina a venit din fabrica cu o presiune in pneuri foarte mare ( 2.5, 2.6 ) nu m-as mira ca si masinile de la drive test sa aiba o presiune mare in pneuri. Vreau sa achzitionez de acum un rand de gume pt iarna cu tot cu jante,  dar nu am idee cum sa fac sa vad in continuare presiunea in pneuri pe bord. Trebuie sa achzitionez un set de senzori banuiesc dar cum ii leg la masina ? ( am inteles va sunt wireless.... ) cineva care are senzori de presiune sa lovit de problema asta ?

#54
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,942
  • Înscris: 02.09.2005
Mașinile de generație nouă vin cu senzori pe ABS. Eu tot 2.5 am presiunea la a mea (mazda 3), e cea recomandata de producător.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate