Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

No bootable device -- insert boot disk and press any key

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,

Detin un macbook air A1181 2007 si am ca sistem de operare Snow leopard cu ultimul update 10.6.6, incerc sa instalez windows7 prin aplicatia Boot Camp Assistant, DAR nu reusesc, am incercat cu windows 7 USB bootabil care merge foarte bine pe alte macbook-uri mai noi dar la boot imi da eroarea :

No bootable device -- insert boot disk and press any key

USB bootabil l-am facut cu urmatoarele tool-uri:

1. Usbinstaller - aceeasi eroare
2. Unebooting - aceeasi eroare
3. usb downloader windows 7 - aceeasi eroare
4. am incercat sa instalez Refit ca sa imi ofere un boot gui - aceeasi eroare
5. am creat windows usb bootabil cu alt bootcamp de pe alt macbook - aceeasi eroare

Tin sa precizez ca DVD rom-ul nu mai citeste, bag dvd/cd-ul si il scuipa afara..orice cd/dvd..si de aceea am apelat la usbboot.
Exista posibilitatea sa fie vreo setare prin bios, kernel sa nu imi citeasca windows-ul?

Cand am instalat Snow Leopard Usb bootable a mers de minune ( partitia GUI journaled)
Am creat si usb bootabil windows in Disk Utility - nici o schimbare..


Daca ma puteti ajuta va rog mult, chiar vreau sa ii instalez windows 7 si stiu ca este posibil dar poate sunt LIMITAT la creier..
Inca o chestie, nu pot sa intru in Recovery .. am tot incercat Alt+ R, sau Option + R si degeaba..poate sa fie de vina Snow Leopard?

Multumesc anticipat

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
O unitate optica externa ?

#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Nu am asa ceva si ca sa cumpar nu am banii necesari acum :))

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Foloseste Boot Camp Assitant!

Concret ce eroare primesti de la Boot Camp Assistant? O rezolvare trebuie sa existe...

#5
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012

Quote

incerc sa instalez windows7 prin aplicatia Boot Camp Assistant, DAR nu reusesc...
:))) ..

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uite un tutorial: https://www.pluralsi...dows-7-on-a-mac

View Postsorin86, on 23 martie 2016 - 10:18, said:

Inca o chestie, nu pot sa intru in Recovery .. am tot incercat Alt+ R, sau Option + R si degeaba..poate sa fie de vina Snow Leopard?

Trebuie sa apesi Cmd+R, nu Opt+R (Alt+R).

#7
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
la chestia asta vreau si eu sa vad o rezolvare ca si eu am intalnit la un laptop cu display-ul spart aceeasi eroare cand am incercat sa ii instalez windows-ul... mie mi-a aparut eroarea asta culmea inca avea pe el sistem de operare . Si la incercarea de a-l aprinde am primit eroarea asta, incercarea de instalare windows dupa stick facut cu Rufus la fel.. culmea ca pana atunci de fiercare data a mers acelasi stick, acelasi windows, de pe acelasi laptop facut . e vorba de un HP

#8
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
"or, if you want to update from an ISO image via a USB flash drive, make sure you update form Boot Camp 4.0 and OS X Lion."

Eu nu pot sa il upgradez la LIon pentru ca am doar 1Gb Ram. Posted Image ..Am incercat cu toate comenzile..Am impresia ca de vina este boot camp-ul, eu am 3.0.2 si acolo zice ca trebuie neaparat 3.2 sau 4. Posted Image)

Sunt curios daca merge windows xp :))) ...n-am incercat...

Edited by sorin86, 23 March 2016 - 10:59.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@cristy4hiphop
Exista diferente intre BIOS/ interfata EFI a unui PC si interfata EFI a unui Mac.

@initiator
De fapt, abia acum observ ca modelul tau nu apare in lista de compatibilitate:
https://support.appl.../en-us/HT205016

#10
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
@_-_ , laptopul este al unui prieten si mi l-a dat sa reinstalez windows-ul pe ell.. deoarece avea windows 7 si in background windows xp Posted Image).. dar nici o urma de macintosh pe el Posted Image)) .. am hotarat sa il reinstalez ca la carte..instalat os x snow apoi din boot camp - windows 7.. Posted Image) - TARE nu?

Edited by sorin86, 23 March 2016 - 11:04.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci nu poti folosi Boot Camp, desi ma surprinde, Macul fiind din 2007. Incearca sa scrii imaginea ISO pentru versiunea pe 64 biti cu Rufus, alegand optiunea pentru UEFI computers.
Nu este exclus sa fie necesara repartitionarea HDD-ului, implicit sa fie necesars a renunti la OS X. Dar mai intai incearca asa.

#12
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

am incercat si cu Rufus tot nu a functionat, acum am alta problema ... am incercat sa bag un dvd rom usb si mi-a dat urmatoarea eroare:

"USB port Disabled after drawing too much power.".. mama masii de laptop de rahat..am incercat sa resetez SMC ul tot aceeasi eroare..

Ma dau batut!

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Lanseaza si Apple Diagnostics: https://support.appl.../en-us/HT202731
Incearca NVRAM Reset: https://support.appl.../ro-ro/HT204063

#14
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Am reusit cu SMC reset..acum ramane doar instalarea windows 7... cred ca upgradez la 2gb ram si instalez lion si boot camp 4..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate