Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Conditionare de utilizare a bonurilor de masa in magazinul in care lucrez.

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
b-cF-G0-8_-

b-cF-G0-8_-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.02.2016
Salutare tuturor !

Lucrez la un lant de supermarketuri si vroiam sa stiu daca ce se intampla la noi in magazine  este legal sau nu cumva este un abuz. Noi angajatii magazinelor nu avem voie sa folosim dreptul nostru castigat prin munca (bonurile de masa) din pachetul salarial decat in propriile magazine, ceea ce mi se pare un abuz de nedescris. Nu mi se pare corect sa-mi ingradesti libertatea de a cumpara de unde doresc......Ce e de facut in cazul asta??? Noi angajatii putem face o sesizare undeva???? La o institutie a statului????  Este dreptul meu castigat prin munca si prin urmare am dreptul sa cheltui bonurile de masa unde imi pofteste inima!!!! Poate ne poate ajuta un jurist care cunoaste mai bine statutul bonurilor de masa si daca este legal ce se intampla la noi in magazine. Multumesc

#2
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Zi-ne si magazinele respective, nu ne lasa in ceata.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
E ilegal, poti face o plangere la ITM.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ma intreb daca e vreun castig/beneficiu pentru vreun comerciant din asta, daca incaseaza mai multe tickete/bonuri de masa.

Legal, clar nu este. Si, ei pot astfel verifica, uitandu-se dupa nume, cine s-a supus si cine nu, si daca ca "cotizat" cu toate bonurile sau nu.

Problema poate fi ca daca faci ceva (in scris pe undeva), poate vei primi castig de cauza, dar cum astia mai mult ca sigur ca au si eu un "spate" pe undeva, risti sa se afle denuntatorul si pe urma sa suporti consecintele. Si pe foamea asta, nu cred ca iti convine sa ramai fara job (zic). Asadar este alegerea ta daca ai suficiente eggs si sa mergi pana la capat sau pana in panzele albe...

Ce sa zic, naspa!


PS. Poate chiar ar trebuie spus numele acestui comerciant... (zic).

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Evident ca este un abuz dar greu de probat pt ca banui a fost o actiune verbala din partea managementului . Cand ajungi la avocati relatia este deja degradata si mai rau intre angajat / angajator . Eu i-as trata cu flit si sa va dea afara pe toti daca nu le convine daca le le convine...

Edited by unucelalalt, 19 March 2016 - 22:59.


#6
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu stiu ca Mega-Image face asa ceva....

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Bonurile de masa trebuiesc aprobate. Daca sunt legale se pot folosi oriunde pe teritoriul tarii (acolo unde sunt acceptate).

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postb-cF-G0-8_-, on 19 martie 2016 - 22:44, said:

Salutare tuturor !

Lucrez la un lant de supermarketuri si vroiam sa stiu daca ce se intampla la noi in magazine  este legal sau nu cumva este un abuz. Noi angajatii magazinelor nu avem voie sa folosim dreptul nostru castigat prin munca (bonurile de masa) din pachetul salarial decat in propriile magazine, ceea ce mi se pare un abuz de nedescris. Nu mi se pare corect sa-mi ingradesti libertatea de a cumpara de unde doresc......Ce e de facut in cazul asta??? Noi angajatii putem face o sesizare undeva???? La o institutie a statului????  Este dreptul meu castigat prin munca si prin urmare am dreptul sa cheltui bonurile de masa unde imi pofteste inima!!!! Poate ne poate ajuta un jurist care cunoaste mai bine statutul bonurilor de masa si daca este legal ce se intampla la noi in magazine. Multumesc
depinde, eu ca client pot sa folosesc bonuri de masa de care ai tu?

#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Mega image, profi, cora. . . marea parte din supermarketuri procedeaza asa.
Cele care ofera angajatilor mai mult decat minimul pe economie nu se incurca cu gainarii din astea. . .kauflandul de exemplu.

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostLensFlare, on 19 martie 2016 - 22:55, said:

E ilegal, poti face o plangere la ITM.
Abia asteapta ITM sa-si faca portbagajul plin pt Paste desi oricum sunt abonati la toti astia mari si le tin partea . Cel mai bun e sa ignore in masa presiunile si sa nu dea numeni nici un bon . Daca iese cu razboi romanii se imprastie ca soarecii , intra turnatorii de meserie in actiune si o iau pe coaja tot aia care lupta pt drepturile tuturor apoi sunt luati si in ras de ceilalti .

#11
b-cF-G0-8_-

b-cF-G0-8_-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.02.2016
Da.... MarianG. Au stampila pe verso cu antetul magazinelor ...un leu...Posted Image. Deci si tu client poti sa folosesti bonurile daca intri in posesia lor...dar numai in reteaua lor de magazine....la alti comercianti nu ai voie...ca nu le primesc ei...deh sunt stampilate....

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Le dau gata stampilate pe verso si nu ti le primeste nicaieri. Normal ca e ilegal.

#13
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ca anumite tipuri de bonuri nu sunt acceptate in anumite magazine, asta am auzit, stiam; dar sa fii obligat sa ti le "consume" in lantul de magazine in care lucrezi, n-am mai auzit pana acum; si, repet, si mie mi se pare ilegal.

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postb-cF-G0-8_-, on 19 martie 2016 - 23:10, said:

Da.... MarianG. Au stampila pe verso cu antetul magazinelor ...un leu...Posted Image. Deci si tu client poti sa folosesti bonurile daca intri in posesia lor...dar numai in reteaua lor de magazine....la alti comercianti nu ai voie...ca nu le primesc ei...deh sunt stampilate....
Semnaleaza situatia asta unui jurnalist sau unei televiziuni despre bonuri stamplilate deja .  Nu trebuie sa dai nume ci doar sa oferi o copie fara seria si numar pe bon , doar sa se recunoasca stampila .
Daca e doar un abuz tine de ITM , daca e ilegal cei de la ITM vor face demersul ca sa se ajunga in instanta .

Edited by pacopaco1967, 19 March 2016 - 23:31.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pana una alta ce spune contractul despre aceste bonuri si/sau despre cumparatul din alte retele ?

uite o situatie
http://edition.cnn.c...e.pepsi.firing/

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Orice contract e nul daca nu se supune legilor iar stampilarea trebuie facuta dupa ce cumperi ceva, nu inainte.

Altfel ar fi simplu sa se faca un contract de 8 ore pe 400 de lei si adio salariu minim pe economie.

#17
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Daca magaria e stampilata trebe data macar la TV cu camera ascunsa , anafura...de jeguri. Dar nu ai baza nici in jurnalisti ca se implica , mafia e mare.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Situatia e 100% ilegala. Problema este daca merita tot deranjul cu ITMul pt 10-20lei pe luna cat ai economisi daca ai cumpara din alta parte. Asta la modul real cand pui in balanta avantajele si dezavantajele unui demers, nu cel idealist ca sa zic asa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate