Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Avansul tehnologic la camerele digitale

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostOctavian___, on 19 martie 2016 - 11:36, said:

Si cred ca avem din nou un subiect compacta vs telefon mobil.

Telefonu mobil inca nu poate inlocui 100% o compacta ordinara. Ce nu inteleg di ce nu baga si la telefoane un blitz cat de cat decent.
Am fost la o petrecere in spatiu inchis (sala mare de nunti, lumina relativ buna) si pe masa am avut cam tot ce vrei, HTC-uri, Samsung-uri, Sony-uri, toti se ascuteau sa faca poze. La toti au iesit poze de rahat, ba miscate, ba zgomotoase, ba incetosate..."stai asa, nu te misca!! baaa stai fix!" ..."stai sa mai fac una...ah...am ratat-o" si asta asa la max 2 metri distanta.
Am scos sony-ul meu vechi de 10 ani si le-am arat cum se face o poza fara sa ratezi, clara, luminata. Dezavantajul ca nu am avut cum sa le trimit pozele, sa le urce faisbuchistii in retea.
Si nu e primul caz unde te .... pe el de telefon, tot compacta e mai buna, doar ca trebuie sa o cari dupa tine.

Telefoanele moderne au si moduri non-auto si chiar format raw. Daca oamenii s-ar stradui 10 secunde sa le descopere poate ca n-ar iesi pozele de "rahat". In momentul de fata camerele compacte iefine sunt moarte. Producatorii exploateaza in schimb o nisa mult mai profitabila: camerele scumpe cu senzor ceva ma mare.

Pentru cei pasionati cu adevarat, dispusi sa cheltuie niste bani, sunt citeva telefoane peste medie: Panasonic LC-1, Nokia 1020. Nu sunt ultimele ragete in materie de hardware si software dar pe partea foto sunt peste medie.

#20
buleu_alexandru

buleu_alexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdani.user, on 19 martie 2016 - 12:14, said:

Mai pui un 0 in capatul pretului si constati ca a evoluat si tehnologia. Nimic nu-i gratis pe lumea asta.

Nu a spus nimeni ca trebuie sa fie gratis.

Eu faceam comparatie cu calculatoarele, telefoanele, etc  unde o diferenta de 4 - 5 ani inseamna si o diferenta ca performante intre produse cu acelasi pret.

Dar am inteles ca treaba asta nu se aplica si in cazul aparatelor foto mai putin performante, lucru pe care nu il stiam.

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdevlin2427, on 19 martie 2016 - 17:20, said:

Telefoanele moderne au si moduri non-auto si chiar format raw. Daca oamenii s-ar stradui 10 secunde sa le descopere poate ca n-ar iesi pozele de "rahat". In momentul de fata camerele compacte iefine sunt moarte. Producatorii exploateaza in schimb o nisa mult mai profitabila: camerele scumpe cu senzor ceva ma mare.

Pentru cei pasionati cu adevarat, dispusi sa cheltuie niste bani, sunt citeva telefoane peste medie: Panasonic LC-1, Nokia 1020. Nu sunt ultimele ragete in materie de hardware si software dar pe partea foto sunt peste medie.

Nu ma stradui nici 10 secunde nici 3 secunde (sa nu mai vorbim de raw), tocmai asta e si ideea, mod auto, scot telefonu/compacta ordinara si pac poza, nu sa stau sa fac setari, pt asta imi iau dslr-ul cu mine.
Daca esti cu adevarat pasionat de fotografie nu faci poza cu telefonu, poa sa fie si mama nokiilor, doar daca esti constrans de imprejurari si vrei musai sa surprinzi ceva.

#22
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Rezultate peste medie fara efort nu se poate. Iar daca camera de pe telefon e singura pe care o ai la tine atunci n-ai de ales. Telefoanele din ziua de azi au senzori la fel de mari dar obiective mai luminoase decit o sapuniera de acum 10 ani iar sa nu vrei sa profiti de asta ca apoi sa te plingi pe internet e dovada  de ignoranta.

#23
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ce ma intreb eu este daca pe un telefon se poate pune tehnologie superioara la un aparat foto dedicat de ce acestea din urma nu au devenit la fel de mici si compacte ca si telefoanele...ba chiar si mai mici avand in vedere ca nu iti trebuie touch , tastatura si nu stiu ce sistem de operare voluminos, plus antena de telefon plus cartela plus multe altele care dau dimensiunea actuala a telefoanelor  ..........

#24
buleu_alexandru

buleu_alexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.09.2006
In primul rand ca oricum iti trebuie un ecran LCD laparatul foto, care ocupa destul de mult spatiu.

Blitz-ul este mai performant decat la telefoane, si ocupa si el mai mult spatiu.

Chiar si touch-ul la aparatele foto este util.  In sensul ca e posibil sa navighezi mai usor prin meniuri.


Eu ma intreb de ce nu se fac aparate foto cu memorie interna mai mare.

Poate pentru ca la aparatele foto ieftine nu s-ar merita, iar la cele scumpe se pune accent pe performantele aparatului in sine ?

Edited by buleu_alexandru, 20 March 2016 - 09:52.


#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postvyctoras1985, on 20 martie 2016 - 09:26, said:

ce ma intreb eu este daca pe un telefon se poate pune tehnologie superioara la un aparat foto dedicat de ce acestea din urma nu au devenit la fel de mici si compacte ca si telefoanele...ba chiar si mai mici avand in vedere ca nu iti trebuie touch , tastatura si nu stiu ce sistem de operare voluminos, plus antena de telefon plus cartela plus multe altele care dau dimensiunea actuala a telefoanelor  ..........
Pentru ca ...optica.

https://www.google.r...MCMHt6QTtzJ6QCw

Daca vrei senzor mare, si vrei, atunci trebuie sa vrei si lentila mare si distanta mai mare dintre lentila si senzor. Plus ca nu e doar o lentila. Mai vrei si putin zum, si o apertura mai mare si sa se retraga complet obiectivul in corpul aparatului si uite asa te bate fizica in demersurile de a dezvolta un aparat mic.

View Postbuleu_alexandru, on 20 martie 2016 - 09:50, said:

Chiar si touch-ul la aparatele foto este util.  In sensul ca e posibil sa navighezi mai usor prin meniuri.
Asta e mai putin interesant. Mai important e ca poti focaliza mai simplu.

Legat de memorie, ar fi bani aruncati. Oricum e mai usor de manipulat un card cand toate laptocurile au card reader plus de asta tot vei cumpara card pt sit in care ramai fara memorie.
Multe aparate nici nu mai au memorie interna pt stocarea pozelor.

View Postdevlin2427, on 20 martie 2016 - 09:23, said:

Rezultate peste medie fara efort nu se poate. Iar daca camera de pe telefon e singura pe care o ai la tine atunci n-ai de ales. Telefoanele din ziua de azi au senzori la fel de mari dar obiective mai luminoase decit o sapuniera de acum 10 ani iar sa nu vrei sa profiti de asta ca apoi sa te plingi pe internet e dovada  de ignoranta.
Cu toate astea tot cu sapuniera ies mai bine. Mai ales filmarile dar si majoritatea pozelor (indoor nici nu avem ce discuta). Pozele in lumina buna, de aproape sunt comparabile, uneori mai bune cu tel, alteori cu camera. Telefon LG G2 cu senzor putin mai mic dar obiectiv mai luminos fata de sapuniera Canon SX240. Daca vreau si pozez si sa filmez, cel mai bun compromis e sa pozez cu camera (blitz, un mic zoom) si sa filmez cu telefonul (un mic zoom digital functional pe filmare, lampa). Altfel prefer sa le fac pe ambele cu camera.

Cel mai prost compromis ar fi sa filmez cu camera si sa pozez cu telefonul.

G2ul nu e vreun monstru dar nici vreo panarama intr-un clasament al telefoanelor. E oricum peste medie.
Canonul in schimb e ceva mai panarama in erarhia compactelor, cel mult in media compactelor consumerer.

Edited by underb, 20 March 2016 - 11:24.


#26
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdevlin2427, on 20 martie 2016 - 09:23, said:

...................Telefoanele din ziua de azi au senzori la fel de mari dar obiective mai luminoase decit o sapuniera de acum 10 ani ..................
Majoritatea telefoanelor din ziua de azi nu au (inca) senzor de marimea compactelor ordinare, chiar si de acum 10 ani. Numai varfu de gama, alea scumpe, smechere, bune pt faisbuc.
Pai ce folos ca s-a scremut colegu de la masa cu un htc one m8 sa faca poze la petrecere cand la final imi spune "vezi sa-mi trimiti si mie pozele ca ale mele au iesit ca ....".

Pt ca nu am faibuc (deci nu exist) chiar am renuntat (am perioade) la telefonul destept, am in buzunar telefonul vechi de 7-8 ani, mult mai mic, mai usor de purtat, mai usor de raspuns daca esti in trafic. Si oricand pot sa fac o poza nerorocita daca e nevoie.

Dar cum spunea un coleg mai sus, asta e trendu, asta se cere, asta se ofera. Compactele au ramas mult in urma, as putea spune ca cele vechi au fost mai bine facute decat ordinarele actuale. Ma uit la a mea (carcasa metalica, frumos lucrata) si vad ce gasesc acum in magazine...numai plasticaraie.
La lucru am avut un Nikon antic, s-a stricat (colegii l-au dat de pamant de prea multe ori) , s-a cumparat unul identic la forma, pur si simplu nu il poti compara cu ala vechi, nici la finisari, nici la material, la nimic.

#27
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postunderb, on 20 martie 2016 - 11:22, said:

Asta e mai putin interesant. Mai important e ca poti focaliza mai simplu.

Legat de memorie, ar fi bani aruncati. Oricum e mai usor de manipulat un card cand toate laptocurile au card reader plus de asta tot vei cumpara card pt sit in care ramai fara memorie.
Multe aparate nici nu mai au memorie interna pt stocarea pozelor.


Cu toate astea tot cu sapuniera ies mai bine. Mai ales filmarile dar si majoritatea pozelor (indoor nici nu avem ce discuta). Pozele in lumina buna, de aproape sunt comparabile, uneori mai bune cu tel, alteori cu camera. Telefon LG G2 cu senzor putin mai mic dar obiectiv mai luminos fata de sapuniera Canon SX240. Daca vreau si pozez si sa filmez, cel mai bun compromis e sa pozez cu camera (blitz, un mic zoom) si sa filmez cu telefonul (un mic zoom digital functional pe filmare, lampa). Altfel prefer sa le fac pe ambele cu camera.

Cel mai prost compromis ar fi sa filmez cu camera si sa pozez cu telefonul.

G2ul nu e vreun monstru dar nici vreo panarama intr-un clasament al telefoanelor. E oricum peste medie.
Canonul in schimb e ceva mai panarama in erarhia compactelor, cel mult in media compactelor consumerer.

Din moment ce s-a ajuns la G5 as zice ca G2 nu e tocmai ultimul raget in smartphone camera. Mai e un aspect important: in ultimul an majoritatea telefoanelor au camere foto cu autofocus cu detectie de faza, mult mai rapid decit cel bazat pe contrast ce echipeaza majoritatea compactelor ieftine sau mai vechi.

Discutia e oricum fara rost fiindca telefonul il ai inevitabil la tine pe cind o camera foto necesita o oarecare premeditare. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca pozele trebuie scoase din camera si eventual prelucrate si abia apoi postate online. Sunt destul de multi pasi pe care foarte putini sunt dispusi sa-i faca in conditiile in care un telefon face toate astea intr-un timp mult mai scurt.

View PostOctavian___, on 20 martie 2016 - 11:39, said:

Majoritatea telefoanelor din ziua de azi nu au (inca) senzor de marimea compactelor ordinare, chiar si de acum 10 ani. Numai varfu de gama, alea scumpe, smechere, bune pt faisbuc.
Pai ce folos ca s-a scremut colegu de la masa cu un htc one m8 sa faca poze la petrecere cand la final imi spune "vezi sa-mi trimiti si mie pozele ca ale mele au iesit ca ....".
Pt ca nu am faibuc (deci nu exist) chiar am renuntat (am perioade) la telefonul destept, am in buzunar telefonul vechi de 7-8 ani, mult mai mic, mai usor de purtat, mai usor de raspuns daca esti in trafic. Si oricand pot sa fac o poza nerorocita daca e nevoie.
Dar cum spunea un coleg mai sus, asta e trendu, asta se cere, asta se ofera. Compactele au ramas mult in urma, as putea spune ca cele vechi au fost mai bine facute decat ordinarele actuale. Ma uit la a mea (carcasa metalica, frumos lucrata) si vad ce gasesc acum in magazine...numai plasticaraie.
La lucru am avut un Nikon antic, s-a stricat (colegii l-au dat de pamant de prea multe ori) , s-a cumparat unul identic la forma, pur si simplu nu il poti compara cu ala vechi, nici la finisari, nici la material, la nimic.

Alegerile tale nu te transforma intr-o regula. Eu am o compacta care sta in dulap de vreo 5-6 ani adica din momentul in care am luat un telefon cu camera decenta. Exista si acum compacte premium si costa cit un telefon high end. Daca esti pasionat nu te opreste nimeni, intrebare e: merita?

Edited by devlin2427, 20 March 2016 - 11:46.


#28
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri "Nokia" a avut un telefon cu cameră foto exterioară. Bine, nu scotea poze mai bune decât un web-cam, dar era ceva. Ar putea să existe telefoane cu lentina proprie detaşabilă pentru a putea adăuga un grup optic mai sofisticat.
Eu nu am telefon care să facă poze   :lol:

#29
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postbuleu_alexandru, on 20 martie 2016 - 09:50, said:

In primul rand ca oricum iti trebuie un ecran LCD laparatul foto, care ocupa destul de mult spatiu.

Blitz-ul este mai performant decat la telefoane, si ocupa si el mai mult spatiu.

Chiar si touch-ul la aparatele foto este util.  In sensul ca e posibil sa navighezi mai usor prin meniuri.


Eu ma intreb de ce nu se fac aparate foto cu memorie interna mai mare.

Poate pentru ca la aparatele foto ieftine nu s-ar merita, iar la cele scumpe se pune accent pe performantele aparatului in sine ?

intr-adevar dar nici asta nu e necesar sa fie super mare
blitz-ul asta nu stiu ...ii creste performanta daca e mai mare? pana la urma nici asta nu cred ca e asa mare incat sa faca aparatul greu de manevrat ......
daca vorbim de spatiu si dimensiunea aparatului conteaza mult ce ocupa mai mult ...butoane sau touch ......
in rest asa cum ziceam sunt o groaza de chestii care nu au ce cauta la aparat foto dar se gasesc la telefon ....

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru cine vrea calitate on the move, s-au inventat chestii de genul http://www.dxo.com/us/dxo-one

#31
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdevlin2427, on 20 martie 2016 - 11:40, said:

.............
Alegerile tale nu te transforma intr-o regula. Eu am o compacta care sta in dulap de vreo 5-6 ani adica din momentul in care am luat un telefon cu camera decenta. Exista si acum compacte premium si costa cit un telefon high end. Daca esti pasionat nu te opreste nimeni, intrebare e: merita?
Absolut adevarat, am si spus ca ce se cere aia se ofera.

Eu zic ca merita daca iti place sa pozezi.  Decat sa dau banii pe un telefon destept, am preferat o compacta buna (Fuji X10) si n-a costat cat un telefon d-asta super. Plus de asta cativa ani nu am motive sa o schimb.

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dev,
Cum am zis G2 nu e ultimul racnet dar cand te uiti in sus la G5 nu e atat de departe ca atunci cand te uiti in jos la un entry level fata de care inca e cu muuult mai performant. Focalizarea rapida e foarte buna dar dupa ce focalizezi trebuie sa mai faci si poza si in mom asta focalizarea nu mai are niciun rol. Focalizarea f rapida raportata la o focalizare rapida nu aduce singura un aport insemnat la ceea ce inseamna o poza ok in conditii dificile.
Legat de sapuniera in cauza, ca si pozitionare, cand te uiti in sus la alte sapuniere performante te uiti departe pe cand in jos la ceva entry level te uiti destul de aproape. Deci e cumva pe dos fata de ce e G2ul in oceaunul de telefoane.
Legat de transfer, majoritatea camerelor noi au antena wifi iar pt cele vechi exista card wifi.
Legat de premeditare, foarte adevarat. Diferenta este ca daca ma uit la numarul de poze facute in ultimul an vad ca numarul celor importante facute premeditat, indiferent ca sunt facute cu camera sau cu tel, e mai mare decat al celor facute pe moment desi recunosc ca daca ar fi sa aleg doar 5 din toate probabil ca 3 ar fi facute pe moment, cu ce am avut la indemana.

Edited by underb, 20 March 2016 - 12:26.


#33
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostOctavian___, on 20 martie 2016 - 12:17, said:

Absolut adevarat, am si spus ca ce se cere aia se ofera.

Eu zic ca merita daca iti place sa pozezi.  Decat sa dau banii pe un telefon destept, am preferat o compacta buna (Fuji X10) si n-a costat cat un telefon d-asta super. Plus de asta cativa ani nu am motive sa o schimb.

X10 la vremea lui costa vreo 600 de euro. Extrem de mult daca ne gindim ca nu excela la niciun capitol si a mai fost si povestea cu white orbs.

Din punctul meu de vedere o compacta, chair si premium, nu ar trebuie sa coste mai mult de 500 de euro si nici nu ar trebui sa fie mai mare decit un mirrorless echivalent. Preturile la RX100, G7X sau Seria DL de la Nikon sunt aberant de mari si prohibitive pentru 90% dintre potentialii cumparatori. Producatorii au gasit o nisa pe care o exploateaza cu nesimitire. Din pacate compactele astea extrem de scumpe nu fac decit sa impinga tot mai multi utilizatori catre telefoane mai scumpe sau camere cu obiective interschimbabile. Daca tehnologia nu face un salt astronomic in urmatorii ani atunci compactele ieftine vor disparea.

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dupa nevoi si portofel.
http://www.f64.ro/se...q=Rx100&x=0&y=0

La fel si G7 X.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
@ devlin2427 : "Nikon" am azuzi că s-au scumpit. Chiar şi la s.h. "Nikon" (şi "Canon") au preţuri mai mari decât altele.
Bine, acum dacă te rişti poţi să-ţi iei un aparat la s.h. (mâna a 2-a)!

#36
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdevlin2427, on 20 martie 2016 - 12:35, said:


X10 la vremea lui costa vreo 600 de euro. Extrem de mult daca ne gindim ca nu excela la niciun capitol si a mai fost si povestea cu white orbs.

Din punctul meu de vedere o compacta, chair si premium, nu ar trebuie sa coste mai mult de 500 de euro ............................. Daca tehnologia nu face un salt astronomic in urmatorii ani atunci compactele ieftine vor disparea.
Eu am luat-o de noua cu 200 Euro asa mai spre final de productie, dar am inteles ideea.

O trecere la senzor de 1" ar fi un salt spectaculos la compacte (si sa pastreze un pret rezonabil...)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate