Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

unde radio din pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Vivtor, unde ca unde, ca pamantul atenueaza propagarea, dar ce te faci cu minerii?


- Mai, vecine, cum faci de prinzi mereu atata peste?
- Vecine, tie iti spun, dar sa pastrezi secretul... Merg in fundul curtii, vars o galeata de apa pe pamant, pe urma trag doua fire de la 220 de volti, le bag in pamant, si sa vezi cum ies ramele din pamant!
Bucuros, vecinul se repede in gradina, varsa vreo doua galeti de apa pe urma sta si se gandeste: "Asta nu mi-a spus cat dureaza pana cand ies ramele din pamant... Poate stau aici ca prostul pana diseara. Mai bine trag curent de la linia de inalta tensiune... Se intalnesc vecinii dupa doua saptamani. Ultimul era in ghips.
- Ce-ai patit, vecine?
- Lasa-ma, ca ti-ai batut joc de mine.
- Cum, mai, ai facut cum am spus eu si n-au iesit ramele?
- Ehe, cat au iesit ramele a fost bine, dar sa vezi cand au inceput sa iasa minerii...

#20
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ups sorry dupa o documentare pe net vad ca e invers ....si nu prea merge ......din sol ce au facut baietii aia au scos maxim 30 Mhz ....iar avioanele lucreaza in UHF .....cu alte cuvinte mult peste 3000 Mhz.....damn it

dar poate cu marimea conductorilor din sol creste si frecventa ...... de asemenea mai este important ca un avion nu poate transmite/primi prin aer orice fel de unde ...trebuie sa se incadreze in niste parametrii .....

Quote

Most military aircraft communications are in the military (UHF) aircraft band, located between 225 to 400 MHz. All radio scanners in Category 6: Continuous Coverage Scanners, can receive this band. Aircraft communications will be in AM mode while satellite communications in this band will be in NFM mode.
mda .... de la 30 Mhz la 400 e cale nu gluma ....

am o intrebare ......serioasa .....de ce aici https://en.wikipedia...nd_conductivity se foloseste termenul medium frecvency incepand de la 300 Mhz si pe alte siteuri vad ca avioanele astea opereaza in UHF adica 200-400 Mhz ....ori e UHF ori e medium?

bun....pun si eu intrebare : care e legatura dintre intesitatea unui curent si frecventa unui radio care functioneaza cu acel curent? ca asta se pare ca as cauta

#21
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Ca asta se pare ca as cauta.....
Mda, cand ai sa zici sigur asta caut iti raspund cu formule.

#22
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postvyctoras1985, on 19 martie 2016 - 10:55, said:

vorbim de aer aici care nu e conductor de electricitate spre deosebire de pamant .....

Ceva de genul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/niBAyyyr_wU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hWnMReMXq5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

?!!!!

Edited by PicoDazore, 19 March 2016 - 11:50.


#23
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Legatura aia din capul tarusului cu banda izolanta ascunde o baterie de ceas.

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postvyctoras1985, on 19 martie 2016 - 11:25, said:



bun....pun si eu intrebare : care e legatura dintre intesitatea unui curent si frecventa unui radio care functioneaza cu acel curent? ca asta se pare ca as cauta
Dacă arunci o pietricică în apă, ai unde de intensitate mică, adică face valuri mici. O piatră mare le face mari. Iar frecvența este distanța între valuri.

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbenis, on 19 martie 2016 - 13:50, said:

Iar frecvența este distanța între valuri.

lungimea de unda nu frecventa ;)

#26
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Lungimea de unda e inversul frecventei ori viteza undei.

#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
inversul frecventei este perioada ;) x/sec, lungimea de unda = m (si multiplii sau submultiplii), frecventa = hertzi ...

#28
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
https://ro.wikipedia...ungime_de_undă

#29
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
În fizică, lungimea de undă (notată cu \lambda \,) a unei unde sinusoide este o mărime fizică ce caracterizează perioada spațială a undei, adică distanța dintre două puncte din spațiu între care defazajul relativ al oscilațiilor este de 2π radiani.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/Wellenlaenge.png/250px-Wellenlaenge.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

luat cu ctrl+c / ctrl+v din linkul dat de tine .. Posted Image


se discuta despre ...


Iar frecvența este distanța între valuri.

lungimea de unda nu frecventa ;)

Edited by r_murphy, 19 March 2016 - 14:45.


#30
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postbenis, on 19 martie 2016 - 13:50, said:

Dacă arunci o pietricică în apă, ai unde de intensitate mică, adică face valuri mici. O piatră mare le face mari. Iar frecvența este distanța între valuri.

Iar noi toți facem acum scufundări după pietricica lui Vyctoraș, ca s-o scoatem...

#31
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postbenis, on 19 martie 2016 - 13:50, said:

Dacă arunci o pietricică în apă, ai unde de intensitate mică, adică face valuri mici. O piatră mare le face mari. Iar frecvența este distanța între valuri.

bun deci piatra mare are legatura cu marimea valurilor si nu cu distanta dintre ele ......... respectiv amperi mai multi inseamna amplitudine mai mare nu schimbarea frecventei ...... deci sa inteleg ca AM se face modificand amperii (sau mai bine zis miliamperii) iar FM cu totul altfel

View PostLumianu, on 19 martie 2016 - 13:58, said:

Lungimea de unda e inversul frecventei ori viteza undei.

deci wavelenght = lambda x c ? in cazul undelor radio

View Postr_murphy, on 19 martie 2016 - 14:35, said:

inversul frecventei este perioada Posted Image x/sec, lungimea de unda = m (si multiplii sau submultiplii), frecventa = hertzi ...
same thing .......

View Postr_murphy, on 19 martie 2016 - 14:44, said:

În fizică, lungimea de undă (notată cu \lambda \,) a unei unde sinusoide este o mărime fizică ce caracterizează perioada spațială a undei, adică distanța dintre două puncte din spațiu între care defazajul relativ al oscilațiilor este de 2π radiani.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/Wellenlaenge.png/250px-Wellenlaenge.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

luat cu ctrl+c / ctrl+v din linkul dat de tine .. Posted Image


se discuta despre ...


Iar frecvența este distanța între valuri.

lungimea de unda nu frecventa Posted Image

frecventa reprezinta repetarea a ceva in o unitate de timp fixa. respectiv cate creste din astea trec intr-o secunda printr-un aparat. 60 hertz la cat e de obicei frecventa de refresh a unui monitor de pc inseamna ca acel monitor face un refresh de 60 de ori pe secunda

cand lungimea de unda creste frecventa scade .....adica se mareste distanta intre creste

#32
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

View Postvyctoras1985, on 19 martie 2016 - 16:35, said:

...... deci sa inteleg ca AM se face modificand amperii (sau mai bine zis miliamperii) iar FM cu totul altfel

Du-te-n plata domnului. Bubui.

#33
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
anyway m-am interesat pe net la cati amperi lucreaza un radio ...am inteles ca nu trece de 1 amper .... coroborat asta cu faptul ca in linkul dat de mine se vede cum un astfel de mecanism poate aprinde un bec .....care un bec de 60 wati si 110 volti are 0, 54 amperi ...... ca atare nu iti trebuie cine stie ce curent .....importante sunt frecventele curentului care determina probabil si frecventele undelor..... mda ....acuma sa vedem ...poate face cineva testul cu un metal mai mare infipt in pamant .....sau eventual daca nu cumva frecventele se si pot aduna poate se leaga intre ei mai multi conductori infipti in pamant

View PostLumianu, on 19 martie 2016 - 16:37, said:

Du-te-n plata domnului. Bubui.
prietene tu ce naiba intelegi? a zis clar valuri mari .....si ca frecventa este distanta dintre valuri nu valurile in sine .......

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
anyway AM nu inseamna amperi PE metru

#35
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
inseamna amplitude modulation iar eu am inteles perfect corect

in alta ordine de idei le dau draq ..... nu merge ...oricum as incerca nu merge...nu ai cum sa faci jamming cu niste conductori in pamant Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#36
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Dar cu laser ai incercat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate