Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ajutor stergere partitii HDD in EL Capitan

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
salutare
de ceva timp incerc sa ma obisnuiesc cu un mac mini pe care am instalat el capitan.
precizez ca pe o scara de la 1 la 10 ma pricep cam de 3 la mac os dar vreau sa invat...
ideea este urmatoarea.
am instalat prin bootcamp un wwindows 10 pe care l-am dezinstalat ulterior
la dezinstalare , m-am jucat in disk utility de-am boulea cu + si - si am reusit sa-mi creez nu mai putin de inca 5 partitii in partitia pe care o alocasem pt windows (300gb)
am cautat pe net tot felul de variante si cat de cat am reusit sa invat ce sa fac dar tot nu-i dau de cap
intru in disk utility
selectez una din partitia untitled , dau clickpe ea, din file selectez enable jounaling /mount
selectez hardul principal /click pe partitionare si apoi selectez partitia pe care vreau sa o adaug la cea cu apple si dau -
apply si nimic eroare ...
de multe ori apare si ca partitia pe care vreau sa o sterg nu poate fi redimensionata intrucat nu este acivat enable journaling din file ceaa ce nu e real....
exista vreo varianta sa sterg toate partitiile si sa revina la una singura cum a fost inital?
daca dau erase la hardul de 1TB pe care sunt si partitia macintosh HD si restul partitiilor pe care nu este nimic  se rezolva problema ? pt ca ma gandesc ca daca sterg doar partitia de macintoshHD  nu fac altceva decat sa reinstalez sistemul de operare in acelasi loc si sa nu rezolv nimic
multumesc de sfaturi.

#2
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Eu nu ma pricep la Mac, nici macar la Linux foarte bine (desi sunt frati/verisori), dar logic vorbind, odata ce ai montat o partitie nu mai ai cum sa o modifici! Poti sa incerci un Gpatred live, sa stergi partitiile windows si apoi sa creezi altele sau cu Gparted sau cu utilitarul macului.
P.S.
Incearca si pe forumurile FreeBSD!

#3
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Ca regula generala in OS X (ca de altfel in orice sistem de operatii) nu poti sterge sau modifica partitia in care esti in acel moment. Daca vrei sa stergi toate partitiile poti tinand apasat alt (options) la boot si alegand sa bootezi de pe partitia recovery, apoi cu disk utility stergi toate partitiile (sau daca nu vrei toate doar cele care vrei) si apoi reinstalezi El Capitanul descarcat direct din Apple Store (daca ai sters si partitia cu sistemul). Succes!

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca ai repartitionat HDD-ul din Windows installer sau de sub Windows, atunci Disk Utility nu prea o sa te ajute. In mod normal trebuia lasata partitionarea asa cum a facut-o Boot Camp Assistant si doar sa formatezi partitia respectiva in sistem de fisiere NTFS (sau doar sa o selectezi la instalare si Windows o formateaza automat).

Cel mai rapid ar fi sa bootezi de pe stick-ul cu Windows si cand ajungi in ecranul in care te intreaba pe ce partitie doresti sa instalezi sa stergi toate partitiile create in interiorul fostei partitii BootCamp, adica sa ramana o zona nealocata. Apoi bootezi in OS X si vei putea face ce modificari doresti in zona nealocata. Teoretic nu ar mai trebui sa te trezesti cu erori.

Alternativ poti utiliza DiskPart daca te descurci cu linia de comanda. Este mult mai avansat decat Disk Management, dar nici el nu recunoaste toate tipurile de partitii si sisteme de fisiere recunoscute de un program de partitionare de talia lui Gparted.
Ca idee generala, Disk Utility din OS X este doar un pic mai avansat decat Disk Management din Windows, dar asa cum Disk Management din Windows nu poate manipula orice tip de partitii si nu recunoaste partitiile formatate hfs+ sau ext4, de exemplu, la fel nici Disk Utility din OS X nu se descurca bine cu partitii create de Windows (cum ar fi partitia System Reserved).

#5
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
am rezolvat-o printr-un format al hdd nu aveam  eu mari date stocate pe el. acum e totul ok am o singura partitie de macintosh nu 6 partitii goale si una de mac  chestia cu eroarea din disk utility e un bug al OSX el capitan sau cel putin asa am citit pe forumuri.alta data nu mai bag windws pe mac pt ca pt asta am un laptop cu windows
voi continua sa invat sa lucrez pe mac....cine stie ce prostii mai fac....

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
aveți un ghid GRATUIT aici: www.iscule.ro

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate