Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Maurer Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#397
brasov123

brasov123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.11.2016
Credeti ca o sa fie suficiente locuri de parcare?

#398
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Din cate stiu , nu sunt pentru toti. Si daca te uiti si in jurul blocului vei vedea ca e asa.

#399
MarinAnamaria

MarinAnamaria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2017
Doar mie mi se pare cam mica distanta dintre blocuri?Posted Image

#400
sillvestru

sillvestru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.10.2016
Distanta dintre 3 si 6 mai e cum mai e, dar parca intre 6 si 8 e si mai mica.

#401
Dinerovich

Dinerovich

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2016
Incepand cu sfarsitul lui mai (daca 30 mai e termenul final la M2) mai trebuie realizati pasii pentru intabulare, inscriere in CF, impartirea pe parcele/apartamente a blocului, etc. Dupa ce e inscris apartamentul cu toate actele legale, poti merge la banca. Dupa ce duci actele la banca mai stai cel putin 2 saptamani in analiza la fond de garantare. Credeti ca ajung toate astea sa fie rezolvate in 2 luni, cand imi expira mie promisiunea de garantare (la sf lui iulie)?

Si cand nu poti sa mai prelungesti promisiunea de garantare, fiind facuta deja pe perioada maxima, te gandesti ca trebuie sa faci alta promisiune(de acum), pe care nu stii daca o s-o mai iei pentru ca si asta la randul ei necesita un tmp si sunt alte dosare deja in asteptare dinaintea ta si fonduri la limita. Am ajuns sa stau cu morcovul in cur si sa-mi fac draci. Nici nu stiu ce sa fac.

In acest cel mai rau caz, cine e responsabil si cum?

#402
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Si mie tot la finalul lunii iulie imi expira si tot pe 18 luni am avut facuta promisiunea. Ei spuneau ca nu vor sa piarda oamenii promisiunile pentru ca aproape 50% din totalul apartamentelor au fost luate prin prima casa. Oare chiar dureaza atata?

#403
Deea-Ioanna

Deea-Ioanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.05.2016
Noi puteam prelungi promisiunea pana pe 25 iulie. Am fost la notar și ne-a recomandat sa facem o noua promisiune, ca sunt mari șanse sa nu ne încadram în termen.

#404
Dinerovich

Dinerovich

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2016
Asa mi-a zis si notarul. Ca din experienta lui, dureaza mult actele de casa si mi-a recomandat sa imi fac alta promisiune. Off! :(

#405
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Of. Deja se implineste un an jumate in mai, serios acum. Noi o avem pana pe 27 iulie :(. Chiar  nu stiu ce sa facem. Sa mergem sa vorbim la banca sa vedem ce spun si cei de acolo

Si daca facem o noua peomisiune, exista sansa sa nu mai prindem fondurile nu? Pt ca e ca si cum suntem clienti noi. Nu?

#406
Dinerovich

Dinerovich

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2016
Macar daca termina la finalul lui aprilie...si tot e bine. Tot o sa ne 'tzatzaie', dar am avea o speranta.

#407
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Cand am vorbit saptamana trecuta, erau la etajul 9 cu tencuiala si cu finisajele la 5. Tu ce zici? Termina?

#408
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016
Am vorbit ieri cu agentul de vanzari si mi-a zis faptul ca au in vedere fiecare dosar de prima casa si au grija sa fie toate rezolvate. Acum nu stiu ce sa zic

#409
eidosxp

eidosxp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.01.2010

View PostIuliailie, on 24 martie 2017 - 10:18, said:

Am vorbit ieri cu agentul de vanzari si mi-a zis faptul ca au in vedere fiecare dosar de prima casa si au grija sa fie toate rezolvate. Acum nu stiu ce sa zic

Teoretic se poate, evaluatorii mai inchid ochii daca nu e gata fatada de exemplu, sau parchetul nu e pus... sa zicem in proportie de 90% blocul trebui sa fie gata - acum pare a fi pe la 75 %
Dar asta presupune ca dezvoltatorul sa aiba gata toate actele (intabulare+ extras carte funciara) - daca acestea nu sunt gata ... nu se poate face nimic cu banca punct!

Sa nu va faceti mari sperante ca va veti muta mai devreme de toamna la cum arata stadiul lucrarilor

Succes

#410
Flsanel

Flsanel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.05.2016
Cele 14 blocuri sunt date in proportie de 90% mai erau cateva libere in M14 si cate o garsoniera pe ici pe colo prin celelalte.am fost in m1 si interioarele sunt in lucru.baile sunt finalizate doar ca si faianta,gresie,nu au montate instalatii sanitare.holurile interioare au gresie cel putin pana la etajul 5,parchet inca nu .in rest casa scarii  si scarile de acces doar glet pe pereti iar jos beton.nu sunt montate usi de nici un fel sau centrala.tevile de gaz sunt trase.

#411
Iuliailie

Iuliailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.01.2016


:( trista constatarea pe care ai facut-o, Flasanel. Si cand te gandesti ca mai au putin pt termenul de predare. Nu stiu ce vor sa faca in 2 luni.  Multumesc mult pentru informatii

Edited by Iuliailie, 24 March 2017 - 11:18.


#412
Dinerovich

Dinerovich

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2016
Eu nu am zis ca nu termina. Am zis ca si daca termina la M2 in 30 mai, cum au spus, tot nu ajung 2 luni pana imi expira mie promisiunea de garantare, pentru acte de CF si de proprietate plus stat inca o perioada la fondul de garantare.

Am vazut si eu M2 si este cum spune Flsanel.

Am fost si la cateva banci. Alpha Bank nu are bani de Prima Casa, Raiffeisen si ING nu mai dau credite pe promisiuni ci doar atunci cand ai nevoie. Deci iei actele de proprietate, te duci la banca si abia atunci poti lua creditul (asta bineinteles daca mai au fonduri atunci cand te duci). Nu stiu cum poate fi constrans dezvoltatorul, ca nu ai nimic la mana in contracte. Nu scrie nicaieri ce se intampla daca ei nu sunt gata pana la finaulul promisiunii...din pacate. Eventual le poti cere avansul, dar ce ai facut? Tot esti fara apartament.
Nu stiu cum au "ei grija sa fie rezolvate toate".

N-ai ce sa le faci? Sa faci un act aditional..care ce? Suntem la noroc si cam la asteoptare.Ar trebui sa duca toti oamenii acolo, chiar daca sunt si alte blocuri in intarziere, macar acolo nu sunt sanse de a pierde promisiuni.

#413
ionicaionel

ionicaionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.05.2016

View Postsillvestru, on 22 martie 2017 - 19:25, said:

Distanta dintre 3 si 6 mai e cum mai e, dar parca intre 6 si 8 e si mai mica.
http://www.brasovcit....03.2016_A2.pdf

Dupa plan trebuie sa fie aceeasi distanta de 27 m. Nu stiu ce se intampla dar ceva nu e bine

#414
Dinerovich

Dinerovich

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2016
Da, deci trebuie alta promsiune.

Ce nu inteleg eu...daca nu imi zicea notarul...accidental (pt ca eu am fost cu alta problema la el) ca nu se termina actle de CF in 2 luni cand imi expira promisiunea, ce se intampla?

De ce nu s-a "simtit" Maurer sa zica: Dragi clienti, uitati noi am intarziat, suntem de vina, dar avand in vedere termenele noastre si termenele voastre de promsiuni, nu o sa va incadrati. Va recomandam sa actualizati promisiunile. Era asa greu sa ne anunte? Mai ales ca suntem clientii lor. Bun simt si interes.

Ar trebui ca si costurile cu noua promisiune (ca de timp nu poate fi vorba) sa fie suportate de ei. Dar ce mai conteaza 1-200 lei. Important e sa iau banii de la banca...chestiune ce depinde de multe variabile si nu stiu cat sunt dispusi sa astepte cei de la Maurer dupa mine sa vin cu banii, daca ei nu sunt disponibili...si asta nu din cauza mea. Cat pot astepta: 3 luni? 6 luni? 12 luni? Ar trebui facut un act aditional ceva in care sa scrie ca apartamentul nu poate fi cedat nimanui pana in nu stiu ce data, sau pana nu ia Cutarescu banii...habar n-am..ceva la mana. Nu din cauza mea s-a ajuns aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate