Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Recomandare achizitie NAS 4 bay, buget 400€

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Salutare tuturor. De aproximativ o luna ma tot invart pe site-urile de specialitate, pe forumuri si pe magazinele online, fara sa reusesc sa ma decid ce NAS sa achizitionez, poate ma luminati voi :)

In primul rand va fi un NAS exclusiv pentru acasa. Va fi legat la un router gigabit, si va fi accesat de 2 laptopuri, 1 desktop, 1 smart TV Samsung si 2 telefoane.

Ce vreau de la el:
1. Stocare si file sharing pentru retea (practic va fi ca un cloud local) + posibilitate de accesare prin internet de pe telefoane (ideal ceva gen dropbox, sa pot de exemplu sa pun pozele facute cu telefoanele direct in cloudul de acasa).
2. Torrente - NAS-ul va functiona 24/7 ca seedbox, ar fi bine sa stie si RSS pentru seriale, etc. De asemenea ar fi ideal sa il pot accesa prin internet de pe telefon, de exemplu pentru a pune la descarcat ceva care sa fie gata cand ajung acasa.
3. Streaming filme 1080p pe TV si laptopuri.

Practic nu vreau sa mai folosesc deloc desktop-ul pentru torrente, orice doresc va fi descarcat prin NAS apoi vizualizat direct de pe TV sau instalat/vizualizat pe desktop/laptopuri folosind direct fiserele de pe NAS. Mi-as dori o viteza de transfer pe LAN cat mai mare, in laptopuri am doar cate 1 SSD, deci totul va fi stocat pe NAS si accesat prin retea.
Nu in ultimul rand e important sa fie cat mai silentios, as vrea sa il tin in camera in care dorm.

Am deja 4 HDD-uri pe care le folosesc in desktop si vreau sa le transfer in NAS:
1* Seagate 2TB
1* Samsung 2TB
2* Western Digital Black 1TB

Toate sunt 3.5", Sata III, 7200 rpm.

Inca nu m-am hotarat daca vreau neaparat RAID, in acest caz voi mai cumpara un HDD de 2 TB ca sa fac un RAID5 cu 3 HDD-uri de 2TB, si nu le mai folosesc pe cele de 1TB, sau nu voi face deloc RAID si voi avea 4 volume individuale.
In principiu ma intereseaza mai mult spatiul mare de stocare decat redundanta, informatiile importante le tin si pe un HDD extern USB 3.0 de 2TB. Apropo de HDD extern, ar fi ideal sa pot face un task automat de backup al anumitor foldere, practic 1 data la 72h de exemplu sa faca singur backup pe HDD-ul extern, care va fi tot timpul conectat la NAS pe USB.

Deci vreau neaparat un NAS cu 4 bayuri (pe viitor probabil voi renunta la cele 2 HDD de 1TB pentru a trece la 4 x 2TB). Dupa ce am studiat piata am ramas la QNAP si Synology.

De la QNAP ma tenteaza modelul TS-451 https://www.qnap.com...odel.php?II=143 , are o configuratie buna (Celeron dual-core 2.41 GHz, 1 GB RAM DDR3L care poate fi schimbat f usor cu orice DDR3L non-ECC, deci ieftin de upgradat la 4 GB RAM, mai mult nu cred ca e cazul), dar din ce am rasfoit forumul lor softul nu este prea stralucit, sunt o gramada de buguri inclusiv cu torrentele sau streamingul video. Un mare plus pentru QNAP ar fi si portul HDMI, as putea conecta TV-ul direct la NAS fara sa trec prin retea.

De la Synology ma tenteaza DS415play https://www.synology...ducts/DS415play sau DS416 https://www.synology...products/DS416. Ca hardware ambele variante sunt semnificativ mai slabe decat QNAP, dar softul e foarte laudat si prin review-uri vad ca sunt cele mai apreciate. Nu sunt sigur ca merita diferenta de pret (+80€ pentru DS415play respectiv +100€ pentru DS416) fata de QNAP. De asemenea lipseste portul HDMI.

Bugetul ar fi 400€, se mai poate suplimenta pentru Synology daca chiar merita. Daca exista vreo varianta mai ieftina pe care nu am descoperit-o eu care sa indeplineasca tot ce doresc nu tin sa cheltuiesc toata suma pentru NAS, as putea sa iau inca 1-2 HDD de 2TB de exemplu.

Va multumesc pentru ajutor.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Pe aceasta arie, pt ceea ce vrei tu cred ca unanim folosim HP Microserver Gen8 + Xpenology.
Singura problema este cu "linistea".
Orice ai cumpara, cu 4 HDD-uri, care rontaie, vor fi zgomotoase.

#3
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Stiu si de varianta cu HP Microserver, sper sa fiu in stare sa il si configurez singur. Apropo de microserver, e bun pretul actual de la Emag pt asta http://www.emag.ro/s.../pd/DHM14YBBM/? Ma gandeam sa il comand, daca nu ma descurc cu el ii dau retur si merg pe QNAP/Synology.

#4
mitru

mitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.12.2006
Si eu tot microserver + xpe am ( l.am cumparat la recomandarea "colegilor" de pe forum), si.l folosesc pt toate de mai sus + surveillance ( baby cam + masina din fata blocului). Merge impecabilDe bf a fost 900 lei..deci e pe aproape
Best buy a fost acum 2 luni, varianta cu 1610 si 2 gb ram la 600 lei. Era ideala pt ugrade cu i3 3240 ( aprox 300 lei olx) + 8 gb ram ( aprox 300 lei)

De configurat nu e foarte greu, este un topic dedicat, "tutorialul" schematic facut de danyxp ar trebui sa fie de ajuns.  Daca nu, e plin youtube de tutoriale ( xpe + microserver..).

Edited by mitru, 22 March 2016 - 22:43.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Se instaleaza chiar banal de usor :)
http://forum.softped...croserver-gen8/

Pretul este bun pt ce ofera, dar era mult mai ieftin la reduceri ~ 650 lei.

#6
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Cred ca 90% dintre noi am luat Gen8 cu XPE exact din aceleasi nevoi ca si tine. Pe langa sharing, stocare volum de date, gazduire bloguri, torente, acces filme intern si extern, sync si storage cloud, vpn, etc, toate le poti face cu bijuteria Gen8.
Personal eu am fost foarte incantat dupa ce l-am luat de optiunea salvarii pozelor din telefoanele mobile direct in cloud-ul de acasa.
Ai o mult mai mare putere hardware decat la un Synology si pe bani mai putini. Eu am si Synology (luat primul) si Gen8. Mergi pe a 2-a varianta si nu vei regreta

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La cei 650-999 lei de care se discuta are ceva capabilitati de https://en.wikipedia...band_management ?

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
"Ceva capabilitati" inseamna un IPMI, sa-i dai un reset.
Asta are full, KVMS.

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ca si detinatoare a  doua HP gen8 si a unui ds415play cat si un ds214play iti recomand sa alegi varianta HP si de bani economisiti sa cumperi inca doua hdd de 2tb si un stick usb sau un microsd de 4gb.

#10
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
M-ati convins mi-am cumparat HP Gen 8 modelul asta http://www.emag.ro/s...b/pd/DHM14YBBM/, sper sa reusesc sa il pun in functiune in acest weekend.

Multumesc!

Edited by TweakPwnz, 25 March 2016 - 21:29.


#11
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTweakPwnz, on 25 martie 2016 - 21:29, said:

M-ati convins mi-am cumparat HP Gen 8 modelul asta http://www.emag.ro/s...b/pd/DHM14YBBM/, sper sa reusesc sa il pun in functiune in acest weekend.

Multumesc!
felicitari...te asteptam pe topicurile dedicate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate