Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

unde radio din pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostLumianu, on 19 martie 2016 - 17:06, said:

Dar cu laser ai incercat?

unui laser ii scade intensitatea la patratul distantei nu frecventa.....ca atare un laser la o anumita frecventa ramane la aceeasi frecventa si la 3000 km si ramane tot in acelasi spectru nu trece in radio

ai putea eventual sa faci ca in soare sa ai un laser imens si asa cum fotonii scad in soare de la gamma spre lumina vizibila similar poti face si la un laser pana ajunge din lumina vizibila in unde radio..... ar fi poate de folos ...dar nu stiu randamentul la asa ceva fata de un radar pentru electronic war

diferenta ar fi ca n-ai nevoie de tranzistori si circuite integrate

#38
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Bate un laser la 3000 km?

#39
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
bate ;) chiar si pina la luna si inapoi, au facut americacaneii un experiment prin care au masurat atit distanta cit si viteza luminii..

#40
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostLumianu, on 19 martie 2016 - 17:42, said:

Bate un laser la 3000 km?

pai bate ...numai ca ar fi unul imens deci costisitor si nerentabil....... oare la cat ar bate INF?

#41
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Nu devia discutia.... ti-ai facut rteceptorul cu galena?

#42
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
in mare sunt cam convins ca se poate ..... numai ca trebuie sa aflu ce se intampla la adunarea unor frecvente diferite ........ ce rezulta .....o unda cu frecventa mai mare?

baieti eu fac o pauza aici....o sa ma uit la ceva wrestling ...si revin

#43
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Nu, nu rezulta nimic. Ca sa aiba efect trebuie ca receptorul a poata receptiona acele frecvente in acelasi timp, deci ar fi mai multe receptoare, sau niciunul.... auzi victoras, locuiesti langa o cariera de piatra ceva?

#44
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postvyctoras1985, on 19 martie 2016 - 16:43, said:

anyway m-am interesat pe net la cati amperi lucreaza un radio ...am inteles ca nu trece de 1 amper .... coroborat asta cu faptul ca in linkul dat de mine se vede cum un astfel de mecanism poate aprinde un bec .....care un bec de 60 wati si 110 volti are 0, 54 amperi ...... ca atare nu iti trebuie cine stie ce curent .....importante sunt frecventele curentului care determina probabil si frecventele undelor..... mda ....acuma sa vedem ...poate face cineva testul cu un metal mai mare infipt in pamant .....sau eventual daca nu cumva frecventele se si pot aduna poate se leaga intre ei mai multi conductori infipti in pamant

prietene tu ce naiba intelegi? a zis clar valuri mari .....si ca frecventa este distanta dintre valuri nu valurile in sine .......

Am rău de mare. Mi-e rău chiar acum.

View Postvyctoras1985, on 19 martie 2016 - 17:57, said:

baieti eu fac o pauza aici....o sa ma uit la ceva wrestling ...si revin

OK, mai răsuflăm și noi. Sunt sigur că ai să revii mult mai cultivat, băieții aia stau bine cu fizica.

#45
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostLumianu, on 19 martie 2016 - 17:58, said:

Nu, nu rezulta nimic. Ca sa aiba efect trebuie ca receptorul a poata receptiona acele frecvente in acelasi timp, deci ar fi mai multe receptoare, sau niciunul.... auzi victoras, locuiesti langa o cariera de piatra ceva?

nu prea inteleg ce vrei sa spui.....sa spunem ca ai doua unde una cu varful de sus deasupra varfului de jos al celeilalte ...pai nu se dubleaza frecventa in cazul asta ?

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View Postr_murphy, on 19 martie 2016 - 13:56, said:

lungimea de unda nu frecventa Posted Image

Așa-i, mai zic și eu tâmpenii.

#47
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
sa scotii unde radio din pamant e un fleac,
sa scoti pamant din unde radio ala-i  mestesug!

#48
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asta ar presupune transformarea cuantelor de energie in materie ....ceea ce la fizica nucleara parca se poate ....tot ce trebuie e un proces de absorbire a fotonilor dupa care eliminare a unui electron prin beta decay....dar cum materia si energia se transforma si nu se creeaza nu ar rezulta nimic spectaculos.....eventual ai putea prin beta decay si alpha decay sa formezi asa o gramada de electroni liberi si protoni liberi pe care ulterior sa ii recombini pentru a forma un nou material.....si gata ....uite cum poti (si altfel decat prin HPHT) sa formezi materie pe care nu o ai in tara ta ...si sa nu mai depinzi de importuri ..... numai ca procesul trebuie sa fie de asa natura incat sa fie mai eficient decat alte procedee de obtinere a lor ....si in numar mai mare .....cum ar veni sa convertesti multi multi fotoni in materie

#49
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbenis, on 19 martie 2016 - 22:51, said:

Așa-i, mai zic și eu tâmpenii.

stai calm, cind participi intr-o discutie in care se dezbate ce productie de lina da la hectar o vaca furajata cu carbuni pentru armasarul fermecat al lui fat frumos cel gretos si merele de tabla zincata .... ai toate circumciziile atenuante ;)

#50
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
haha ce sa zic ....... vezi ce idiot sunt eu ......care credeam ca stiinta inseamna de fapt sa dai cu magie alba ca gandalf the great

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
In loc sa se chinuie cu kkt uri rudimentare initiatorul mai bine s-ar gandi ca avioanele nu sunt construite de fratii wright sau t. Vuia.  Probabil ca transmisiile sunt mai sofisticate, codate, digitale..  si cand zboara la altitudinea aia inalta (pilotii primesc spor de mediu radiatii) incasate de la soare, o improvizatie deasupra careia zaboveste o fractiune de secunda nu o va deranja nici cat o musca pe parbriz.

#52
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
indiferent de codare noise-ul strica tot .....e ca si cum ai stabili un alfabet din 30 de frecvente ...bun dar chestia asta a mea da aleatoriu cu ele deci ce mai poti intelege?

#53
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cine stie, intelege. se-ntelege.

#54
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
se poate inchide

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate