Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De cate ori sa scoatem catelul afara

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Deci, uneori il dam afara si de 4 ori pe zi. Alta problema care nu am specificat-o, este ca uneori mai face si in casa in special langa usa (cum intri in camera daca nu esti atent simti ceva caldut la picioare) :) .. si cel mai grav este ca face pe pernuta lui acolo unde doarme.. Asta mi se pare cel mai grav si nu inteleg de ce... Voi ati mai patit asa ceva? Practic face pe perna unde doarme si se uda si el uneori se face leoarca.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 iThorr, on 24 martie 2016 - 16:23, said:

Deci, uneori il dam afara si de 4 ori pe zi. Alta problema care nu am specificat-o, este ca uneori mai face si in casa in special langa usa (cum intri in camera daca nu esti atent simti ceva caldut la picioare) :) .. si cel mai grav este ca face pe pernuta lui acolo unde doarme.. Asta mi se pare cel mai grav si nu inteleg de ce... Voi ati mai patit asa ceva? Practic face pe perna unde doarme si se uda si el uneori se face leoarca.
Doarme tun si nu simte cand ii vine. I s-a  intamplat o data unei cateluse brac german dupa prima ei partida de vanatoare. Avea vreo 9 luni. Ai grija si scoate-l seara cat mai tarziu posibil ca sa nu-l apuce la ora 4  sau 5 dimineata.

#21
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

 Freddy12, on 24 martie 2016 - 16:40, said:

Doarme tun si nu simte cand ii vine. I s-a  intamplat o data unei cateluse brac german dupa prima ei partida de vanatoare. Avea vreo 9 luni. Ai grija si scoate-l seara cat mai tarziu posibil ca sa nu-l apuce la ora 4  sau 5 dimineata.

Seara il scoatem un jur de ora 23, ba chiar undeori si in jur de 00 sau 1 noaptea...

Quote

Doarme tun si nu simte cand ii vine

Poate noaptea, dar de ce face si ziua cand este treaz ? de exemplu azi i-am schimbat pernuta si la vreo ora dupa cand m-am uitat era uda de-a binelea. nu stiu ce sa mai cred...

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 iThorr, on 24 martie 2016 - 17:10, said:


Seara il scoatem un jur de ora 23, ba chiar undeori si in jur de 00 sau 1 noaptea...



Poate noaptea, dar de ce face si ziua cand este treaz ? de exemplu azi i-am schimbat pernuta si la vreo ora dupa cand m-am uitat era uda de-a binelea. nu stiu ce sa mai cred...


Mergi la medic
Nu este normal
Esti din Bucuresti?

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Or avea si cateii enurezis cum au unii copii? Da, ar fi bine sa vorbesti cu un veterinar. Al meu cand avea vreo 4-5 luni, incepuse da doarma pe gresie din cauza caniculei si a facut cistita.  Urmatea a fost ca ii venea sa faca, se ducea spre usa ca sa iasa afara dar nu mai apuca si lasa o urma de 5m pe toata lungimea holului.  De aia ar fi bine sa-i faci un sumar de urina si daca iese albumina si hematii sa-i faci antibiograma ca sa stii ce antibiotic sa-i dai. De obicei, la infectiile urinare veterinarii fac injectii cu gentamicina dar ai grija ca e ototoxica. De aceea e preferabil sa-i faci antibiograma inainte de tratament.

#24
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

Quote

Mergi la medic
Nu este normal
Esti din Bucuresti?

Quote

Or avea si cateii enurezis cum au unii copii? Da, ar fi bine sa vorbesti cu un veterinar. Al meu cand avea vreo 4-5 luni, incepuse da doarma pe gresie din cauza caniculei si a facut cistita.  Urmatea a fost ca ii venea sa faca, se ducea spre usa ca sa iasa afara dar nu mai apuca si lasa o urma de 5m pe toata lungimea holului.  De aia ar fi bine sa-i faci un sumar de urina si daca iese albumina si hematii sa-i faci antibiograma ca sa stii ce antibiotic sa-i dai. De obicei, la infectiile urinare veterinarii fac injectii cu gentamicina dar ai grija ca e ototoxica. De aceea e preferabil sa-i faci antibiograma inainte de tratament.


Am fost cu el la veterinar tot la solicitarea medicului dupa ce i-am spus ceea ce se intampla, si dupa ce i-a facut un test, a spus ca este perfect sanatos si ca nu are nimic, iar prin faptul ca face pipi unde are el chef
inseamna ca se razbuna, (dar pe ce nu am idee). Ca sa redau mai exact cuvintele doctoritei, a zis: "nu imi vine sa cred, isi bate joc de voi".

Edited by iThorr, 24 March 2016 - 19:17.


#25
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 iThorr, on 24 martie 2016 - 17:10, said:


Seara il scoatem un jur de ora 23, ba chiar undeori si in jur de 00 sau 1 noaptea...



Eu cred ca de fapt cainele te are pe tine. Nu tu ai un caine.
Cum naiba sa stau sa plimb cainele la 1 noaptea bezmetic pe strazi?  Am avut si eu caine in apartament vreo 4 ani. Dar al meu avea program strict, dimineata la 8 si seara la 8 cate 30 de minute. In rest nu scapa un strop. Dar nu as mai repeta experienta asta. Cainele este un animal, iar un animal se simte bine afara, in libertate, nu inchis intre 4 pereti.

#26
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Catelul tau e bolnav iar doctorita veterinara e incompetenta!

 iThorr, on 24 martie 2016 - 19:17, said:

Am fost cu el la veterinar tot la solicitarea medicului dupa ce i-am spus ceea ce se intampla, si dupa ce i-a facut un test,
inseamna ca se razbuna, (dar pe ce nu am idee). Ca sa redau mai exact cuvintele doctoritei, a zis: "nu imi vine sa cred, isi bate joc de voi".


#27
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 iThorr, on 24 martie 2016 - 19:17, said:



si ca nu are nimic, iar prin faptul ca face pipi unde are el chef
inseamna ca se razbuna, (dar pe ce nu am idee). Ca sa redau mai exact cuvintele doctoritei, a zis: "nu imi vine sa cred, isi bate joc de voi".

Ai incercat sa mergi cu el la psiholog?

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 iThorr, on 24 martie 2016 - 19:17, said:






Am fost cu el la veterinar tot la solicitarea medicului dupa ce i-am spus ceea ce se intampla, si dupa ce i-a facut un test, a spus ca este perfect sanatos si ca nu are nimic, iar prin faptul ca face pipi unde are el chef
inseamna ca se razbuna, (dar pe ce nu am idee). Ca sa redau mai exact cuvintele doctoritei, a zis: "nu imi vine sa cred, isi bate joc de voi".
Se razbuna facand pipi in somn? E prea de tot. Daca ar face pipi treaz fiind, pot fi luate in considerare niste aspecte psihologice, mai ales ca are exact varsta cand incearca sa-si stabileasca locul in cadrul haitei.

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asta cu haita e priceless... pentru restul s-a inventat pampersul!

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da, asa este. Pentru un catel, familia e haita lui.

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e pă dracu!... astia sunt catei facuti in eprubeta, sunt syntetici!!!... n-au nici o legatura cu haitele, cu instinctele, etc!!!... asta cu haita functioneza numai la lupi!!! nici macar la huski nu e valabila!

Edited by Nero-d, 24 March 2016 - 23:06.


#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu care am o haita de 5 caini in curte si unul in casa iti zic ca nu ai dreptate. In plus, cainele despre care vorbim, nu e caine de eprubeta ci e un metis.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 iThorr, on 24 martie 2016 - 19:17, said:

Am fost cu el la veterinar tot la solicitarea medicului dupa ce i-am spus ceea ce se intampla, si dupa ce i-a facut un test, a spus ca este perfect sanatos si ca nu are nimic, iar prin faptul ca face pipi unde are el chef
inseamna ca se razbuna, (dar pe ce nu am idee). Ca sa redau mai exact cuvintele doctoritei, a zis: "nu imi vine sa cred, isi bate joc de voi".

Esti din Bucuresti?

#34
9victor-

9victor-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.03.2016

 iThorr, on 24 martie 2016 - 19:17, said:

cuvintele doctoritei, a zis: "nu imi vine sa cred, isi bate joc de voi".
doctorita, in "intelepciunea" ei te vrea de client ! ... Posted Image
acu' urmeaza tratamentul "psihiatric" al cainelui, pe banii tai ! ...
primul lucru pe care trebe sa-l invete un caine, este diferenta intre dojana si recompensa ! ...
restul este simplu ! ...
adu-ti aminte ca un caine te iubeste dublu decat il iubesti tu pe el ! ... (cateodata zero inmultit cu 2 este zero) !
multa bafta si inspiratie in educatia cainelui !

Edited by 9victor-, 25 March 2016 - 09:06.


#35
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 JurasikMan, on 24 martie 2016 - 10:25, said:

. DAca il veti tine in detentie , in apartament ... va fi extrem de" fericit" Posted Image .

Noi stam la casa si avem si o curte de 700 m2. Nu e mare dar e destul pentru un caine.
Cainele nostru are acces liber si in casa si in gradina. De cum se face temperatura cat de cat ok usa din spate este continuu deschisa si el se poate plimba unde vrea si sta unde vrea.
Stii unde alege sa stea? In aceeasi camera cu noi. daca eu ma duc in bucatarie, vine si el. Daca eu ma duc in alta camera, vine si el. Daca eu ma duc afara, vine si el. Daca ma duc la toaleta, vine si ma asteapta pe hol. Daca ma duc la dus, vine si ma asteapta pe hol.
Tot ce conteaza este sa ie cu noi. Atat.
Cand era mai mic incercam sa il invat sa fie mai independent si il lasam in gradina si inchideam usa. Ii dateam si un os ca sa aibe ceva ocupatie ceva timp cat sta singur departe de noi. Fugea si ingropa osul si apoi venea si se aseza in fund in fata usii si astepta sa il primesc inapoi.
Cred ca daca am avea o garsoniera atunci ar fi cel mai fericit. ca ar sta cu noi in aceeasi camera continuu. :)
Nu casa conteaza cel mai mult pentru un caine. Ci stapanul.

 iThorr, on 24 martie 2016 - 19:17, said:

Am fost cu el la veterinar tot la solicitarea medicului dupa ce i-am spus ceea ce se intampla, si dupa ce i-a facut un test, a spus ca este perfect sanatos si ca nu are nimic, iar prin faptul ca face pipi unde are el chef
inseamna ca se razbuna, (dar pe ce nu am idee). Ca sa redau mai exact cuvintele doctoritei, a zis: "nu imi vine sa cred, isi bate joc de voi".


Trecand peste exprimarea de doi bani a medicului veterinar: multi caini sufera de separation anxiety si urinarea prin locuri nepermise este o manifestare a ei. Citeste desspre asta si vezi daca se potriveste.

Cumpara un spray de genul asta si sterge bine pe unde face el pipi. Pentru ca va avea tendinta sa faca in acelasi loc unde simte miros:
http://www.zooplus.c...t/sprays/441896

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
@something00: problema lui e ca face literalmente pe el in cosuletul in care doarme ceea ce e o chestie complet anormala care se poate explica doar prin ceva patologic. Daca ar fi facut in alta parte, ar fi alte explicatii dar cainii isi fac  nevoile in culcus doar in primele saptamani de viata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate