Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Faculatea de electronica si telecomunicatii Bucuresti, informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Viper97

Viper97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2011
Salut,
Imi puteti spune ce ar presupune mai exact facultatea de electronica si telecomunicatii din Bucuresti? Ma refer la explicarea orarului (ce se face la fiecare materie), care sunt specializarile, ce oportunitati exista dupa terminarea facultatii.

#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nimic. Practic e acelasi lucru cu invatatul dintr-o carte fara prea multe explicatii, cine e geniu sau e ajutat trece, cine nu, se chinue cu restante, diferente. Exista o specializare numita RST, eh acolo s-au strans toti profesorii debili, care au o placere in a pica studenti, toate celelalte specializari adunat nu strang atatia repetori de an ca aceasta specializare, sunt elevi chiar si din 2007-2008 care se chinue pe acolo, daca ar veni toti repetorii de an la cursuri nici nu ar avea in ce sala sa ii bage, atat de multi sunt.

In rest teorie peste teorie, niste laboratoare cu laboranti aroganti care se mandresc pe site-ul disciplinei cu cat de rau o sa le dea coitus la studenti.

Profesori care mai de care, cand scapi de unul debil, urmeaza unul si mai debil. Unii au o treaba cu materia in timp ce altii, nu imi pot imagina ce cataclism a facut sa fie profesori, ori nu stiu deloc materia (vin cu intrebarile si raspunsurile pe foaie, daca il intrebi de ce e raspunsul cutare, habar nu are), ori pur si simplu sunt sonati de-a dreptul, in loc sa vina la ora 6:00 vin la 6:45, nici scuze nu cer, dupa care fac si prezenta, saptamana urmatoare vin la 6:30, 7:00 , 6:15, practic vin cand au chef iar fraierul de student sa astepte.

O sa te simti ca o carpa de sters pe jos cand dai de profesori din astia, imi amintesc de unul care la o evaluare pe calculator in loc sa se uite pe subiect, a inceput sa-mi caute prin calculator sa vada daca nu cumva era un fisier similar cu al meu, normal a gasit sute de fisiere similare dupa care a inceput sa zbiere ca trebuia sa formatez tot calculatorul inainte sa ma apuc de subiect.

Ar fi prea multe de spus de rau despre aceasta mizerie de facultate, dar nu vreau sa ma enervez degeaba, sper ca stai bine cu nervii altfel o sa pierzi multa sanatate pe aici.

Daca vrei sa te bagi in rahatul asta, macar sa ai ori pile, ori ajutoare care sa te ajute sa intelegi materia, rude, prieteni care sa stea sa-ti explice, altfel va trebui sa fi geniu ca sa treci, banuiesc ca daca ai fost numai olimpic national (locul 1 cel putin) pana acum te descurci.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Amice, eu sunt om batran. Asa ca daca intrebi  pe forum ce este fiecare materie, in loc sa faci copy PONTA apoi CTRL F prin site-ul facultatii dupa cursurile care sunt acolo..
Sansele de angajare dupa .. Mda, eu am auzit ca inginerii din televizunile particulare sau cei din multinationale de telecomunicatii sunt platit cu minumul pe economie +bonuri de masa..
Asa ca parerea mea nu te duce acolo.
_-AppleS-_
citez "Nimic. Practic e acelasi lucru cu invatatul dintr-o carte fara prea multe explicatii, cine e geniu sau e ajutat trece, cine nu, se chinue cu restante, diferente. Exista o specializare numita RST, eh acolo s-au strans toti profesorii debili, care au o placere in a pica studenti, toate celelalte specializari adunat nu strang atatia repetori de an ca aceasta specializare, sunt elevi chiar si din 2007-2008 care se chinue pe acolo, daca ar veni toti repetorii de an la cursuri nici nu ar avea in ce sala sa ii bage, atat de multi sunt.
In rest teorie peste teorie, niste laboratoare cu laboranti aroganti care se mandresc pe site-ul disciplinei cu cat de rau o sa le dea coitus la studenti."
Am boldat ce mi-a placut mie. Deci pt ca am absolvit acesta faculate, chiar daca am mai avut pRESTANTE, rezulta ca sunt genial. Multumesc frumos. Nu credeam asta despre mine, dar ma rog, accept.  
Altfel, cand nu imi era clar ce scria intr-o carte, ma duceam cu ea la prof, dnule, pls, am incercat asa,  si asa.. dar nu mi-a iesit..F1.. De cateva ori ma luat cu 1 punct in plus fata de ce credeam ca am facut.
Cred ca e nu e pre greu de dedus logic de ce, asa ca te las pe matalica sa te pronunti..
Adevarul e ca daca as intra in invatamant, mai ales in cel universitar, mi-as aduce aminte cum a fost busit pt ca am zis GHZ in loc de MHz..Desi ani de zile l-am pizduit, ceva dreptate si dnul prof univ dr ing Rulea..Daca nu intelegi ordinele de marime, ce inginer electronist vei fi. Plus "pe diploma dumitale va fi si semnatura mea, si nu vreau ca cineva sa intrebe cine te-a trecut"
Azi ii pizduiesc pe cei care semneaza diplomele de absolvire.. Si pe profii care i-au trecut....
Adevarul e ca atunci cand ii vad pe absolventii de azi, care au aceiasi diploma ca si mine..
Sincer, nici sa mi stearga pantofii nu i-as pune..Ma rog, la ce tupeu au, invers proportional cu cunostiintele..Si corect. "facultatea e facultativa"
Deci, _-AppleS-_ daca dta ai chef sa ma contrazici, incepe prin a rezolva probleme 3Rezistente@demodulatorul  puse acum 4 ani..
Despre repetenti. Asta e, asa sunt regulile jocului Cine nu invata de macar 5 pica.
Am mai scris ca ma bucur ca diplomele sunt plastifiate. Asa ca nu pot sa ma sterg cu ele...
deci sunt inutile..

Edited by Prien, 21 March 2016 - 11:50.


#4
Viper97

Viper97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2011
De descurcat ma descurc. Stiu ca sunt foarte multi profesori prosti, care mai mult te incurca decat sa te ajute, dar trebuie sa fie si materii la care sa fie profesori buni, asa cum ai spus si tu. Pe mine ma intereseaza in principal ce inseamna materiile, ce se face la fiecare.
De exemplu: bazele electrotehnicii = "ce se face, pe scurt (opiniile personale sunt apreciate)".
Multumesc pentru raspunsul tau, dar vreau mai multe informatii.

 Prien, on 21 martie 2016 - 11:43, said:

Amice, eu sunt om batran. Asa ca daca intrebi  pe forum ce este fiecare materie, in loc sa faci copy PONTA apoi CTRL F prin site-ul facultatii dupa cursurile care sunt acolo..
Sansele de angajare dupa .. Mda, eu am auzit ca inginerii din televizunile particulare sau cei din multinationale de telecomunicatii sunt platit cu minumul pe economie +bonuri de masa..
Asa ca parerea mea nu te duce acolo.
_-AppleS-_
citez "Nimic. Practic e acelasi lucru cu invatatul dintr-o carte fara prea multe explicatii, cine e geniu sau e ajutat trece, cine nu, se chinue cu restante, diferente. Exista o specializare numita RST, eh acolo s-au strans toti profesorii debili, care au o placere in a pica studenti, toate celelalte specializari adunat nu strang atatia repetori de an ca aceasta specializare, sunt elevi chiar si din 2007-2008 care se chinue pe acolo, daca ar veni toti repetorii de an la cursuri nici nu ar avea in ce sala sa ii bage, atat de multi sunt.
In rest teorie peste teorie, niste laboratoare cu laboranti aroganti care se mandresc pe site-ul disciplinei cu cat de rau o sa le dea coitus la studenti."
Am boldat ce mi-a placut mie. Deci pt ca am aboslvit acesta faculate, chiar daca ma mai avut pRESTANTE, rezulta ca sunt genial. Multumesc frumos. Nu credeama asta despre mine, dar ma rog, accept.  
Adevarul e ca daca as intra in invatamant, mai ales in cel universitar, mi-as aduce aminte cum a fost busit pt ca am zis GHZ in loc de MHz..Desi ani de zile l-am pizduit, ceva dreptate si dnul prof univ dr ing Rulea..Daca nu intelegi ordinele de marime, ce inginer electronist vei fi. Plus "pe diploma dumitale va fi si semnatura mea, si nu vreau ca cineva sa intrebe cine te-a trecut"
Azi ii pizduiesc pe cei care semneaza diplomele de absolvire.. Si pe profii care i-au trecut....
Adevarul e ca atunci cand ii vad pe absolventii de azi, care au aceiasi diploma ca si mine..
Sincer, nici sa mi stearga pantofii nu i-as pune..Ma rog, la ce tupeu au, invers proportional cu cunostiintele..Si corect. "facultatea e facultativa"
Deci, _-AppleS-_ daca dta ai chef sa ma contrazici, incepe prin a rezolva probleme 3Rezistente@demodulatorul  puse acum 4 ani..
Atunci ce facultate mi-ai recomanda?
Eu m-am orientat spre facultatea asta pentru ca am auzit ca e printre cele mai bune din tara. Si am cautat pe forum in loc sa ma uit pe site pentru ca am vrut sa vad si opiniile studentilor despre materii, pe langa o prezentare generala.

Edited by Viper97, 21 March 2016 - 11:57.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Viper97, on 21 martie 2016 - 11:51, said:

Eu m-am orientat spre facultatea asta pentru ca am auzit ca e printre cele mai bune din tara.
Doar atat ? Eu credeam ca te pasioneaza electronica si implicit trebuie sa treci prin ea ca sa-ti urmezi destinul.

 Viper97, on 21 martie 2016 - 11:51, said:

De exemplu: bazele electrotehnicii = "ce se face, pe scurt (opiniile personale sunt apreciate)".
In prima pagina pe Google gasesti 2~3 cursuri.

Edited by neagu_laurentiu, 21 March 2016 - 12:06.


#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 neagu_laurentiu, on 21 martie 2016 - 12:07, said:

Doar atat ? Eu credeam ca te pasioneaza electronica si implicit trebuie sa treci prin ea ca sa-ti urmezi destinul.
Bai nene, m-ati inebunit cu un destin si cu dorinte homoerotice dupa electronica, ce pana mea daca pe mine ma pasiona scrisul in nisip trebuia sa ma duc sa fac ce facultate ? Tu chiar nu pricepi ca in societatea capitalista de astazi, e vorba despre BANI ?

Ce pana mea sa conteze pasiunea, daca din pasiunea ta nu se fac bani nu conteaza nici cat negru sub unghie, iar tu vi aici sa ne explici cum trebuie sa fi atras erotic de electronica si telecomunicatii ca sa te duci acolo. Pe cine naiba ai vazut tu asa atras nu pot intelege, dar daca era cineva sigur avea o problema.

In conditiile societatii capitaliste, societatea iti impune pasiunile, nu poti fi pasionat de scrisul in nisip daca nu se face bani din asta. Deci omul e absolut obligat sa-si aleaga un drum care sa-i garanteze macar sa nu moara de foame desi in Romania poti muri de foame acoperit de diplome, masterate, doctorate, daca nu ai pile, relatii, rudenii, aliante, spagi si alte asemenea iti poate lua locul fiul patronului la orice ora, defapt in tot capitalismul e la fel.

 Prien, on 21 martie 2016 - 11:43, said:

Amice, eu sunt om batran.
Degeaba.

#7
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 13:56, said:

"In conditiile societatii capitaliste, societatea iti impune pasiunile"
Stimate prieten mai tînăr,
Îți scrie un împătimit în ale electronicii, am început pe vremea tranzistorului cu germaniu (pe vremea aceea un banal BC107 era un vis). Sfatul meu sincer este să nu alegi Facultatea de Electronică. Dacă nu ai ținut pistolul de lipit cel puțin 3-4 ani in mînă mai înainte, mai bine lasa-i pe alții.
Pentru ca Electronica este mai înainte de toate o pasiune. Iar pasiunile nu ți le impune nimeni. Ca de aia sunt pasiuni. Nu am vazut în viața mea "pasiune din obligație".
Poți să ma și înjuri, e dreptul dumitale și ți / ni se cuvine în democrație - vorba domnului Ion Rațiu (citez din memorie): "Voi lupta pana la ultima suflare sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine".
De aceea, sincer te rog, alege altă facultate. E plină țara și lumea de oameni care și-au ales greșit cariera / destinul.
Și te mai rog ceva: sfătuiește-i asemenea pe toți prietenii și cunoscuții, să-și urmeze pasiunile, nu obligațiile.
Mulțumesc.

#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 TinMan, on 21 martie 2016 - 14:30, said:

De aceea, sincer te rog, alege altă facultate. E plină țara și lumea de oameni care și-au ales greșit cariera / destinul.
Prea tarziu, raul a fost deja facut. Mai am putin si termin. Sa-ti mai spun ca nu am tinut in viata mea un pistol/ciocan de lipit in mana? E total ok, in facultate nu a trebuit sa lipesc nimic, doar teorie pe hartie ...

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 13:56, said:

Tu chiar nu pricepi ca in societatea capitalista de astazi, e vorba despre BANI ?
Si eu tot despre bani vorbesc. De cei facuti bine si trainic. Iar asta o faci cand te atrage domeniul, nu cand te duci dimineata la munca si te uiti la ceas sa vina mai repede ora de plecare, avand acru de stat acolo !
Iar lumea are nevoie de multe profesii, chiar daca la prima vedere n-au piata mare insa facute cu simt de raspundere, pot aduce bani. Cele mai multe.

#10
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 13:56, said:

Bai nene, m-ati inebunit cu un destin si cu dorinte homoerotice dupa electronica, ce pana mea daca pe mine ma pasiona scrisul in nisip trebuia sa ma duc sa fac ce facultate ? Tu chiar nu pricepi ca in societatea capitalista de astazi, e vorba despre BANI ?
Adică te-ai dus la ETTI doar pentru că te gândeai că o să faci bani după? De exemplu, nu te pasionează să faci montaje sau măcar proiecte pe Arduino? (deși Arduino e extrem de „soft” pentru cineva care termină electronica)... sau comunicații de date (protocoale, cum e codificat semnalul, cum funcționează rețelele mobile)? Ar trebui ca banii să fie ceva secundar lor. În plus, sunt subiecte interesante, de ce crezi că n-ar fi oameni interesați de așa ceva?

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 13:56, said:

Ce pana mea sa conteze pasiunea, daca din pasiunea ta nu se fac bani nu conteaza nici cat negru sub unghie, iar tu vi aici sa ne explici cum trebuie sa fi atras erotic de electronica si telecomunicatii ca sa te duci acolo. Pe cine naiba ai vazut tu asa atras nu pot intelege, dar daca era cineva sigur avea o problema.
Dacă nu contează pasiunea, atunci problema e de la tine. În loc să fii supărat pe profesori, societate, România, mai bine ai fi supărat pe tine. Pentru că și profesorii ăia gândesc exact ca tine. N-au pasiune pentru predat, cercetare, dar stau acolo ca să facă bani. Și vezi ce treabă „bună” fac.

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 13:56, said:

desi in Romania poti muri de foame acoperit de diplome, masterate, doctorate, daca nu ai pile, relatii, rudenii, aliante, spagi si alte asemenea iti poate lua locul fiul patronului la orice ora, defapt in tot capitalismul e la fel.
Poți muri de foame cu diplome, masterate, doctorate, dar nu și cu competențe.

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 15:05, said:

Sa-ti mai spun ca nu am tinut in viata mea un pistol/ciocan de lipit in mana? E total ok, in facultate nu a trebuit sa lipesc nimic, doar teorie pe hartie ...
Asta e foarte straniu, în condițiile în care pe noi, de la Calculatoare - ACS, ne-a pus să lipim componente pe un PCB și să facem un proiect folosind un microcontroller.

Edited by adrian93, 21 March 2016 - 17:52.


#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 15:05, said:

Prea tarziu, raul a fost deja facut. Mai am putin si termin. Sa-ti mai spun ca nu am tinut in viata mea un pistol/ciocan de lipit in mana? E total ok, in facultate nu a trebuit sa lipesc nimic, doar teorie pe hartie ...
Atunci incearca sa ajungi la un particular. Pt ca la stat e posibil sa dai de un crocodil batran ca mine. Care dupa maxim 3 minute sa se duca la seful lui si sa ii spuna "inteleg ca are pile... Dar nu te astepta sa il tin eu in spate"
Am mai scris ca l-am trimis pe un tanar inginer impertinent sa isi rupa dintii in fata celui mai mare din "fabrica"
Si ca dupa ce a furat-o, l-am facut de caca o de fata cu toti.... Inclusiv cu draguta intrebare, pusa cu voce tare, pai ai aceiaisi diploma ca mine, si in loc sa imi mareasca mie salariu, ti-au dat si tie de o paine"....
TinMan
Stima si respect. Stiu cum e sa visezi dupa un trz ..M-am imbolnavit de electronica in toamna lui 1977 si inca nu mi-a trecut..
Viper97
Desi nu am sapat prin DEX, pt ca imi e lene, banuiesc ca cuvantul "bazele", poate fi echivalat cu fundament(ele) acelei materii.
La fel ca la o casa, care are o baza, adica o temelie. Fara ea nu poti inalta nimic...
Daca matale nu ai inteles asta si trebuie sa vin eu sau altcineva sa iti explicam..
Ce facultate sa faci? Institutul de Marina militara "Mircea cel batran". Ofera si casa si uniforma si solda si job sigur dupa absolvire.
In timpul facultatii vei face practica pe bricul Mircea si te vei plimba prin marile mai apropiate, Neagra, Mediterana, sau poti prinde si un mars mai departe.
Acum ca suntem in NATO poti avansa.
Si daca foarte esti bun primesti repartizarea pe "Delfinul". Aici salariul e mai mare decat la celelalte nave ..
Ma rog, are si niste dezvantaje, dar sa sarim peste....
Oricum, daca mie ca barbat imi cadeau plobele cand ii vedeam pe cadeti in uniforma, fetele o sa iti cada in poala.
Ca sa na exprim cat ma vizibil, ca mustele pe un rahat..
Sa nu crezi ca fac misto. Da deloc.
Dar nu te cunosc, nu stiu ce vrei, daca chiar iti place..Asa ca dau si eu ...idei..

#12
Viper97

Viper97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2011
In primul rand nu am spus ca aleg facultatea aceasta din obligatie. Am intrebat cum este. Vreau sa imi fac o idee despre facultatile ce sunt pe profil real si as dori si o facultate mai buna, iar domeniul Retele si Telecomunicatii de la ETTI mi s-a parut interesant.
In al doilea rand sunt clasa a 10-a si mai am timp sa ma orientez. Cel mai bine ma descurc la materii precum fizica, matematica si informatica.
Si Prien, eu am dat un exemplu cum as vrea sa mi se explice.

Edited by Viper97, 21 March 2016 - 19:34.


#13
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 15:05, said:

Prea tarziu, raul a fost deja facut. Mai am putin si termin. Sa-ti mai spun ca nu am tinut in viata mea un pistol/ciocan de lipit in mana? E total ok, in facultate nu a trebuit sa lipesc nimic, doar teorie pe hartie ...

Bine măcar că ești sincer ...
Dacă și doctorii or face la fel, deja mă bate gîndul ca în caz de ceva, de banii de șpagă să cumpăr lumînări. Și tămîie. A, nu. Tămîie nu! Că mai rămîne ceva sacîz pe acasă și (sssssst ... îți spun un secret, pe care doar electroniștii îl știu: fumul de sacîz seamănă la miros cu cel de tămîie) n-are rost sa mai cheltui aiurea.
Iar cu lipitul, nu-i nici o pagubă. Păcat că nu-l mai aveți pe Bacifarov. Nu conta să știi să lipești, important era să-i cumperi cartea. Aia cu tehnologia lipirii. Vorba lui Creangă, săracul: "Mi ți li ni vi li me te îl o ... Cumplit meșteșug de tîmpenie, Doamne ferește!"

Edited by TinMan, 21 March 2016 - 20:11.


#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 TinMan, on 21 martie 2016 - 20:11, said:

Dacă și doctorii or face la fel, deja mă bate gîndul ca în caz de ceva, de banii de șpagă să cumpăr lumînări. Și tămîie.
Stai linistit, eu consult cel putin 2+1 doctori diferiti.

#15
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

 _-AppleS-_, on 21 martie 2016 - 21:23, said:

Stai linistit, eu consult cel putin 2+1 doctori diferiti.

Corect! Știi tu ce știi ...

Eu la mine mă gîndeam. Deh, vîrsta, reumatismele... Ba pe naiba! Asta-i boală boierească: nu mori de ea, dar mori cu ea!

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Adevarul e ca din cartea lui Buci, cu "Tehnologia lipirii", am aflat ca exista mai multe tipuri de aliaje de lipit, in functie de ce ai nevoie..
Si asa am inteles de ce unele lipituri mi se "branzeau" iarna, la sub minus 10 grade. Si imi ardeau finalul de emisie din statie..
Cand am cerut un aliaj mai plumburos, cineva a zis, aha, baiat destept.
Mi l-a adus si ma uitam ca e total diferit de ce foloseam Si ca grosime, si ca luciu si ca timp de topire..
Dar dupa ce am refacut toate mufele cu ala, am uitat de problema...
Despre parfumul sacazului...Asa e..
Pt unii o sa para o cretinitate. Dar jur ca i-a cerut si sotie si plodului ca atunci cand o sa ma bage in sicriu, ca doar nu o sa traiesc vesnic, sa imi puna in buzunar niste surubelnite, un instrumet de masura mai mic, si niste fluor Ca sa am cu ce acolo sus..
Si o spune un om care dez/lipeste din 1977, profesionist din 1982..
Asa ca de aia fac glumite pe seama tinerilor de azi, care au o hartie. neacoperita, ..si atat..

Edited by Prien, 21 March 2016 - 22:19.


#17
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

 Viper97, on 21 martie 2016 - 19:30, said:

In primul rand nu am spus ca aleg facultatea aceasta din obligatie. Am intrebat cum este. Vreau sa imi fac o idee despre facultatile ce sunt pe profil real si as dori si o facultate mai buna, iar domeniul Retele si Telecomunicatii de la ETTI mi s-a parut interesant.
În afară de Teologie toate celelalte sunt pe chestii reale.
Iar Rețele și Telecom e un domeniu care are căutare. Crede-mă, știu ce vorbesc. Acuma deh, mai depinde și de absolvent... Posted Image

#18
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

 Prien, on 21 martie 2016 - 22:19, said:

Adevarul e ca din cartea lui Buci, cu "Tehnologia lipirii", am aflat ca exista mai multe tipuri de aliaje de lipit, in functie de ce ai nevoie..
Si asa am inteles de ce unele lipituri mi se "branzeau" iarna, la sub minus 10 grade. Si imi ardeau finalul de emisie din statie..
Cand am cerut un aliaj mai plumburos, cineva a zis, aha, baiat destept.
Mi l-a adus si ma uitam ca e total diferit de ce foloseam Si ca grosime, si ca luciu si ca timp de topire..
Dar dupa ce am refacut toate mufele cu ala, am uitat de problema...
Despre parfumul sacazului...Asa e..
Pt unii o sa para o cretinitate. Dar jur ca i-a cerut si sotie si plodului ca atunci cand o sa ma bage in sicriu, ca doar nu o sa traiesc vesnic, sa imi puna in buzunar niste surubelnite, un instrumet de masura mai mic, si niste fluor Ca sa am cu ce acolo sus..
Si o spune un om care dez/lipeste din 1977, profesionist din 1982..
Asa ca de aia fac glumite pe seama tinerilor de azi, care au o hartie. neacoperita, ..si atat..
Domnule, omul - pe bucățica lui - era tare. Că mai avea și gonghițe ... Toți avem.
În plus, hai să fim serioși, la cît muncești la un amărît de contact imperfect ... Cu mintea de acum îi dau dreptate.
Cît despre sacîz... Cred că suntem printre ultimii care îl mai folosim. Ceilalți folosesc flux. Da' tot sacîzul e mama lui. Cînd au văzut colegii s-au uitat ca la urs. Urs carpatin vreau sa spun. Iar cînd am decapat emailul de pe cupru pe pastila de aspirină... Ei, asta a fost picătura care a umplut paharul! M-a chemat HSE-ul la el, adică ăla cu protecția împotriva muncii și am dat cu subsemnatul. Același HSE care avea ideea creață ca să folosim mănuși chirurgicale cînd sudăm fibra. Că cică a citit el pe net că alcoolul izopropilic e cancerigen. I-am spus că nu-l bem, să stea liniștit și că folosirea mănușilor chirurgicale la sudură e la fel de utilă ca număratul firelor de păr mai creț din anumite părți ale doamnelor cu mănuși de box. Număratul, nu doamnele. Și că noi, europenii, nu putem face așa ceva că ale noastre se epilează.
A rămas antologică fața pe care a facut-o la aflarea veștii.
Tinerii de azi și frumoasele lor hîrtii inutile... E plin de indieni pe aici, mari meșteri în Excel, PowerPoint, Auto CAD și Primavera (un soft de bătut cîmpii cu deosebit succes). Hai, Excel-ul da! Tot respectul! Să fi știut că o să se inventeze îl băgam in ... pe Piticu' de Mate!
Dar să folosești AutoCAD ca să tragi niște linii și să desenezi un rack... Și ăla vai mama lui... Mai pardon, că il faci in Visio de zici că-i de acolo.
Păcat, în loc să învețe în facultăți chestii utile bat apa în piuă cu fel de fel de managementuri.
Ca să-l parafrazez pe Creangă - de-am fi toți manageri, cine ne-o mai schimba priza? (de lucruri mai „pro” - ce să mai vorbesc...)

Edited by TinMan, 21 March 2016 - 23:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate