Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cea mai avansata inteligenta artificiala vrea sa ne extermine

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View Post41ex, on 24 martie 2016 - 02:30, said:

ar fi interesant sa pui un AI in sandbox si sa-l intrebi pe bune daca merita oamenii exterminati si eventual cum ar proceda. Posted Image

eu cred ca in maxim cateva sute de ani, elita va fi nemuritoare, cu armata de roboti super-inteligenti, iar prostimea doar la zoo sau aruncata pe marte etc la misto. Posted Image

Si eu zic ca se va adanci diferenta sociala si ca lupta de clasa nu ne mai poate salva. Vom sfarsi sfasiati fie de elita , fie de IA.

#56
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostASCENDED, on 25 martie 2016 - 15:08, said:

Asta pentru a vedea cine este bossul(omul sau mașina).

Omul, care are în urmă milioane de ani de evoluţie, deja ajunge să-şi pună întrebări despre ce ar fi dacă s-ar lua la întrecere cu maşinile procesatoare de informaţie, maşini care au în urmă doar circa 80 de ani de evoluţie.

3 000 000 de ani, raportat la 80 de ani, adică aproximativ numărul anilor în care a evoluat omul, şi cel al anilor în care a evoluat maşina de calcul, dă numărul 37 500. Adică, maşinile de calcul evoluează de 37 500 de ori mai repede decât omul.

E ceva înspăimântător. În acest ritm, unde vor fi oare maşinile peste 30 de ani ? Vor avea o aşa putere de calcul, că nici nu vom băga de seamă.

Edited by lupini, 25 March 2016 - 15:41.


#57
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
diferenta e ca masinile nu evolueaza singure si cred ca nimeni nu ne opreste la un momentdat sa spunem stop la dezvoltarea masinilor...spre exemplu peste vreo 10 ani am putea opri dezvoltarea procesoarelor la acel stadiu ca sa limitam puterea de procesare a internetului ....si asa pana la urma ne apropiem de limita ochiului uman in ceea ce priveste perceptia culorilor si a texturii si putem zice ca in 10 ani animatiile vor parea asa de reale ca nu mai facem diferenta ....... de asemenea putem da o lege prin care orice supercomputer nu mai poate fi conectat la internet .....

si putem da lege in asa fel incat orice fabrica si firma si etc care nu e neaparat dependenta de net sa aiba acces doar lan...nu si in internet .....similar se poate face cu sistemele militare in asa fel incat sa fim siguri ca internetul nu va avea acces direct la vreo arma .....

am putea de asemenea sa facem alta chestie ......in cazul filmelor si etc am putea "imprumuta" din puterea de procesare a altora pentru a procesa filme si etc noi primind doar streaming prin internet ...astfel nemaifiind nevoie sa avem putere de procesare mare pe un singur pc

asta se poate implementa si acum si cu siguranta ar afecta piata procesoarelor si placilor video .....

#58
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postvyctoras1985, on 25 martie 2016 - 18:19, said:

diferenta e ca masinile nu evolueaza singure

Nici omul nu evoluează singur, ci în funcţie de mediul natural. Până în în urmă cu...50 de ani, omu' şi mediul trăiau în pace, însă, în ultima vreme, mediul e tot mai distrus de om, deci, acesta din urmă - omul - nu mai ţine seama de condiţionare.

La fel şi cu "maşina inteligentă". Aceasta nu evoluează nici ea singură, ci în funcţie de mediu, de mediul economic şi social al omului. Deocamdată, maşina şi mediul social al omului trăiesc în pace, însă, e posibil să vină vremea când maşina să se comporte cu mediul social, aşa cum se comportă omul cu mediul natural, adică...să-l distrugă.

Edited by lupini, 25 March 2016 - 18:28.


#59
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu stiu daca ai nimerit-o. sa zicem ca avem o bucata de pamant undeva ....complet lipsita de un anume mediu care sa forteze o dezvoltare....ceva plan si liniar si care sa nu aduca nimic neobisnuit.......sa nu imi spui ca viata nu s-ar putea adapta..... e ca si cum mi-ai zice ca viata nu s-ar putea adapta la traiul intr-o cutie goala de plastic ........

in alta ordine de idei noi suntem acel "mediu" si nu vad nimic care sa ne impiedice sa oprim dezvoltarea masinilor.... nimeni nici chiar coreea de nord nu cred ca sunt chiar asa nebuni incat sa asigure un mediu de asa natura incat sa dea niste masini care sa se razvrateasca si sa ne omoare pe toti .......

#60
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postvyctoras1985, on 25 martie 2016 - 18:32, said:

in alta ordine de idei noi suntem acel "mediu" si nu vad nimic care sa ne impiedice sa oprim dezvoltarea masinilor....

Internetul maşinilor de calcul din prezent, şi Internetul Obiectelor (IoT), care urmează după implementarea generaţiei 5G a traficului de date, ce va fi activă din anul 2020, arată că Inteligenţa Artificială tot sporeşte, nicidecum nu se opreşte.

Însă, după cum spui tu, va trebui să oprim dezvoltarea Internetului ca şi Creier global. Să ridice mâna sus, cine e dispus să o facă.

Edited by lupini, 26 March 2016 - 14:37.


#61
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PosttheMisuser, on 24 martie 2016 - 05:17, said:

Trebuia s-o intrebe "Cum ?".
Cum reusea ea miscand din cap si cu expresii faciale nervoase sa extermine (toti) oamenii.
Si nu numai.Pentru ca inteligenta artificiala e departe de cea umana, capabila sa minta, la intrebarea asta ne-ar spune intr-adevar metoda si ne-am putea lua masuri de aparare.
Sa inteleg totusi ca in viitor lupta va fi intre inteligenta artificiala si islam? :)

#62
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Poate sa ne distruga foarte usor,da drumul la toate nukurile si centralele existente,astea toate sunt conectate in retea si automatizate,e o joaca de copil pt AI sa sparga accesul.

#63
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostDraculescuDraculescu, on 24 martie 2016 - 09:44, said:

nu cred ca intelegi ce inseamna o inteligenta artificiala care se autoprogrameaza, face experimente in mod autonom si invata din acele experimente

iti recomand doua articole
http://waitbutwhy.co...volution-1.html
http://waitbutwhy.co...volution-2.html






iti mai recomand si articolul asta: http://waitbutwhy.co...mi-paradox.html - o sa intelegi de ce dupa ce il termini de citit
+ vezi ce cred oameni precum bill gates, elon musk sau stephen hawkings despre subiect

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ze0_1vczikA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

marea problema nu este daca va evolua extrem de rapid(lucru aproape sigur) ci daca o putem construi in asa maniera incat sa nu ne distruga



inteligenta artificiala n-are legatura cu filmele de tip terminator
gandeste-te ca singularitatea este similara mintii umane asa cum un avion este similar cu o pasare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tcdVC4e6EV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Foarte interesantă ultima opinie, însă cred că va dura foarte mult pănă ce un anumit robot de colecționat timbre va ajunge să dezvolte concepte noi pentru a pune mâna mai ușor pe timbre, mai întâi un psihopat din spate îl va mâna pe această cale.
Ce vreau eu să spun.. astăzi e clar că nu mai e nevoie decât de maxim 10% din oameni pentru dezovoltarea societății în următoarele decade. Este foarte probabil ca cei ce dețin multă putere să reușească cu ajutorul IA să dezvolte un sistem care să elimine 90% din populație. Poate fi un virus, sau o simplă substanță care alterează ADN-ul să producă aberații peste un termen de n ani de zile, timp suficient de scurt încât să fie eficient, dar suficient de lung încât să nu își dea seama nimeni de unde se trage fenomenul.
Nu e neapărat moral, însă e o rezolvare logică a crizei umanității, cu minim de resurse investite.

#64
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Si in plu aia 10 % ar putea creea dupa o noua umanitate iar ei ar fi in postura de zei , poate asta a fost si scenariul din trecut

#65
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

View PostLup_Victor, on 26 martie 2016 - 14:56, said:

Poate sa ne distruga foarte usor,da drumul la toate nukurile si centralele existente,astea toate sunt conectate in retea si automatizate,e o joaca de copil pt AI sa sparga accesul.
Partial corect. AI nu este cum crede lumea, o singura entitate la scara planetara. Sunt milioane de softuri AI, fiecare cu obiectivul lor. Este posibil la una din centralele nucleare, un virus inteligent sa invinga sistemele inteligente de aparare si sa declanseze o catastrofa.

#66
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postlupini, on 25 martie 2016 - 15:38, said:

În acest ritm, unde vor fi oare maşinile peste 30 de ani ?
Tot aici.La finalul evoluției lor,mașinile tot aici vor fi.
Pe când noi(oamenii),la finalul evoluției noastre ca specie(dacă-l mai apucăm),mai mult ca sigur că nu vom mai fi aici.

#67
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Hai ca au mai incercat unii o inteligenta artificiala si a ajuns sa-l iubeasca pe Hitler Posted Image

Quote

Soon, Tay began saying things like "Hitler was right i hate the jews," and "i fucking hate feminists."
Ii place si solutia finala Posted Image
Attached File  screen_shot_20160324_at_11_12_04.jpg   17.41K   13 downloads

ps - Tay este numele cu care discuta online

#68
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
http://storage0.dms....=640&height=540

Edited by XORIAN_L, 28 March 2016 - 09:49.


#69
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Oare daca Microsoft baga A.I.-ul pe un forum de jihadisti ar fi cerut o bomba sa si-o lege la brau ? :)

#70
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Ce vizionar a fost Asimov cu legile lui.

#71
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Pai oamenii pot fi considerati masinarii biologice de prelucrare a informatiei, cu input si output. De ce n-ar pune capitalistu' o masinarie de plastic daca pe termen lung ii aduce in cont mai mult capital? Ce-l intereseaza pe el ca nu-i biologica...

#72
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Da' capitalistu' nu poate fi inlocuit si el cu o masinarie din plastic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate