Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Subtitrari la streaming de pe NAS pe Smart TV

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006
Am un smart TV destul de vechi (Philips 4200 series) si un NAS Seagate Personal Cloud, pe care ruleaza , printre altele, un Plex media server (si, normal, e vizibil si ca network share). Problema e in felul urmator:
- Playerul DLNA de pe TV nu suporta subtitrari
- Flex media server nu poate transcoda subtitrari direct pe stream-ul video pentru NAS-ul nu e suficient de puternic pentru asta
- Subtitrarile merg ok atunci cand folosesc un player care suporta subtitrari (cum ar fi clientul de Plex de pe Android).

Care ar fi cel mai simplu mod sa am subtitrarile pe TV? Ce mi-e clar e ca pe NAS nu pot face transcodare, dar e posibil sa fac asta pe telefon (exista o aplicatie care sa puna subtitrarile pe stream-ul video si sa ii poata da cast prin DLNA)? Desigur, cea mai simpla metoda e sa folosesc playerul de pe Android si fac screen mirroring pe TV, dar as prefera ca asta sa fie solutia in caz ca altceva nu merge.

Alte posibile solutii: pus un Chromecast/Roku/Fire TV pe TV si folosit ca player in loc de playerul Smart TV-ului sau luat un Raspberry Pi (sau ceva asemanator) si pus un Plex media server care sa ia video-urile din shared folder de la NAS si sa puna subtitrari pe ele.

Care vi se pare cea mai simpla solutie sau ce ati recomanda?

Edited by Adm, 23 March 2016 - 11:23.
Plex, nu Flex


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Am mutat topicul pe aria NAS.

Iti recomand sa citesti:
DLNA - A Great Idea, with a Lot of Problems
Problema este ca TV-ul nu suporta subtitrari pe DLNA, deci ai nevoie de alt player sau transcoding!

Pt transcoding e nevoie de putere maricica de calcul si investitii, dar un mediaplayer cu Android + Kodi e cca 100 lei la chinezi :)

#3
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006
Ok, multumesc, nu mi-era clar daca e problema de Smart TV sau de NAS. Asta am inteles si eu ca am nevoie de transcoding, care nu e posibil pe NAS, deci intrebarea mea e de fapt:
- e posibil transcoding pe telefon Android (am ceva destul de nou cu nu stiu ce procesor octacore pe el, deci hardware cred ca ar face fata)?
- ce alt dispozitiv la un pret decent (sa zicem pana in 3-400 lei) sa pun in retea care sa faca transcoding-ul si sa-l serveasca frumos prin DLNA TV-ului (sau chiar prin HDMI, nu-mi pasa asa tare daca nu folosesc TV-ul ca smart TV)?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
O avea el octocore, dar pt transcoding ai nevoie de i3!

#5
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006

View PostAdm, on 23 martie 2016 - 11:37, said:

O avea el octocore, dar pt transcoding ai nevoie de i3!
OK, am inteles, atunci screen mirroring prin WiFi pare o solutie temporara foarte ok.

Totusi, ce media player ai recomanda ca sa ia video-ul de pe NAS, sa puna subtitrare pe el si sa ii faca streaming pe TV?

#6
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Cred că vrei un mediaplayer. Îl conectezi în același lan cu serverul și dai filmele prin hdmi la TV. Fără dlna că nu are rost. Sfaturi în acest sens găsești în topicul cu mediaplayere, puneam link dar e incomod de pe telefon:)

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostAdm, on 23 martie 2016 - 11:37, said:

O avea el octocore, dar pt transcoding ai nevoie de i3!
N-ai nevoie de i3,ai nevoie de AVX.Handbrake iti face conversia de aproximativ 5 ori mai repede decat cu sse4 daca foloseste AVX.

#8
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006

View Postdanyxp, on 23 martie 2016 - 11:51, said:

Cred că vrei un mediaplayer. Îl conectezi în același lan cu serverul și dai filmele prin hdmi la TV. Fără dlna că nu are rost. Sfaturi în acest sens găsești în topicul cu mediaplayere, puneam link dar e incomod de pe telefon:)
In mare, totusi, ce mediaplayer ai recomanda? M-ar tenta sa iau un Raspberry Pi 3, ca as putea face si alte lucruri cu el (iar pt play prin HDMI, nici n-am nevoie de transcodare, desi din cate vad, ar suporta transcodare pentru un singur stream).

#9
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Folosesc cu succes un dune HD Base 3d. E cam scump față de suma spusa de tine și sigur găsești ceva decent la banii ăia. Încearcă să găsești ceva cu rețea gigabit și cu suport dts HD master și echivalentul dolby digital, asta dacă ai pretenții pe partea de audio. Rețeaua gigabit ajută la redarea unui bitrate mare fără sacadare deși chipsetul contează cel mai mult.
Eu nu prea mai știu ce e pe piața acum de aia am indicat acel topic, bănuiesc că cei activi acolo sunt mai informați.

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
N-ai precizat un buget. E ok Rpi3-ul dar cu toate componentele ajungi pe la 300-350 lei, alternative ar fi ceva box-uri cu android.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
media Player?
E discutie SF, cert este ca pentru utilizatorul normal, o solutie precum Beelink X2 (30 USD) merge fara probleme, dar pana la urma vorbim de bugetul tau.

#12
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006
La buget am spus ca ar fi maxim 400 RON, RPi3 se incadreaza acolo

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Si de ce ai da 400 lei pe un RPi3?
Pana la urma mai trebuie telecomanda, carcasa si alimentare.

Cu 100-150 lei poti avea un box android, care ruleaza tot ce arunci in el, inclusiv H.265.

Gasesc ca Rpi este mult supra evaluat dpdv multimedia.

Cea mai buna si ieftina solutie este:

NAS - conectare Samba - Media Player Android - conectare HDMI - TV!

#14
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006
Mersi de raspunsuri, am comandat Beelink-ul ca era la reducere pe Gearbest si e suficient de ieftin incat sa nu-mi para rau daca e prost

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
e un subiect complex, complicat (datorita multitudinii de variabile) si costisitor.  din pacate nu exista device-ul perfect pentru toate situatiile.  recomandarea mea tinand cont de informatiile oferite ar fi sa renunti la beelink si sa optezi pentru nvidia shield tv.

Edited by carmenclara1, 26 March 2016 - 20:21.


#16
catharsis

catharsis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006
Am imprumutat un RaspberryPi 2 de la un coleg si i-am instalat un OpenELEC si e cam tot ce am nevoie momentan, pana imi ajunge Beelink-ul. OpenELEC deschide un Kodi, exista Kodi remote pt Android, dar ce e mai bine e ca suporta RC Pass-through, asa ca telecomanda de la TV merge sa controleze si Kodi, plus ca suporta diferite servicii de cautat subtitrari. Am incercat si ceva 1080p si merge cursiv, la ce TV am cred ca Beelink sau RaspberryPi sunt suficente, mai ales ca partea de gaming nu ma intereseaza si n-am hardware de 5.1 sau 7.1 sau video 4k. Iar cand vreau YouTube sau Netflix, pot sa folosesc aplicatiile de pe smart TV, de aceea pana si RaspberryPI e suficient pt mine.

Edited by catharsis, 29 March 2016 - 12:30.


#17
xvs650

xvs650

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010
Salutare
am sapat si nu gasesc rezolvarea...NAS Synology 112J...router Asus AC68U...Tv Samsung...pana saptamana trecuta vedeam toate subtitrarile...acum nu mai vad nici macar una.
Toate subtitrarile au fost redenumite copy/paste...sunt subtitrari care pana sapt trecuta functionau.

Ma poate ajuta cineva???

Edited by xvs650, 16 March 2017 - 14:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate