Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Relocare in Germania, merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#73
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostCatean, on 22 martie 2016 - 12:10, said:

Mentalitate tipica de maistru sef intr-o fabrica comunista. Stai jos, nota 2 (cu toate ca meritai 1 pentru copiat).

Pai asa ceva se intampla des. Cine stie ce inseamna walmart in data processing stie ca acum vreo 10 ani amazon parca i-a "luat" echipa de dw (au fost niste prime de instalare pe la 2 milioane). Walmart s-a opus la disperare si a mers pana in court unde a incercat sa obtina un verdict prin care sa impuna ex-salariatilor sa nu foloseasca cunostintele profesional castigate in timp ce erau walmart sa le foloseasca la amazon (parca amazon era). Normal ca a pierdut. Dar asta arata ca la cele mai selecte case tot maistri de sectie conduc. Si maistrii de la romanika sunt mici copii!

Edited by avenirv, 22 March 2016 - 12:30.


#74
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostCatean, on 22 martie 2016 - 12:10, said:

Mentalitate tipica de maistru sef intr-o fabrica comunista. Stai jos, nota 2 (cu toate ca meritai 1 pentru copiat).

N-am lucrat niciodata într-o fabrică comunistă, tu s-ar putea să știi mai bine cum erau lucrurile pe atunci.
Oricum, asta ar însemna că marea corporație americană despre care vorbim aici are mentalitate comunistă?
Sau că cele mai multe dintre firmele mari ale lumii sunt comuniste, în opinia ta, de bătrân cunoscător într-ale manageriatului de nivel mondial.

#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postretele, on 22 martie 2016 - 12:32, said:

N-am lucrat niciodata într-o fabrică comunistă, tu s-ar putea să știi mai bine cum erau lucrurile pe atunci.
Oricum, asta ar însemna că marea corporație americană despre care vorbim aici are mentalitate comunistă?
Sau că cele mai multe dintre firmele mari ale lumii sunt comuniste, în opinia ta, de bătrân cunoscător într-ale manageriatului de nivel mondial.

Vezi?
Daca lucrai, stiai care e diferenta.

Daca un talent este descoperit la o filiala a corporatiei, impiedicarea ca talentul respectiv sa ajute corporatia mai eficient este masura capitalista?
Tu te citesti dupa ce scrii?

#76
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Tu înțelegi că marea corporație americană FIX așa face?

#77
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Aici initiatorul zice ca e vorba de niste celule oarecum independente, deci presupun ca seful unei celule n-are niciun interes sa ajute o alta celula, ce castiga el din asta? Lui ii vin nemti sa se transfere? Nu, el nu vrea sa ajunga ferma pentru alte celule, sa tot faca angajari si sa pregateasca oameni doar ca sa-i dea in Germania.

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postretele, on 22 martie 2016 - 12:42, said:

Tu înțelegi că marea corporație americană FIX așa face?

Propune o lectie de training on-line despre business-ul corporatist si apar si eu, cel putin 120 de secunde.

De UNDE le scoti?

Eu asta fac de cativa ani buni. Mai mult nici nu ma lasa sa-mi dau demisia.
ma refer la corporatiile conduse destept.

Poate vii si tu cu exemple

Canada-Germania-Franta-Romania-SUA-dracu_mai_stie_unde.
Cum au incercat astia sa-mi puna bete-n roate?
Acum 2 ani am vrut sa zic pas si nu m-au lasat.

#79
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Nu știu exact ce faci tu de ani de zile, că nici nu te poți concentra câteva minute pe discuția de față.
Cum de unde le scot? Tu nu vezi ce se scrie aici?

Si ce să faci tu în 120 de secunde, dai lecții?

Faptul că ai tras la șaiba într-o fabrică comunistă iar apoi freci tastatura în vreo firmă occidentală nu te face expert în management, ba chiar te-aș suspecta de nostalgii comuniste, în care întreprinderea îți dădea și casă, și butelie, te și însura dacă făceai cerere la partid.

Ba nu te lasă să-ți dai demisia, ba n-au încercat să-ți puna bețe-n roate, tu nu te citești după ce scrii?

#80
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postretele, on 22 martie 2016 - 13:55, said:

Nu știu exact ce faci tu de ani de zile, că nici nu te poți concentra câteva minute pe discuția de față.
Cum de unde le scot? Tu nu vezi ce se scrie aici?

Si ce să faci tu în 120 de secunde, dai lecții?

Faptul că ai tras la șaiba într-o fabrică comunistă iar apoi freci tastatura în vreo firmă occidentală nu te face expert în management, ba chiar te-aș suspecta de nostalgii comuniste, în care întreprinderea îți dădea și casă, și butelie, te și însura dacă făceai cerere la partid.

Ba nu te lasă să-ți dai demisia, ba n-au încercat să-ți puna bețe-n roate, tu nu te citești după ce scrii?

Se pare ca tu nu te concentrezi.
Eu am spus ca dedic 120 de secunde sa te ascult in lectii d-astea de economie corporatista.
In comunism nu "ti se dadea" nici casa si nici butelie, trebuia sa le castigi lingand usor unde trebuie.
Comunistii nu mi-au dat nimic, cu toate ca m-am rugat de ei.
Lasa-ma pe mine ca nu-s important, am scris sa vii tu cu un exemplu.

Sa traduc si celor mai saracuti ce-am vrut sa spun.., atunci cand se considera ca trebuie sa schimb postul, tara etc, veneau cu o discutie, training si cu contracte care nu se puteau refuza, chiar daca paraseam echipa in care am lucrat pana atunci.
E mai clar acum?
Deci? exemple?

Sau vrei sa discutam asta:

View PostSIR, on 21 martie 2016 - 07:24, said:

55k pe an e un salariu chiar entry level la o firma mare pentru o poziție calificata.
imho un salariu de +1000€ in Ro (cca 30k/an brut!) iti ofera tie o calitate a vietii in Ro cel putin dubla fata de cea din .de cu 55k brut.


#81
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postretele, on 22 martie 2016 - 12:32, said:

N-am lucrat niciodata într-o fabrică comunistă,


Ii si mai trist atunci, inseamna ca ti-ai insusit mentalitatea comunista pentru ca iti place. Romania nu are manageri si nici cunostiinte de management, de aia e tara unde ii si oamenii pleaca pe capete, nu neaparat din cauza salariilor mai mici ca in alte parti.

Edited by Catean, 22 March 2016 - 14:12.


#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCatean, on 22 martie 2016 - 14:11, said:

Ii si mai trist atunci, inseamna ca ti-ai insusit mentalitatea comunista pentru ca iti place. Romania nu are manageri si nici cunostiinte de management, de aia e tara unde ii si oamenii pleaca pe capete, nu neaparat din cauza salariilor mai mici ca in alte parti.

traieste intr-o bula a lui.
N-ai auzit ca-comunistii iti dadeau de toate?
Asta nici copiii de gradinita n-o cred. Dintr-o tara evoluata, bineinteles

#83
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostTsunnnami, on 22 martie 2016 - 14:07, said:

Lasa-ma pe mine ca nu-s important, am scris sa vii tu cu un exemplu.
Exemplul e chiar aici la inițiator, lucrează la corporație americană care-i pune bețe-n roate să plece.
Mie mi se pare normal, ție și altora nu, zici că sunt apucături comuniste. Dacă eu sunt comunist, atunci și restul lumii e comunistă.

E logic până aici?

#84
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postretele, on 22 martie 2016 - 14:26, said:

Exemplul e chiar aici la inițiator, lucrează la corporație americană care-i pune bețe-n roate să plece.

2 lucruri:
Asa o fi si atunci compania e proasta, s-au mai vazut, nu generaliza
Sau
Asta crede el, ca e inca roman si exista conspiratii, cand de fapt o sa-l ajute:

View PostZ-Edy, on 20 martie 2016 - 16:32, said:

regulamentul si politica miscarii de personal este extrem de rigida, chiar daca se intampla intern, pot spune ca este aproape interzisa sau greu de aprobat.

Exista posibilitatea sa-mi dau demisia din Romania si jobul din Germania sa-l incep ca si "nou" angajat,deoarece un transfer nu mi-ar asigura o crestere prea mare de salariu, iar oferta concreta este la inceput de 55k, contract permanent, in conditiile in care trebuie sa ma relochez cu familia, respectiv sotia si un copil de 5 ani si 7 luni, posibil tot pe banii mei.

View PostZ-Edy, on 21 martie 2016 - 18:41, said:

se pare ca firma o sa se implice sa ma ajute,
azi am vorbit cu ei si mi-au spus sa nu-mi fac griji cu gasirea unui apartament si cu relocarea in general, mi-au zis direct ca ma vor sustine si financiar,


mai mult, ii adapteaza salariul la viata din Germania, asa cum se face in toata lumea in toate corproatiile

Unde sunt betele in roata?

#85
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Baieti, lasati-le pe alea cu io-s mai smecher ca tine si reveniti la subiect! :nonobad:

#86
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostTsunnnami, on 22 martie 2016 - 15:14, said:

Unde sunt betele in roata?
Nu, nu-l ajută decât filiala germană, apelând la o formă neortodoxă de angajare, pentru că transferul intern este practic blocat, așa cum a zis.
Iar chestiunea cu blocajul transferului e perfect de înțeles, mai ales în situația corporațiilor cu filiale cu mare independență, altfel s-ar încuraja o concurență incorectă între ele.

Ai o filială, ai un buget dat, ai un angajat valoros.
Evident, îi maximizezi avantajele, dar el e tot nemulțumit.
Ce faci, îl lași sa plece ușor? Spune-mi tu cum ai rezolva o situație de genul ăsta, la nivelul tău de manager de unitate dintr-o țară periferică.
Pentru că peste tot în lume, conducerea ar face tot ce îi stă în putință să nu piardă resurse, asta înseamnă contracte de muncă restrictive, amenințări cu judecata, etc.

Altfel, îți pleacă oameni, treaba evident o să meargă tot mai prost, mâine-poimâine CEO-ul cel mare se uită pe rapoarte și decide relocarea completă a unității la dracu-n praznic, și pierde toată lumea.
N-are nicio logică să-ți formezi om de care pe urmă să te desparți cu lejeritate, decât în măsura în care nu e suficient de valoros.

#87
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postretele, on 22 martie 2016 - 16:20, said:

Nu, nu-l ajută decât filiala germană, apelând la o formă neortodoxă de angajare, pentru că transferul intern este practic blocat, așa cum a zis.
Iar chestiunea cu blocajul transferului e perfect de înțeles, mai ales în situația corporațiilor cu filiale cu mare independență, altfel s-ar încuraja o concurență incorectă între ele.

Ai o filială, ai un buget dat, ai un angajat valoros.
Evident, îi maximizezi avantajele, dar el e tot nemulțumit.
Ce faci, îl lași sa plece ușor? Spune-mi tu cum ai rezolva o situație de genul ăsta, la nivelul tău de manager de unitate dintr-o țară periferică.
Pentru că peste tot în lume, conducerea ar face tot ce îi stă în putință să nu piardă resurse, asta înseamnă contracte de muncă restrictive, amenințări cu judecata, etc.

Altfel, îți pleacă oameni, treaba evident o să meargă tot mai prost, mâine-poimâine CEO-ul cel mare se uită pe rapoarte și decide relocarea completă a unității la dracu-n praznic, și pierde toată lumea.
N-are nicio logică să-ți formezi om de care pe urmă să te desparți cu lejeritate, decât în măsura în care nu e suficient de valoros.

L-ai format p-ala?
Formezi p-altu', si p-altu', si p-altu', care e problema?

Ceea ce vede el acum, si tu, sunt conspiratii.
Eu in toate proiectele pe care im i trec prin mana ma gandesc cum pot face sa trimit cat mai mult de lucru in Romania.
Acolo stiu oamenii, le stiu capabilitate, le stiu capacitatea de productie.

Fac totusi si mai mult.
Le mai soptesc catre ce se intreapta piata in functie de dorinta clientului cu care discut zilnic, si ce sa fie pregatiti sa schimbe.
Corporatia castiga cu mine, ca si cu el, marind profitul, cresc actiunile, ingroapa competitia. Sunt NUMAI avantaje!
Nu filiala din Germania il ajuta ci CORPORATIA. In firmele mari existe departamente care se ocupa de migratia fortei de munca in functie de talent.
La performace review esti obligat sa treci acolo pe hartie daca te gandesti sa pleci in alta parte pe terment scurt/lung etc. De ce crezi ca se face asta?
Un manager prost, da, i-ar pune bete-n roate si ar minti la referinte, ar discuta in upper management ca este indispensabil. Ei nu fac asta, chiar il ajuta.
M-a speriat de pomana

Sa revenim la subiect,

€55k e un salariu de inceput mare, care poate creste.
€1,000/luna in Romania e salariu mare care nu mai poate creste
In Germania sunt si alte posibilitati, in Romania le numeri pe degetele de la o mana ciunga

#88
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Și totuși, de ce nu se permite transferul intern?
De ce trebuie să-și dea demisia întâi?

#89
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postretele, on 22 martie 2016 - 16:33, said:

Și totuși, de ce nu se permite transferul intern?
De ce trebuie să-și dea demisia întâi?

Sunt vrajeli, n-o sa-si dea nici o demisie. E speriat, nu crede ca i se poate intampla ceva bun...
El sa fie atent la ce-si pune in geamantan. E baiat bun, altfel nu cheltuiau bani cu el.
Sper sa le trimita si el, ca si eu, de munca in Romania

Edited by Tsunnnami, 22 March 2016 - 16:35.


#90
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postretele, on 22 martie 2016 - 16:20, said:

Pentru că peste tot în lume, conducerea ar face tot ce îi stă în putință să nu piardă resurse, asta înseamnă contracte de muncă restrictive, amenințări cu judecata, etc.

Baiete .. tu pe ce lume traiesti? In lumea asta concurentiala in care traiesc si eu?

Nu exista "cntract de munca restrictiv" ... exista un contract de munca cu clauze iar aceste cauze se supun unor legi internationale si locale. Dreptul la munca este inalienabil, asadar "restrictiile" nu pot fi decat cel mult de nivel financiar sau de schimb de secrete.
Cele mai uzuale restrictii sunt:
   - cat timp lucrezi pentru mine full time nu poti munci pentru altul, in acelasi domeniu.
   - dupa ce pleci de la mine nu ai voie sa "dai din casa", indiferent unde mergi. Secretele interne raman interne si le iei cu tine in mormant ...

Cam atat ... daca se calca anumite libertati (de genul "nu ai voie sa mergi la alta firma in acelasi domeniu dupa ce pleci de la mine") poti tu sa ii dai pe ei in judecata si o sa iei si niste despagubiri frumoase ...

Partea cu rosu e o aberatie si nu se aplica decat daca faci chestii ilegale ... iar a-ti da demisia nu e ilegal ;) ...

View Postretele, on 22 martie 2016 - 16:33, said:

Și totuși, de ce nu se permite transferul intern?
De ce trebuie să-și dea demisia întâi?

View PostTsunnnami, on 22 martie 2016 - 16:35, said:

Sunt vrajeli,

Nu sunt chiar vrajeli ... si eu am lucrat pentru o corporatie internationala unde politica interna nu accepta transferuri intre filiale. Era strict o politica interna si face pate din libertatile corporatiilor. CEO a spus ca regula asta exista pentru a nu creea artificial valuri de imigratie intre filialele din zone mai sarace catre filiale din zone mai instarite. Bineinteles ca daca aveai valoare puteai sa te muti cam oricum, singura conditie era ca situl unde vroiai sa ajungi sa aiba un post din ala scos pe piata.

Nu exista "absolut" ... totul e negociabil :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate