Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Australia vs Hong Kong/Shenzhen?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Ok,planuiesc pentru toamna acestui an 20 de zile un tur catre zonele in titlu mentionate.Sigur ca nu am timpul necesar sa le fac pe amandoua.
Ideea mea este sa fac o escala in India pentru cateva zile,asta reducand semnificativ din maximul alocat.Deci ...
Pt Australia ma gandeam la Sydney apoi cu o masina de inchiriat sa perii" coasta de est pina sus la Cairns si marea bariera de corali trecand prin Gold coast. Undeva la 3000 de km dus intors.

Pentru Hong kong as sta vreo saptamana(desi e mult) apoi sa trec in China la Shenzhen pentru alta saptamana.

P.S.cele 20 zile nu sunt batute in cuie.

Posted by HTC M9

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Alege Australia, dar este riscant. Nu mai vrei sa pleci de acolo. 20 de zile este extrem , extrem de putin.

#3
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Ok, multumesc de raspuns.m as putea "intinde" la un maxim de 25 de zile.
Australia va ramane o destinatie pentru anii urmatori daca decid pentru HK.referitor la riscurile ce le "expui" nu reprezinta nimic nou pentru mine,am umblat si eu pe ici pe colo.am inteles perfect aluzia ta,multumesc de recomandare.:)

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca o sa intelegi pe deplin aluzia pana nu ajungi in AUS. Poti sa scurtezi putin , avion Sydney-Cairns si cu masina Cairns-Port Douglas si la Surfers Paradise:
Attached File  20150116_125236.Surfers Paradise - Q1 Top Deck View.jpg   20.98K   57 downloads

Sau sa te bucuri un pic de Sydney:

Attached File  20160211_193608.jpg   189.71K   56 downloads

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca nu inchiriezi o masina sa faci o excursie in Outbacks n-are rost cheltuiala cu Australia.

#6
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
As putea baga mana in foc pentru prima poza ca este Gold Coast....?!

Daca iau avionul pina la Cairns am distrus pur si simplu "aventura" plus ca imi place sa vad din mers,basca imi ramane prea mult timp de zacut la soare si nu mai am timp sa mi distrug picioarele. Ma atrage mult parte nordica tropicala a Australiei in special zona Cairns cu insulitele din jur.oare sunt rechini pe acolo? Ma refer la din aia rai ce musca din tine,nu de alta dar sa stiu daca o iau si pe soacra mea sau nu. :))

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intre Sydney si Cairns sunt cca. 2600 km . Ce crezi ca poti sa vezi din viteza ? Este foarte spectaculos, dar 20 de zile ? Totul devine maraton.

#8
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Pasilla m am urcat in masina din Braila am trecut prin Bucuresti si a doua zi noaptea eram la magdeburg,alta data am plecat la 7 din Bucuresti si noaptea la 3 mancam inghetata in centrul Atenei.cred ca o pot face in 20 de zile distanta asta fara sa fac marathon.
Apropo... nu vorbeste nimeni de Hong Kong.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu era vorba ca nu poti sa faci distanta aia si in 2 zile, poate mai putin. Era vorba ca esti in vacanta si vrei sa vezi/faci cat mai multe, nu numai sa conduci si sa 'bifezi'.
Am avut si eu ambitii din astea cu mancat papanasi la 500 km, dar nu sunt de loc practice. Nu este vorba de bani, este faptul ca nu te alegi cu nimic.
Dar tu stii mai bine, ce si cum iti place.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate