Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Maurer Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#649
CipriCipBv

CipriCipBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2017
Despre ce vorbim oameni buni?   Popicoo.... înainte sa cumperi un apartament citești cu atenție antecontractul și dacă ești de acord cu toate condițiile stipulate acolo,  semnezi....  nu începi sa te plângi după. .."tipic romanesc"
Scrie negru pe alb: Preţurile administrării se achită în lei la cursul leu-euro al BNR din ziua plăţii, dar nu mai puţin de 4,2 lei = 1 euro, şi sunt următoarele: 0,30 euro/mp util/apartament/lună (30 eurocenţi/mp util/apartament/lună) şi 0,15 euro/mp/terasă/lună (15 eurocenţi/mp/balcon/lună), preţuri la care se poate adauga cota TVA aferentă, după caz.;Deci dacă ai semnat, nu te plângi după, ca ai o taxa lunara de plătit ;aceste aspecte sunt normale. Nu dați în extrem cu exagerările. ...

#650
kal-el5

kal-el5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.01.2017
Mai oameni buni, unde stati voi in momentul actual? Stati pe gratis?  Nu platiti nici o administrare?
Vrem totul pe gartis...asta e tipic romanesc :)

#651
tesia

tesia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.03.2010
Vom vedea la recepție.Faianta in baie este pusă de începători.Toata este cu denivelări.Odata ce am platit cash,toată suma cerută,eu unul am și pretenții.Treaba unora de pe aici ,ce vor face la recepție.Vad că nu interesează calitatea pe majoritatea.Eu o sa am pretenții la toate.Daca este un geam zgâriat,la revedere il schimbați.Si totul trebuie sa fie țiplă. Așa este normal când te muți intr-o locație noua.

#652
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View PostDeea-Ioanna, on 01 iunie 2017 - 10:04, said:

Bună! Ne poți da un exemplu,  la ce anume te referi mai exact?
Of cors ca pot da un exemplu. Spre exemplu, sa nu scrie ca in caz de neindeplinire a vreunei obligatii de catre administratie, cuantumul taxei de management nu se va diminua. Sau sa fie foarte clar stipulat care sunt activitatile pe care le indeplineste administratie si calitatea la care vor fi evaluate si de catre cine. Si, la fel, ca se vor face achizitii sau contracta lucrari in anumite conditii clare pentru locatari....

#653
CipriCipBv

CipriCipBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2017
De unde ai ajuns la concluzia ca pe majoritatea de pe forum nu ii interesează calitatea sau vor închide ochii la defecte sau lucrări prost executate? Nici gand...nu asta era ideea. Nu mi se pare normal ca se plâng de anumite lucruri care sunt stipulate în contract. Ai semnat...stii ce ai semnat, accepți, esti bun de plata si ai pretentii ca lucrarile sa fie de calitate. Nici nu concep ca faianta sa fie pusa strâmb sau cu denivelari la banii care i-am dat. De asta exista receptie, si apoi toate finisarile au 12 luni termen de garantie iar termoizolatia 24 de luni. Sper sa nu fie lucrări de genul... unde ai vazut greaua sau faianta pusa de începători? La tine in apartament sau??? Este trist ce spui.. :((

#654
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View PostCipriCipBv, on 01 iunie 2017 - 13:46, said:

Despre ce vorbim oameni buni?   Popicoo.... înainte sa cumperi un apartament citești cu atenție antecontractul și dacă ești de acord cu toate condițiile stipulate acolo,  semnezi....  nu începi sa te plângi după. .."tipic romanesc"
Scrie negru pe alb: Preţurile administrării se achită în lei la cursul leu-euro al BNR din ziua plăţii, dar nu mai puţin de 4,2 lei = 1 euro, şi sunt următoarele: 0,30 euro/mp util/apartament/lună (30 eurocenţi/mp util/apartament/lună) şi 0,15 euro/mp/terasă/lună (15 eurocenţi/mp/balcon/lună), preţuri la care se poate adauga cota TVA aferentă, după caz.;Deci dacă ai semnat, nu te plângi după, ca ai o taxa lunara de plătit ;aceste aspecte sunt normale. Nu dați în extrem cu exagerările. ...
Asta am scris? Sau despre asta?

View Postkal-el5, on 01 iunie 2017 - 14:38, said:

Mai oameni buni, unde stati voi in momentul actual? Stati pe gratis?  Nu platiti nici o administrare?
Vrem totul pe gartis...asta e tipic romanesc Posted Image
??????

#655
tesia

tesia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.03.2010
Unde am văzut faianța ?La mine in baie.Plus inca la vreo 3-4 bai.Stiti vorba aia.Multi văd,putini cunosc.Voi știți că la balcoanele zidite,vorba vine.Peretii balcoanelor sunt din rigips ?Și la exterior cât și la interior.Oare cât va ține rigipsul la ploaie sau altele intemperii ? În contract nu scrie nicăieri că lucrările vor fi făcute de mântuială.Una este pe hârtie și alta este la fața locului.Stiti că sunt probleme cu gazul ?Mare lucru daca va fi gaz la recepția M1 și M2. Dar asta este.Noi am dat cu Banu in ei,, nu invers. Dar vom vedea la recepție.

#656
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Deci la un apartament de 100m utili se platesc 30 euro + tva pe luna administratie?
Ce e inclus in astia 162 de lei ? Chiar sunt curiis.
Eu platesc 15 lei administratie, 15 lei gradinarit si 15 lei curatenie (+TVA, deci 53 de lei).

#657
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Update

Attached Files



#658
CipriCipBv

CipriCipBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2017
Am observat și eu ca balcoanele sunt din rigips...acum nu știu ce o fi în interior sa nu cad de la etaj ������ dar mă gândesc ca vor fi zidite cu ceva impermeabil ca sa nu se degradeze. Mă gândesc mai mult la riscul de a cădea din greșeală daca te izbesti de el, decât de degradare ��.
Nu va bateți joc de voi înșivă la recepție și nu închideți ochii... vb lui Tesia, dacă am dat cu banii în ei avem și pretenții. ...


Merci tare mult "One of them " pentru poza ��

#659
tesia

tesia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.03.2010
Mai Cipri,mai baiatule,văd că ești optimist, sa te aud pe forum când faci recepția in M6 7 8-9  unde te vei muta și vorbim după 2-3 ani când vei face recepția.😃

#660
CipriCipBv

CipriCipBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2017
Ahahahah... normal ca sunt optimist.
P.S. Eu am luat in M11 :))
Deși au turnat fundația la el, mai este peste un an pana la recepție, deci mi se pare normal ca sunt optimist. O sa am o balustrade din "rigips" de 19m. Si la asociație o sa plătesc destul, având în vedere că apartamentul are la 100mp plus terasă de 38mp... dar nu ma plâng. Stiu ce am semnat. Si.. asa sunt eu...optimist de fire.
Eu am ales Maurer  :))
Om vedea si om trai

#661
CipriCipBv

CipriCipBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2017
Ahahahah... normal ca sunt optimist.
P.S. Eu am luat in M11 :))
Deși au turnat fundația la el, mai este peste un an pana la recepție, deci mi se pare normal ca sunt optimist. O sa am o balustrade din "rigips" de 19m. Si la asociație o sa plătesc destul, având în vedere că apartamentul are la 100mp plus terasă de 38mp... dar nu ma plâng. Stiu ce am semnat. Si.. asa sunt eu...optimist de fire.
Eu am ales Maurer  :))
Om vedea si om trai

#662
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
In M1 s-au montat centralele, in M2 inca nu. Nu s-a inceput amenajarea spatiului din fata blocurilor.
Dupa cum se poate vedea, la vecinii de la urban si la ora asta (21:00) se lucreaza inca.

Attached Files



#663
Deea-Ioanna

Deea-Ioanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.05.2016
In M2 normal ca nu le-au pus, pentru ca ăștia niciodată nu sunt în stare sa termine ceva la timp.. De când au început lucrările, numai asa au taraganat-o de la o luna la alta.. Înțeleg ca mai sunt întârzieri, dar totuși, parca e prea de tot. Dacă nu era chestia de avans, nu știu câți ar mai fi rămas la Maurer.

#664
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Oare au montat in toate apartamentele centrala?

#665
tesia

tesia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.03.2010
Aha ,, văd că începem să vorbim același limbă.!!La M1 sunt montate toate centralele.Se poate vedea la fiecare apartament coșul de evacuare. Știe cineva din M1 dacă au inceput recepția apartamentelor ? Așa se lauda acum 2 săptămâni.

#666
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Nu a inceput receptia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate